Lebo príde čas,

 keď neznesú zdravé učenie,

ale nazháňajú si učiteľov podľa svojich chúťok,

aby im šteklili uši.

Odvrátia sluch od pravdy

a obrátia sa k bájkam.

—2 List Timotejovi 4,3–4

 

Práve včera večer som mala jeden telefónny rozhovor, ktorý by ma normálne roztriasol na pár dní alebo týždňov. Moja sestra „to stratila“, keď som prišla na to, čo chce zúfalo urobiť. Rozhovor, predtým ako mi položila, skončil so znevažujúcim kričaním do telefónu a nemilými slovami.

Keď bolo potom, zostala som prekvapená, pretože som bola úplne pokojná. Ona je moja staršia sestra a veľmi dobre si pamätám, ako ma to zvyklo ovplyvniť. Moja osobnosť je taká, že túžim a smerujem moje úsilie k pokoju; zvykla som nájsť pokoj za každú cenu. Ale moje úsilie sa zmenilo z hľadania pokoja s inými na hľadanie pokoja s Bohom a neobávanie sa toho, čo iní povedia a tiež sa im viac nepokúšam zapáčiť. Môj život s Pánom bola neuveriteľná cesta, ktorá priniesla neuveritelné odmeny. Moja túžba v tejto kapitole je pripraviť ťa tiež, vydať sa na tvoju vlastnú neuveritelnú cestu s Pánom, ktorá ide daľej ako sloboda a vedie opäť k tvojmu Hojnému Životu!

Čo ma udržalo v pokoji, keď boli tieto slová na mňa hodené (a mnohé ďalšie, ktoré predchádzali finálu mojej sestry), bolo poznanie, ako ma vníma môj Pán a Manžel. Takže, keď akékoľvek situácie a väčšina z nich sa vyvinula ako táto, šla som okamžite k Nemu (ako som urobila prvý krát, keď zavolala) alebo hoci priamo uprostred útoku a našla som pokoj. Pán ma naučil spýtať sa Jeho, čo si ON o mne myslí, alebo ako ma vníma, čo som urobila potom, ako mi zložila.

Čo povedal ON, bolo značne odlišné od toho, čo som počula v telefóne. Okrem hľadania pokoja, mám veľmi rada, aký má vlastne Boh zmysel pre humor a jeho pokojnosť, ktoré nám chýbajú, keď sme uprostred krízy. Pán v skutočnosti hovorí, „Žartuješ?“ keď sa Ho pýtam, či to, čo povedala, bola pravda. Boh tiež vytvoril „spôsob úteku“. Mal pripraveného niekoho, kto zavolal uprostred prvého útoku, čo mi dalo čas, požiadať moju najbližšiu priateľku, modliť sa za mňa (bez toho, aby som jej povedala akékoľvek detaily, pretože toto by tiež prišlo s nechcenou a nežiadanou radou). Toto bolo taktiež súčasťou Pánovho plánu, že som sa po položení telefónu ne sústredila na problém; no namiesto toho som sa musela vrátiť k predchádzajúcemu hovoru, čo vyústilo do toho, že sa moja priateľka modlila so mnou za moju sestru.  

Kedysi som sa cítila „dlžná“ môjmu problému alebo môjmu nepriateľovi a premýšľala som nad tým a pri najmenšom som musela trochu kvôli tomu trpieť pred tým, ako som sa od toho oslobodila. Aký nezmysel. Teraz som Jeho nevesta a držím všetky problémy ďaleko od môjho srdca a pocitov, ako som len schopná a ako mi Pán pomáha. Keď sa na mňa hrnú urážky a útoky, oddelím seba citovo a skryjem sa za môjho Milovaného a Jeho lásku. Tak, ak práve teraz zažívaš citový útok, prestaň počúvať (a taktiež si to prestaň vo svojej hlave znova a znova opakovať), čo on alebo ona povedali a namiesto toho sa nalaď na to, čo ti hovorí Pán.

Ak nie si na mieste, kde môžeš počuť Boha, počuť Pána rozprávať sa s tebou, potom choď do Biblie a čítaj, čo si o tebe myslí. Pokračuj v čítaní, až kým nenájdeš pokoj, ktorý prevýši každé chápanie. A počas toho, ako hľadáš, spýtaj sa Ho, „Je toto, čo si o mne myslíš?“ Boh ti povie pravdu, ale bude to na tebe, koho budeš počúvať!

Väčšina z nás je spokojná s poznaním, ako žiť a ako reagovať na nešťastné alebo nepohodlné situácie, pretože sme to robili viackrát. Tak namiesto prenechania situácie a premýšľaním nad tým, aký dobrý je Boh a ako veľmi nás Pán miluje, si vyberieme rozprávať a odpovedať nemilými slovami. Väčšinu z toho sme sa naučili v našom detstve. Veríme klamstvám a smutne si vyberáme im veriť ako dospelý, radšej ako si vybrať veriť pravde. Čo je pravda? Boh je pravda, Jeho slovo je pravda a čokoľvek, čo nie je zoradené s Ním a Jeho pravdou je nič iba klamstvo.

Počas mojej poslednej cesty stretnutí s mnohými cirkevnými misionármi a aj RMI členkami, ktoré žijú v inej časti sveta, som stretla ženy na východnom pobreží a v Kanade a nemohla som si pomôcť a musela som sa smiať jednému komentáru, ktorý vyjadrilo tak veľa členov. Ich prvé prekvapenie pri stretnutí so mnou bolo, aká som vysoká. Ale druhé bolo, že som „tak nádherná.“ Irónia tohto je, že CELÝ môj život mi bolo hovorené mojou rodinou, že NIE som pekná, ale namiesto toho som bola požehnaná dobrotou alebo spoločenským temperamentom. Toto mi aj tak nikdy neuškodilo, no namiesto toho ma udržiavalo v sústredení sa nato, kto som bola vo vnútri, radšej než sa obávať o to, čo mi bolo povedané, že som nebola zvonku.

Keď som sa vydala za mojho BM, stál si za svojím, keď počul názory mojej rodiny na môj vzhľad. Jeden deň, na začiatku nášho manželstva, som povedala mojej mame, že si v skutočnosti myslel, že som najkrajšia z mojich sestier, na čo ona odpovedala, „Aké sladké . . . láska je tak slepá.“ Úprimne, musel to byť Boh, ktorý ma ochránil pred vystrašením alebo zničením tohto druhu slov, pretože viem, že toľké z vás trpíte kvôli tomu, čo vám bolo ako deťom povedané na váš vzhľad. Hoci toto u mňa neurobilo škodu, o akú sa nepriateľ pokúšal, to, čo povedali o mojej osobnosti urobilo škodu, pravdepodobne lebo to bolo to jediné, čo som si myslela, že mám. Takže, keď moja sestra zaútočila na môj charakter, „malo to potenciál“ skutočne mi ublížiť.

Jedna z našich členiek mi povedala (keď som sa pýtala, prečo sa neusmievala na fotke, ktorú sme v ten deň urobili), že jej otec, jej povedal, nikdy sa neusmievať, pretože „vyzerá hlúpo, keď sa usmieva.“ Bolo to jasné, že sa nikdy neopýtala Pána, aký ma ON názor na jej nádherný úsmev, ale namiesto toho zotrvala uzamknutá vo väzení veriac klamstvu, ktoré bolo zasiaté pred mnohými rokmi. Zdôvodňovanie a pozeranie sa na fakty ťa nikdy neuvoľní z toho, čo ti bolo povedané v tvojej minulosti. Nezáležalo na tom, koľkokrát mi môj BM povedal, že som nádherná, v spojení s „faktom,“ že tri roky Pán zahrnul moju rodinu (vrátane MŇA) v sériách reklám, bilbordov a brožúr ako modelky (verila by si?), nikdy som si nemyslela ani na minútu, že som bola pekná. Bolo to iba vtedy, keď mi to povedal môj Milovaný, a tak verím, že som nádherná pre NEHO—odvtedy mi na tom všetkom záleží!

Možno nie si nádherná tak, ako v to verí naša spoločnosť, ale niet pochýb  o tom, ako ťa vníma On! V to, čo verí spoločnosť, že je krásne, sa každú chvíľu mení, tak prečo zamerať seba a naše pocity na niečo, čo sa mení— rovnako ako zmeny v štýle obliekania? Nie je to iba bláznivé naletieť týmto populárnym názorom, ale je to aj veľmi nebezpečné, pretože naše dcéry a všetky mladé ženy v našich životoch začnú robiť to isté kvôli nášmu príkladu.  

Toto neznamená, že nemáme robiť nič preto, aby sme sa cítili pekné. Keď sa cítime, že vyzeráme pekne, konáme ináč. Preto potrebujeme ísť k Bohu znova a spýtať sa Ho, čo si o nás myslí. Keď prijmeme fakt, že Boh nás vytvoril perfektne, potom budeme mať sebadôveru začať sa obliekať a rozmaznávať sa podľa toho. Áno, môže nás to vyviesť z rovnováhy. Hlavne vtedy, ak je vzhľad všetko, o čo sa staráme a na čo sa sústredíme. Ale pozabudnúť na to je pokúsiť sa oklamať seba samých myslením, že by sme sa nikdy nemali starať o náš vonkajší vzhľad. Ak by nezáležalo na tom, ako vyzeráme, Boh by nám nepovedal, aká bola Sára nádherná (lákajúca Faraóna v jej veku, to ma stále udivuje) alebo kráľovná Ester a aký pekný bol Dávid a Jozef.

Niektoré ženy sú si isté svojím vzhľadom, ale namiesto toho sú sužované inými záležitosťami. Napríklad im bolo povedané, že sú hlúpe alebo nešikovné, alebo budú vždy tučné, pretože sú ako ich mama alebo stará mama, ktoré mali nadváhu. Nič z tohto ťa nemôže zdržiavať od hojného života, pre ktorý Ježiš zomrel, aby nám dal. Môžeš sa oslobodiť z väzenia, ktoré ťa obmedzuje, keď prestaneš počúvať klamstvá z tvojej minulosti (alebo súčasnej situácie) a začneš sa namiesto toho pýtať Pána na JEHO názor. Je to pravda, ktorá nás oslobodí! Takže, keď nám náš Manžel povie, že sme nádherné alebo inteligentné (pretože máme myseľ Krista), musíme prestať hovoriť staré klamstvá a začať kráčať vo viere s našou novo nájdenou pravdou.

Keď si vyberieme veriť bájkam, ktoré sú definované ako klamstvo, zdržiavame samé seba od hojného života. Naša rodina, priatelia alebo manžel možno zasadili toto klamstvo, ale keď pokračujeme tomu veriť, my sme tie, ktoré zavlažujeme a udržiavame toto klamstvo nažive. 

Zotrvať Ticho

Sú tu aj iné nebezpečenstvá v počúvaní hlasov iných ako Boží hlas. Vieme z písma, že Saul stratil jeho korunu počúvaním hlasov ľudí, ktorí ho povzbudzovali vzoprieť sa Bohu (čítaj 1 Kniha Samuelova 15,24). Mladý prorok stratil ešte viac stratením jeho života, keď počúval hlas starého proroka, ktorý ho pozval s ním stolovať namiesto robenia toho, čo mu povedal Boh (čítaj 1 Kniha Kráľov 13, 11-32)

Kde by bol Jeruzalem, ak by Nehemiáš podľahol uštipačnosti a počúval hlasy cirkevných vodcov, ktorý chceli zastaviť jeho úsilie prestavať steny a prísť sa dole s nimi o tom rozprávať? (čítaj Kniha Nehemiášova 6, 1-9)

Všetci sa potrebujeme naučiť počúvať a poslúchnuť Boží hlas nad kohokoľvek iného, vrátane nášho vlastného. Toto začne s naším každodenným žitím a nie len pre dôležité rozhodnutia, ktoré robíme. Našu schopnosť počúvať a poslúchať Boží hlas budú komplikovať všetky názory, ktoré počúvame od všetkých okolo nás, všetkých, pretože MY im bláznivo hovoríme, čo robíme, alebo sa chystáme urobiť!

Dovoľ sa mi priznať, že toto bola najťažšia lekcia, ktorú sa ešte v mojom živote musím naučiť! Zdá sa, že takmer denne sa bláznivo delím o niečo v mojom živote, o čom by som mala zotrvať v tichosti. My ženy sa často delíme o naše životy s inými, ale nie som si istý, či si želám kvôli tomu viac trpieť.

Nedávno som bola zasiahnutá veľkou skúškou týkajúcou sa mojej staršej sestry, ktorá má mentálne 14 rokov, ale emočne iba 4 roky a jej skutočný vek bude tento rok 65 rokov. Jedna z mojich ďalšich sestier je jej ošetrovateľka a volala práve predtým, ako som odišla na dvojtýždňovú cestu, naliehajúc, že sa musím „o ňu postarať.“ Toto bolo to, čo podnietilo hodenie na mňa slov, o ktorých som hovorila na začiatku kapitoly. Vedela som však, že ju nemôžem mať, keď som cestovala, pretože som jej nikdy nepovedala, že ma môj manžel opäť opustil. Bolo to v mojej ignorancii a hlúposti, že som sa potom podelila o moju situáciu s jednou mojou dvojičkou, potom ako som počula od Boha, čo mám urobiť. Si prekvapená, že to, čo mi povedala moja dvojička, že mám urobiť, nesedelo s tým, čo mi povedal Boh?  

Toto potom vytvorilo prúd, proti ktorému som musela plávať, čo urobilo Boží plán oveľa ťažším! Niektoré ťažkosti sa zastavili z ich pýtania sa, čo plánujem robiť ďalej, pretože všetky „návrhy“ (ktoré sú normálne v mojej rodine stanovené ako príkazy) sa začali miešať s Božím smerom, ktorý chcel, aby som nasledovala.

Predstava, že sa nemusím deliť o moju súčasnú situáciu môjho nedávneho rozvodu (a všetky detaily, ktoré iní očakávajú, že ich vysvetlím), prišla zo svedectiev RMI členiek, ktoré múdro zotrvali v tichosti o ich situácii v ich manželstvách (oddelenie, manželovo cudzoložstvo a aj ich rozvod). A vďaka tomu, že sa nedelili o svoje detaily ich životov, boli schopné počuť Boha jasnejšie a nasledovať Jeho vedenie bez zmätku alebo odporu rodiny alebo dobre zmýšľajúcich priateliek, ktoré boli do toho zahrnuté. Dalo im to tiež čas vysporiadať sa s ich vlastnou stratou (manžela alebo ich manželstva) a všetkými emóciami, ktoré s tým prichádzajú. Potom neskôr, keď to ich rodiny „zistili“, boli schopné vyrovnať sa s hnevom ich rodinných členov oveľa jednoduchšie, pretože boli pevné (na Skale).

Hoci som nasledovala túto múdrosť s mojím rozvodom v tom čase, pokračovala som v zlyhaní v iných krízach a v niektorých dennodenných rozhodnutiach, ktorým som čelila. Je jasné, že mi chýba ešte veľmi veľa k „jemnému a tichému duchu“, čo sa musím ešte naučiť. Keď „premýšľame nad vecami v našich srdciach“, ako to robila Mária (matka Ježiša), potom sú naše myšlienky všetko, aby sme hľadali Boha a boli schopné nasledovať a jednať s Jeho pomocou. Nepotrebujeme sa pridať do názorov druhých alebo pocitov, ktoré stoja v ceste a často nás nechajú zmätené, porazené a jednoducho unavené.

Túžba môjho srdca je hľadať Boha viac pre túto slobodu, lebo tak mi dáva väčšiu schopnosť zotrvať v tichu a deliť sa o veci iba s Ním. Ide o dávanie viac informácii, ako je potrebné, keď sa rozprávame s ľuďmi. Inými slovami, viem, že potrebujem viac opatrnosti v mojom živote. Všetky moje nedávne problémy viem teraz zastaviť v mojich ústach a v tom, čo poviem. Veľmi často oblasť, v ktorej sme najviac požehnaný, čo je v mojom živote rozprávanie, je zároveň naším najväčším pádom; a preto ja osobne potrebujem odovzdať vedenie úplne Pánovi a Svätému Duchu.

Drahá priateľka, či bojuješ s nedostatkom opatrnosti, tvojimi ústami, tvojimi emóciami, alebo bojuješ s akoukoľvek inou oblasťou, tvoj Ženích ti s tým chce pomôcť. On nikdy nechce, aby si bojovala nosením bremien, ktoré si zodvihla alebo zaťažila niečím, čo na teba niekto zhodil. Prenechaj ich niesť Jemu namiesto teba. Toto ponechá tvoje ruky otvorené široko, aby si objala Jeho s vďačnosťou a láskou, akú si On zaslúži a po ktorej túži, aby ju od teba dostal!

Zápisník