DEŇ 10 kapitola 8 "Vyhraj bez slov"

no najskôr svedectvá o obnovených manželstvách
zobraté z 

Slovo SVOJHO Svedectva

WOTT. SLV

Dôveryhodné učenie obnovilo moje manželstvo!

Kamarátka, ktorá pracovala na svojej vlastnej manželskej obnove mi predstavila princípy Spoločenstva obnovy. Hovorila mi o radikálnych veciach, ktorým sa naučila, no ja som bola skeptická. Samozrejme,, MOJE manželstvo bolo TAKÉ pevné...

Moja kamarátka mi prišla na pomoc a pripomenula mi, že už poznám princípy z tej knihy. Boh mi ukázal, aká hrdá, svárlivá, manipulačná a sebecká osoba som. Keď som sa pozrela do zrkadla, nenašla som vo mne žiadnu zmienku Ježiša.

Padla som do náručia Pána a prosila som Ho, aby mi odpustil a zmenil ma. Odovzdala som seba samú k úplnej poslušnosti, postila som sa sedem dní a modlila sa k Pánovi, aby sa v mojom živote uskutočnila Jeho vôľa. Dovolila som Mu, aby ma vyprázdnil a znovu ÚPLNE naplnil. Okamžite som videla drastické zmeny.

Boh vo mne vytvoril nové srdce za pár DNÍ! Môj manžel videl tieto zmeny a povedal, že ma neopustí! Pán otočil jeho srdce naspäť ku mne a preč od nej! On teraz vidí našu spoločnú budúcnosť. Je viac láskavý ako hocikedy predtým!

Bola som schopná OKAMŽITE odpustiť! To ma prekvapilo! Modlila som sa, aby mi Boh pomohol nepozerať na bitku, ale pozerať na Neho. VŠETKÉHO SOM SA ÚPLNE VZDALA A ODOVZDALA SOM TO PÁNOVI! Naučila som sa tomuto odovzdaniu, úplnej a radikálnej poslušnosti, pokore, modlitbe a dôvere v Pána, ktorá prináša láskavosť, lásku a VIERU do života. Dôverovala som Mu, že obnoví moje manželstvo; teraz Mu dôverujem v KAŽDEJ oblasti môjho života.

Knihy o obnove sú niečo, čo budem študovať do konca môjho života—každému ich odporúčam. Ani som nedokončila pracovnú knihu, lebo veľa času trávim v knihe o obnove a Biblii. Skutočnosť, že je všetko postavené na Písme robí program obnovy úplne dôveryhodným. Otvorilo to dvere aj do iných oblastí môjho života, ktoré museli byť zmenené.

Chvála Bohu na výsosti. Ďakujem Mu zato, že ma tak miluje, že ma opravuje a vylepšuje, nie iba na Jeho chválu, ale preto, že ma miluje a chce mi dať túžby môjho srdca. Vzal ma bokom a dal na mňa svoje ruky a urobil zo mňa špeciálne dielo! On je najláskavejšia bytosť, akú si môžeme predstaviť! Cítim sa, akoby som dostala moje vlastné kľúče do Kráľovstva!

Vďaka Bohu a RMI za všetko!

Laura, OBNVENÉ  v Georgii

Sladká obnova v Alabame—manžel doma!

Chvála Bohu za Jeho nekonečné požehnania! Abba Otče, vďaka Ti za tvoju lásku! Tvoja láska, Abba ma napĺňa úžasom. Vďaka, že si to so mnou nevzdal! Toľké roky som od Teba utekala, bola som stratená.

Vďaka, že si ma priviedol k bodu, keď som musela čeliť mojej prázdnote. Ďakujem Ti, že si ma naplnil Tvojou radosťou, Tvojou nádejou a Tvojou úžasnou láskou. Vďaka Ti a chvála Tvojmu Menu!

Dnes ráno moje srdce zaplesalo, keď mi Boh ukázal pravdu. Ukázal mi, ako ma ochraňoval pred určitými skutočnosťami. A tiež mi ukázal tieto skutočnosti v pravý čas. Moje srdce zaplesalo!!

Môj manžel žije doma. Chvála Bohu, je doma už šesť týždňov a nevymeškal ani jeden víkend! Začalo sa to dvoma, možno troma dňami doma. Potom víkendy doma. A teraz skoro sedem týždňov doma!

Chvála Bohu! Dnes ráno mi môj drahý manžel povedal, ako veľmi som sa zmenila a že robím pokroky! Povedal, že sa viac nechválim a nezúrim. Chvála Bohu, ktorý ma pretvoril a stále ma robí novou!

Môj manžel mi povedal, že pred rokom dal sľub DŽ, že si ju vezme! Nevedela som to! Povedal mi, že ma miluje a nemá záujem, aby ma opustil a že sa mu páči náš vzťah!! Chvála Bohu!

Povedali sme si toho veľa. Po našom rozhovore som odišla do kúpeľne a bola som šokovaná Božou ohromnou silou a láskou. On OTOČIL manželove srdce ku mne! Udržal ma doma! Viedol a zdvihol ma, keď som padla a miloval ma počas bolesti v zmene.

Zmenil ma a stále ma mení! Ďakujem Ti, Abba! Tak veľmi ťa milujem, Abba! Si úžasný!! Ďakujem Ti, Abba za RMI a Thielovcov. Ďakujem Ti za partnerku v modlitbe. Ďakujem za Tvoju múdrosť.

Vďaka, že Tvoja láska NIKDY NEZRADÍ! Moje drahé sestry a bratia, ktorí potvrdzujete Božie sľuby za obnovu manželstva, prosím, hľadajte Jeho tvár. On je tu vždy! Aleluja!!!

Našla skutočný zmysel života!

Chválim Pána Všemohúceho za to, čo urobil v mojom živote. Zobral môj život, zlomil ho úplne a poskladal z neho najkrajší kúsok umeleckého diela, aký si len viete predstaviť! Najlepšie na tom je, že sa nezastavil—niečo úžasné ešte len príde!!

Vaše spoločenstvo som našla tak, že som zadala moje meno kvôli modlitbe na webovej stránke. Niekto ma kontaktoval a odvolal sa na vašu stránku. Išla som sa pozrieť a cítila som okamžitú lásku, lebo ste prehovorili priamo k môjmu srdcu! Vracala som sa stále kvôli podpore a povzbudeniu.

Keď som hľadala Pána, pomohol mi vysporiadať sa so zranením, trpkosťou a nedostatkom odpustenia, ktoré som cítila. Pomohol mi kontrolovať hnev, ktorý som cítila voči mojim deťom. Vytvaroval ma a zmenil ma zo svárlivej osoby na ženu s tichým a podriadeným duchom, ktorý je pred Bohom tak drahocenný.

Čím viac som nasledovala Božie princípy, tým sa viac srdce môjho bývalého manžela približovalo k deťom a ku mne. Uvedomila som si, že vzťah s DŽ sa stal trpkejším ako palina a môj bývalý manžel sa častejšie vracal ku nám. Boh jednoznačne pracoval na jeho srdci.

Myslím, že princíp z Božieho Slova, ktorý oceňujem najviac je, že nikdy nemôžeme odplácať zlo za zlo, ale poraziť zlo dobrom. Myslím si, že to malo veľký dopad na môj vzťah s mojim bývalým manželom. A tiež samozrejme skutočnosť, že nemôžeme byť svárlivé a uštipačné manželky. Ak chceme zmeniť srdce našich manželov, musí sa tak stať bez slova a cez modlitbu. Tieto princípy u mňa vynikali, lebo som videla výsledky z toho, že som ich uplatňovala.

Kniha Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo bola pre mňa zjavenie, niečo, čo som musela čítať, počuť a cítiť. Otvorila mi oči a srdce spôsobom, ktorý nedokážem vysvetliť. Cítila som, akoby Boh hovoril priamo ku mne unikátnym a špeciálnym spôsobom. Túto knihu odporúčam každej vydatej žene ale aj tej, ktorá sa chce vydať—dokonca aj tej, ktorej manželstvo nemá problém. Cez túto knihu sa naučíš ako sa stať manželkou, akou ťa chce mať Boh.

Chválim Ťa, Ježiš! Táto skúška bola najväčšie požehnanie. Nič som nestratila, ale ZÍSKALA som ŽIVOT!! Cez Pána a toto spoločenstvo som našla pravý zmysle ŽIVOTA; a za to sa Bohu nikdy dostatočne nepoďakujem. Navždy budem vďačná. Ježiš, Ty si ozajstným PÁNOM VŠETKÝCH!!!!

Boh obnovil to, čo žráč zjedol!

Mám zmiešané emócie keď ti idem napísať o ďalšom obnovenom manželstve—MOJOM! Som naplnená radosťou, že Boh bol tak láskavý a obnovil naše manželstvo, a tiež som pokorená. Viem, že som tá, ktorá si to najmenej zaslúži.  

Môj manžel prišiel domov minulú noc a povedal mi, že ma miluje a že ma už nikdy neopustí. Povedal, že musel úplne padnúť niekoľko krát, aby si uvedomil, že jeho hriechy boli také veľké ako moje. Ospravedlnila som sa mu za všetko, čo som urobila a on povedal, že to nechce počuť, lebo som to už predtým povedala. 

RMI som našla, keď som napísala do vyhľadávača "spoločenstvá manželskej obnovy" a našla som vašu stránku spolu s inými. Našla som iné spoločenstvá, no Duch Svätý ma viedol, aby som sa stala členkou vášho.

Prvý krát čo môj manžel povedal, že odchádza (no neurobil to), bolo v septembri 1991. Prosila som, žiadala, pokúšala som sa ho zmierniť—ty to pomenuj! Zostal, no nechcel.

No tento krát som ho "vyhrala bez slov," mojím správaním. Bola som v Slove a nikomu som nepovedala o mojej situácii okrem jednej priateľky a mamy. Obe stáli so mnou.

Modlila som sa a postila sa. Žiadala som Boha, aby ma stále menil a On to UROBIL! Naučila som sa sústrediť na Boha a mať zatvorené ústa, a otvoriť ich iba vtedy, keď som chcela manželovi niečo povedať alebo ho požiadať no po zvážení v modlitbe.

Mala som knihu Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo na kazete, videá "Be Enocouraged" a knihu Facing Divorce. Erin zálohovala všetko, čo chcela povedať Písmom a jej skúsenosťami—a nič nie je také presvedčivé, ako skúsenosti! Odporučila by som hlavne knihu Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo od Erin. Tiež sa mi páčili kazety, lebo som mala dlhú cestu do práce a tak som ich mohla dookola počúvať.

V jeden večer Boh obnovil to, "čo zožrala kobylka"! Nemám slová, ktoré by naozaj vyjadrili to, čo cítim—preto hovorím CHVÁLA BOHU!!!!

Obnovené v Pennsylvanii!

Chvála Bohu za obnovu môjho manželstva! Môj manžel požiadal o rozvod, no nikdy nepodpísal papiere! Pred siedmimi mesiacmi sa vrátil naspäť domov! V apríli pred štyrmi mesiacmi mu jeho právnik napísal, aby dokončil papiere a aby on mohol urobiť záznam so súdom, no môj manžel nikdy neodpovedal.

Boh je naozaj silný a môže ochrániť manželstvá. Chválim Ho, lebo mi odpustil a ochránil nás! Neviem opísať, aký je úžasný.

S Božou pomocou som stretla ženu v kostole, ktorý som si išla pozrieť. Otvorila som sa a povedala jej, ako veľmi potrebujem, aby Boh zasiahol zatiaľ čo som čakala, aby sa manžel vrátil domov. Ona ma predstavila inej žene, ktorá bola v tej istej situácii. Boh pracoval v našich životoch. Tieto ženy mi povedali o vašom spoločenstve a webovej stránke. Stretávali sme sa každý druhý týždeň, aby sme chválili Boha, učili sme sa ako Mu dovoliť, aby cez nás pracoval, ďakovali sme mu za "všetko" a sústredili sme sa iba na Neho a náš vzťah s Ním lebo iba na tom naozaj záležalo!!

Uvedomila som si, že Boh chcel mať so mnou kamarátsky vzťah. Moja celá telesnosť je Jeho chrám; a preto Ho potrebujem, aby mi pomohol vystavať Jeho chrám vo mne. Potrebujem sa sústrediť a mať na pamäti čo robí vo mne a cezo mňa. Potom, keď som už vedela, že to nie je o mne ale o Ňom; dokonca ani moje manželstvo nepatrí mne, ale Jemu. Je neuveriteľné, čo On začal budovať a ďakujem Mu a chválim Ho, že sa so mnou zapodieval a našiel si čas, aby ma učil a pomohol mi pracovať s Ním!

Bol to Boh, kto mi dal Jeho vieru aby som verila a poslúchla Jeho, lebo ja to urobiť nemôžem pokiaľ to neurobí On cezo mňa! Počas procesu obnovy som bola tak na Ňom závislá, a On pre mňa urobil všetko! Prosila som Ho za Jeho silu aby som bola schopná Mu uveriť a On to urobil! Tiež som sa modlila, aby zmenil moje srdce, moje priority a moju sústredenosť, a On naozaj všetko vykonal!

Chvála Bohu za to, čo urobil a za to, čo robí a čo ešte len v mojom živote urobí! Vzťah s mojim vzácnym Pánom je všetko, čo som naozaj potrebovala a to je jediný stály a trvajúci vzťah! Všetky ostatné vzťahy sú len dočasné, no tento je navždy. Vďaka Ti, Pane.

Keď som si raz toto uvedomila a žila som to, On priviedol manžela späť!! Takto On pracuje!! On je dokonalý vo všetkom! Neviem sa dočkať, kým dokonči všetky zmeny v našich životoch, no aj keď nevidím, že pracuje, VIEM, že je!! Musím sa iba modliť, aby mi dal Jeho vieru, aby som Mu dôverovala a On to urobí. Som hriešnik zachránený milosťou a iba milosťou!!

Obnovené a viac vo Virginii!

Je mi ľúto, že som tak dlho nenapísala chválu. No Pán bol ku mne tak dobrý a myslím, že som bola zaujatá mojim požehnaním a nenašla som si čas, aby som jedno požehnanie dala. Naozaj nechcem dávať žiadne neuspokojivé ospravedlnenia, tak tu to je.

Keď som začala hľadať pravdu o Božom pláne čo sa týka manželstva, hľadala som v kníhkupectvách a na internete hocičo, čo sa týkalo manželstva. Jedna skupinka ľudí z iného spoločenstva ma priviedla do RMI a to je úžasný zdroj. Cítim, že medzi toľkými spoločenstvami, ktoré sa venujú manželstvám, toto spoločenstvo je najviac upravené Svätým Písmom a najhlasnejšie prehovorilo k môjmu srdcu!

Jedna oblasť, ktorá ku mne konkrétne hovorila, sa týkala návštevy kostola. Chodila som do kostola sama nejaký čas, keď som začala čítať Erinine knihy o tom, že nemám bez manžela ísť, ak žije v dome. V Erininej knihe Múdra žena sa hovorí, že Božie Slovo je jasné v 1 Korinťanom 11:3 "Ale chcem, aby ste vedeli, že hlavou každého muža je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista Boh." Efezanom 5:22-24 hovorí, že Boh ustanovil VŠETKÝCH manželov za hlavu rodiny. Hovorí, "Ženy podriaďujte sa svojim mužom ako Pánovi... tak aj ženy mužom vo všetkom."

Každý kostol a každé iné spoločenstvo, ktoré som našla, s týmto vôbec nesúhlasilo. Zakaždým, keď som odbočila a opäť o tom rozmýšľala, cítila som Ducha Svätého, ktorý mi hovoril, aby som bez manžela nešla. Každý mi hovoril, že som neposlušná voči Bohu. No ja som začala cítiť v mojom srdce, že keby SOM IŠLA, vtedy som voči Bohu neposlušná! Nikto nechápal, čo robím, dokonca ani iní kresťania a iné spoločenstvá. 

TERAZ, tým, že som nasledovala tento princíp, nielenže bolo moje manželstvo obnovené už určitú dobu, no tiež je môj manžel zapálený (a ja naozaj myslím zapálený) za Pána! Modlila som sa, aby Boh prehovoril k môjmu manželovi a poslal nás do kostola ako rodinu. Pán je tak verný, že toto urobil a ešte aj viac! Môj manžel chodí na učenie Biblie v stredu večer, pracuje pre kostol, zlepšuje priateľstvá s ostatnými, študuje Slovo a hltá všetko, čo by mu pomohlo stať sa ešte bližším Pánovi a Spasiteľovi Ježišovi Kristovi!

Tiež rozmýšľa o spôsobe, ako byť v spoločenstve. Ver mi, toto je viac, ako by som kedy mohla žiadať Pána a cítim sa tak požehnaná! Chvála Pánovi! Som tak vďačná, že Pán použil našu manželskú krízu, aby priviedol manžela k Ježišovi!

Mám brata a švagrinú, ktorí smerovali k rozvodu. Pred pár týždňami DŽ úplne zmizla z obrazu a môj brat a švagriná sú opäť spolu, a chcú veci vyriešiť. Minulý týždeň prišli na návštevu a ja som si všimla, že obaja mali obrúčky—chvála Pánovi!

Môj manžel sa ma spýtal, či sa chcem dať spolu s ním pokrstiť a obnoviť náš svadobný sľub v kostole, lebo sme sa predtým nezobrali v kostole! Bola som šokovaná, lebo som sa za toto tiež modlila!

Zdroje Spoločenstva obnovy sú úžasné. Odporúčam všetky kazety a knihy a aj iné zdroje, ktoré Erin urobila. Tiež sa mi páči, že vytvárajú e partnerky, ktoré sú nápomocné, lebo máme podporu, ktorú potrebujme, keď prechádzame cez ťažký čas v našich životoch.

Prosím, nevzdaj to, bez ohľadu nato, čo sa ti nepriateľ snaží povedať. Bojuj dobrý boj až do konca. Bez pochyby viem, že Pán ťa ochráni a tiež tvoju rodinu a ty zvíťazíš! Ďakujem Bohu za Erin, lebo je obrovskou inšpiráciou pre nás všetkých! Boh žehnaj vás oboch a vašu celú rodinu!

Aby som sa zdôverila o veľkosti toho, čo Boh urobil v mojej obnove a tie neuveriteľné zmeny v mojom manželovi, dovoľ mi stručne opísať, kde som bola, keď som našla toto spoločenstvo. Pred dvoma alebo dva a pol rokom mal môj manžel aféru s kolegyňou z práce. Nejaký čas som niečo tušila, no pokúšala som sa veriť, že sa nič nedeje. Keď som si prvý krát naozaj uvedomila, že sa niečo deje, Boh začal so mnou jednať, no ja som sa obrátila na všetkých, iba na Boha nie. Boh bol v mojom živote a mimo môjho života po niekoľko rokov, no nikdy som s ním nemala osobný vzťah, až dokiaľ som nezačala plakať a žiadať Ho o pomoc, aby som dokázala prejsť cez čo som musela. Skoro som mala tiež aféru tesne predtým, ako Boh naozaj zasiahol, niečo ma zastavilo a a ja som to neurobila. Teraz si uvedomujem, že to bol Duch Svätý!

Ver alebo nie, myslím, že Boh získal moju úplnú pozornosť, keď som išla k veštkyni, aby som našla odpovede ako zachrániť moje manželstvo. Poobzerala som sa dookola a videla som sviečky s výzorom Ježiša v celej izbe. Spýtala som sa veštkyne, čo plánuje urobiť, aby mi pomohla a ona povedala, že zažne sviečky a pomodlí sa modlitbu v mojom mene. Vtedy ma to udrelo, myslím, že to bol Duch Svätý, okamžite som odišla. Začala som rozmýšľať a keď sa ona môže modliť za mňa a pýtať za to neskutočné peniaze, prečo by som sa nemohla za seba modliť ja? Akoby mi Duch Svätý zašepkal, že Boh je dar zadarmo pre všetkých, ktorí k nemu potrebujú prísť, a najlepšie je, bez PLATENIA!!

Zvláštne no pravdivé—vtedy som si prvý krát uvedomila moju potrebu byť naspäť pri Bohu. Potom som išla do kníhkupectiev a hľadala som na internete hocičo, čo hovorilo o manželskej obnove. Líšili sa od Spoločenstva obnovy, no išla som do skupinky, kde sa ľudia rozprávali, a niekto mi odporučil RMI! (A tak som našla toto úžasné spoločenstvo!) Nielen že som objavila toto spoločenstvo, no aj veľa iných. Veľa z nich má podobnú vieru, no aj tak verím, že spomedzi všetkým, Erinino presvedčenie je najbližšie k Svätému Písmu a tak, ako som sa už predtým zmienila, najhlasnejšie hovorilo k môjmu srdcu.

Boh mi ukázal veľa oblastí o mne, v ktorých som sa musela zmeniť. Začala som chápať, prečo sa stala táto aféra, lebo Boh mi ukázal, že som bola manželovi neverná v iných oblastiach ako manželka. Boh ma presvedčil, aby som sa manželovi vyznala z veľa vecí a začal ma meniť v toľkých oblastiach (a stále ma mení, chvála Pánovi!).

Táto aféra sa skončila skoro pred dvoma rokmi, a bolo to rozhodnutie môjho manžela. Verím, že to bolo vtedy, keď sa Pán pokúšal dotknúť môjho manžela (lebo som sa ho spýtala, kedy prvý krát pocítil, že je vedený Bohom a on povedal, že pred rokom a pol). Prešli sme toľkými skúškami, a ja tiež stále prechádzam cez skúšky, niekedy s manželom, ktorý je doma, no viem, že Boh to používa na dobro nás oboch.

Mala som dve ePartnerky a obe boli úžasné! Stále ich príležitostne kontaktujem emailom alebo telefonicky, no nie pravidelne. Cítila som, akoby si obe mysleli, že som bola duchovne vyzretejšia ako oni. Nechcem sa nad tým rozplývať, som šťastná, že som im mohla pomôcť a oni mi tiež pomohli v toľkých veciach, hlavne keď som potrebovala povzbudenie. Na rozdiel od mojich ePartneriek som bola požehnaná tým, že môj manžel bol po celý čas doma; nikdy dom neopustil, aj keď sa niekoľko krát vyhrážal.

Boh ťa žehnaj aj tvoju rodinu a budem sa za vás modliť a tak isto aj za ostatných členov RMI. Chcem vidieť aj iné manželstvá obnovené a slzia mi oči, keď si čítam iné chvály!

Sharon*

Boh koná nemožné!

Chcem poďakovať môjmu Pánovi a Spasiteľovi, že mi otvoril oči. Vďaka ti, Erin, že si bola verná a povedala si pravdu o tom, ako obnoviť manželstvo spôsobom Boha. Robila som a hovorila veci, ktorými som chcela zmeniť manžela. Povedali mi, aby som nasledovala taktiku "tvrdej lásky" no videla som, že sa veci len zhoršili. Potlačilo ho to k DŽ.

Vaše spoločenstvo som našla, keď som hľadala Kresťanské obnovené manželstvá na internete. Naozaj som bola požehnaná knihou Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo a všetkými úryvkami z Biblie, ktoré obsahuje. Boh mi ukázal tak veľa veršov v Biblii a ja som naozaj cez ne rástla bližšie k Bohu.

Tiež som mala Facing Divorce, ktorá mi ukázala, ako hľadať obnovu Božím spôsobom namiesto spôsobov sveta.

Naozaj som sa potrebovala zmeniť. Keď som začala hľadať Pána, vtedy som Ho videla, ako pracuje v mojom živote. Keď môj manžel opäť odišiel, povedal, že sa chce rozviesť; povedal, že sa domov nikdy nevráti, a že všetko sa skončilo a že sa domov nikdy nevráti, za žiadnych okolností.

Potom som si prečítala knihu Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo dva krát! Na Veľkú noc som manžela požiadala, aby mi odpustil za všetky zlé veci, ktoré som mu povedala. Keď som ho požiadala o odpustenie, cítila som taký pokoj. Tento pokoj som nemala, keď som bola drzá a skúšala som veci robiť v telesnosti.

Boh vo mne urobil ohromnú zmenu. Už viac nie som negatívna a sarkastická osoba. Všetko som odovzdala Bohu a prestala som robiť veci v telesnosti. Som zamilovaná do Ježiša. Manželovi som ukázala lásku, keď som mala šancu ho vidieť. Mala som úplnú vieru v Bohu, že naše manželstvo obnoví. 

Postila som sa a modlila. Citovala som Písmo denne:" Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje," a iné Písmo v knihy Obnov tvoje manželstvo. Vedela som, že to nie je Božia vôľa, aby toto manželstvo skončilo.

Jedno nedeľné popoludnie sa manžel zastavil aby priniesol nejaké veci a ja som videla bitku a nepokoj, ktorý v sebe mal; vyzeral smutný. V pondelok som sa postila a modlila sa, lebo som vedela, že je to duchovná vojna. V utorok 13:30 mi manžel zavolal a spýtal sa, či sa môže zastaviť, že sa porozprávame. Povedal mi, že je unavený z toho, že uteká a je pripravený vrátiť sa domov. Cítil sa zahanbený. Povedal, že ma miluje a že mu chýbam.

Prišiel domov, a ja som si myslela, že je moje manželstvo obnovené a dokonca som aj napísala chválu! No bol doma iba pár dní a potom znovu odišiel do bytu s DŽ. Bola som zničená.

VTEDY BOH V OKAMIHU ZMENIL SITUÁCIU!!!

Odišla som s deťmi navštíviť mojich rodičov. Počas toho, čo sme boli preč, môj manžel išiel na výlet s DŽ a po celý čas rozmýšľal nado mnou, že by tam mal by so mnou! Môj syn bol na omši pre deti a ich vodca položil na neho ruky a modlil sa. Počas toho rána, keď som bola v kostole, v čase chvály a oslavy, vedúca týchto chvál povedala mojej mame, aby sa na mňa pozrela a povedala, "Radosť prichádza ráno!" Mama mi potom povedala, že toto ešte nikdy neurobila.

Keď sme sa z prázdnin vrátili, môj manžel mal slzy v očiach a povedal, že sme mu chýbali.Rozprávali sme sa a povedal, že si nevie predstaviť, že by zostarol s niekym iným ak nie so mnou. Plakal a povedal, že mu je všetko veľmi ľúto a že ma miluje. CHVÁLA BOHU!!! Proces rozvodu bol naplánovaný na piatok!!

Vďaka Ti, Ježiš!!! Vedela som, že je koniec. Boh robí zázraky! Môj manžel povedal, že sa domov nikdy nevráti!! No Boh robí nemožné!! Ak hľadáš obnovu, a počula si slová ako "NIKDY sa domov nevrátim," vedz, že to sú len lži od diabla, aby si sa vzdala. 

Nikdy som sa nevzdala. Modlila som sa a veľa ľudí sa modlilo so mnou. VĎAKA TI JEŽIŠ!! Vďaka ti, Erin za toto požehnané spoločenstvo. BOH VÁS ŽEHNAJ VŠETKÝCH!! Budem sa stále modliť za všetkých, ktorí hľadajú manželskú obnovu. 

Zázračná obnova v Louisiane po troch rokoch!

Moje je ďalšie víťazstvo pre kráľovstvo! Najskôr chcem poďakovať Bohu za môjho Spasiteľa Ježiša Krista! Vďaka Ti, Pane! Vrátila som sa nazad domov spolu s mojim manželom a naše manželstvo je obnovené!!!

Tento mesiac sú to tri roky. V júli som sa odsťahovala a vrátila sa domov o tri roky! Chcem, aby ste všetci vedeli, že to bola cesta. Nemala som predstavu o tom, že to bol Boží plán, aby MA zmenil. Keď Boh začal na mne pracovať, bola som taká zahanbená, keď som si uvedomila, že neviem ľudí milovať Božími očami. Boh urobil úžasnú prácu s mojimi ústami, mojim ovládaním sa a mojou hrdosťou!

Vaše spoločenstvo som našla cez spolupracovníčku, ktorá je teraz mojou partnerkou v modlitbe. Keď som prišla do vášho spoločenstva bola som uprostred rozhodovania sa o rozvode, lebo som verila, že som si vzala nesprávnu osobu. No bola som to ja, kto mal problém, lebo som nevedela, ako milovať niekoho správnym spôsobom alebo sa pozrieť na človeka tak, ako sa pozerám teraz. Keď mi teraz niekto krivdí, cítim sa inak—dôverujem Bohu. A potom Boh začal PRACOVAŤ NA MOJICH ÚSTACH, MOJOM OVLÁDANÍ SA a MOJEJ VEĽKEJ HLAVE!

Začala som vidieť, kto je za týmto zlom, nie môj manžel, ale Satan. Potom som videla, ako Boh mení môjho manžela, kúsok po kúsku. Jednou veľkou zmenou bolo manželove pitie. Môj manžel a jeho rodina sú pijani. Potom jedného dňa prestal piť ťažký alkohol a pivo. Uvedomil si, čo mi urobil! Verila by si, že som si tieto zmeny ani neuvedomila, až kým som nehovorila s mojou partnerkou v modlitbe cez telefón?!

Srdce môjho manžela sa otáča stále ku mne, aj keď som zlyhala; Pán mi ukázal svoje zľutovanie. On je Obnovovateľ a dodrží všetky sľuby. Stále sa snažím kontrolovať, čo poviem, alebo ako reagujem, no víťazstvo prichádza z modlitby a sústredenia sa na Ježiša.

Vďaka ti, Erin, že si napísala takú úžasnú knihu, ktorá nás priviedla k Pravde. Chcela by som povedať každému, aby si túto knihu prečítal dookola—pomôže obnoviť tvoje manželstvo! Tiež sa chcem poďakovať mojej sestre v Kristovi a priateľke, že to so mnou vydržala. Nevzdaj to!!!

Opäť zosobášení v  Ohiu!

CHVÁLA BOHU! S mojim bývalým manželom sme sa v piatok opäť zosobášili! Úprimne môžem povedať, že napriek tomu, že to bol najbolestnejší čas môjho života, tiež ma naučil nielen sile a láske Boha, ale tiež Jeho vernosti.

Neviem ani vyjadriť, aká vďačná som môjmu Bohu za to, že dal naše manželstvo opäť dokopy. Zmeny, ktoré vo mne vykonal sú neobyčajné! Naučila som sa byť totálne závislá na Bohu vo všetkom a modliť sa za všetko. Pán má stále na mne veľa roboty, aj na živote mojich detí, no viem, že On môže zmeniť ich srdcia. Najdôležitejšia vec, ktorú som objavila je, že ma Boh miluje! Viem, že to ľudia hovoria stále, no toto je iné. Jeho lásku voči mne poznám na inej úrovni. Chvála Bohu a ďakujem všetkým za modlitby! Jeho láska vydrží navždy. 

Čo sa týka učenia vášho spoločenstva, požiadala som o modlitbu za môj rozvod na inej stránke. Nemala som predstavu, že by Boh chcel obnoviť moje manželstvo. Jedna osoba si prečítala môj email a poslala mi vašu knihu. A tak to všetko začalo. Boh ma viedol na každom kroku. Neviem to vysvetliť, no keď sa obzriem dozadu vidím, ako Boh umiestnil každého človeka každú vašu knihu na moju cestu, aby ma viedol!

Najužitočnejšia kniha, ktorú som prečítala, bola Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo. To bol základ na začiatok mojej viery za moje manželstvo. Aby som bola úprimná, Biblia bola moja najväčšia pomoc. Čítala som Žalmy každý deň a hovorila ich Bohu. Môj spoločník ma nechcel povzbudiť v tom, aby som verila za moje manželstvo a obával sa, že budem sklamaná, a preto som hľadala pomoc inde, v inom spoločenstve. 

Moji priatelia, rodina a deti boli proti myšlienke obnovy manželstva a tak som na to bola sama okrem jednej dobrej priateľky a mojej Biblie. Boh mi ukázal, že aj napriek tomu, že som robila to, o čom som si myslela, že je správne, bola som slepá v toľkých oblastiach môjho života a Satan okamžite vkročil.

Tak, ako som už predtým povedala, je veľa vecí, ktoré musia byť dokončené, no viem, že Boh sa o to postará. Dni, keď som si myslela, že nemôžem dýchať, alebo urobiť krok dopredu, On ma vzal a prechádzal som mnou cez všetko. Naučil ma, ako sa naozaj modliť a veriť, a veľa som sa cez túto skúsenosť naučila.

Žiadam každého, aby sa modlil, aby Boh dohliadal a chránil nás a aby sme postavili naše manželstvá na pevnej skale, ktorou je Ježiš.

Napriek tomu, že nevieš, čo prinesie ďalší deň, drž sa Boha a On ťa cez všetko prevedie. A pamätaj si jednu vec: Vždy a každý deň sa zaodej do úplnej Božej výzbroje, ktorá ťa ochráni v tejto neľútostnej bitke. Pán nám dal ohromné zbrane a ja som tomu nikdy nerozumela až doteraz. Čítaj Žalmy každý deň a hovor ich Bohu, lebo to je tvoj meč Ducha!

SLV-WRYM-NEW-COVER-Front

 Kapitola 8
Vyhraj Bez Slov

Podobne(ako Ježiš) ženy,
nech sa podriaďujú svojim mužom,
aby aj tých, čo neveria slovu,
bez slova získal život ich žien
-1 Peter 3:1

V tejto kapitole nás Božie Slovo naučí, že keďže sú naši manželia nad nami, naše slová sú nielenže zbytočné, ale môžu byť aj nebezpečné. Mnohé z nás teraz žnú „zlé ovocie“, lebo nevedomky presviedčali alebo upozorňovali manželov namiesto odovzdania svojho znepokojenia Bohu. Naučíme sa, že všetko, čo by sme rady povedali manželom, najskôr musíme povedať Bohu.

Keď naši manželia konajú proti Božiemu Slovu, Písmo nám hovorí, ako ich vyhrať „bez slov“, s rešpektom voči nim a ich Bohom danej autorite.

Vyhraj bez slov

Keď ma niečo znepokojuje, mala by som si to vydiskutovať s mojím manželom? Nie!

Popros Boha, aby prehovoril k tvojmu manželovi. Nemôžeme preberať naše obavy a znepokojenie, dokonca ani naše túžby s našimi manželmi. Namiesto toho musíme ísť na vrchol - musíme ísť k nášmu nebeskému Otcovi a žiadať Jeho. Pros Ho, aby prehovoril k tvojmu manželovi (keďže Pán je priamo nad každým mužom) o tom, čo je v tvojom srdci.

Toto je správne poradie autority. „Ale chcem, aby ste vedeli, že hlavou každého muža je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista Boh.“ (1Kor 11, 3) Namiesto hľadania pomoci u manžela musíš hľadať tvár Boha. Potom nájdi v Písme jeden z Božích princípov týkajúci sa problému, ktorému čelíš. To potvrdí to, čo Pán povedal tvojmu srdcu. Poznač si tieto verše a drž sa ich s vedomím, že Pán má situáciu pod kontrolou.

Odíď z jeho cesty!

Odíď z jeho cesty. „Blažený človek, čo nekráča podľa rady bezbožných a nechodí cestou hriešnikov, ani nevysedáva v kruhu rúhačov, ale v zákone Pánovom má záľubu a o jeho zákone rozjíma dňom i nocou.“ (Ž 1, 1) Odíď manželovi z cesty, ty nie si jeho autorita! Druhá veta nám hovorí, čo máme robiť - meditovať nad Jeho Slovom a ponechať manžela Bohu. Boh musí byť ten, čo ho zmení; tvoj manžel sa dokonca nedokáže zmeniť sám.

Vytrvaj. „Blažený človek, čo nekráča podľa rady bezbožných a nechodí cestou hriešnikov, ani nevysedáva v kruhu rúhačov.“ (Ž 1, 1) Keď jednáš s manželom, ktorý je neposlušný voči Božiemu Slovu, musíš ho nechať ísť bez jediného slova. Ak ťa tvoj manžel neopustil, no domov nechodí načas alebo vôbec, musíš ho nechať ísť bez toho, aby si ho kontrolovala zákazom vychádzok, otázkami alebo tichou domácnosťou.

Ak zistíš, že manžel má inú, musíš ho nechať ísť bez toho, aby si ho sledovala či konfrontovala; ináč ho dotlačíš k tomu, že odíde alebo požiada o rozvod. Ak sa rozhodne odísť, a ty mu stále stojíš v ceste, pravdepodobne pritlačí a prebehne rozvod, dúfajúc, že toto ťa zastaví. Ak však stále tlačíš, čoskoro sa budeš prizerať, ako si berie inú.

Keď neprestávaš, pravdepodobne ho uvidíš vo veľmi silnom manželskom zväzku. Osobne poznám ženy, ktorých manželia sa opäť oženili, no to im neprekážalo stále im posielať vianočné pohľadnice, ďakovné odkazy! Navyše s týmto skresleným pohľadom nemali žiadne výčitky byť naďalej sexuálne intímnymi.

Často žena, ktorá stojí bývalému manželovi v ceste, spôsobí, že manžel so svojou novou manželkou budú riešiť únik zo situácie dieťaťom, dúfajúc, že to odradí jeho bývalú ženu a nechá ho ísť svojou cestou. Niektoré, nazlostené a nahnevané na Boha, mi píšu, že Boh neuzatvoril plodnosť tej druhej. No prehliadajú fakt, že to boli ony, čo porušili princípy z Písma, nenechali manžela ísť, a tak nedosiahli pokojného a tichého ducha. Príležitostne, keď sa manžel rozvedie s druhou ženou, aj tak sa nevráti k prvej, lež hľadá niekoho iného, kto ho urobí šťastným! (Na povzbudenie, prosím, čítaj svedectvo na konci kapitoly 12, „Hľadať Boha“, o žene, ktorá pokorne nechala manžela odísť, nehnevala sa na Boha a nakoniec bolo jej manželstvo obnovené po tom, čo sa jej manžel po druhýkrát oženil.)

Odstúp od neho a modli sa! Modlitba ti pomôže uzdraviť tvoj dom. „Vyznávajte si teda navzájom hriechy a modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli. Lebo veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého.“ (Jak 5, 16). Keď hovoríš, je veľmi dôležité starostlivo voliť slová.

Nasmeruj, ale iba cez modlitbu, manželov smer k Bohu. Musíš tiež porozumieť, že nie si zodpovedná za to, čo tvoj manžel robí; on sa zodpovedá Bohu za svoje skutky. „Ale každého pokúša vlastná žiadostivosť, ktorá ho zachvacuje a zvádza.“ (Jak 1, 14). Zavri ústa a odíď z cesty svojho manžela.

Ženy rady zaobchádzajú s mužmi, akoby boli jedným z ich detí. Tento druh materinského postoja odplaší každého muža a zničí ich mužnosť. Keď potom stretne ženu, ktorá sa na neho pozerá ako na muža, opustí pre ňu svoju manželku.

Maj správny postoj. „Každý nech sa poddá vyššej moci, lebo niet moci, ktorá by nebola od Boha. A tie, čo sú, ustanovil Boh. Kto sa teda protiví vrchnosti, protiví sa Božiemu poriadku. A tí, čo sa protivia, sami si privolávajú odsúdenie.“ (Rim 13, 1-2)

Tvoj manžel je Bohom nariadená autorita. Vzbura voči tejto autorite zapríčinila situáciu, v ktorej teraz si. Začni poslúchať a podriaďovať sa a sleduj, ako Boh nasmeruje manželovo srdce domov, zatiaľ čo ty si budeš ctiť Jeho Slovo.

Prekonaj zlo dobrom. Tvoja reakcia na zlo, ktoré sa vyskytne, ukáže Bohu, iným a tvojmu manželovi, čo v tvojom srdci skutočne je. „Nedaj sa premôcť zlu, ale dobrom premáhaj zlo.“ (Rim 12, 21) Zlo sa objaví, ale buď pripravená, „... veď viete, že skúška vašej viery prináša vytrvalosť“. (Jak 1, 3)

Využi príležitosť a požehnávaj manželovi. „Neodplácajte sa zlým za zlé alebo zlorečením za zlorečenie, ale naopak, žehnajte, lebo ste povolaní, aby ste dostali dedičstvo požehnania.“ (1Pt 3, 9) Keď na urážku či bolestivú poznámku reaguješ milo a požehnaním, zmení sa tvoja situácia okamžite!

Avšak mnohé míňajú svoju energiu na sebaobranu alebo vyjasnenie si problému. Keď sa pokúšajú, aby ich manžel prevzal zodpovednosť za to, čo sa stalo, neuvidia zlepšenie situácie. „Viedli ho ako ovcu na zabitie a ako baránok onemie pred tým, čo ho strihá, tak ani on neotvorí ústa.“ (Sk 8, 32)

Takéto ženy mi potom píšu, lebo chcú vedieť, čo zabránilo uzdraveniu ich manželstva. Ako sledujem ich škodlivý a povýšenecký postoj, viem presne, čo! Môžeš pokorne prijať, čo hovorím? Nie? A ty si prekvapená, prečo ťa tvoj manžel opustil? „Múdrosť žien buduje si dom, hlúposť však vlastnými rukami ho búra.“ (Prís 14, 1)

(Na povzbudenie čítaj svedectvo z kapitoly 12, „Hľadaj Boha“, o žene, ktorá pokorne nechala manžela ísť, nebola nahnevaná na Boha a nakoniec bolo jej manželstvo obnovené po tom, čo sa po druhýkrát oženil).

Sústreď sa milovať nehodného lásky. Keď miluješ a rešpektuješ manžela aj vtedy, keď si tvoju lásku nezaslúži, je nevľúdny a hriešny, preukazuješ mu bezpodmienečnú lásku. „Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici?“ (Mt 5, 46) Odovzdaj Bohu svoju bolesť. On ti pomôže milovať manžela, keď Ho o to požiadaš.

Služba zmierenia. Ako Božie deti sme vyslancami Božej lásky, ktorá pritiahne druhých k Pánovi. „Sme teda Kristovými vyslancami. ... zveril nám službu zmierenia. ... nepočítal ľuďom ich hriechy. A nám odovzdal slovo zmierenia.“ (2Kor 18-20) Počítala si? Opakuješ si v mysli chyby a nedostatky svojho manžela a odhaľuješ jeho priestupky iným? Pamätaj, Božie milosrdenstvo je nové každým dňom – čo tvoje?

Naše prvé misijné pole. Tvoj postoj môže byť: „Prečo by som mala slúžiť môjmu manželovi, hriešnikovi?“ Lebo Pán nám dal našich manželov a naše deti ako prvé misijné pole, skôr než môžeme byť naozaj efektívne s druhými.

My sa samozrejme ponáhľame predbehnúť Boha, skôr než sme naozaj pripravené, a slúžime v kostole, v susedstve, v práci – zatiaľ čo zanedbávame našu službu doma! Ak si nevyhrala manžela a deti pre Pána, ako môžeš vyhrať ostatných?

Veľa žien sa tvári ako obeť, ktorá musí žiť s nevercom. Avšak tieto ženy držia manželov a deti ďaleko od Boha. Farizeji, ktorí navštevujú kostol, a potom sú arogantní, odpudzujú ostatných od vzťahu s Bohom! Si to aj ty?

Boh  nás  chce  naučiť spokojnosti  predtým: ako  zmení našich  manželov. Ak  stále  jačíš a nariekaš o svojej situácii, tak sa priprav, že v nej aj zostaneš! Môžeme to vidieť v Pavlovom živote: „Nehovorím to preto, že by som mal nedostatok. Naučil som sa vystačiť s tým: čo mám. Viem žiť skromne a viem aj oplývať. Všade a všetko som sa už naučil: byť sýty aj hladovať, mať hojnosť i núdzu trieť.“ (Flp 4, 11-12) Pavol pokračuje a hovorí (verš, ktorý počuješ veľmi často): „Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje.“ (Flp 4, 13) Zostaneš v ťažkostiach, až dokiaľ sa nenaučíš byť spokojná!

Uteš druhých

Keď k nám ženy prídu, chcú vedieť: „Ako mám konať a prekonať túto skazu, ktorá nás už roky sužuje? Ako mám prežiť túto bolesť a skazu?“ Odpoveď znie – cez hľadanie múdrosti a pravdy. Kniha prísloví 23, 23 hovorí: „Získavaj pravdu a nepredávaj ju, múdrosť, náuku a rozumnosť!“ Mojou túžbou je, podeliť sa s vami o pravdu, ktorá vás vyslobodí. „... poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.“ (Jn 8, 32)

Dovoľ mi uistiť ťa, že všetky princípy v tejto knihe ti pomôžu obnoviť manželstvo, či je tvoj manžel hrubý, alebo má problém s alkoholom, drogami, pornografiou. Najviac žien, ktoré prichádzajú do nášho spoločenstva, sa vysporadúva s neverou a ďalšími hriechmi, ako alkohol, drogy, pornografia, násilnosť. Napriek tomu, že väčšina svedectiev nehovorí o týchto hriechoch, lebo ženy nechcú zahanbiť svojich manželov (dokonca aj moje vlastné svedectvo), tieto situácie existovali a boli prekonané nasledovaním princípov v tejto knihe a najmä v knihe „Múdra žena“ (Wise Woman). Podriadená žena, úctivá v konaní a slovách voči manželovi, zmení každú nepriaznivú situáciu – Boh za to ručí!

Zaoberanie sa manželovými hriechmi

Ako by si sa ty ako manželka mala vyrovnať s manželovým (akýmkoľvek) hriechom? Nie tak, ako káže svet!! Cesty sveta prinesú skazu, ale Božie Slovo prináša víťazstvo. Tu sú recepty od Boha, priamo z Jeho Slova,

Bez slova. Už sme sa predtým naučili, že Biblia je jasná v tom, že máme zostať úctivo ticho a nepokúšať sa hovoriť s manželmi, keď sú neposlušní voči Božiemu Slovu. (Pozri 1Pt 3, 1-2.) Nerob tú chybu, že budeš s manželom rozoberať jeho hriechy; hovor o tom iba s Bohom. A tiež nalieham, aby si o tom nehovorila s nikým. Ak budeš, stanú sa dve veci. Prvá – položí ťa to do rozporu s Pánom. „Kto tajnostkársky ohovára blížneho, toho umlčím.“ (Ž 101, 5)

Druhá - keď odhalíš manželove hriechy a slabosti iným, bude to pre neho takmer nemožné, aby sa  vrátil  a ľutoval.  Keď veriaci  z kostola, celá tvoja rodina a priatelia budú vedieť, že žil v cudzoložstve  (alebo  v inom  hriechu): je takmer nemožným, aby sa vrátil späť. Nemáme vyznávať hriechy niekoho iného. Vyznanie vlastných hriechov je veľmi odlišné od odhalenia hriechov iných. A tiež to prináša vlastnú kliatbu. „I uvidel Cham Kanaánov otec, nahotu svojho otca a vonku to hovoril svojim dvom bratom... Povedal: ‚Buď prekliaty, Kanaán!‘“ (Gn 9, 22-5)

Tento verš potvrdzuje to, čo sme čítali v Žalme 101, 5. Bolo nám prikázané nikoho neohovárať! Napriek tomu som si dobre vedomá toho, že je veľmi ťažké zostať ticho počas toho všetkého, čo sa deje. Preto nám bolo povedané: „Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“ (Mt 6, 6) Ak nemáš nikoho, s kým by si sa mohla rozprávať, musíš si vyliať svoje srdce pred Bohom! On je aj tak jediný, ktorý naozaj môže zmeniť srdce tvojho manžela a celú situáciu! Ale keď povieme každému, kto sa spýta alebo kto bude počúvať, keď sa hodiny rozprávame cez telefón a keď sa vyrozprávame pastorovi či konzultantovi, odpadne z nás túžba modliť sa v skrytosti! Vyzývam ženy, aby robili to, čo naozaj funguje. Osobne viem, že iba toto funguje. 

Posti sa. Najsilnejším spôsobom, ako uvoľniť manžela z otroctva hriechu, je postiť sa a modliť sa za neho! „Či nie to je pôst, ktorý sa mi ľúbi, keď rozviažete zväzky zločinné a roztvoríte zvierajúce  putá: prepustíte  zlomených  na slobodu  a rozlámete  každé  jarmo?“ (Iz  58, 6) (O postení sa dočítaš viac v kapitole 16, „Kľúče od nebeského kráľovstva“.)

Prekonaj zlo dobrom. Ďalším silným spôsobom je prekonať zlo konaním dobra! „Nedaj sa premôcť zlu, ale  dobrom  premáhaj zlo.“ (Rim 12, 21) Biblia neklame.  Láska  je  jedna z najsilnejších zbraní, ktorú  máme, a je zaručená.  Pán nám  hovorí: ako  máme  jednať s nepriateľmi a s tými, ktorí nás zraňujú. Milovať manžela práve teraz, uprostred jeho hriešnosti, je naozaj zbraňou, ktorou prekonáš zlo!

Kniha prísloví 10, 12 sľubuje, že „láska však ututláva všetky priestupky“.

Prvý Petrov list 4, 8 potvrdzuje princíp a hovorí: „A predovšetkým majte vytrvalú lásku jedni k druhým, lebo láska zakrýva množstvo hriechov.“ Prvý list Korinťanom 13, 8 dáva odvážny prísľub: „Láska nikdy nezanikne...“

Prvý list Solúnčanom 5, 15 nabáda: „Dajte si pozor, aby sa nik nikomu neodplácal zlým za zlé, ale vždy sa usilujte o dobro medzi sebou i voči všetkým!“ List Rimanom 12, 14-17  vysvetľuje  tieto  princípy  a učí: „Žehnajte  tých, čo vás  prenasledujú  - žehnajte a nepreklínajte! Radujte  sa  s  radujúcimi: plačte  s  plačúcimi!  Navzájom  rovnako zmýšľajte; a nezmýšľajte vysoko: ale  prikláňajte  sa  k  nízkym.  Nebuďte  múdri  sami  pre seba.  Nikomu sa neodplácajte zlým za zlé; usilujte sa robiť dobre pred všetkými  ľuďmi.“

Ježiš povedal nasledujúce slová v Evanjeliu podľa Matúša 5, 44-46: „Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých. Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici?“

Svedectvo: Povedala manželovi, aby odišiel!

Do nášho spoločenstva prišla žena, nahnevaná, rozhorčená a trpká. Pomoc hľadala všade – podporné skupiny, konzultanti, knihy - aby vyriešila problém, ktorý mala s manželom, podľa jej slov „alkoholikom“ a „drogovo závislým“.

Už mala toho dosť! Vyhodila ho z domu – tak urobila párkrát už predtým. Nasledovala radu, ktorú dostala od každého; nanešťastie, nič nepomáhalo k zmene situácie a veci sa zhoršili. To, čo sa naučila v našom spoločenstve, bolo úplne odlišné od toho, čo počula a čítala predtým. Povedala, že konečne počula pravdu.

Konečne pochopila príčiny jej problémov, celkom odlišné od toho, čo jej bolo opakovane povedané. Povedala, že bola úplne naočkovaná psychológiou a nebiblickými názormi, že už viac nedokázala rozoznať pravdu od lži. Keď si prečítala princípy v tejto knihe, Slovo Božie sa stalo mečom, ktorý ju rezal až do špiku kostí!

Spoznala nebezpečenstvo, ktoré plynulo z toho, že vládla nad manželom, keď mu povedala, aby opustil dom. Naučila sa správnej ceste, ako vyhrať neposlušného manžela - bez slov; naučila sa, ako jednať s manželom, ktorý bol väzňom hriechu opilstva; naučila sa za neho postiť a modliť; naučila sa tiež, že nútené odlúčenie vedie k nevere a vždy zväčší utrpenie.

Do týždňa si prezrela všetky verše uvedené v tejto knihe a poznačila si ich vo svojej Biblii. Na jej úžas nenašla žiaden  Biblický základ k jej činom, ktoré konala v súvislosti so svojím manželom.

Dokonca zavolala aj do kostola a prosila, aby jej potvrdili, že to, čo robila, bolo správne. Potrebovala spochybniť Písmo, ktoré čítala v tejto knihe. No nevedeli ho spochybniť. Len ju povzbudili, aby nedovolila manželovi vrátiť sa domov.

V zmätku, bolesti, hneve táto žena naozaj hľadala pravdu. Nakoniec požiadala manžela, aby sa vrátil domov. Potom mu ukázala úctu ako hlave rodiny a duchovnému vodcovi po prvýkrát v ich manželstve. Prestavba ich domu nebola ani ľahká, ani rýchla, ale bola stabilná. Jej manžel sa neskôr priznal, že si chcel nájsť inú po tom, ako ho manželka prinútila opustiť dom. Teraz je už doma viac ako deväť rokov, oslobodený od každej závislosti! Stal sa dokonca kazateľom v kostole.

Svedectvo: Manžel zachránený od alkoholu

Žena kontaktovala naše spoločenstvo. Padla až na dno kvôli manželovmu pitiu. Pokúšala sa aplikovať každú metódu žien alkoholikov. No každé zotavenie bolo iba dočasné. Manželstvo sa jej rozpadávalo.

Odcudzili sa jeden druhému. Myslela si, že ak ju naozaj miluje, vzdá sa alkoholu. A jej manžel bol presvedčený, že ho už viac nemiluje kvôli spôsobu, ako sa k nemu správala. Povedal, že jej choré zaobchádzanie ho iba viedlo k tomu, aby pil viac, lebo cítil, že situácia je beznádejná. Ona povedala, že ho miluje, ale podľa všetkých kníh sa má od neho stiahnuť, lebo sú na sebe závislí, a ona sa stala jeho takpovediac „splnomocnencom“. Povedala, že „skúsila všetko“, a chcela to vzdať. Povzbudili sme ju, aby hľadala Boha. Povedala, že skúšala aj to. Povedala, že išla za pastorom, ktorý konfrontoval jej manžela, ale to veci iba zhoršilo – opustil cirkev.

Konečne, keď bola na konci so silami, kričala k Pánovi. Nasledujúce ráno stretla ženu, ktorej manželstvo bolo uzdravené a súhlasila, že sa bude za ňu modliť. O dva týždne neskôr, keď si myslela, že manžel je v práci, mala od neho telefonát. Bol v Teen Challenge (pre mužov so závislosťami), hľadajúc pomoc. Manžel tejto ženy vyšiel o tri mesiace neskôr ako úplne nový muž, zapálený pre Krista. Stal sa duchovným vodcom rodiny a aktívnym v cirkvi. Môžeš skúsiť všetko, ale veci iba zhoršíš. Skús iba Boha!! Nasleduj Boha; dôveruj Mu a On okamžite zmení tvoju situáciu.

Neprovokuj

Písmo nás varuje: „... ich nebudeš obťažovať, ani bojovať proti nim.“ (Dt 2, 19) Keď provokuješ niekoho, kto je pod vplyvom drog, alkoholu alebo v pokušení inej ženy, položila si samu seba do vážneho nebezpečenstva. Kniha prísloví 18, 6 nám hovorí: „Pery blázna zapletávajú sa do škriepky a jeho ústa volajú, že by rád buchnáty.“

Ak sa fyzické násilie stalo súčasťou tvojho manželstva, musíš poslúchnuť tento verš z Biblie a uistiť sa, že to nie je kvôli tvojmu neúctivému správaniu a neúctivým slovám k manželovi, ktoré sú dôsledkom tvojho rebelovania. Boh nás dokonca varuje, aby sme nehovorili k manželom, ktorí sú neposlušní voči Božiemu Slovu, a máme sa uistiť, že sme úctivo ticho. V Liste Efezanom 33 hovorí, že „manželka nech si ctí muža“.

Často potom, ako si kritizovala manželov charakter, rozhojdá jeden z vás hojdačku. Veľakrát je to žena, ktorá udrie prvá, zranená tým, čo jej manžel na svoju sebaobranu povedal. Nanešťastie, po prvom údere sa fyzické násilie stáva normálnym a ak raz príde násilie, bude hlavnou príčinou rozpadu.

Tie v našej službe, ktoré prekonali násilie v manželstve, sú presvedčené, že ak je zničené pri koreni problému, ktorý začína s neúctivým správaním, sečnými a ponižujúcimi slovami popri rebélii (odmietnutím podriadiť sa prikázaniam z Biblie), je zničené nadobro. Nasledujúce svedectvo to potvrdzuje.

Svedectvo: Jej vlastnými slovami

Čítala som toto svedectvo v časopise „Korunovaná striebrom“ (Crowned With Silver). So súhlasom autorky ti tento článok predkladám.

Nasledujúci príbeh je, dúfam, povzbudením pre tie, ktoré sú v takej situácii, v akej som sa našla aj ja. Boh má veľa spôsobov, ako sa dotknúť ľudí a môj príbeh je jedným z nich, ktorý spôsobil, že kvôli zatvrdnutiu môjho srdca sa nazývam „pochábľom“. Ale Boh sa dotkol môjho manžela cez veľmi zložité okolnosti. Prosím vás, drahé sestry, neuvádzajte moje meno na konci článku, lebo sa obávam, že sa môjmu manželovi nedostane úcty, ktorá mu náleží v očiach našich detí, ak to budú čítať.

Môj manžel a ja sme vyrástli v spoločenstve kostola a zosobášili sme sa ako „vysokoškolskí miláčikovia“. Vždy som bola ženou v domácnosti a manžel bol automobilovým mechanikom. Boli sme z veľmi rozdielnych rodín. On vyrástol so štyrmi bratmi a dvoma sestrami; ja pochádzam z rodiny s dvoma dievčatami. Členovia jeho rodiny vždy hlasne argumentovali, debatovali a rozdávali údery. Moja rodina bola veľmi tichá. Keď som sa hádala so sestrou, bolo to potichu a zlomyseľne. Nepoužívali sme slová, ale snažili sme sa vyhrať iným spôsobom.

Na začiatku nášho manželstva sme boli kresťanmi začiatočníkmi, ale ja som mala smäd po Bohu. Môj manžel bol spokojný s tým, kde bol po dvadsaťtri rokov. Vyznal svoju vieru. To mu stačilo. Ja som naopak vedela, že musí byť aj niečo viac. Vedela som, že potrebujem Boha, aby ma sprevádzal po zvyšok života a chcela som žiť život iný od sveta okolo mňa.

Mali sme finančné problémy. S pôrodom našej prvej dcéry sme len horko ťažko vyšli v jednoizbovom byte. Môj manžel bol ako napnuté lano. Pokúšala som sa umlčať naše dieťa, aby manžela neznervózňovalo. Náš vzťah bol lepší počas týždňa, keď nebol tak veľa doma. Ale cez víkendy sme sa hádali. A potom som začala so starou taktikou, ktorú som používala na moju sestru.

Nevracala som späť údery ani som nekričala. Iba som jednoducho vyrovnala skóre. Keď sme sa pohádali, neurobila som večeru alebo som celý týždeň neprala a on musel nosiť špinavú bielizeň. Urobila som niečo, o čom som vedela, že mu pôjde hlboko pod kožu. No nesmelo to byť niečo, za čo by mohol na mňa ukázať prstom. Mohla som s tým žiť, lebo to nebolo do očí bijúce. Život takto pokračoval mnoho rokov. Mali sme dve dcéry, a potom sa ľad, po ktorom sme s manželom kráčali, prelomil.

Jednu sobotu sme sa hádali, ako minúť zvyšných dvadsať dolárov. Môj manžel chcel ísť pozerať nejaký zápas; ja som chcela, aby nás zobral na večeru. Kričal, že dosť pracoval, aby si zaslúžil trochu času aj na zábavu, otočil sa a chcel odísť. Podstrčila som mu koleno. (Myslím, že celý ten nahromadený tlak z argumentovania a hádok, ktoré boli v našom živote pravidelné, mu nejako pripomenul bitky s bratmi v detstve.) On okamžite zdvihol ruku a udrel ma do ramena tak tvrdo, ako len mohol. Nikdy predtým som nevidela toľko zúrivosti voči niekomu – mne!

Tá bolesť! Myslím, že nebola až toľko fyzická, lež skôr psychická a duševná. Vidíš, tak veľmi som chcela rásť v Pánovi vo všetkých oblastiach, ale moje manželstvo...! Bolo to umučenie, čítať Písmo, ktoré hovorilo o tom, že Kristus je ženích a my sme nevesty, a tak nejako naše manželstvo malo byť príkladom nášho vzťahu s Kristom. Bolo to strašidelné!

Ak bolo moje manželstvo a vzťah, ktorý som mala s manželom, nejako súvisiace so vzťahom s Kristom, potom som mala problém. Myslím, že potom, čo zlyhalo naše sebaovládanie a fyzické násilie pre nás už viac nepredstavovalo tabu, sa cítil môj manžel beznádejne. Viac a viac hádok sa takto končilo. Pokúšala som sa to ukryť pred deťmi, ale niekedy sa to jednoducho nedalo. Myslím, že toto mi ubližovalo viac ako hocičo iné.

Kniha Prísloví hovorí, že otcovia sú ozdobou svojich detí. Ak majú byť otcovia ozdobou svojich detí, potom sa moje deti museli cítiť podvedené a nedôverčivé voči všetkému, dokonca i Bohu.

A áno, aj keď sme boli s manželom zobratí a nie rozvedení, mali sme mŕtve manželstvo. Nikdy som nepovedala nikomu o tom, čím prechádzam. Iba jednej najbližšej kamarátke, že moja „sesternica“ prechádza určitým zložitým obdobím v manželstve, aby som získala nejakú radu. Ale jediné, čo som od tejto priateľky počula, bolo, že by som mala opustiť toto monštrum. Povedala, že iba blázon by zostal s takým mužom.

No bol tu jeden problém. Bol to sľub, ktorý som dala Bohu pred pár rokmi, že zostanem s týmto mužom v zdraví a v chorobe, v dobrom aj v zlom, pokiaľ nás smrť nerozdelí. A aj keď som cítila, že už nemám voči manželovi žiadnu lásku, stále som milovala Boha. Ľúbila som Boha každým vláknom môjho bytia. Ľúbila som Ho tak veľmi, že som neporušila manželskú prísahu, ktorú som Mu pred siedmimi rokmi dala.

Zostať s manželom bol sľub, ktorý som dala Pánovi v deň nášho sobáša. Obrátila som sa na nášho nebeského Otca. Veľakrát v minulosti som hľadala pomoc v svetských veciach, knihách. Počúvala som kamarátky, ktoré sa sťažovali na manželov a tak ďalej. Vedela som, že jediná cesta, ako prísť k pomoci, bolo cez hľadanie a nájdenie Pána.

Boh mi zjavil pravdu veľmi jednoducho. Musela som prestať obviňovať manžela, ako nás to učí svet, a pozrieť sa na to, čo robím zle ja. Potlačila som nenávisť, zlobu a odpor voči manželovi a rozhodla som sa nahradiť tieto emócie odpustením, porozumením a láskou. Oľutovala som všetko, čím som robila život môjmu manželovi neznesiteľným. A Pán ma začal meniť.

Mohla by som rozprávať veľa, ale dovoľ mi povedať len toľko, že Boh pracuje na zmene. Ak mu odovzdáme celý náš život, bude nás sprevádzať počas našich najtmavších chvíľ! Teraz som vydatá dvadsaťjeden rokov za toho istého muža. Dobre, nie je to ten istý muž, pretože odovzdal celý svoj život Bohu, tak ako som to urobila ja pred jedenástimi rokmi. Keď kedysi cítil nevôľu a nenávisť, vytekajúce z každého póru môjho bytia, teraz cíti lásku a odpustenie, prúdiace k nemu.

Už sa nehádame, lebo sa navzájom milujeme tak veľmi, že chceme to, čo chce ten druhý. Už viac nedávame naše vlastné potreby pred potreby toho druhého! Boh je nádherný! Vidíš, Boh najskôr zmenil mňa, a potom zmenil môjho manžela! Bol to Pán, kto urobil tieto zmeny! 

Svedectvo: Skry ma v tôni svojich perutí

Elaine zažila veľa týrania. Skúšala všetko: pomoc, nariadenie súdu, ale nič netrvalo dlho. Bola tehotná s prvým dieťaťom.

Po násilníckych výbuchoch jej manžel všetko ľutoval, kajal sa, dokonca k nej bol nežný. Prosil o odpustenie. Keďže bola veriacou, odpustila. No o krátky čas bol zase násilný.

Po troch deťoch a žiadnej nádeji na zlepšenie, premýšľala, že si zoberie vlastný život. Ale ako by mohla nechať deti s týmto násilníckym mužom? Nemohla. Musela by vziať život aj im. Ale vražda?! Veľakrát rozmýšľala, že zabije manžela, najmä uprostred bitky. Ale ako môže kresťanka takto zmýšľať?

Jeden večer išla na modlitbové stretnutie do kostola. Počas poslednej piesne kráčala pomaly dopredu a nechala tam celé svoje trápenie. Po prvýkrát, čo si pamätala, odovzdala celú svoju situáciu Pánovi.

Nechala slzy bolesti pri päte kríža. Všetko Mu odovzdala. Vzdala sa: „Pane, ak chceš, aby som zostala s týmto mužom, zostanem. Už sa nikdy nepokúsim utiecť ani vyhľadávať pomoc. Prijímam tento život, ktorý si mi dal. Moje deti sú tvoje. Urob s nami všetkými, čo len chceš.“

Domov odišla upokojená. Nasledujúci deň, keď boli deti v škole a ona s najmladším nakupovala, Boh pohol jej životom. Jej manžel odišiel z práce, prišiel domov a zbalil si veci. V ten deň sa vytratil. To bolo pred dvadsaťjeden rokmi.

Elaine je stále legálne vydatá za muža, ktorého nevidela ani o ňom nepočula cez dve desaťročia. Jej deti už vyrástli a najmladšia dcéra sa práve vydala. Všetci majú veľmi blízky vzťah k Bohu. Elaine stále žije „v tôni Jeho perutí“. (Ž 17, 8) „Ale oni nad ním zvíťazili pre Baránkovu krv a pre slovo svojho svedectva; a nemilovali svoj život až na smrť.“ (Zjv 12, 11)

Na našej stránke MarriageHelpOnline.com nájdeš mnoho iných silných svedectiev alebo si zožeň kópiu knihy „Slovom ich svedectiev“.

Osobná oddanosť: Modliť sa radšej k Otcovi, než rýchlo rozprávať k manželovi. „Na základe toho, čo som sa naučila z Božieho Slova, prenechávam Bohu, aby pohol mojím manželom cez Ducha Svätého. Všetky moje túžby a záujmy vykúpem v modlitbe, hľadaním Jeho tváre. Uznávam, že jediná cesta, ako vyhrať manžela (najmä v súčasných okolnostiach) je „bez slov“ a úctivým a poníženým duchom. Budem požehnávať a modliť sa za tých, ktorí ma prenasledujú, a zlo porazím dobrom. Dôverujem Pánovi a Jeho ochrane.

Ak si pripravená urobiť tento záväzok Bohu, tak, že KLIKNEŠ SEM ak súhlasíš, a si pripravená zdokumentovať túto časť tvoje Cesty k obnove, vo forme "Čo som sa naučila."

A ak chceš, aby ti bola pridelená ROVNAKO-ZMÝŠĽAJÚCA ePartnerka počas tvojej obnovy, buď si istá, že si vyleješ srdce v KAŽDEJ lekcii.