DEŇ 11 kapitola 9 "Tichý a pokojný duch"

no najskôr svedectvá o obnovených manželstvách
zobraté z 

Slovo SVOJHO Svedectva

WOTT. SLV

Akému úžasnému Bohu slúžime!

Vďaka ti Erin za tvoje povzbudenie a obetu v modlitbe za manželstvá. Chvála živému Pánovi—môj manžel je doma! Teraz je horlivý muž za Ježiša a vedie, stráži a ovplyvňuje nás v Božom Slove. 

Môj manžel ma opustil pre inú ženu, ktorá bola tehotná s jeho dieťaťom (toto som nevedela, keď odchádzal). Prisahal, že sa nikdy nevráti. Zakaždým, keď ho išli naše deti navštíviť, povedal, že sa nikdy nevráti, že ma nemiluje a aby som sa cez to dostala. No náš úžasný Boh mal iný plán.

Môj manžel sa vrátil domov ako zlomený muž a cítil ľútosť voči Bohu a nám. Teraz slúži Pánovi. Pán sa rozhodol odstrániť túto ženu a jej dieťa. Stala sa horkou a rozhorčenou (proroctvo o cudzoložnej žene sa naplnilo!) a odišla preč. Božie cesty a myšlienky sú oveľa vyššie ako naše vlastné. Modlím sa, aby ju Boh požehnal aj toto dieťa pre Jeho kráľovstvo. Som vďačná, že sa Pán rozhodol zasiahnuť v mojom správaní sa voči manželovi predtým, ako som sa dozvedela o inej žene a dieťati. Dozvedela som sa to až niekoľko mesiacov po tom, ako odišiel.

Videl spúšť, ktorú prežívajú moje deti, no môj manžel povedal, že to bolo moje odpustenie, ktoré ho pritiahlo naspäť domov a že Boh je zodpovedný za zmeny, ktoré sa vo mne stali. Horkosť a neschopnosť odpustenia, to nie sú tehly, ktorými sa buduje Boží dom. Láska (opísaná v 1 Kor. 13) je. 

Zverejnila som žiadosť o modlitbu v decembri, skoro pred dvoma rokmi a jeden pán odpovedal s adresou na vašu webstránku. Cez tieto princípy pracovnej knihy som sa naučila že moje spôsoby boli svárlivosť a neodpustenie. Tiež som sa naučila, že Boh má kontrolu a ja som Ho musela dať na prvé miesto v mojom živote. Tiež som sa naučila dôležitosti duchovných zbraní (Písmo, viera, dôvera v Boha a láska). Môj manžel a ja sme sa prestali hádať, lebo som prestala dobiedzať! Zostal voči mne na určitú dobu chladný, no stále ho priťahovali zmeny vo mne.

Boh ma naučil byť vďačnou za všetky veci; naučil ma, že táto bitka nie je moja. Ukázal mi, že chce, aby bolo moje manželstvo obnovené a že Mu mám dôverovať, že Ho obnoví s mojimi zatvorenými ústami. A tak som si ich zatvorila!

Vaša kniha Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo a pracovná kniha sú plné Božej cesty. Podelila som sa o tieto princípy s inými zranenými ženami. Tiež som dostala videá "Be Encouraged". Aké požehnanie! (Už som to poslala mojej epartnerke, ktorá si ich nemohla dovoliť.)

Všetky zdroje vášho spoločenstva sú dobré, no tak, ako ste navrhli, najviac času som strávila zapamätávaním si Písma a tak som bola vyzbrojená na bitku v mojej mysli (pútaním mojej mysle). Boh bojoval za mňa a ja som nasycovala moju myseľ Jeho živým Slovom!!!

Stále sa liečime, no Boh je tak verný a vedie nás denne. Môj manžel a ja sa modlíme za zlomené manželstvá. Stále sa necíti pohodlne s podelením sa o náš príbeh s inými ľuďmi, ktorí nevedia o tejto afére, no je zanietený podporca mojej partnerky v modlitbe, ktorá očakáva svoju obnovu. Modlí sa za manželstvá!!

Môj manžel sa 12 rokov pokúšal rozviesť sa so mnou a teraz sa modlí za manželstvá, aby zostali spolu!!

Tiež hovorí, že si skoro nič nepamätá z posledného roku, keď bol preč. Akému úžasnému Bohu slúžime!!

Je veľa veršov, ktoré ma udržali nad hladinou (z knihy Obnov tvoje manželstvo a pracovnej knihy pre ženy) a bez modlitieb mojej partnerky by som bola zničená! Minulé leto, keď som prišla na to, že môj manžel bude mať dieťa s inou ženou a bola som rozrušená, poslala SOS žiadosť o modlitbu na vašu stránku a jedna pani mi poslala povzbudzujúci email! Keď som si ho prečítala, uvedomila som si, že Boh ma nepriviedol tak ďaleko, aby som padla na hlavu!

Boh s určitosťou využíva vaše spoločenstvo na všetkých stupňoch obnovy, aby odovzdal Svoje posolstvo. Toto všetko je pre Jeho slávu a Jeho kráľovstvo. Som požehnaná, že môžem slúžiť takému Otcovi mojim životom! Vďaka za všetko, čo robíte!!!

Sarah,* OBNOVENÉ v Texase

Zázračná obnova v Ohiu!

Chvála Bohu! Obnovil naše manželstvo! Zastavil rozvod a priviedol manžela domov! Požiadala som Ho, aby naše manželstvo obnovil do 16. apríla, pred sobášom nášho syna, ktorý bol stanovený na 3. mája a On tak urobil.

Na Veľký piatok som dostala list od jeho právnika, s dátumom 16. apríl, a uvádzal, že môj manžel požiadal o zrušenie rozvodu. Ak súhlasím, musím iba podpísať papiere. Nemohla som prestať plakať, keď som videla dátum na obálke!

Uvedomila som si, že môj Pán Boh sa zaujíma o najmenšie detaily mojej modlitby. Keď som dostala kópiu zo súdu, že náš rozvod bude zrušený, dátum na liste od právnika bol 5. júna, naše 27 výročie sobáša!

Od času, keď som požiadala Boha o to, aby sa naša obnova stala 16. apríla, stále mi potvrdzoval tento dátum. Pracujem v kancelárii, kde robíme s dátumami narodených detí a tento dátum sa mi stále ukazoval. Najúžasnejšie potvrdenie prišlo, keď mi môj syn ukázal oznámenie o svadbe—dátum na kartičke, do ktorého sme mali odpovedať a potvrdiť účasť, bol 16. apríl!

Chcem ťa povzbudiť, aby si bola vo svojich modlitbách konkrétna. Pokračuj v modlitbe, čakaj trpezlivo a ver, že máš to, o čo si žiadala, a odovzdaj výsledok do Božích rúk. On je schopný vykonať oveľa viac ako prosíme alebo žiadame. Modli sa Jeho Slovo a Jeho prisľúbenia naspäť k Nemu za tvoju situáciu a tvoje okolnosti. Páči sa Mu počuť Svoje Slovo, ktoré vyslovuješ tvojimi ústami!

Nechcem zabudnúť zmienku, že počas toho, ako som čakala "až dokiaľ prišli zmeny," Boh zmenil moje srdce a tiež srdce môjho manžela. Bola som ochotná, aby som bola pretvorená podľa Jeho túžby. Je to naozaj zázračnou prácou Boha! Chvála Bohu! Zaslúži si úctu.

Obnovené v Utahu!

Bola som neposlušná, lebo som neposlala moju chválu skoršie. V marci, počas jarných prázdnin, môj manžel chcel, aby som priviedla naše deti tam, kde pracoval. Pracoval v okolí Denveru a zažili sme najhoršiu snehovú víchricu za posledných štyridsať rokov.

Boli sme zablokovaní v jeho apartmáne v lese na štyri dni. Chvála Bohu! Bolo to úžasné!!! Boli sme spolu ako rodina!

Mám aj iné chvály. Môj manžel bol tento víkend doma. Pracuje mimo štát. Už ma viac neposiela preč, keď je doma a hovorí, že sa cíti pohodlne, keď som pri ňom. Volá skoro denne a je znepokojený, keď ma nezastihne. Je to úžasné, nedá sa to porovnať s tým, kde sme boli na začiatku pred dva  a pol rokmi. Chvála Bohu!

Tento víkend bol špeciálny, lebo nás zobral na nákup a do kina a potom sme mali večeru doma ako rodina!!! Chvála Bohu—On je taký úžasný! Keď som brala manžela na letisko, spýtal sa ma, či niečo nepotrebujem. Povedala som mu, že sa neviem rozhodnúť na ktorú školu mám nastúpiť (Cítim volanie učiť a mať súkromnú Kresťanskú školu.) Po tom, ako som mu to vysvetlila, viedol ma, kam by som mala ísť. 

To bola odpoveď ma moju modlitbu. Potom mi manžel povedal, aby som sa nestrachovala o školné, lebo všetko zaplatí! (Máme obnovené manželstvo, no on aj tak udržuje určité peniaze oddelene.) Opäť a opäť chvála Bohu, lebo toto bola tiež vypočutá modlitba!

Boh je tak dobrý. Miluje nás, aj keď si to nezaslúžime. Musím sa ale vyznať—nevážila som si malé veci, ktoré Pán robil denne. Odkedy sme obnovení, je veľmi jednoduché relaxovať v chvále a vidieť všetky tieto malé (a veľké) veci, ktoré Pán robí. Musím byť stabilná v mojej chvále, uznaní a vojne.

Dan a Erin, vďaka vám a všetkým odovzdaným ľuďom, ktorí pomáhajú s vašou oddanosťou vášmu spoločenstvu. Vaša vytrvalosť a viera sú inšpiráciou. Užila som si týždenné listy od Erin a Michelle. Ešte raz ďakujem a nech vás Boh žehná. 

Manžel prišiel domov v  Severnej Karoline!

Chvála Pánovi! S manželom sme boli oddelení dva roky. Posledných dvanásť mesiacov žil mimo krajinu a teraz je doma!

Napriek tomu, že sa stále modlím za jeho spásu a za otočenie jeho srdca ku mne, Pán odpovedal ma moje dve modlitby! Jedna je, aby sa vrátil domov a druhá, aby sa jeho srdce vrátilo k našej dcére a jej srdce k nemu.

Nielen že si naša dcéra pamätá svojho otca (mala iba rok a pol, keď odišiel), no tiež ho zbožňuje! Je úžasné, že je medzi nimi spojenie, akoby nikdy nebol odišiel. Chvála Pánovi!

Keď si uprostred skúšky a veľmi trpíš, je ľahké prehliadnuť, čo Boh urobil. Chcem Ho otvorene chváliť zato, čo urobil a za to, čo ešte urobí! Aleluja!

Vzdávam chválu môjmu Pánovi a Spasiteľovi Ježišovi Kristovi! Bola som bláznivá žena a opustila som manžela (s požehnaním mojich rodičov a kňaza) pred dvoma rokmi. Nikdy som sa nechcela rozviesť, no bola som unavená z utrpenia a chcela som "pomôcť" Bohu vykonať krízu v jeho živote. Myslela som si, že to, že ho opustím, bude kríza, ktorú potrebuje.

Pokúšal sa o obnovu, no pre moje zatvrdnuté srdce a tvrdohlavosť som ho odmietla. V tom čase nebol zmenený tak, ako som si myslela, že by mal byť. A tak som ho nechcela prijať naspäť, pokiaľ som nevidela to, čo som chcela. Nevedela som, že ja som bola tá, čo sa potrebovala zmeniť!

Pred rokom môj manžel opustil Ameriku a vrátil sa do krajiny, kde sa narodil. Malo to byť iba na tri mesiace, no stále predlžoval svoj návrat. Nečudujem sa, lebo náš rozhovor bol plný argumentovania a ja som bola spravodlivá Farizejka.

No po tom, ako bol preč šesť mesiacov, Pán začal so mnou jednať o odchode. Presnejšie, začal mi ukazovať, že som sa mýlila. Do toho času som si myslela, že som mala pravdu. No aj tak som sa príležitostne modlila, že AK bola malá šanca, že som sa ja zmýlila, mohol by mi to On ukázať.

A On to začal robiť! Najskôr mi ukázal, že musím manželovi odpustiť. Požiadala som Ho, aby mi v tom pomohol a On to urobil! No aj tak som stále nevidela moje vlastné hriechy až kým som nenašla Spoločenstvo obnovy. Bola som zúfalá, lebo som sa modlila za manžela tak dlho, no nič som nevidela.

Keď som si objednala knihu Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo, bolo to, akoby som čítala o sebe. Musela som sa zastaviť na každej strane a oľutovať všetky moje hriechy. V tej knihe mi Boh odhalil veci, ktoré sa mi pokúšal už tak dlho povedať. Boh použil Erin, aby hovorila priamo ku mne!

Okamžite vo mne nastala zmena. Nevidela som manželove omyly, iba moje vlastné. Prosila som o Božie zľutovanie a žiadala som Ho, aby mi odpustil, že som bola taká hlúpa. Keď som knihu dokončila, myslela som si, že už viem, ako sa mám zmeniť. Nemala som záujem stať sa členkou alebo si objednať iný materiál. No ako čas plynul, vedela som, že potrebujem viac, a tak som si objednala pracovnú knihu Múdra žena.

A opäť ma Boh presvedčil o ďalších hriechoch a otvoril mi oči v ženu a manželku, akú ma On chcel mať. Predtým, skoro každý rozhovor s manželom bol plný napätia a argumentov. Bolo to tak skoro štyri roky. NO táto svárlivá žena zomrela a narodila sa nová žena! Aleluja!

Bez ohľadu na to, čo mi manžel cez telefón povedal, prestala som sa hádať. Už som viac necítila potrebu vysvetľovať môj názor, ani dokazovať, že sa mýli. Bola som rozhodnutá, že sa stanem ženou s tichým a pokojným duchom. Tiež som sa prestala zlostiť nad tým, kedy sa vráti. Plakávala som, aby som ho presvedčila, aby sa vrátil, no potom som prestala. Uvedomila som si, že keby sa bol vrátil, bola by som zlyhala, lebo som nebola zmenená. To ma naučilo dôverovať Božiemu načasovaniu.

Pred mesiacom som započula, ako hovorí našej dva a pol ročnej dcére, že sa o mesiac vráti domov. Vedela som, že si to môže rozmyslieť, tak ako to už predtým urobil, no ja som sa chcela pripraviť tak, akoby mal prísť. Chvála Pánovi—pred týždňom sa vrátil domov!

Som tak vďačná Bohu, že je môj manžel tu. Tiež ďakujem Pánovi, že vzal túto svárlivú, samospravodlivú Farizejku a zmenil ju na pokojnú ženu s tichým a pokojným duchom. Ďakujem Bohu za Spoločenstvo obnovy, lebo naozaj zmenilo môj život! Napriek tomu, že som bola oddaná Kresťanka, nežila som Božie Slovo v mojom manželstve. Tiež ďakujem Bohu źa moju partnerku v povzbudení, ktorá je tu stále pre mňa.

Chvála Pánovi, že sme teraz v prvej fáze obnovy. Modlím sa za manželovu spásu a za to, aby sa jeho srdce stále otáčalo ku mne. Tiež sa modlím, aby mi Boh dal múdrosť, lebo konečne mám možnosť vyhrať manžela bez slov. Pán je naozaj mojou láskou, a ja som navždy Jeho.

Neviem povedať, ako ma vaše spoločenstvo požehnalo. Počula som o iných manželských spoločenstvách a pozrela som si ich stránku asi pred rokom, po tom, čo som opustila manžela. Ich webová stránka bola spojená s Restore Ministries. No bola som ťahaná do vášho spoločenstva. Nikdy som si neobjednala kazetu, knihu ani nič iné z iného spoločenstva, no vaše bolo iné. Teraz viem, že to bol Boh.

Keď som prvý krát videla knihu Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo, slovo "obnoví" zaujalo moju pozornosť, lebo pred pár mesiacmi služobník v našom kostole ma zavolal po mene a povedal mi, že Boh má pre mňa obnovu (nepoznal moje meno, ani to, že som bola kazateľova dcéra). Namiesto objednania si knihy, skúšala som ju nájsť v miestnej Kresťanskej knižnici. Keď som ju nenašla na druhý deň som sa vrátila na vašu webovú stránku a objednala som si ju. Cítila som náhlivosť a zúfalstvo, nemohla som sa dočkať, kedy tú knihu dostanem.Boh mi neustále ukazoval, že som urobila chybu, keď som odišla spolu s inými vecami. No až keď som dostala vašu knihu, uvedomila som si, aká hlúpa som bola.

Erin, na každej druhej strane som musela oľutovať moje hriechy. Nemohla som uveriť, čo čítam. Vyrástla som v duchovne naplnenom kostole a vedela som, že ľudia hovoria veci ako "toto nie je omyl, že čítaš/počúvaš toto." Napriek tomu som skeptická Kresťanka. Tento krát, to čo som čítala, bola pravda. Boh použil tvoje spoločenstvo, aby zmenil môj život tak, ako sa to už dlho pokúšal!

Keď som vás našla, môj manžel bol mimo krajinu (predal svoj biznis a vrátil sa naspäť do svojej rodnej krajiny). Malo to byť iba na tri mesiace, no návrat stále odkladal. Hádala som sa a plakala cez telefón, no to veci iba zhoršilo. Moja rodina vedela, že stojím za naše manželstvo, no povzbudzovali ma, aby som sa pohla ďalej. Vedela som, že to nebolo to, čo Boh chcel, aby som urobila; nemohla som nájsť nikoho, kto by so mnou stál vo viere. A tak som stála sama. Môj manžel zmeškal dcérine druhé narodeniny, Vianoce a naplánovanú dovolenku na Floride. No aj napriek tomu som vedela, že to bol Boh. Keby sa bol vrátil pred deviatimi mesiacmi, tak ako mal, bola by som veci opäť zničila, lebo som nebola pripravená!

Mám partnerku, ktorá ma povzbudzovala. Ako som sa predtým zmienila, nemala som záujem stať sa členkou tohoto spoločenstva. Myslela som si, že kniha bola to, čo som potrebovala. No potom som si uvedomila, že potrebujem väčšiu pomoc a tak som si objednala pracovnú knihu. Potom som sa rozhodla, že sa stanem členkou, lebo som bola hladná za každým zdrojom, ktorý mi mohol pomôcť v nádeji za moje obnovené manželstvo. Nerozprávala som sa s rodinou a priateľmi, no mala som úžasnú epartnerku a stále sme  kontakte.

Keď som prechádzala pracovnou knihou pre ženy, uvedomila som si, že potrebujem viac. Objednala som si pracovnú knihu na kazete, série "Be Enocuraged", video "Queen Esther" a video "Alluring and Unconditional Love". Vedela som, že sa musím ponoriť do Božieho Slova, modlitby a zdrojov tohoto spoločenstva. Každé ráno na záver mojej modlitby som si prečítala ďalšiu lekciu z pracovnej knihy. Večer som si dala slúchadlá a počúvala som najmenej jednu kazetu predtým, ako som išla do postele. Mojej epartnerke som povedala, že sa cítim, akoby som bola v "skole na obnovu manželstva"! Tešila som sa na modlitbu a čítanie mojej Biblie tak veľmi, že som začala stávať o dve hodiny skoršie, aby som mohla byť s Bohom a študovať Jeho Slovo!

Najlepšie odporúčanie, ktoré mám pre tie, ktoré sa modlia za obnovenie manželstiev je, aby študovali Slovo oddane, tak ako keď prechádzajú zdrojmi Spoločenstva obnovy.Teraz, keď je manžel doma si uvedomujem, akú pravdu si mala na tvojich videách "Be Enocuraged"—čelila som najväčšej bitke odkedy sa vrátil. Bolo to veľmi bolestné, no Boh ma pripravil. Ženy chcú, aby sa ich manželia vrátili, no často nemajú predstavu, čomu budú čeliť, keď sa naozaj vrátia. Mali by dovoliť Bohu, aby do nich vlial tak veľa ako sa dá, aby boli schopné stáť v Jeho Slove, keď sa manželia vrátia domov.

Jednu vec, na ktorú si stále spomínam je, čo si povedala, ako si sa cítila, keď sa manžel vrátil domov. Nikdy som to neočakávala, no bojovala som s pocitmi beznádeje a porážky odkedy sa vrátil. Presnejšie, veci sa zdajú viac beznádejné teraz, ako keď bol preč. Viem, že to nie je pravda, no je očarujúce, ako sa nepriateľ nechce vzdať. No vyhrala som tieto bitky mojej mysle cez modlitbu. Prvá fáza je naozaj ťažká, no viem, že Boh ma vyzbrojil.

Chcem, aby si vedela, že nemám slov, ako vyjadriť moju vďačnosť Bohu a tomuto spoločenstvu! Skutočnosť, že som zmenená je zázrak, ktorému stále neviem uveriť. Môžeme vyhrať túto vojnu rozvodovosti, jedno manželstvo za druhým!

Som šťastná a požehnaná Bohom!

Pána budem chváliť navždy! Jeho chvála bude v mojich ústach stále! Radujem sa v Pánovi za obnovu nášho manželstva. Môj manžel sa ku mne vrátil—je naspäť doma!

Boh otočil srdce môjho manžela naspäť k Nemu, mne a nášmu synovi, a preč od DŽ s ktorou bol šesť mesiacov. Všetky city, ktoré mal voči nej, zmrzli! V Ježišovom mene bol tento vzťah určený na zánik. To bola jedna z modlitieb, ktorú som sa modlila a Boh odpovedal!

Spomínam si na jeden z našich rozhovorov z posledného týždňa, keď povedal, "Zamyslel som sa nad sebou a pýtal som sa, čo robím?" Napriek tomu, že žil s ňou, spal s ňou v jednej posteli, povedal, že nemohol prestať na mňa myslieť. Išiel do postele a každé ráno sa zobúdzal s túžbou byť naspäť doma! Povedal, že bol opustený, no hrdosť a hanba mu nedovolili prísť domov. 

Jedného dňa, asi pred mesiacom, smelo povedal DŽ, že viac nemôže pokračovať v tomto vzťahu a že sa vracia naspäť domov a chce veci vyriešiť so svojou manželkou a synom. CHVÁLA BOHU! Povedal, že okamžite odišiel a nechcel sa otočiť. Úplne pretrhol všetku komunikáciu s ňou a vyhlásil, že už sa nikdy nikto medzi nás nepostaví! Boh je tak dobrý!

Odkedy sa môj manžel vrátil, chodí do kostola so mnou a odovzdal svoj život Pánovi! Chvála Bohu, prišiel naspäť domov zlomený pred Pánom. Mojej mame som povedala, že sa správa tak, akoby k nemu prišiel obrovský anjel a posadil sa na jeho posteľ! Stále sa ospravedlňuje za veci, čo sa stali. Hovorí, že bol hlúpy. Povedal mi, že si nezaslúži druhú šancu a ďakuje mi, že som mu ju dala, zakaždým, keď má príležitosť.

Ďakujem Bohu za zmeny, ktoré vykonal v mojom manželovi a vo mne. Cez túto krízu sme boli s manželom utvorení a vytvorení na ľudí, po akých Boh túži. Ďakujem Bohu, že mi pomohol vidieť, že moja prvá služba je služba manželovi. Ďakujem Bohu, že ma tak veľmi miluje, že mi ukazuje moje nedostatky. Ďakujem Bohu, že mi ukazuje, že som bola svárlivou ženou, a že moje správanie prispelo k tomu, že som manžela potlačila do náručia inej ženy. Aj napriek tomu berie všetku vinu za cudzoložstvo na seba.

Ďakujem Bohu, že mi ukázal, ako sa stať dámou, byť ticho a modliť sa  a dovoliť Jemu, aby jednal s mojim manželom. Ďakujem Ti, Ježiš, za to, že môj manžel (bez toho, aby som ho ja nútila) vedie nášho syna a mňa k modlitbe vždy, keď sme spolu. Chvála Bohu! Môj manžel hovorí, že si uvedomil, že bez Boha nedokáže nič. Jeho plač k Bohu je "Pomoc!" Boh nám naozaj pomáha na našej ceste k uzdraveniu.

Povzbudzujem každého, kto verí Bohu za svoje manželstvo, aby sa nevzdali a zaviedli Biblické princípy z Erininej knihy a z jej videí. Hlavne nasledujte princípy, ktoré hovoria, aby sme nenaháňali našich manželov—to je účinné!

Som tak šťastná za môjho manžela. V určitom období ma nechcel vidieť, teraz sa vyhovára a prosí ma, aby ma mohol vidieť. Určitý čas sa chcel rozprávať iba cez emaily, no teraz sa rozprávame ...rozprávame...rozprávame a telefonujeme si ako tínedžeri! Určitý čas chcel len priateľstvo, no teraz hovorí, že je šťastný, že je mojim manželom, mojim najlepším priateľom a mojou láskou!

Boh je tak dobrý!

Vďaka ti,  Erin, za Spoločenstvo obnovy.

Boh obnovil v New Yorku!

Chvála nášmu svätému Otcovi! Vzdávam Mu všetku chválu, za to, že odpovedal na moje modlitby! Môj manžel nemal v úmysle vrátiť sa do nášho manželstva; necítil voči mne to, čo som cítila ja voči nemu.

Keď som raz dostala Erininu knihu, veľa som sa o sebe naučila a aj o tom, ako som sa musela zmeniť a začať Bohu dôverovať vo všetkom. Môj manžel bol preč týždeň a ja som bola veľmi rozrušená. Bola som Kresťankou no nedôverovala som Pánovi úplne. Po prvý krát v našom vzťahu mi manžel povedal, že ma už viac nemiluje. (Boli sme spolu 13 rokov). Vaša kniha ma denne povzbudzovala a keď som raz dovolila Bohu, aby prevzal úplnú kontrolu, začal ma meniť a tiež aj manželove srdce.

Vaše spoločenstvo som našla keď mi jeden muž zo skupiny modliacich sa navrhol vaše spoločenstvo a vašu knihu. (On mal verziu pre mužov.)

Objednala som si vašu knihu Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo. Ukázala mi, ako veľmi sa najskôr musím zmeniť ja predtým, ako Boh začne pracovať na mojom manželovi. Pomohla mi uveriť, že Boh chce obnoviť všetky manželstvá a naučila ma, ako bojovať duchovnú vojnu. Cítila som sa posilnená poznaním, že Boh mal úplnú kontrolu, keď som Mu raz umožnila, aby prevzal moje problémy. No najdôležitejšie, naučila som sa, ako dôverovať Bohu úplne vo všetkých mojich skúškach, hlavne v našom manželstve. Veľmi odporúčam vašu knihu každému, kto sa modlí za obnovu svojho manželstva. To bolo najlepšie minutých dvanásť dolárov!!

Keď som raz nadobudla úplnú dôveru a vieru, že iba Pán môže zmeniť moju situáciu, začala som sa niekoľko krát denne modliť, a hovorila som Bohu, že Mu dávam úplnú kontrolu. Vnútri som cítila úplný pokoj, keď som sa modlila. Boh mi dal silu a ja som dokázala manželovi nevolať. Niekoľko krát som bola pokúšaná. Božie Slovo mi pomáhalo ísť ďalej. Vedela som, že ak mám vieru, On môže zmeniť KAŽDÚ situáciu. Boh ma tiež zmenil. Prišla som nato, že som bola SVÁRLIVOU MANŽELKOU a používala som zlý slovník.

Boli sme oddelení presne dva mesiace, keď mi manžel zavolal a povedal, že sa potrebuje rozprávať. Povedal mi, že má pocit, akoby Boh k nemu hovoril. Chvála Pánovi!

Vďaka ti, Erin a Dan za vaše spoločenstvo, nech vás Boh žehná! V Kristovej láske!

Obnovené v Spojených Arabských Emirátoch!!

Pamätaj Ježiša. Všetka chvála nášmu milosrdnému Spasiteľovi. Po skoro šiestich mesiacoch čakania, plakania a modlenia mi manžel zavolal. Čoskoro sa vráti domov. Všetka chvála nášmu milosrdnému Záchrancovi, ktorý nás zjednocuje bližšie k Jeho srdcu.

Viem, ako veľmi to bolí byť tam, kde si dnes. Mala som dni, keď som nikdy nechcela čeliť svetu, keď sa moja budúcnosť zdala neistá a bolo  ťažké veriť Všemohúcemu.  Moje argumenty boli, že ak je On taký milosrdný, súcitný Pán, prečo ma nezachráni?

Pamätaj—má pre teba účel, má plán pre tvoj život, nezraniť ťa, ale dať ti budúcnosť a nádej. Milujem Ježiša viac ako hocičo iné v tomto svete; nikdy to s Ním nevzdaj. Urobí ťa novou a oslobodí ťa z každej bolesti.

Je to dokončené! Obnova vo  Virginii!

Pán urobil zázrak! Sme spolu už skoro mesiac! Môj  manžel sa vracal domov viac ako dvadsať krát za posledné dva roky. Zakaždým som vedela, že je to iba na krátku chvíľu, že bol doma iba preto, lebo sa s DŽ hádali. No tento krát som vedela, že Pán pracuje!

Pred troma mesiacmi som počula "Je to dokončené" keď som Ho žiadala, aby obnovil naše manželstvo a vyliečil našu rodinu. S úplnou vierou sa moje modlitby zmenili. Vyznávala som, že viem, že je to skončené, a žiadala som Pána, aby ma zmenil, aby som bola pripravená. Jedno ráno som pred Ním plakala, "Pane, moja rodina trpí—urob HOCIČO, čo musí byť spravené a priprav ma."

Bez detailov ti poviem "pros a dostaneš." Veľké veci rozdelili môjho manžela a DŽ, veci, ktoré mohli prísť iba od Pána. Chválim Ho a oslavujem Ho, lebo som videla, ako Pán pohol kopcom.

Ďakujem za toto spoločenstvo a vedomosti a múdrosť o ktorú ste sa so mnou podelili, za učenie, ako sa stať dobrou manželkou a za pomoc pri napĺňaní manželových potrieb. Viem, že v tomto smere budem kráčať po zvyšok môjho života. Viem, že Boh navždy bude mojim Utešiteľom a Podporou!

Nikdy to s Bohom nevzdaj. On to nevzdal s mojim manželom a so mnou, a nevzdá to ani s tebou!

Obnovené v New Jersey! Chválim Pána za Jeho neustále vylepšovanie!

Všetka chvála patrí Jemu Jedinému Svätému za to, že je môj manžel doma už deväť mesiacov po trojročnom oddelení! Aký zázrak! Práve teraz chcem chváliť môjho najdrahšieho Pána za to, že ma každý deň vylepšuje a že je manžel doma!

Konečne som dosiahla bod, keď som umiestnila do Božích rúk VŠETKU moju vieru, lásku a pokoj. Nie som oklamaná, viem, že nie viera v môjho manžela, ale viera v môjho všemohúceho Tvorcu, Jemu verím vo všetkom—v moje manželstvo a v ÚPLNÚ obnovu!

Bratia a sestry, prosím, pamätajte—život v tejto pravde robí všetky zmeny za úplnú obnovu potom, ako sa naši manželia vrátia. Keď cítim (Božie pravdy nie sú "pocity") strach (Boh nám nedal ducha bojazlivosti) a začnem pochybovať o mojom manželovi, idem do mojej modlitebne a opätovne potvrdím vieru, ktorú mám v Neho. Amen!

Moje modlitby sú v súlade s tvojimi modlitbami za obnovu najdôležitejších vzťahov—vzťahu s Bohom—a za tvoje manželstvo.

Vďaka ti, Erin, Boh je naozaj úžasný! Skutočne sa čudujem, ako som Ho mohla opustiť na taký dlhý čas...

SLV-WRYM-NEW-COVER-Front

 Kapitola 9
Tichý a Pokojný Duch

ale človek skrytý v srdci a čo je neporušiteľné:
tichý a pokojný duch; to je vzácne pred Bohom.
-1 Peter 3:4

Výbušné ženy sú v dnešnej dobe bežné. Výbušnosť je definovaná ako „urážlivá hlučnosť a neústupčivosť“. Nie je to iba akceptované, ale dokonca aj podporované médiami. Smutné, že toto správanie preniklo už aj medzi veriacich. A my sa čudujeme, že rozvodovosť medzi kresťanmi je väčšia ako celoštátny priemer?

Žena s „tichým a pokojným duchom“ je nazývaná „rohožka“. Bolo jej povedané, že manžel ju nebude rešpektovať, ak sa nepostaví za svoje práva.

Manželia dokonca vyzývajú svoje manželky, aby bojovali a bránili sa, a potom sa idú rozvádzať a zostanú s inou. Boh povedal, že tichý a pokojný duch sú mu vzácne, a preto je to jediná cesta k uzdraveniu a obnoveniu manželstva.

Keď však manžel zablúdi a zíde z cesty pravdy k hriechu, veriaci, vrátane pastora, ti radia, aby si použila „tvrdú lásku“, aj keď je to nebiblické a ničí to manželstvá. Napokon to prispieva k „zatvrdnutiu  sŕdc“: čo  nevyhnutne  spôsobí: že  žena  je  neochotná  a neschopná  odpustiť manželovi. Iba láskavé  srdce je schopné ozajstného odpustenia! V tejto  kapitole  budeme  hľadať pravdu  o tvrdej  láske  a uzdravení, ktoré  prichádza cez odpustenie. 

Tvrdá láska?

Láska je trpezlivá. Boh nám dal popis lásky. Pozri sa, či nájdeš slovo „tvrdá“ alebo čo i len vzdialene podobné. „Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá; nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne.“ (1Kor 13, 4-8)

Tento verš dokazuje, že v manželstve niet miesta pre „tvrdú lásku“, v žiadnej časti. Lásku, ktorú Ježiš žil a nás k nej povolal, je ťažké žiť, ale nikdy nie je tvrdá k niekomu, koho milujeme.

Toto vám prikazujem. Druhým, veľmi obľúbeným vyhlásením je, že „láska je rozhodnutie“. Čítaj so mnou nasledujúci verš, aby sme sa pozreli, či Boh povedal, že sa môžeme rozhodnúť milovať. Či Boh prikázal, aby sme tak robili, ako nasledovatelia Krista? „Toto vám prikazujem: Aby ste sa milovali navzájom.“ (Jn 15, 17) Máme možnosť - poslúchnuť Jeho prikázanie alebo nie!

Miluj svojich nepriateľov. Naši priatelia nás povzbudzujú, aby sme ochraňovali samé seba alebo aby sme nemilovali tých, ktorých je ťažké milovať. Máme ich milovať alebo nie? „Ale vám, ktorí ma počúvate, hovorím: Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia, žehnajte tým, čo vás preklínajú, a modlite sa za tých, čo vás potupujú!“ (Lk 6, 27-28)

V tejto pasáži je Boh dokonca jasnejší. Napomína tých, ktorí milujú len hodných lásky. „Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých. Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici?“ (Mt 5, 44-46)

Ponechaj miesto Božiemu hnevu. V knihách, ktoré nám odporúčajú byť „tvrdé“ k našim manželom, je písané, že máme konfrontovať, spôsobiť krízu. V inom slova zmysle máme vziať situáciu do vlastných rúk. Čo nám ale nariadil Boh?

„V nádeji sa radujte, v súžení buďte trpezliví, v modlitbe vytrvalí... Žehnajte tých, čo vás prenasledujú - žehnajte a nepreklínajte! Nikomu sa neodplácajte zlým za zlé; usilujte sa robiť dobre pred všetkými ľuďmi. Ak je to možné a závisí to od vás, žite v pokoji so všetkými ľuďmi. Nepomstite sa sami, milovaní, ale ponechajte miesto hnevu; veď je napísané: ‚Mne patrí pomsta, ja sa odplatím,‘ hovorí Pán.“ (Rim 12, 12,14,17-19) 

Nevyhrážaj sa. Možno sa pýtaš, prečo musíš znášať toľké utrpenie a nemôžeš sa uspokojiť ani pomstou. Prečítaj si Božie vysvetlenie utrpenia,

„Veď na to ste povolaní; lebo aj Kristus trpel za vás a zanechal vám príklad, aby ste kráčali v jeho šľapajach. On sa nedopustil hriechu, ani lesť nebola v jeho ústach. Keď mu zlorečili On nezlorečil, keď trpel, nevyhrážal sa, to postúpil Tomu, ktorý súdi spravodlivo.“ (1Pt 2, 21-23)

Prekonaj zlo dobrom. „Ale keď bude tvoj nepriateľ hladný, nakŕm ho, keď je smädný, daj mu piť, lebo tým, že to urobíš, žeravé uhlie mu nahrnieš na hlavu. Nedaj sa premôcť zlu, ale dobrom premáhaj zlo.“ (Rim 12, 20-21)

Blahoslavení tichí. Ak nezoberieš situáciu do vlastných rúk, ostatní (dokonca kresťania) ti povedia, že si ako rohožka. Dovoľ mi však pripomenúť, o kom Ježiš povedal, že sú blahoslavení: „Blahoslavení tichí, lebo oni budú dedičmi zeme.“ (Mt 5, 5) Ježiš sa podvolil obetovať svoj život a dovolil svojim nepriateľom, aby sa ho zmocnili. Máme nasledovať Jeho kroky alebo nie?

Spravodlivosť pred Bohom. Ľudia ti môžu dokonca pripomenúť situáciu, keď Ježiš prevrátil stoly v chráme. Využijú tento príklad, aby ti povedali, že máš právo byť nahnevaná na iných. Boh povedal, že je žiarlivým Bohom. Môžeme teda aj my byť žiarlivými? „Každý človek má byť rýchly, keď treba počúvať, ale pomalý do reči a pomalý do hnevu, lebo človek v hneve nekoná, čo je spravodlivé pred Bohom.“ (Jak 1, 19-20)

Nemala by si robiť veci, ktoré ťa tešia. Keď cítime impulz robiť či povedať niečo, čo je všetko iné, len nie pokorné, potom kráčame v tele a nie v Duchu. „Hovorím však: Žite duchovne a nebudete spĺňať žiadosti tela.“ (Gal 5, 16)

„Lebo telo si žiada, čo je proti duchu, a duch, čo je proti telu. Navzájom si odporujú, aby ste nerobili to, čo chcete. Ale ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, zdržanlivosť.“ (Gal 5, 17,22-23) „Ako chcete aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im!“ (Lk 6, 31)

Božia láskavosť. Je klamstvom myslieť si, že konfrontácia, nevľúdnosť a prísnosť zmenia druhého človeka. Keby to tak bolo, prečo by Boh použil láskavosť, aby nás priviedol k pokániu? Hriešnici sa neponáhľajú s prijatím Pána, lebo si myslia, že budú kritizovaní alebo pokarhaní. „Alebo pohŕdaš bohatstvom jeho láskavosti, trpezlivosti a zhovievavosti a nevieš, že Božia láskavosť ťa chce priviesť k pokániu?“ (Rim 2, 4)

Nikto neuvidí Pána. Ďalším veľmi dôležitým dôvodom, prečo mať tichého a pokojného ducha je, že keď jednáme s našimi manželmi (alebo druhými), musia v nás vidieť Krista. „Usilujte sa o pokoj so všetkými a o svätosť, bez ktorej nik neuvidí Pána.“ (Hebr 12, 14)

Nemysli si, že môžeš jednať láskavo so svojím manželom, ale jednať hrozne so svojimi deťmi, rodičmi alebo spolupracovníkmi. Boh sa pozerá a je to On, kto zmení srdce tvojho manžela. Nič nie je pred ním skryté. Nezabúdajme, že On sa pozerá na naše srdce; a tak, i keď sa snažíš kontrolovať svoj hnev, On sa pozerá ešte hlbšie! Musíš zomrieť v samej sebe. (Pozri brožúrku „Zomrieť sebe“ od Dr. Donalda Ekstranda.)

Služba zmierenia. Sme vyslancami Krista v zmierení. „Ale to všetko je od Boha, ktorý nás skrze Krista zmieril so sebou a zveril nám službu zmierenia. Veď v Kristovi Boh zmieril svet so sebou a nepočítal ľuďom ich hriechy. A nám odovzdal slovo zmierenia.“ (2Kor 5, 18-19)

„Sme teda Kristovými vyslancami a akoby Boh napomínal skrze nás. V Kristovom mene prosíme: Zmierte sa s Bohom!“ (2Kor 5, 20) Aby si aj ty neupadla do pokušenia. Nasledujúci verš z Písma nás varuje pred tým, keď nie sme láskavé k tým, ktorí sa proti nám prehrešili. „Bratia, keby aj niekoho pristihli pri nejakom poklesku, vy, ktorí ste duchovní, napravte ho v duchu miernosti; a daj si pozor, aby si aj ty neupadol do pokušenia. Neste si vzájomne bremená, a tak naplníte Kristov zákon.“ (Gal 6, 1-2)

Aby to nezbadal Pán a bol neľútostný. Veľa žien sa potešilo, keď uvideli, že ich manželia dostali to, čo „si zaslúžili“, keď ich Boh potrestal finančnými ťažkosťami alebo inými skúškami. Potom videli, že situácia ich manželov sa zmenila k lepšiemu. Prečo sa to stalo? „Neteš sa, keď padne tvoj nepriateľ a keď sa potkne, nech ti srdce neplesá, aby to vari nepobadal Pán a nevyvolalo to v Jeho očiach neľúbosť, aby neodvrátil od neho svoj hnev.“ (Prís 24, 17)

Uskutočňovatelia Slova. Je dôležité, aby sme poznali pravdu a súhlasili s tým, čo je v Písme, ale tu sa nemôžeme zastaviť. „A Slovo aj uskutočňujte, nebuďte len poslucháčmi, ktorí klamú sami seba. Ale kto sa zahľadí do dokonalého zákona slobody a vytrvá, kto nie je zábudlivý poslucháč, ale uskutočňovateľ diela, ten bude blahoslavený pre svoje skutky.“ (J ak 1, 22,25) „Kto teda vie dobre robiť a nerobí, má hriech.“ (Jak 4, 17)

Nedať sa zviesť bludom ničomníkov. Boh nás varuje, aby sme neposlúchali a nenasledovali tých, ktorí nám hovoria veci, čo sú v rozpore s Písmom. „Preto, milovaní, keď toto očakávate, usilujte sa, aby vás našiel nepoškvrnených a bez úhony, v pokoji. A zhovievavosť nášho Pána pokladajte za spásu, ako vám napísal aj náš milovaný brat Pavol podľa múdrosti, ktorá mu bola daná, tak ako vo všetkých listoch, keď v nich o tomto hovorí. Niektoré miesta v nich sú ťažko zrozumiteľné a neučení a neutvrdení ľudia ich prekrúcajú, ako aj ostatné Písma, na svoju vlastnú záhubu. Ale vy, milovaní bratia, ktorí to už viete, chráňte sa, aby ste sa nedali zviesť bludom ničomníkov a aby ste neodpadli od svojho pevného základu. Vzrastajte v milosti a poznaní nášho Pána a Spasiteľ Ježiša Krista.“ (2Pt 3, 14-18)

„Tvrdá láska“ je nesprávna a v úplnom rozpore s učením Krista a jeho príkladom. Učme sa od Neho, ktorý seba opisuje ako tichého a pokorného srdcom. „Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu.“ (Mt 11, 29)

Odpustenie

Iba  jemná  a tichá  žena  dokáže  odpustiť manželovi.  Avšak  veľa  žien  bolo  oklamaných a neodpúšťajú svojim manželom, lebo si plne neuvedomili obrovské následky z neschopnosti odpustenia. Poďme hľadať v Písme, čo Boh hovorí o odpustení druhým. Tu sú otázky, ktoré si musíme položiť,

OTÁZKA: Prečo by som mala manželovi odpustiť a aj iným, ktorí sú zahrnutí?

Kristus ti tiež odpustil. Odpúšťame, lebo aj Kristus odpustil nám. „Buďte k sebe navzájom láskaví a milosrdní, navzájom si odpúšťajte, ako aj vám odpustil Boh v Kristovi.“ (Ef 4, 32)

Drahocenná krv zmluvy. Ježiš vylial svoju krv, aby nám boli odpustené naše hriechy – dokonca aj hriechy tvojho manžela! „A podľa zákona sa skoro všetko očisťuje krvou a bez vyliatia krvi niet odpustenia.“ (Hebr 9, 22) „Toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za všetkých na odpustenie hriechov.“ (Mt 26, 28)

Opätovné potvrdenie tvojej lásky voči nemu. Aby si oslobodila vinníka od žiaľu. „Takže radšej odpusťte a potešte ho, aby azda takého človeka prílišný zármutok nepohltil. Preto vás prosím, zahrňte ho láskou.“ (2Kor 2, 7-8)

Aby nás nevyužil Satan. Satan môže využiť neschopnosť odpustenia proti tebe. „Komu vy niečo odpustíte, tomu odpustím aj ja. Lebo čo som aj ja odpustil, ak som niečo odpustil, potom kvôli vám v zastúpení Krista, aby nás neoklamal Satan - veď poznáme jeho zámery.“ (2Kor 2, 10-11)

Náš Otec ti neodpustí tvoje prehrešenia. Boh povedal, že nám neodpustí, ak my neodpustíme druhým. „Lebo ak vy odpustíte ľudom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí. Ale ak vy neodpustíte ľuďom, ani váš Otec neodpustí vaše hriechy.“ (Mt 6, 14-15) „Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi.“ (Mt 18, 35)

OTÁZKA: Nemal by sa vinník cítiť vinný, keď mu odpustím?

Otče, odpusť im. Tí, ktorí ukrižovali Ježiša, ho nikdy nepožiadali o odpustenie za to, čo urobili. Ak sme kresťania, musíme byť nasledovatelia Krista; preto musíme nasledovať jeho príklad. „Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo robia.“ (Lk 23, 34)

Keď bol Štefan kameňovaný, kričal predtým, ako zomrel: „Pane, nezapočítaj im tento hriech.“ (Sk 7, 60) Nemáme aj my tak robiť?

OTÁZKA: Ako  často Boh odo mňa očakáva, že odpustím?

Sedemdesiatsedem ráz. Veľa žien prehlási: „Môj manžel mi toto robil cez celé manželstvo!“ Keď sa Peter spýtal, koľkokrát má odpustiť, Ježiš mu odpovedal: „Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz.“ (Mt 18, 22)

Nepamätaj už viac. Naozaj odpustiť znamená, že zabudnem na hriech, dokonca aj počas hádky či rozvodu? „Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem.“ (Jer 31, 34) „Ako je vzdialený východ od západu, tak vzďaľuje od nás našu neprávosť.“ (Ž 103, 12) „Neodplácajte sa zlým za zlé alebo zlorečením za zlorečenie, ale naopak, žehnajte, lebo ste povolaní, aby ste dostali dedičstvo požehnania.“ (1Pt 3, 9)

Buď pripravená - Satan sa pokúsi ti pripomenúť staré hriechy potom, ako si už odpustila. Musíš odpustiť znova. Veľa žien, ktorých manželia boli neverní, zažívali duchovnú vojnu vo forme minulých spomienok po tom, čo sa manželia vrátili domov. Povedali, že musia opätovne, niekedy denne, odpúšťať.

OTÁZKA: Ako je možné odpustiť tak, ako to Boh odo mňa žiada vo svojom Slove?

Jedine Boh. Jedine Boh ti pomôže tak urobiť. Musíš sa pokoriť a poprosiť ho, aby ti dal milosť. „Kto môže okrem Boha odpúšťať hriechy?“ (Mk 2, 7)

Žiadaj. „Nič nemáte, lebo neprosíte.“ (Jak 4, 2) Popros Boha, aby odpustil tvojmu manželovi cez teba.

Boh dáva milosť pokorným. Ako dostanem milosť, ktorú potrebujem? „Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť. Pokorte sa teda pod mocnou Božou rukou, aby vás povýšil v určenom čase.“ (1Pt 5, 5-6)

Pokoril ich srdcia. Ako sa stať pokornou? „Lebo sa vzopreli Božím výrokom a zámery Najvyššieho zavrhli. Preto ich srdce útrapami pokoril, ostali nevládni a bez pomoci. V súžení volali k Pánovi a on ich vyslobodil z úzkostí.“ (Ž 107, 11-13)

Umŕtvoval som sa pôstom a v srdci som sa stále modlil.“ (Ž 35, 13) Niekedy ťa Boh utíši a poníži skrze chorobu. Nebojuj – Boh pracuje!

Najskôr sa zmier so svojim bratom. Kedy musím odpustiť tým, ktorí mi ublížili? Nemala by som byť o tom najskôr presvedčená? „Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď a obetuj svoj dar.“ (Mt 5, 23-24) Ak si neodpustila druhým, najmä manželovi, musíš poprosiť o odpustenie.

Horkosť. To, že neodpustíš, spôsobuje horkosť. Definícia horkosti je „otrava, jed“. „Akákoľvek zatrpknutosť, hnev, rozhorčenie, krik a rúhanie aj každá iná zloba nech sú ďaleko od vás.“ (Ef 4, 31) Neodpustenie iným zožiera teba, nie druhých! „Srdce pozná vlastnú horkosť.“ (Prís 14, 10) „On predsa pozná tajnosti srdca.“ (Ž 44, 21)

Urazený brat. Uisti sa, že nasleduješ rady z Písma. Počula som mnohé hovoriť, že veci sa len zhoršili, keď poprosili o odpustenie. Môžem rozprávať zo skúseností. Keď som prosila o odpustenie, povedala som to nesprávnymi slovami, urazila som toho človeka. „Brat, urazený neverou, je mocnejší než mestská tvrdz.“ (Prís 18, 19)

Tí, čo sa chcú páčiť ľuďom. Maj na pamäti, že manžela môžeš oklamať, ale Boh pozná tvoje motívy a tvoje srdce. „Pán hľadí na srdce.“ (1Sam 16, 7) „... s bázňou a chvením z úprimného srdca ako Krista. Neslúžte iba naoko, ako tí, čo sa chcú páčiť ľuďom, ale ako Kristovi služobníci, ktorí z tej duše plnia Božiu vôľu.“ (Ef 6, 5-6) 

Každé zbytočné slovo. Priprav si každé slovo, ktoré povieš! Každé slovo, ktoré vyslovíš, musí byť starostlivo zvážené. „Umnosť sa nepozdáva bláznovi, len vyjavenie svojich myšlienok.“ (Prís 18, 2). „Ľudia sa budú v deň súdu zodpovedať z každého daromného slova, ktoré vyslovia.“ (Mt 12, 36)

Skús si napísať, čo chceš povedať. Potom to nahlas prečítaj s tým, že postavíš seba na miesto druhej osoby a vypočuješ si to spôsobom, akoby to ona počúvala. Znie to obviňujúco? Popros Boha, aby ti vložil do úst správne slová a aby cez teba hovoril.

Veľa slov. „Tam, kde je  veľa rečí, nechýba hriech.“ (Prís10, 19) Hovor iba to: čo si urobila ty; neukladaj stanovisko ako - Keď si urobil toto a tamto a tak a tak, potom ja...

Nevyhrážaj sa. Keď ťa druhá osoba začne obviňovať, neotváraj ústa, iba ak by si súhlasila. „Keď mu zlorečili on nezlorečil, keď trpel, nevyhrážal sa...“ (1Pt 2, 23)

Každé zbytočné slovo. Márnotratný syn si pripravil slová potom, ako urobil rozhodnutie vrátiť sa domov: „Vstanem, pôjdem k otcovi a poviem mu: Otče, zhrešil som proti nebu i voči tebe. Už nie som hoden volať sa tvojím synom. Prijmi ma ako jedného zo svojich nádenníkov.“ (Lk 15, 18-19)

Uisti sa, že tvoje slová sú sladké a milé vždy, keď máš príležitosť vidieť manžela! Pamätaj, „prívetivá reč zvyšuje ešte vnímavosť.“ (Prís 16, 21) „Plást medom pretekajúci sú slová láskavé, sladkosť z nich prúdi do duše a osvieženie do kostí.“ (Prís 16, 24)

OTÁZKA: Ako si môžem byť istá, že som naozaj odpustila?

Budeš si istá, keď uvidíš svoje vlastné hriechy a slabosti pred svojim zrakom také veľké, že nebudeš viac schopná vidieť manželove hriechy a slabosti. Budeš slepá k jeho minulým, prítomným a aj budúcim pádom. Keď ženy píšu alebo rozprávajú o čomkoľvek, čo ich manželia robia nesprávne, viem, že sú ďaleko od uzdravenia. Veľa tých, ktoré hľadali uzdravenie, nevidia žiaden pokrok, lebo odmietli zobrať plnú zodpovednosť za hriech v manželstve, ktorý spôsobil odlúčenie, rozvod, neveru.

Ježiš zobral celú a úplnú zodpovednosť a niesol všetky naše hriechy. My tiež musíme zobrať všetko a niesť všetko. Potom, ako veriace, môžeme hľadať Pána a položiť hriechy nášho manželstva k nohám kríža s vedomím, že dlh bol splatený. Ak si stále podráždená tým, čo tvoj manžel povedal, urobil alebo neurobil, alebo dokonca si nahnevaná, potom si neodpustila – hnev je smrteľný stav srdca, ktorý sa ukáže v skúškach. 

Osobná oddanosť: Túžiť a usilovať sa byť milá a tichá. „Na základe toho, čo som sa naučila z Božieho Slova, sa zaväzujem urobiť všetko, čo som sa naučila - rýchlo vypočuť, pomaly odpovedať, odpustiť tým, ktorí mi ublížili, a urobiť všetko preto, aby som sa zmierila s tými, ktorým som ublížila ja.“

Ak si pripravená urobiť tento záväzok Bohu, tak, že KLIKNEŠ SEM ak súhlasíš, a si pripravená zdokumentovať túto časť tvoje Cesty k obnove, vo forme "Čo som sa naučila."

A ak chceš, aby ti bola pridelená ROVNAKO-ZMÝŠĽAJÚCA ePartnerka počas tvojej obnovy, buď si istá, že si vyleješ srdce v KAŽDEJ lekcii.