Nebuďte nikomu nič dlžní,

okrem toho, aby ste sa navzájom milovali.“

— Rimanom 13,8

 

Väčšina z nás pozná tento úvodný verš tejto kapitoly, ktorý sa nachádza v knihe Rimanom. Jeho posolstvo pre nás je jednoducho „nebyť nikomu nič dlžní“. Túto slobodu však zažíva len veľmi málo ľudí. Namiesto toho, aby to bolo posolstvo slobody, kladie to na väčšinu z nás bremeno ťažkosti, keď premýšľame o výške dlhu, ktorý je nad nami - vrch dlhu - dlhujúci všade!

„Ale Ježiš bol držiaci sa faktu:‘ Áno—a ak prijmete tento život kráľovstva a nepochybujete o Bohu, nebudete robiť iba drobné kroky, ako som urobil na figovníku, ale budete tiež triumfovať nad obrovskými prekážkami. Napríklad, keď poviete tomuto vrchu: „Skoč do jazera“, skočí. Absolútne všetko, od malých po veľké veci, ako sa stanú súčasťou vašej veriacej modlitby, stanú sa, keď sa budete držať Boha“ (Matúš 21, 21–22 ODKAZY).

Každé jedno bremeno, ktoré nás postihuje, bolo osobitne navrhnuté ako príležitosť (nie bremeno), na získanie väčšej intimity s Pánom, našim Milovaným, ako nás volá: „Poďte ku Mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a Ja vás posilním. Vezmite na seba Moje jarmo a učte sa odo Mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a NÁJDETE ODPOČINOK PRE SVOJU DUŠU. Moje jarmo je príjemné a Moje bremeno ľahké“ (Matúš 11,28–30). Hovorí, že zakaždým, keď zistíme, že je niečo príliš ťažké, musíme sa spojiť s Ním. Každé bremeno bolo láskyplne navrhnuté tak, aby sa Jeho Nevesty jednoducho otočili a to bremeno odovzdali nášmu schopnému Manželovi.

Či už seba prijímaš ako Jeho nevestu alebo nie, v Biblii nás označuje ako Jeho ovečku. Ovce nie sú nositeľmi bremena ako voly, ale jednoducho „ustráchanými malými tvormi“, ktoré potrebujú Dobrého Pastiera.

Až keď som povzbudzovala svoju budúcu nevestu, celý tento princíp sa mi stal tak skutočným. Moja nevesta mi hovorila o jej túžbe pokračovať v práci potom, ako sa vydala, aby splatila študentské pôžičky, ale povedala, že „sa to zdá nemožné!“ Ako som sa s ňou rozprávala, je pravda, áno, naše vrchy majú vyzerať nemožné tak, že namiesto toho, aby sme sa hlúpo pokúšali z toho seba vykopať, uvidíme nemožnosť tohto pokusu. Môžeme dokonca uznať tú nemožnosť, ale potom, ako veriace musíme múdro dať Bohu tento vrch—Bohu nemožností!

Čo On hovorí, je toto: „Hľa, ja som Pán, Boh každého tvora; či je Mne nejaká vec nemožná?“ (Jeremiáš 32,27). Keď sa ťa Boh opýta túto otázku: „Je pre Mňa niečo nemožné?“ budeš hovoriť so svojím vrchom a odpovieš Mu: „Drahý Bože, môj Pane, Ty si stvoril Zem a Nebo Svojou veľkou mocou—iba natiahnutím Tvojho ramena! Nie je nič, čo by si TY nedokázal urobiť. Si verný v Tvojej vytrvalej láske k tisíckam až tisíckam“ (Jeremiáš 32;17, 18a Odkazy)? Alebo povieš a vyznáš pravý opak, ako to robí väčšina kresťanov?

Keď som pripomenula svojej neveste, že Boh nám povedal, aby sme „neboli nikomu nič dlžní“, povedala: „Ja viem! Preto sa cítim tak zle!“ Namiesto toho, aby sme sa sústredili na to, ako nás On žiada, aby sme „neboli nikomu nič dlžní“, potom prídeme k nesprávnemu záveru, že sa od NÁS očakáva, že budeme niesť toto bremeno dlhu a pracovať tvrdšie. Namiesto toho On chce, aby sme Mu dôverovali v tom, že On to pre nás urobí, pretože naše bremená sú vždy signálom, že nie sme k Nemu pripojené. „Moje jarmo je príjemné a Moje bremeno ľahké“ (Matúš 11,30).

Pozrime sa na nebyť nikomu nič dlžný finančne, ako obrovské a nemožné, ako to cítila moja nevesta. Ešte viac obrovské a nemožné je, aby sme boli zodpovedné za zaplatenie ceny za naše hriechy. Prečo používať financie ako porovnanie? Pretože v celom Písme Boh používa finančný dlh, aby nám pomohol pochopiť náš dlh za naše hriechy a každé ďalšie bremeno v našich životoch—za čo zaplatil Ježiš—zaplatil všetko za nás! Nie je našou úlohou jednoducho tomu uveriť a prijať to?!?! Boh nám pomohol s najväčšou nemožnosťou zo všetkých; mám pravdu? Teraz si prečítaj tento príbeh o finančnom dlhu človeka, ktorý On použil na vysvetlenie nášho duchovného dlhu.

„Preto sa nebeské kráľovstvo podobá kráľovi, ktorý sa rozhodol vyúčtovať so svojimi sluhami. Keď začal účtovať, priviedli mu jedného, ktorý bol dlžen desaťtisíc talentov. Ale pretože nemal skadiaľ vrátiť, pán rozkázal predať jeho aj jeho ženu, aj deti i všetko, čo mal, a dlh splatiť.

„Vtedy mu sluha padol k nohám a na kolenách ho prosil: »Pozhovej mi a všetko ti vrátim.« A pán sa nad sluhom zľutoval, prepustil ho a odpustil mu aj dlžobu.

„No len čo ten sluha vyšiel, stretol sa so svojím spolusluhom, ktorý mu dlhoval sto denárov. Chytil ho pod krk a kričal: »Vráť, čo mi dlhuješ!«

„Jeho spolusluha mu padol k nohám a prosil ho: »Pozhovej mi a dlžobu ti splatím.«

„On však nechcel, ale odišiel a vrhol ho do žalára, kým dlh nesplatí. Keď jeho spolusluhovia videli, čo sa stalo, veľmi sa zarmútili. Išli a rozpovedali svojmu pánovi všetko, čo sa stalo.

„A tak si ho pán predvolal a povedal mu: »Zlý sluha, ja som ti odpustil celú dlžobu, pretože si ma prosil. Nemal si sa teda aj ty zľutovať nad svojím spolusluhom, ako som sa ja zľutoval nad tebou?« A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu.“ (Matúš 18,23-34).

Väčšina kazateľov toto používa ako odkaz na vysvetlenie, prečo máme odpúšťať druhým, a to je správne; Verím však, že ako vo väčšine Písma, existuje mnoho ďalších významov pre toto posolstvo, ktoré nás chcel náš Milovaný naučiť. Jedným z veľmi dôležitých je dlh, ktorý dlhujeme ostatným a ako si Boh vybral spôsob, ako za nás tento dlh zaplatí. Keď náš Milovaný, zatiaľ čo bol na kríži, zaplatil cenu za všetky naše chyby, muselo to zahŕňať celý náš dlh alebo to nie je hotové. Avšak my vieme—On zaplatil tú cenu za nás, za všetko—pretože my by sme to nikdy nedokázali.

„On nás zachránil, nie kvôli žiadnym skutkom spravodlivosti, ktoré sme vykonali, ale kvôli Jeho vlastnému súcitu a milosrdenstvu“ (Títovi 3,5 Zosilnená Verzia Biblie). Pointa je toto: Zachránil nás, pretože my by sme sa nedokázali zachrániť! Takto to nastavil, aby sme boli od Neho závislí. Staré príslovie: „Boh pomáha tým, ktorí si sami pomáhajú“, nie je iba hlúpe - je to nebiblické. Namiesto toho On nám hovorí v Efezanoch 2,8-9: „Lebo spasení ste milosťou skrze vieru; a to nie je z vás, je to Boží dar: nie zo skutkov, aby sa nik nevystatoval.“

Je zaujímavé, že sa môžeme chváliť iba v dvoch veciach: dve veci iba - prvá: „KTO SA CHVÁLI, NECH SA CHVÁLIPÁNOVI,“ (2 List Korinťanom 10,17). Druhá je chváliť sa našimi slabosťami a to z dobrého dôvodu: „ale On mi povedal: „Stačí ti Moja milosť, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti.“ A tak sa budem radšej chváliť svojimi slabosťami, aby vo mne prebývala Kristova sila“ (2 List Korinťanom 12,9).

Je to pýcha človeka, ktorú všetci poznáme, čo vedie k úplnému zničeniu. Myslieť si, že to dokážeme sami alebo sa o to môžeme pokúsiť sami, bez toho aby sme šli k Nemu po pomoc, je pýcha. Nie je to len na nás byť „zodpovedné“, ako si mnohí hlúpo myslia a snažia sa nás presvedčiť. Namiesto toho, aby sme sa snažili splácať náš dlh a snažili sa to robiť samé, ako „dobrú vec“ a znak našej zrelosti - to skutočne dokazuje našu duchovnú nezrelosť.

Čo rodič nevie, že je sebecké, keď nezrelé malé dvojročné dieťa, si obuje topánky naopak, ale hrdo nechce žiadnu pomoc!

Znova, náš Nebeský Manžel zaplatil cenu a urobil pre nás spôsob, ako žiť hojný život, ktorý zahŕňa byť bez dlhov, bez bolesti a bez obáv—pretože bez tejto slobody si nemôžeme užívať život, ktorý povedal, že prekonal! „Povedal som vám tieto veci, aby ste vo Mne mohli mať [dokonalý] pokoj a dôveru. Vo svete máte súženia a trápenie, ťažkosti a frustrácie; ale majte veselého ducha [buďte odvážni; sebaistí, nepochybní, smelí]! Lebo Ja som prekonal svet. [Pripravil som ho o moc ublížiť vám a podmanil som ho pre vás.]“ (Ján 16,33 Zosilnená Verzia Biblie).

Ako môže niekto z nás „mať veselého ducha“, ak nad nami visí vrch dlhu?

Ako môže niekto z nás „mať veselého ducha“, ak nad nami visí vrch fyzickej bolesti?

Ako môže niekto z nás „mať veselého ducha“, ak nad nami visí vrch hriechu?

Ako môže niekto z nás „mať veselého ducha“, ak nad nami visí vrch emocionálnej bolesti?

Mať „preč emocionálnu bolesť“ je dobré miesto na budovanie našej viery ako u žien. Našla si to tajomstvo žiadnej emocionálnej bolesti, drahá? Nájdeš to u tej istej Osoby, kde nachádzame úľavu od všetkých našich starostí—v Ňom a v Jeho láske. Jeho láska je najväčšou silou na zemi. To je to, čo nikdy nesklame. „A predovšetkým majte vytrvalú lásku jedni k druhým, lebo láska zakrýva množstvo hriechov“ (1 Petrov List 4,8). Tiež v 1. liste Korinťanom 13,8 nám dáva jasný prísľub: „Láska nikdy nezanikne,“ a keď je to JEHO láska, oslobodí ťa a pohne vrchom tvojej emocionálnej bolesti.

*Ak stále nie si oslobodená od emocionálnej bolesti (čo u žien, je prvý vrch, ktorý musí byť presunutý), potom by som ťa povzbudila, aby si sa vrátila k prvej knihe v Sérii Hojného Života, Nájdenie Hojného Života, pretože emocionálna bolesť a batožina sú príliš ťažké na nosenie a vedú k mnohým následkom.

Moja Chyba

Čo nás núti veriť, že náš Nebeský Manžel nás nedostane z dlhov? Je to kvôli vine, že sme si to urobili sami! Je pravda, že si bola úplne nezodpovedná... áno, vedela si lepšie... mala si venovať pozornosť varovaniam. Znamená to, že si vylúčená z pomoci tvojho Manžela? Moja drahá milá nevesta, už sa nemôžeš viac mýliť.

Keby toto bola pravda, potom by nám Boh povedal: „Dobre, takto sa veci majú. Krv, ktorú môj Syn prelial, zaplatí iba za hriechy, ktoré ste urobili a o ktorých ste nevedeli, že sa mýlite—nie za tie, ktoré ste urobili úmyselne. Za tie, ktoré ste urobili úmyselne, tie, o ktorých ste vedeli, že sa mýlite, budete musieť ten dlh zaplatiť sami!“

Tvoja úvaha môže hovoriť: „To je fér; Mala by som platiť.“ Boh však nie je Boh, ktorý je fér: Boh je Boh spravodlivosti. A čo je dôležitejšie, CHVÁĽ BOHA, On je Bohom milosrdenstva. Milosrdenstvo, ktoré znamená, že On si vyberá „súcit a odpustenie prejavujúce voči nám, aj keď je v Jeho moci potrestať alebo ublížiť nám“ samotná definícia milosrdenstva.

Premýšľaj o tom. Rozhodol sa nám žehnať, vinníkovi, s láskavosťou a odpustením a prekonaním každej moci hriechu nad nami. Je to Jeho povaha. Je to Jeho prirodzenosť byť súcitný a odpúšťať nám. A toto, drahá nevesta, by mala byť vítaná udalosť, pretože to zabraňuje, aby sa stalo to najnepriaznivejšie—bremeno. Zaplatením za všetky naše hriechy, aj za tie, za ktoré si zaslúžime zaplatiť, On dvíha nešťastie nášho bremena, čo nám pripomína, kto sme v Ňom, Jeho nevesta a dokazuje to Jeho lásku k nám! Ach, byť Jeho nevestou ma udržuje v úplnej a kompletnej úcte!

Bez bremena sme slobodné, aby sme Mu mohli dať lásku, ktorú si od nás zaslúži. Byť Mu oddané, čo bude prvé v našich životoch, tým, že sa On stane našou Prvou Láskou. Neakceptovanie Jeho úplného zaplatenia za všetky naše bremená, Cirkev nemôže zažiť slobodu, čo vedie k počutiu týchto slov: „Mám však proti tebe to, že si zanechal svoju prvotnú lásku“ (Zjavenie 2,4).

Takže potom je tu táto otázka, drahá nevesta, prečo by si sa ty alebo ja dokonca pokúšala zaplatiť dlh, za ktorý nemôžeme zaplatiť, najmä ak On zaň už zaplatil? Premýšľaj o tom takto: Čo keby On išiel pred tebou do najlepšej reštaurácie v meste a zaplatil za teba, aby si dostala extravagantné jedlo. Ale namiesto toho, aby si to prijala a užívala si to a potom sa Mu poďakovala, chválila Ho a zamilovala sa do Neho ešte viac za to, čo urobil. Namiesto toho povieš všetkým po tom, čo si sa najedla, že nemôžeš zaplatiť, máš dlh a robíš plán, ako sa pokúsiš zaplatiť tie náklady sama?

Ver tomu alebo nie, sú niektorí, ktorí tvrdia, že spasenie je jednoducho príliš zjednodušujúce a že ak by bola Dobrá Zvesť pravdivá, ak sa ľuďom iba odpustilo, začali by zneužívať svoju slobodu hrešením ešte viac. Avšak vieme, že to jednoducho nie je pravda. Vieme, že opak je v skutočnosti pravdou. Keď skutočne pochopíme veľkosť toho, čo On urobil zaplatením za naše hriechy „keď sme boli ešte hriešnici“, toto pochopenie nás bude nútiť hľadať Ho viac a venovať Mu viac našej lásky. A v skutočnosti vďaka Jeho láske môžeme začať „viac nehrešiť“, pretože je to prirodzený proces a dokazuje našu lásku k Nemu - všetko vďaka Jeho láske!

Ak môj Manžel skutočne zaplatil za môj dlh, potom to znamená za VŠETKY moje dlhy—čo zahŕňa moje finančné dlhy ako všetky spáchané hriechy. Pretože ak je Božia milosť obmedzená iba na určité veci, potom máme všetci problém.

Našťastie, pravda je—Jeho milosť je neobmedzená! A keďže nám hovorí, aby sme Mu dávali naše bremená, zároveň nám hovoriac, aby sme neboli nikomu nič dlžní, aby sme ich mohli milovať (pretože ako môžeme úprimne „milovať“ niekoho, komu sme niečo dlžní?). Potom môžeme jasne veriť a čakať s očakávaním, že náš Manžel pohne naším vrchom dlhov, ak Mu jednoducho veríme a prijmeme to od Neho rovnako, ako sme prijali naše spasenie.

„Ježiš im odpovedal, Skutočne vám hovorím, ak budete mať vieru (neústupne spoliehajúcu dôveru) a nebudete pochybovať, nebudete robiť len to, čo bolo urobené s figovníkom, ale hoci poviete tomuto vrchu, zober sa a hoď sa do mora, stane sa tak.

„A o čokoľvek v modlitbe požiadate, majúc vieru a [skutočne] budete veriť, dostanete“ (Matúš 21,21-22 Zosilnená Verzia Biblie).