Úloha ePartnerky

Bolo to o rok neskôr na mojej ceste k obnovenému manželstvu, keď som našla moju epartnerku Sue. Vtedy som prišla na koniec—nevládala som viac kráčať bez pomoci inej osoby, ktorá by si nemyslela, že som šialená, keď chcem obnovu. Bola som u poradcov, u kňaza a zakaždým som nielenže odchádzala s menšou nádejou—ich rady vždy priniesli ďalšiu skazu do môjho manželstva! ~Erin 

Naozaj som sa cítila, že ja som jediná, ktorá prechádza cez túto otrasnú skúšku a potrebovala som niekoho, kto by chápal, cez čo prechádzam! Niekto s kým som sa mohla rozprávať. Pán mi nedovolil nájsť Sue, dokiaľ som nebola dobre zakorenená a dokiaľ Pán nevidel, že som Mu oddaná. Keď som raz došla takto ďaleko na mojej ceste k obnove, keď som bola v mojej modlitebni, videla som predstavu ženy, ktorú som videla, no nikdy nestretla na vyučovaní Biblie, ktorého som sa zúčastňovala.

Nevedela som, ako sa volá ani ako sa k nej dostať, no nejako som cítila, že ona bola tá, ktorá rozumie a ktorú mi Pán dával ako odpoveď na moju modlitbu. Keď som požiadala Boha, aby mi potvrdil to, že som Ho počula správne, doviedol ma k môjmu starému zápisníku, kde som mala telefónne číslo na učiteľku z Biblického seminára. Keď som jej zavolala, koktala som a pokúšala som sa prísť nato, ako sa spýtať na túto ženu, ktorej meno som nevedela, alebo ako ju mám opísať a tiež dôvod, prečo ju chcem kontaktovať. Moja učiteľka ma prerušila a povedala, "Volá sa Sue a on už zavolala a vypýtala si tvoje telefónne číslo"!! Dala mi Sueino číslo, rýchlo som sa rozlúčila a položila som a volala Sue.

Prvý krát sme sa so Sue stretli v tichej reštaurácii a napriek tomu, že to bolo divné, skoro sme sa jedna druhej otvorili a podelili sme sa o to, prečo nás Boh priviedol k sebe. Sue povedala, že jej manžel "pracoval" v inom štáte 5 rokov, prichádzal domov raz za pár mesiacov na víkendovú návštevu, no ona mala podozrenie, že je v tom iná žena. Nie tak ako ja, nikdy ho nekonfrontovala. Potom som sa ja zdôverila s mojou situáciou a porozprávala som jej všetky moje omyly a bolo to také dobré vyznať sa niekomu, koho som nielenže práve spoznala, ale ona tomu aj rozumela. Pri stole sme sa pomodlili jedna za druhú a súhlasili sme, že sa budeme stretávať každý piatok večer.

Začali sme sa stretávať v rýchlom občerstvení a trvalo to hodiny (to bola naša "rande" tradícia, ktorú sme začali a neskoršie sme v nej pokračovali s našimi manželmi, keď boli naše manželstvá obnovené). Každý večer sme si sadli do studeného obchodu a prechádzali sme cez Biblické verše, ktoré sme si rozmiestnili na našom stole.

Spolu sme hľadali pravdu o tom, v čom sme mali otázky, čo sa týkalo nášho manželstva, našich manželov, ktorí boli obaja mimo a našich detí. Ona mala tri deti, ja štyri: 3 chlapcov vo veku deväť, sedem, štyri a dvojročnú dcéru. Keď sme si uvedomili, že sme narobili kopu neporiadku, vyznali sme sa a modlili jedna za druhú a videli sme, že prišlo liečenie. 

"Vyznávajte si teda navzájom hriechy a modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli. Lebo veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého. "—James 5:16

Požiadali sme Boha, aby nám kázal, ako jednať s prichádzajúcimi prázdninami, s našimi manželmi, keď nás navštevovali a keď nie. Našli sme tieto verše, ktoré potvrdili to, čo nám On ukazoval, a ktoré nás viedli k väčšej múdrosti.

“Pripusťte si k srdcu moje napomínanie! Ja vylejem na vás svojho ducha, oznámim vám svoje zásady! ”—Prísloví 1:23. Keď sme toto objavili, začali sme čítať knihu Prísloví každé ráno, aby sme nadobudli múdrosť. Tiež sme našli tento verš, ktorý otvoril naše oči....

“Nezáviď ľuďom zlým, a nežiadaj si s nimi obcovať! …Múdrosťou buduje sa dom a rozumnosťou býva upevňovaný.  Vedomosťou sa naplňujú komory všakovým hodnotným a krásnym imaním.”—Prísloví 24:1, 3–4

Vedeli sme, že On nám hovoril, že teraz nie je čas, aby sme túžili byť s našimi manželmi. Namiesto toho chcel, aby sme sa tešili s nášho nového vzťahu a čo je dôležitejšie—tešili sa z nášho vzťahu s Pánom. A aby sme podporili náš najdôležitejší vzťah, súhlasili sme, že si nebudeme počas týždňa volávať, aby sme si dali pozor a utekali iba k Pánovi a nie jedna k druhej.

Hľadali sme Jeho múdrosť, čo sa týkalo toho, ako jednať s "druhou ženou" v životoch našich manželov: o jednej sme vedeli, že existuje a o druhej sme si neboli isté, len sme to predpokladali. Každú jednu otázku sme predložili pred Neho. Verše, ktoré sme našli počas našich spoločných týždňov, teraz tvoria kapitolu 14 "Prvý, kto hodí kameň" v knihe Obnov tvoje manželstvo, ktorú si už prečítala.

Počas leta nám Pán nadprirodzene, láskavo a trpezlivo ukázal novú pasáž v Biblii, o ktorej sme vedeli, že je pravdivá a preto sme ju vo viere nasledovali. A vždy, keď sme tak urobili, videli sme, že naša obnova napreduje!!

Začali sme sa stretávať každý piatok, začali sme v máji a do septembra bolo manželstvo Sue OBNOVENÉ! Nikdy by som tomu neverila, že je to možné, keby som toho nebola súčasťou a nevidela to mojimi vlastnými očami!! Po tom, ako žil v inom štáte päť rokov, tak ako sme sa obávali ( a keď bol doma, prišli sme nato) žil s inou ženou!! No tento muž sa vrátil domov napriek tomu, že všetci hovorili, že je to nemožné. Nielenže sa vrátil domov, no žili spolu šťastne!

Krátko po tom, ako bolo manželstvo Sue obnovené, Boh začal privádzať iné ženy do môjho života a kvôli úspechu vo vzťahu so Sue, som začala tieto ženy párovať ako epartnerky, lebo nebolo možné, aby som bola s každou ženou osobne.

Ako funguje náš program epartneriek 

Skúšali sme zaviesť to, čo urobil Pán pre mňa, tým, že sme žene dávali epartnerku, teda "povzbudzujúcu partnerku" keď sme sa uistili, že táto žena mala dosť času nato, aby sa sústredila na Pána, a tak nebude využívať svoju epartnerku na jednoduché rozhovory alebo ohovárania ani sa nebude na ňu spoliehať. U mňa to trvalo sedemnásť mesiacov, a Sue kráčala s Pánom osamote štyri roky!

No keď sme si odovzdali, čo sme sa naučili odkedy sme sa prvý krát stretli v máji 1991, boli sme schopné úžasne urýchliť tento proces—pokiaľ ženy nasledujú ich liečebný plán k obnove, a zostanú na svojej ceste k obnove.

Čo robíme je, že párujeme ženy, ktoré rovnako zmýšľajú, tak ako ja a Sue, vek nikdy nerozhoduje—a vďaka internetu nezáleží na tom, kde žijú. Naše dámy sú spárované so ženami, ktoré sa stávajú ich najbližšími a najdrahšími priateľkami—"priateľkami pre život" tak mi povedali stovky žien! To, čo epartnerky spája, je podobné zmýšľanie. Vedia, že ani jedna z nich nie je "expertom" ktorého treba nasledovať, no namiesto toho sú pozorné, aby nikdy neponúkli radu, lebo obe vedia, čo je v ohrození.

Namiesto toho hľadajú Boha "HB" kvôli múdrosti, tak ako Sue a ja. To, čo ty a tvoja epartnerka musíte vedieť a musíte sa naučiť, bude predovšetkým nájdené v Biblii, ktorá je vložená v našich zdrojoch (knihy a videá). NAPRIEK tomu, ty si potrebná nato, aby si ich použila a zaviedla sama za seba a hľadala Boha kvôli múdrosti!

Jakub 1:5 hovorí, "Ak niekomu z vás chýba múdrosť, nech si prosí od Boha, ktorý dáva všetkým štedro a bez výčitky, a dostane ju."

Radšej ako ponúknuť radu, epartnerky nielenže hľadajú Pána individuálne a spoločne, sú tu tiež nato, aby jedna druhú zdvihli, keď padnú. Lebo "Dvaja sú na tom lepšie ako sám človek: za svoju námahu môžu dostať väčšiu odmenu, a keď padnú, jeden zdvihne druhého. Beda však samému, keď padne! Nemá pri sebe druha, čo by ho zodvihol"— Kazateľ 4:9-10.

A radšej ako hovoriť k niekomu inému, kto ľahko roznáša klebety a  vytvára najhoršiu situáciu v ich manželstve— rovnako zmýšľajúca epartnerka je tu s uchom, ktoré počúva, a povzbudzuje, že pravá útecha môže byť nájdená JEDINE v jej modlitebni s Bohom Utešiteľom.

2 Korinťanom 1:3-5 hovorí, "Nech je zvelebený Boh a Otec nášho Pána Ježiša Krista, Otec milosrdenstva a Boh všetkej útechy! On nás potešuje v každom našom súžení, aby sme mohli aj my potešovať tých, čo sú v akomkoľvek súžení, tou útechou, ktorou Boh potešuje nás."