Ak niekomu z vás chýba múdrosť,

nech si prosí od Boha, ktorý dáva všetkým štedro

a bez výčitky, a dostane ju.

—Ján 1,5

 

Pre koho som to všetko robila? Aký to malo zmysel? Naozaj som prehrala, ako si väčšina ľudí myslí alebo som bola skutočne víťazom?

Normálne, keď začnem písať kapitolu, začnem s nadpisom. Je to ako by mi dal smer, kam chce, aby som šla, keď začínam písať. Aj keď verím, že viem, o čo sa chcem s tebou podeliť, kam smerujem, stále neviem presne, ako to zhrnúť, aby som vytvorila vhodný nadpis. Napriek tomu sa vydám a jednoducho verím, že mi Pán pomôže podeliť sa s tebou o toto úžasné odhalenie, či už s nadpisom alebo bez.

Ak si čítala niektorú z Erininých kníh, určite si narazila na Múdru ženu, ktorá bola pôvodne vytvorená pre zúfalé ženy, ktoré sa rovnako ako ja ocitli opustené alebo podvádzané svojimi manželmi. Bolo to vyvrcholenie toho, čo Pán odhalil Erin počas jej dvojročnej cesty obnovy, keď hľadala Boha, aby obnovila svoje manželstvo. Ďalej vysvetľuje, že z tejto knihy bola vytiahnutá menšia kniha, ktorá týmto ženám pomohla jednoducho prekonať krízu (opäť ženám opusteným alebo ktorým boli manželia neverní), opäť ako mne. Tá kniha sa volala Ako Boh Môže a Obnoví Tvoje Manželstvo.

Po použití oboch kníh, ako väčšina z vás vie, sa moje manželstvo obnovilo a ešte predtým som začala Erin pomáhať s jej knihami a on-line službou. Ale keď ma manžel po druhýkrát zrazu opustil, po štrnástich rokoch obnovy, mnoho žien si myslelo, že som stratila slávny čas a ja som sa tiež cítila diskvalifikovaná, aby som pomáhala Erin, takže som rezignovala! Niektoré ženy, s ktorými som pracovala, dokonca zašli až tak ďaleko, že ma obvinili z toho, že som bola falošná, kým som rezignovala. Hovorili, že ak by som bola manželkou, o ktorej som tvrdila, že sa snažím byť, nasledujúc Múdru ženu a povzbudzujúc ostatné ženy, aby tiež dodržiavali tie princípy, v podstate hovoriace, že keby som „praktizovala to, čo som kázala“, manžel by ma neopustil.

Vďačne, cez falošné obvinenia a z jeho vlastných úst, ma môj bývalý manžel vlastne bránil pred naším starým farárom ako „dokonalú manželku“ a neskôr sa priznal, že si tiež myslel (pred tým, ako som zvládala jeho odchod druhýkrát), že som bola falošná, ale že ja som bola „neuveriteľne skutočná.“ Vuav, iba Boh, moja drahá, jedine Boh ho mohol podnietiť, aby to povedal. A samozrejme, Erin hovorila, že pozná moje skutočné ja a jeden alebo dvaja veľmi blízki priatelia potvrdili ich dôveru vo mňa. Ale kvôli tomu, čo sa stalo, som začala pochybovať o svojom povolaní do funkcie služobníčky alebo o tom, že by som mala ešte čokoľvek povedať inej žene.

Keď búrka prestala a počiatočná kríza druhého rozvodu, ďalšie súdne konanie, ktoré vyplnil a počiatočná finančná kríza utíchli (samozrejme, nikdy som seba samú neobhajovala), potom som tiež mala otázky ako „Na čo to všetko bolo? Prečo som sa naučila byť tou „dokonalou“ manželkou, keď som predsa len potom všetkom nemala mať manžela? Čo budem robiť teraz, keď sa moje svedectvo vytratilo, komu by som mohla niekedy slúžiť, tak aby ma ešte počúval?“

Odhalenia

Rýchly posun vpred. Už je to asi rok a pol od ukončenia rozvodu, takže už mnoho mesiacov žijem bez „manžela“. Počas mojich mnohých dní a hodín cestovania po svete mi Pán odvtedy odhalil mnoho odpovedí, o ktorých som presvedčená, že s nimi mnohé z vás tiež zápasia. Tie z vás, ktoré ako ja, začali tento kurz s cieľom obnoviť vaše manželstvo, ale vy, rovnako ako ja, ste v domácnosti bez obnovy alebo manžela a pýtate sa: Aký to malo zmysel? Ešte horšie, cítite sa, akoby ste zlyhali. Pretože poďme, nie ste tie ženy, ktoré píšu svoje „obnovené svedectvá“ víťazov? Nerobí to teraz z teba a aj zo mňa porazenú?

Dovoľ mi dnes rozptýliť tento mýtus a odhaliť ti pravdu, ktorá ťa oslobodí—slobodne sa radovať a byť potešená!

Nielenže sme neprehrali, zlatá moja, my sme vyhrali!

Zmyslom tejto premeny, ktorú v nás urobil, nebolo byť manželkou nikomu, ale byť Jeho večnou nevestou—nevestou Princa—Princa Pokoja! Neznamená to teda, že ty a ja sme princezné? Áno! A to znamená, že na veky ti sľubuje (Niekto, kto nie je schopný klamať), zaobchádzať a pestovať si ťa ako nevestu, ktorá je milovaná viac, ako si dokážeš predstaviť. „Boh môže robiť čokoľvek, vieš—oveľa viac, ako si dokážeš predstaviť, myslieť alebo žiadať v tvojich najdivokejších snoch!“ (List Efezanom 3,20 Biblické Odkazy).

Každý deň a v každej novej sezóne môjho života sa učím túto pravdu úžasnými spôsobmi!! Môžem sa s tebou podeliť o jeden nedávny?

Koncom marca tohto roku mi Pán povedal, že o šesť mesiacov, čo bude september, bude môj život úplne iný. Aby to potvrdil, povedal mi, že „nasledujúci mesiac sa stane niečo úplne neuveriteľné,“ v apríli. Určite to bolo dosť dostatočné. Knihy vydávajúce vo vlastnom vydavateľstve RMI, boli vyzdvihnuté obrovským vydavateľom, svetovým vydavateľom, ktorý ich bude tlačiť a distribuovať. Je to neuveriteľné kvôli zničeným knihám, ktoré som spomínala v predchádzajúcej kapitole. Takže nech som bola hocikde, cestujúca kdekoľvek po svete, mohla som jednoducho každému poslať kópiu ktorejkoľvek knihy, ktorá zmenila môj život! Ešte niečo, pokus zastaviť časť môjho priebežného príjmu (z predaja kníh RMI), o ktorých som presvedčená, že ich zničil, aby ma finančne poškodil, aby získal do opatery naše mladšie deti—Boh mal väčší plán, aby toto dovolil.

Ak si sledovala históriu RMI, Erin vysvetľovala, že pred rokmi, keď ich prvý vydavateľ nedokázal držať krok s dopytom, neúspešne sa pokúsili požiadať ktoréhokoľvek kresťanského vydavateľa, aby vytlačil jednu z ich kníh! Znova a znova boli odmietnutí, pretože vydavatelia kresťanských kníh verili, že sú príliš radikálne—a ako vieme, sú to jediné knihy, ktoré hovoria a šíria pravdu! Preto spoločnosť RMI začala vydávať vlastné knihy. Takže mať svetovú spoločnosť „na začiatku publikujúcu desať kníh“ je skutočne mimoriadne.

„A tomu, ktorý mocou, čo v nás pôsobí, je schopný okrem tohto všetkého urobiť oveľa viac, ako prosíme alebo chápeme,“ (List Efezanom 3, 20).

„A preto Pán čaká, aby sa zľutoval nad vami, a preto sa dvíha, aby vás omilostil, veď Bohom pravdy je Pán, blažení všetci, čo dúfajú v neho.“ (Izaiáš 30,18).

Táto nová udalosť, ktorá ma ovplyvnila rovnako ako Erin a RMI, ma nútila čakať s veľkým očakávaním na to, čo sa bude konať v septembri. Zábavné je (a všetci to robíme), predstavovala som si presne, ako budem požehnaná. Bola som si istá, že to musí byť v oblasti mojich financií, pretože sa určite musí preukázať tam! To je to, čo som čakala a očakávala do 1. októbra. Ďalšie týždne som sa to všetko snažila pochopiť. Často som myslela, že napíšem kapitolu o tom, ako Lazar a jeho sestry museli mať ťažkosti s čakaním na príchod Ježiša, kým sa nezdalo, že je príliš neskoro (ale Boh ich predurčil na väčší zázrak tým, že ho nechal zomrieť—ale to je iná kapitola). Namiesto nárastu mojich financií, moje financie v skutočnosti stále zomierajú pomalou smrťou. Napriek tomu mi Pán (dosť často) pripomínal, aby som sa zamyslela nad príbehom Lazára, keď s Ním hovorím o tom, ako zúfalo vyzerajú moje financie. Takže, to môže znamenať, že kapitola Lazara príde. O tomto však nie je táto kapitola a ani o tom, ako sa môj život zmenil.

Bez toho, aby som si to vôbec uvedomila, môj život sa dramaticky zmenil! Ale verila by si, že som to takmer premeškala? Bolo to tak nepatrné, že mi tá nesmiernosť toho všetkého takmer unikla. Vieš, myslím si, že to sa stalo mnohým Židom, ktorí čakali na príchod Ježiša, ich Mesiáša. Prišiel s takou nepatrnosťou, v jasliach a ako tesárov syn a keďže si Ho predstavovali, že príde ako kráľovský pozemský kráľ (so všetkou nádherou), mnohí Židia ho premeškali, úplne Ho zmeškali.

Čo to bolo? Jemne, náhle a neuveriteľne som si uvedomila, že som sa jednoducho stala matkou v domácnosti! Jedného rána som sa zobudila s tým, že mi dal túžby môjho srdca, ktoré som chcela, odkedy som mala prvé dieťa. Počas celého manželstva som buď pracovala na čiastočný úväzok, alebo som pomáhala môjmu manželovi s jeho povolaním a to aj vtedy, keď sa stal pastorom. Takže sa pýtaš (ako som sa ja pýtala)—ako je to možné, keď som slobodná mama toľkých detí bez podpory na deti a určite nie nezávisle bohatá?

„Hľa, ja som Pán, Boh každého tvora; či je mne nejaká vec nemožná?“ (Jeremiáš 32,27). „Ach, Pane, Jahve, pozri; ty si svojou veľkou mocou a svojím vystretým ramenom učinil nebo i zem a tebe nie je nemožná nijaká vec“ (Jeremiáš 32,17).

Spočiatku som nevedela prijať toto požehnanie ako skutočné. Určite by som musela „pracovať“ —nie? Poďme znova, buďme tu reálni. Napriek tomu mi Pán znova a znova pripomenul mojich viac ako 25 rokov manželstva, ako ma vychovával, aby som bola „dokonalá manželka“, a to bol dôvod. Teraz som nebola iba Jeho manželkou, ale Jeho nevestou. Čakal by teda alebo chcel, aby Jeho nevesta „pracovala“? Ale čo moje zlyhávajúce financie? Pán sa ma jedného dňa spýtal: „Michele, ak si sa naučila nepýtať sa svojho pozemského manžela o stave rodinných financií a dôverovala si mu s riešením a touto záťažou, prečo si teda teraz znepokojená, keď máš nebeského Manžela, ktorý má neobmedzené zdroje?“ Páni, toto mi určite pomohlo vidieť veci inak!

Pán to milostivo vyriešil, robím všetky veci, ktoré milujem! Namiesto práce, aby som zarábala peniaze, môžem slobodne písať a pokračovať v službe ženám! Dokonca aj nedostatok financií zohráva na tom účasť. Keby som brala plat, cítila by som sa príliš previnilá za to, čo robím; avšak to málo, čo prichádza, je dostatočné, aby udržalo môj život v chode. A slúženie pre mňa nikdy nie je práca—je to moja vášeň. A hoci som verila, že moje už viac neobnovené manželstvo ma zbavilo povinnosti mať službu, pravda sa ukázala byť taká, že obnovenie manželstva len obmedzovalo moje slúženie. Každá žijúca žena potrebuje Jeho lásku a zaslúži si byť Jeho nevestou! Nie každý potrebuje alebo chce obnovené manželstvo—takže stratením môjho života (ako som ho poznala), som našla svoj život!!

„Potom Ježiš povedal svojim učeníkom: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho (Matúš 16,24-25).

Tak ako je to s tebou? Aký bol Jeho zámer v tom, že si práve v určitom čase nebola manželkou; okrem toho, že ťa nechal zažiť Jeho ako Manžela svojich snov? Ja verím, že nakoniec to je, dať ti túžby tvojho srdca—túžby, na ktoré si možno rokmi zabudla! Je tak ľahké stratiť naše zameranie, keď nás naša životná cesta vezme trasou, o ktorej sme si mysleli, že si ju nikdy nevyberieme. Napriek tomu Boh počul a zapamätal si každú z tých túžob a nezabudol ani jednu, ani jednu.

Takže drahá, pros Pána, aby ti ukázal, čo je schopný urobiť a čo si mohla premeškať. Verím, že mnohé z vás skutočne žijú život, z ktorého boli vytvorené vždy vaše sny.