„poviete tomuto vrchu:

»Prejdi odtiaľto ta!« - prejde.

A nič vám nebude nemožné.“

— Matúš 17,20

 

Bolo to vlastne pred niekoľkými kapitolami a ešte viac znepokojujúce, pred šiestimi mesiacmi, keď som vlastne napísala väčšinu tejto kapitoly. Bola to vtedy kapitola 12, keď som prvýkrát začala písať „Vrch Presunutý“. „Aby som dokázala, že mám stále „vieru dieťaťa“, aj keď som teraz v mojich päťdesiatich rokoch, potom čo som na webe RMI zverejnila kapitolu 11 a môj vrch sa nepohol (môj dlh nebol hodený do hlbín mora), uverejnila som (všimni si toto je jednotné číslo) svedectvo členky našej služby, ktorá sledovala, ako Boh robí nemožné a jej vrch dlhov bol hodený do mora. Napísala mi a povedala, že jej otec predal nejaký majetok a dal jej hotovosť na kúpu jej domu - jej manželského domu, ktorý podľa súdu bolo treba predať, aby bolo možné peniaze rozdeliť s jej ex. Namiesto predaja vykúpila svojho manžela a teraz jej tento dom úplne patrí!

Nasledujúci týždeň, keď sa môj vrch opäť nepohol (ale teraz som si bola istá ako nikdy predtým, že sa pohne!), som poslala druhé svedectvo členky, ktorá rozprávala o podobnom príbehu. Jej dom prepadol exekúcii a za „dvanásť hodín“ prišiel niekto, kto jej dom úplne vyplatiť! Moja viera prudko stúpala. Potom s povzdychom, som sa tretí týždeň našla, ako zhromažďujem ešte viac svedectiev, ktoré prišli do RMI a keď som každé zverejnila, stále som verila Bohu, že môj Jonatán a môj vrch sa pohne. Avšak, uprostred všetkých tých dôkazov, že urobí to isté pre mňa, som začala skutočne premýšľať, či to pre mňa urobí.

Prečo sa o to všetko s tebou delím? Prečo si to nenechám pre seba?

No, myslím si, že väčšina ľudí by si to nechala pre seba alebo by sa tvárila, že o tom nikdy nepochybuje. Len nedávno som však zistila, že som známa tým, že som úplne „transparentná“. Transparentná je niečo ako nechať ľudí, aby ťa videli v spodnej bielizni alebo bez make-up alebo neučesanú - myslím, že chápeš. Ale čo je dôležitejšie, verím, že musíš vedieť a ja si musím pamätať, že veci sa jednoducho nestanú tak rýchlo, ako by sme chceli alebo sme dúfali.

Pri pohľade na tie fakty a pohľade na moju situáciu, úprimne som v podstate verila, že sa veci už nemôžu zhoršiť; preto sa musia zlepšiť: to znamená, vrch sa čoskoro, veľmi skoro pohne alebo spadne!

Mýlila som sa.

Ak by to nebolo dosť zlé, len pred pár dňami som sa chystala zmeniť názov tejto kapitoly na „Rozpadávajúci sa Vrch!“ Aj keď nespadol jedným mocným úderom, rozpadal sa pomaly, ale isto.

Prvý balvan, ktorý spadol, bol, keď ma kontaktovala spoločnosť poskytujúca kreditné karty a ponúkla mi, ani som nemusela žiadať ja ich, aby som si znížila percentuálnu sadzbu a nielen to - túto sadzbu zálohovali až do doby, keď som si otvorila účet, čo mi ušetrilo tisíce dolárov!! To všetko sa stalo kvôli tomu, že som nebola schopná zaplatiť minimálnu sumu, pre ktorú som sa už vážne modlila (čo by som mala urobiť). Je to povzbudivé alebo nie?

Druhý balvan, ktorý spadol, bol ešte neuveriteľnejší! Ďalšiu platbu kreditnou kartou som nemohla zaplatiť, ale toto ma viedlo dole, dole, dole známym údolím pokorenia. Spoločnosť vydávajúca kreditné karty mi povedala, že nemôžu „so mnou pracovať“, pretože nie som „primárnym“ držiteľom karty; môj bývalý manžel bol. Trvalo dva dni rozprávania sa o tom s Pánom, aby som si bola úplne istá, že som pochopila, o čo ma On vlastne žiada, predtým, ako som išla vpred a urobila to.

Vo chvíli úplnej pokory, ktorú som cítila ako úplné poníženie, som musela napísať e-mail s vysvetlením situácie jemu ako aj jeho manželke. Prečo? Pretože aj keď mi zničil kredit, keď sa so mnou rozviedol a finančná kríza ma ochromila ďalším súdnym sporom, vedela som, že ak mu nedám vedieť, že nemôžem uskutočniť platbu, má to potenciál poškodiť jeho kredit. Musím ti pripomenúť, čo povedal Ježiš? „Počuli ste, že bolo povedané: »Oko za oko a zub za zub!« No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé“ (Matúš 5,38–39). Takže som bola dosť blízko na to, aby som dostala facku a môj ex bol tento typ, urobiť to.

Keď som začala písať ten e-mail, začula som „povedal som ti to“, pretože môj bývalý manžel ma ubezpečil, keď ma opustil, že moje bláznivé a príliš horlivé spôsoby jedného dňa povedú k tomu, že stratím všetko. Ale teraz, keď sa pozriem na tento verš v Matúšovi, vidím, že som potrebovala byť ochotná dostať sa na miesto, kde dostanem opäť facku (v prenesenom význame).

Aby sa ešte viac robenie správnej veci sťažilo, pamätáš si, keď si čítala o Jonatánovi mojej dcéry v poslednej kapitole? Verila by si tomu, že k tomu došlo v rovnakom čase, keď som potrebovala poslať tento e-mail? Inými slovami, tu som písala, aby som povedala svojmu bývalému manželovi, že si nemôžem „dovoliť“ zaplatiť účet za kreditnú kartu, no napriek tomu som sa chystala na týždennú dovolenku na Floridu!!

Dobre, samozrejme som cítila, že to potrebujem vysvetliť. Dokonca som zašla tak ďaleko, že som napísala P.S. úplne vysvetľujúce, že nám bola darovaná cesta so zaplatenými všetkými výdavkami, bla, bla, bla - čo som neskôr odstránila. Prečo? Trvalo len chvíľu, kým som sa nad tým zamyslela a počula som, čo som povedala mojej dcére len pred niekoľkými týždňami: „Ľudia, ktorí o tebe chcú veriť v to najhoršie, budú. Ľudia, ktorí si chcú myslieť o tebe to najlepšie, urobia tak. Preto sa musíš zbaviť obávania sa, čo si myslia iní ľudia a sústrediť sa iba na tvoj vzťah s Pánom, vďaka čomu budeš vedieť, že si v správnom postavení voči Bohu, tvojmu Otcovi.“

Predpokladám, že je samozrejmé, že posielanie takýchto e-mailov tesne pred mojou „dovolenkou“ malo potenciál zničiť náš výlet, ako som čakala na odpoveď. Avšak po dni premýšľania o tom, som to mohla nakoniec úplne odovzdať môjmu Manželovi. Je On verný? Stav sa!! Odpoveď som dostala až deň po návrate domov. A na moje úplné prekvapenie, lepšie povedané na môj šok. Dostala som krátky e-mail, ktorý som si musela prečítať niekoľkokrát, kým sa to zdalo skutočné: „My sa postaráme o situáciu s kreditnou kartou, takže toto bremeno je od teba zodvihnuté. Príjemné prežitie Vianočných sviatkov s deťmi.“

Teraz vidíš, prečo som plánovala premenovať túto kapitolu na „Rozpadávajúci sa Vrch“? Aj keď som mala stále dosť dlhov, ukázalo sa, že Boh začal ten príliv obracať a môj vrch sa skutočne rozpadal a čoskoro úplne spadne. To bolo vtedy, ale tak náhle nepriateľ všetko skomplikoval! Môj bývalý manžel? Ó, nie moja drahá, „Lebo nás nečaká zápas s krvou a telom, ale s kniežatstvami a mocnosťami, s vládcami tohto temného sveta, so zloduchmi v nebeských sférach“ (Efezanom 6,12).

Takmer mesiac po mojom e-maily s veselými Vianocami som dostala následný e-mail, kvôli ktorému moje srdce omdlelo. Uvádzalo sa v ňom, že som bola odovzdaná oddeleniu pre podvody, bolo im oznámené nahlásenie karty ako ukradnutej. Bolo im povedané, že som ich zavádzala atď. A dva dni som bojovala s chvením sa, keď ma ten balvan, ktorý padal, zasiahol - mesiace platieb obchodníkom boli účtované spätne a oni chceli ich peniaze, všetko teraz! Spoločnosť vydávajúca kreditné karty mi poslala kópiu ručne písaného listu, ktorý im poslal môj manžel s vysvetlením, že karta bola ukradnutá z jeho peňaženky a že chcel, aby bol vydaný zatykač. Polícia ma mala zatknúť, takže som to musela povedať môjmu synovi, aby vedel, čo má robiť, pretože som sa obávala, že moje maloleté deti budú vzaté do opatery.

Čo sa stalo s iným balvanom, o ktorom som si myslela, že spadol? Keď prišiel ďalší výpis, nemal zníženú sumu, ani neuvádzal, že som dostala zníženú percentuálnu sadzbu. V skutočnosti sa sadzba zvýšila o 4%...

Keď počujeme svedectvá verných mužov a žien, ktoré Boh použil na uskutočnenie zázrakov, ktoré nám dodávajú našu duchovnú silu a odvahu čeliť vlastným vrchom, verím, že často zabúdame, že to boli skutoční ľudia, ktorí skutočne prežívali tie samé reálne možnosti, že ich vrch nemusí spadnúť - ich zázrak alebo vyslobodenie sa nemusí stať. A v reakcii na kráčanie v ich viere, sa to vlastne strašne zhoršilo.

Vidíme to s tými úžasnými mladými hebrejskými chlapcami. Všimni si ich slová, keď stoja pred kráľom, ktorý sa chystá vykonať ich smrť alebo verdikt, ale zažije niečo oveľa väčšie. „Sadrach, Mézach a Abednégo odvetili kráľovi a riekli: Nabuchodonozore, nie je nám treba, aby sme ti na to odpovedali slovo. Jestli tak chce náš Bôh, ktorého my ctíme, ten nás môže vytrhnúť z ohnivej pece rozpálenej a vytrhne aj z tvojich rúk, ó, kráľu! Ale ak nie, nech ti je známe, ó, kráľu, že tvojich bohov ctiť nebudeme ani zlatému obrazu, ktorý si postavil, sa nebudeme klaňať“ (Daniel 3,16–18 ROH).

Sme tak hlúpe alebo nevedomé, že si myslíme, že naši biblickí hrdinovia alebo dnešní hrdinovia viery nezažívali rovnaké otázky, pochybnosti a emócie, aké cítime ty a ja, keď čelíme vrchu? Keď sme dané na miesto porážky, zničenia alebo dokonca rozpakov, keď stojíme pred naším vrchom alebo pred našou pecou, vieme, že Boh, ktorému slúžime, je schopný nás vyslobodiť, ale urobí to? Rovnako ako tí mladí chlapci, aj tu záleží na tom, aby sme zostali verné svojej viere bez ohľadu na to, čo sa Boh rozhodne pre nás urobiť alebo neurobiť.

Po dokončení tejto knihy, stále som neistá, čo bude pre mňa. Vôbec som netušila, či napíšem svedectvo o tom, ako môj vrch dlhov padá do mora alebo či namiesto toho pošlem túto kapitolu na svoje stránky a nakoniec to bude stále „proti nádeji v nádeji“ (Rimanom 4,18) z cely miestneho väzenia. Ale včera večer som dospela k úžasnému odhaleniu, ktoré ma zaskočilo. Táto myšlienka ma prinútila k tomu, aby som nariekala ako dieťa a dokonca ešte teraz mám problémy so slzami, pokúšajúc sa dostať moje myšlienky a pocity na papier.

Za posledné dni, konkrétne tento víkend, som bola na svadbe, kde som hovorila s toľkými ľuďmi, s ktorými som sa niekoľko rokov nevidela, ani sa s nimi nerozprávala. Keď sme sa teda  stretli a ja som sa podelila o to, kde som bola a prečo ma nevideli, ihneď sa pýtali, či môj manžel (hovoriac jeho meno) cestoval so mnou. To ma viedlo k tomu, aby som im povedala, čo sa stalo (môj manžel sa so mnou rozviedol a oženil sa so ženou, s ktorou bol zapletený a o finančnej kríze, ktorej som čelila), a to ich prekvapilo - v skutočnosti ich reakcia bol šok.

Avšak, zakaždým som sa s nimi mohla podeliť o niekoľko najdôležitejších vecí, čo pre mňa urobil Pán: urobil ma osobou, ktorou som teraz a o požehnanie byť Jeho nevestou (nechtiac nikoho iného), keď sa pýtali, či som sa znova vydala (vidiac prsteň, ktorý nosím ako znak toho, že som „zadaná“ a nie som voľná).

Všetko toto spomínanie skutočne zostalo v mojej mysli a potom len včera v noci som si uvedomila, že ten „ľúbostný pomer“, ktorý som prežívala s Pánom, bola vec, za ktorú som bola vďačná. Druhé rovnako cenné však bolo to, čo som objavila a kvôli čomu som včera v noci plakala. Z dôvodu rozvodu som bola umiestnená na miesto, kde som si mohla zvoliť prechádzku v neznámom nebezpečenstve a riziku.

Prvýkrát, odkedy som žila u svojich rodičov, už mi nikto nestál v ceste, aby som robila najradikálnejšie, najhorlivejšie a najbláznivejšie veci, ktoré mi boli dovolené robiť. A tá vďačnosť bola spôsobená rokmi manželstva a pocitom uväznenia, pretože som túžila vziať Boha za Jeho Slovo do tej miery, že všetko stratím, ak sa nepreukáže On.

Ako dieťa alebo ak si vydatá, nemáš túto výsadu. Je tam zavedená ochrana, ktorá ti bráni v radikálnych činoch a som si istá, že je to vzhľadom na tvrdý fakt, že ty a ja ešte nie sme (alebo sme neboli) pripravené a tieto radikálne činy by pravdepodobne dopadli zle.

Napriek tomu v stave, v akom sa nachádzam teraz, vziať si Pánovu pravdu a bežať s ňou, znamená, že sa dokážem postaviť na miesto, o ktorom netuším, ako sa to (alebo čokoľvek iné) vyvinie - vôbec žiadna pozemská predstava! Všetko sa to mohlo skončiť zle, ale ako som včera večer povedala Pánovi: „Som nesmierne vďačná, že som mala možnosť byť iba jedným bláznom na tomto svete, ktorý je ochotný a nadšený ísť von na konár, s nádejou k Tebe, vediac, že to nemusí udržať váhu toho, čomu verím.“

Neexistuje spôsob, ako by som mohla byť tak namyslená, aby som si myslela, že viem presne, ako to skončí alebo že som na dobrej ceste. Áno, keď hovorím z viery, niet tam pochýb – absolútne žiadne pochybnosti. Nikto okrem Boha skutočne nevie, ako niečo dopadne, však?

Za všetky obruče, za túto šancu som a navždy budem vďačná. Och, moja, znova sa mi tlačia slzy do očí.

Samozrejme, bolo by pre mňa jednoduchšie napísať toto s hotovým svedectvom, úplným, zatiaľ, čo by som stála vo víťazstve na vrchole môjho spadnutého vrchu a kričala Aleluja. Chcela som však, aby si to vedela a ja som mala možnosť vyznať, ako sa naozaj cítim na tejto strane môjho hýbajúceho sa vrchu.

Či sa môj vrch pohne alebo nie, uverejním túto kapitolu a vytlačím túto knihu. Ak to nebude fungovať, nemá to a nemalo to nič spoločné s Pánovou vernosťou; všetko je to o mne samej.

A teba, drahá nevesta, dovoľ mi ubezpečiť ťa, že bez ohľadu na to, kto ťa neprávom prenasleduje, kto alebo čo stojí v ceste tomu, o čom vieš, že ti Boh sľúbil alebo aké hrozné sú okolnosti v tvojom živote práve teraz, Boh je viac ako schopný zmeniť všetko za okamih! Prečo je tvoja odpoveď zahalená? Prečo stále čakáš? Prečo sa veci neustále zhoršujú a nie zlepšujú?

Stačí si spomenúť na predchádzajúce obdobia a na to, čo Boh urobil pre teba (a pre ostatných), aby si počula Boha, ako k tebe hovorí...

„Veď Ja poznám zámer, ktorý mám s vami - hovorí PÁN. Sú to myšlienky pokoja a nie súženia: dám vám budúcnosť a nádej“ (Jeremiáš 29,11).

A preto, „Lebo videnie je ešte na určený čas, no náhli sa ku koncu a nesklame; ak sa oddiali, čakaj naň, veď určite príde a nezmešká“ (Habakuk 2,3).

A určite ty a ja „Keby som nebol veril, že budem zrieť dobré HOSPODINOVO v zemi živých, už by som bol dávno zahynul“ (Žalm 27,13).

A nezáleží na tom, čo na teba prichádza, pamätaj „Keď Ho učeníci videli kráčať po mori, vzrušení vraveli: „Mátoha!“ A od strachu vykríkli. Ale Ježiš sa im hneď prihovoril: „Vzchopte sa! To som ja, nebojte sa! Peter Mu povedal: „Pane, ak si to Ty, rozkáž, aby som prišiel k tebe po vode“ (Matúš 14,26-28). Takže dostaň sa von a kráčaj voči Nemu. Nikdy nezabúdajúc na tento posledný prísľub...

„Toto som vám povedal, aby ste vo Mne mali pokoj. Vo svete máte súženie, ale dúfajte, Ja som premohol svet!“ (Ján 16,33).