DEŇ 8 kapitola 6 "Svárlivá žena"

no najskôr svedectvá o obnovených manželstvách
zobraté z 

Slovo SVOJHO Svedectva

WOTT. SLV

Ďalší zázrak Bohom obnoveného manželstva!

RMI som našla cez internet, keď som hľadala podporu od ľudí, ktorí chceli obnovené manželstvo.

Pán mi ukázal, že naozaj využíval skúšky v mojom živote, aby ma pritiahol bližšie k Nemu. V tom čase som bola od Pána vzdialená, môj život bol beznádejný a bezvýznamný, a aj napriek tomu, že som mala vzťah s mojim manželom, cítila som sa tak osamelá ako nikdy predtým.

Veľmi skoro som sa stala svárlivou ženou, sústavne som rýpala a správala som sa k manželovi ako k dieťaťu, nie ako k vodcovi nášho domu. Bola som pyšná a pohoršená. Bola som úplne zaslepená, až kým môj manžel neodišiel z domu a ja som začala hľadať Boha. Ukázal mi, že som konala nesprávne. Tiež otvoril moje oči a ja som videla bitku, ktorá nebola namierená na telo a krv, ale proti Satanovi.

Boh mi dal nový pohľad na moje okolnosti a naučil ma, ako milovať manžela tak, ako ho miluje On. Boh sa stal mojou oporou, povzbudením, Utešiteľom a Priateľom. Naučil ma, že s Ním je všetko možné a ak zostanem v Ňom a  Jeho Slovo zostane vo mne, dá mi to, po čom túži moje srdce. Rozvinul vo mne hlbokú lásku k Jeho Slovu a k času, ktorý som s Ním trávila, tiež otvoril moje oči a videla som ľudí okolo seba, ktorí trpeli, lebo sa cítili stratení a potrebovali Ježišovu lásku.

Ešte predtým, ako som našla RMI, bola som presvedčená, že Boh chce, aby som verila nášmu manželstvu. Vedela som, že som veľa krát zlyhala. Chcela som, aby sa manžel vrátil domov, no tiež som bola vyľakaná z toho, čo ak by sa vrátil. Bola som vystrašená, lebo som nevedela, ako byť iná. Bola som naplnená strachom, že sa vrátim naspäť k tomu, čím som bola, svárlivou, uštipačnou manželkou, lebo som vedela, že keď sa vráti domov, tiež nebude dokonalý.

No cez zdroje Spoločenstva obnovy a Božieho Slova som sa naučila, že zmierenie a odpustenie je vždy túžbou Boha. Naučila som sa, že to môžem pre seba uplatňovať a nepochybovať o tom. Naučila som sa, čo Biblia hovorí o úlohe dobrej ženy a manželky v domácnosti. Naučila som sa, že iné ženy prechádzajú cez to isté, ako ja a tiež hľadali Boha, aby naplnil Jeho prísľub cez zázračne obnovené manželstvá! Boh ma viedol k RMI, ktoré poskytlo povzbudenie, ktoré som som presne v tom čase tak potrebovala.

Mám knihu Obnov tvoje manželstvo, Múdra žena, Knihu otázok a odpovedí, knihu svedectiev, videá "Be Enocuraged!" Mám málo peňazí, no modlila som sa, aby sa Boh postaral o to, aby som si tieto zdroje,ktoré by ma povzbudili,  mohla kúpiť a On to tak verne urobil! Všetky zdroje mi veľmi pomohli. Dali mi povzbudenie, nádej a pokoj. 

Odporúčam hlavne knihu Múdra žena. Pomohla mi naučiť sa, ako sa stať dobrou manželkou. Tieto princípy môžu byť uplatnené nielen v manželstve, ale vo všetkých vzťahoch! Odporúčam ju každej vydatej žene, ale aj tej, ktorá sa chce vydať. Veľa Biblických princípov bolo pre mňa nových, lebo som sa dala zviesť cestou sveta. 

Pane, vzdávam Ti vďaku, že si zmenil moje srdce a utvoril si ma na ženu, akú si ma Ty chcel mať! Ďakujem Ti, že si všetko zmenil na dobré. Dokonca aj okolnosti, ktoré sa zdali byť v tom čase otrasné—Ty si ich využil, aby moja viera rástla a aby si ma pritiahol bližšie ku Tebe. Naučil si ma sile modlitby a dôležitosti zostať v Tebe.

Ďakujem Ti, že si priviedol manžela domov, no najviac zo všetkého za to, že si mu dal lásku k Tebe a túžbu hľadať Ťa. Urobil si viac, ako som dúfala, a ešte si neskončil! Velebím Ťa, lebo si úžasný, múdry a vševediaci! Milujem Ťa!

Zaslúžiš si všetku slávu, česť a chválu. Prosím, použi naše životy ako svedectvo pre naše rodiny o Tvojej láske, odpustení a sile!

Boh ožiaril ďalšie manželstvo v Illinois!

Bolo to Božím zásahom, že som našla RMI. Duchovne a emocionálne som bola tak ubitá, že som hľadala pomoc a nádej na internete a našla som vás! 

Boh vyplnil všetku prázdnotu Jeho sladkou prítomnosťou v mojom živote. Bola som naplnená Duchom Svätým a užívala som si byť v Jeho prítomnosti. Boh mi to vždy pripomenul, keď som chcela obviňovať môjho manžela a iných. Stala som sa smelou vo vedomí, že ma Ježiš miluje za každých okolností a to bolo pre mňa najpodstatnejšie! Je ľahšie byť oslobodená, keď sa všetkého vzdáš a odovzdáš to Bohu.

Naučila som sa zatvoriť ústa, čo bolo ozaj ťažké, lebo som bola človekom, ktorý potreboval ľudí. No teraz hovorím Bohu všetko, čo ma trápi a hľadám Ho v každej situácii v mojom živote. Môj život je v Božích rukách.

Naučila som sa boriť výmysly a každú pýchu, čo sa dvíha proti poznaniu Boha; a konečne som sa naučila (tak, ako hovorí Erin), že bitka bude prehraná alebo vyhraná v mysli.

Oh, tá radosť, ktorá zaplnila moju dušu! Aj keby Boh nebol urobil pre mňa nič iné, už aj tak veľa urobil, viac, ako som si vedela predstaviť.

Moje obľúbené zdroje sú pracovná kniha Múdra žena a videá "Be Enocuraged!" Mám ich už dva roky a stále sa k nim z času na čas vraciam. Podelila som sa o ne s toľkými ľuďmi, ktorí tiež majú obnovené manželstvo!

To, čo mám na týchto materiáloch najradšej je, že sú priamo z Božieho Slova a nemôžeš sa pomýliť nasledovaním Jeho Slova! Viem, že toto spoločenstvo je priamo od Boha.

Prosím, zaobstaraj si kazety. Hlas Erin ťa uspí počas tých osamelých nocí, keď tvoja duša nevie nájsť pokoj. Upokojila moju dušu a naplnila ju nádejou, keď prechádzala svedectvami. Podelila sa o čas, keď bola mimo Božej vôle a ako sa zase naspäť vrátila.

Abba Otče, Tvorca všetkého a každého, úprimným odovzdaním a poklonou vzdávam chválu Tvojmu svätému menu! Ďakujem Ti, o Bože, že si zdvihol moju skleslú hlavu, skleslé srdce a môj ťažký náklad.

Moja chvála je veľmi oneskorená. Ty, Bože si už obnovil moje manželstvo, no rebelovala som a nevzdala Ti chválu ešte predtým, ako som zvíťazila. Tvoje Slovo hovorí, "Nečakaj, pokiaľ bude bitka vyhraná, teraz krič Aleluja! Aleluja!

Keď som konečne prestala bojovať v tele a dala sa na duchovný boj, Boh zasiahol a všetko prevzal na seba. Nemôžem prestať chváliť Ho za každú skúšku a súženie, lebo bol som mnou každý krok na mojej ceste. Vďaka Ti Pane, za toto spoločenstvo, za Tvoje pomazanie, členstvo, priateľstvo a lásku, ktorá sa tu ukazuje. Chválim Pána každý čas; Jeho chvála bude stále v mojich ústach!

Vydrž to môj brat, vydrž to moja sestra! Tvoje obdobie zberu prichádza. Nech vás Boh žehná všetkých.

Boh obnovil ďalšie manželstvo!

Chvála Pánovi—Musím dať Bohu všetku chválu a slávu, ktorú si absolútne zaslúži! Môj manžel sa vrátil domov, po tom, čo bol preč štyri mesiace. Mali sme problémy skoro dva roky. Nebola by som prežila tie dva roky bez Pána, ktorý mi dal múdrosť a silu.

Ďakujem za vašu stránku a povzbudenie—naozaj ma to požehnalo. Keď som našla vašu stránku, okamžite som vedela, že idem veriť Bohu za zázrak v našom manželstve. Táto cesta nebola jednoduchá, ani bezbolestná—bola veľmi ťažká! Nechcela by som to vrátiť. No tak isto to bol zážitok, ktorý mi pomohol rásť v mojom duchovnom živote, ktorý by som za nič nevymenila!

Boh bol voči mne tak verný a trpezlivý, dokonca aj vtedy, keď som s Ním nebola. Stále odpovedal na moje modlitby a žiadal ľudí, aby sa za mňa modlili a postili. Nikdy neprestanem vzdávať Pánovi chválu a slávu za to, čo urobil. A tak málo žiadal z mojej strany. Všetko o čo žiadal bolo veriť Mu a čakať na Neho. A to sa nezdá veľa, však?

No v tom čase som tieto dve veci urobila ťažšími ako mali byť. Mala som dni, keď som bola netrpezlivá a pochybovala o Bohu, no On to so mnou nikdy nevzdal! Stále ma zdvíhal a ľúbil ma! Bol čas, keď sa veci zdali neuveriteľné. No pamätaj, BOHU NIČ NIE JE NEMOŽNÉ!

Viem, že keď mohol zjemniť srdce môjho manžela, to isté môže urobiť (Boh) pre každého, kto verí. Ty nemusíš urobiť nič. Musíš iba veriť a dôverovať Bohu—veľmi jednoduché!

Z vášho spoločenstva som sa naučila, že som nebola taká úžasná manželka, ako som si myslela. Veríš tomu? Odsudzovala som veci, ktoré môj manžel urobil alebo povedal. Rýpala som do neho a NIKDY som sa nepodriadila. NIE, nie ja! Och, ale som bola oklamaná! Teraz viem, aké to bolo nesprávne. To, že som všetko pochopila, bola najväčšia zmena vo mne.

Môj manžel prišiel domov, lebo som sa zmenila! Boh ma zmenil; môj manžel videl tieto zmeny a chcel sa vrátiť domov! Povedal svojim priateľom, že rešpektuje môj duchovný život a ako som v Pánovi vyrástla. Túto pochvalu si cením viac ako hocičo iné, čo by mi mohol povedať vrátane "Ľúbim ťa" (čo nepovedal dva roky)! Ale aj to bude!

Noc predtým, ako sa manžel vrátil, zvonil telefón. Bol to kňaz z kostola, ktorý manžel navštevoval so svojim najlepším priateľom. Jeho priateľ povedal kňazovi, že dom, ktorý si môj manžel prenajímal, bude čoskoro voľný.

Kňaz zavolal manželovi a spýtal sa ho na prenájom. Potom mi môj manžel povedal, že si pýtal znamenie od Boha, že robí správnu vec a že návrat domov neoľutuje. Aké znamenie dal Boh nám obom!

Keď sa veci zdajú najhoršie, prosím, nevzdaj sa—si na hranici zlomu! Posledných pár týždňov som bola pod neuveriteľným útokom, no pozri, kde ma Pán teraz priviedol. CHVÁLA PÁNOVI!

Boh je tak dobrý a zaslúži si našu chválu! Modlím sa, aby Boh stále požehnával Erin a vaše spoločenstvo, aby povzbudzovalo druhých v našej situácii. Všetky vaše materiály sú pravdivé!

Časť vašej knihy o tichom a pokojnom duchu akoby boli napísané priamo pre mňa. Ďakujem Bohu, že ma v tomto zmenil. Môj manžel vám tiež ďakuje! Amen!

Život po zázračnej manželskej obnove nikdy nebude taký istý!

Jeden muž, ktorý odpovedal na moju žiadosť o modlitbu mi odporučil RMI. Bolo to minulý november alebo december.

Do dvoch týždňov ma Boh viedol do rôznych spoločenstiev, ktoré sa modlia za uzdravenie manželstiev. Počula som hlas, ktorý ma jednu nedeľu zobudil a povedal mi, aby som išla do kostola.  Myslela, že som sama no rýchlo som sa naučila, že nie som.

Moje srdce začalo odpúšťať a cítila som hlad za Slovom. Stále som čítala o Bohu a Jeho prisľúbeniach. (Predtým som neznášala čítať!) Mala som úplnú vieru a dôveru v Boha, že uzdraví moju rodinu a posvätí ju cezo mňa. Bola som vyzbrojená Božím výzbrojom a nemala som strach použiť ho.

Neznášam, čo má Satan rád a odmietam ho pustiť do môjho života a života tých, čo sú okolo mňa. Cez skúšky (a bolo ich VEĽA—ohne, záplavy, tri súdy, jeden kvôli nášmu dieťaťu, ktoré bolo umiestnené do mládežníckeho kempu kvôli krádeži, atď.) Boh mi dal útechu a pokoj! Je to úžasné a krásne byť časťou všetkého. Môj život už NIKDY nebude taký istý!

No najdôležitejšie je, že som sa naučila milovať a odpúšťať tak, ako Ježiš; keď som si myslela, že nemôžem, požiadala som o pomoc, aby som to dokázala! Znie to jednoducho, ale je to pravda! A naučila som sa vážiť si a chváliť a modliť sa, bez ohľadu na to, čo sa deje! Dokonca aj keď sa ti nechce, núť sa a stane sa ti to prirodzeným. Nahrala som si modlitby a tak Satan nevyhral žiadnu bitku! Púšťala som si ich, keď som sa nechcela modliť. 

Vaše zdroje, ktoré mi najviac pomohli sú kniha Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo, pracovné knihy a kazety "Allure."

Chválim Boha za zmeny, ktoré vykonal v mojom živote. Chválim Ho za zmeny v mojom manželovi a deťoch. Pred rokom som chcela byť niekym iným, a teraz sa neviem dočkať, kým uvidím človeka, ktoré Boh zo mňa urobí. Páči sa mi, kto som a neviem sa dočkať, aby som Mu mohla slúžiť a byť svedectvom o Jeho obrovskej láske a milosti!

Obnova v Kalifornii!

Boh priviedol môjho manžela domov a urobil z neho zbožného muža! Môj manžel je Bohom požehnaný muž  a ja som sa stala novou manželkou!

Našla som vaše spoločenstvo, lebo som potrebovala radu na duchovné uzdravenie manželstva a hľadala som hocičo, čo je od Boha. Viedol ma na vašu stránku a od začiatku som si ju obľúbila! Budem neustále čítať požehnania a denne rátať moje požehnania. Potrebovala som počuť osobné svedectvá o manželskej obnove, ktorú som našla na vašej stránke.

Bola som požehnaná tým, že som našla vaše spoločenstvo a začala som čítať svedectvá. Bola som požehnaná, povzbudená  a zapôsobil na mňa smer, ktorým sa dali tí, "čo cez to prešli." Tiež som bola požehnaná priateľkou, ktorú som stretla cez vaše spoločenstvo, a dala mi veľa literatúry, ktorú si veľmi cením.

Boh mi začal ukazovať, že jedného dňa budem šťastná za to, že ma previedol cez túto búrku a že to bol proces rastu, ktorý trvá iba určité obdobie! Sľúbil, že ma nikdy neopustí, ani nezanechá! Vždy ma niesol v dňoch, keď som bola na tom zle.

Čo som sa naučila cez toto všetko, bolo, že mi povedal, aby som dôverovala iba Jemu, a že ak ma On k tomu priviedol, On ma cez to aj prevedie! Musela som sa naučiť, aby som bola závislá iba na Ňom a dala som Ho na prvé miesto v mojom živote—bez ohľadu na to, čo sa deje! Naučil ma, že pre Neho nie nič príliš veľké ani príliš ťažké! Naučil ma, aby som sa držala Jeho prisľúbení a že ma nikdy nesklame! Ukázal mi, že pre Neho nič nie je nemožné!

Mám vašu literatúru, ku ktorej sa stále vraciam!!! Kniha "Facing Divorce" (Čeliť rozvodu) bola veľmi nápomocná—páči sa mi modlitba na konci, ktorá zahŕňa všetko, čo som sa potrebovala modliť,  na týchto piatich stranách. Stále sa denne modlím tieto modlitby! Dovoľ mi povedať, že inšpirácie od Boha a životné príbehy určite pokryjú všetko, čím práve v živote prechádzaš! Vlož iba svoje meno v hociktorom momente! Prosím, čítaj a buď povzbudená tým, čo Boh chce, aby si mala, a to je obnovené manželstvo. Čítaj knihy tohto spoločenstva a rob to, o čom sa s tebou delia! 

Tak veľa krát, keď som sa cítila zničená som čítala niektoré z mojich kníh a postavila som sa a povedala "Vďaka Ti Pane za tieto povzbudzujúce knihy!" Ver tomu a dostaneš to, čomu veríš! Príbehy máš rovno pred očami a budeš šťastná z poznania, že Boh môže obrátiť každú situáciu na tvoje dobro! Prečítaj si ich a pomôžu ti veriť za tvoje manželstvo bez ohľadu na to, ako situácia vyzerá!

Božie Slovo sa nikdy nevráti naprázdno! Urobí presne to, čo povedal, že urobí! A tak sa teš z tejto cesty čítaním kníh Spoločenstva obnovy a svedectiev a ver, že čoskoro uvidíš aj svoj zázrak!

Môžem iba ponúknuť chválu Bohu! On napĺňal moju vieru! Denne sa radujem z toho, cez čo ma previedol! Denne nasmeroval moje kroky! Verím Mu! Tak veľmi nás miluje a verí vo mňa, nežne sa dotkol každej slzy! Pozná počet vlasov na našej hlave a chce, aby sme vedeli, že Mu môžeme odovzdať každé bremeno, lebo Mu na nás záleží!

Tak veľmi nás miluje! Tiež miluje tvojho manžela viac, ako ho miluješ ty. Hľadajte najskôr Božie kráľovstvo a všetko ostatné dostanete navyše! Za naše manželstvo som sa modlila od 1. augusta 2002! S manželom sme boli spolu 30 rokov! Boh mi dal voči nemu bezpodmienečnú lásku! Musela som sa na neho pozerať očami Boha!

Veľa som sa modlila. Musela som padnúť pred Bohom na tvár! Požiadala som Ho, aby mi odpustil, ak som umiestnila niekoho alebo niečo pred Neho! Musela som sa naučiť, že Boh ma cez toto previedol pre nejaký dôvod a aj napriek tomu, že som bola zachránená, chcel, aby som sa k Nemu dostala bližšie! Tak sa aj stalo a bol to úžasný zážitok.

Povedal mi, aby som bola ticho a vedela, že On je Boh! Naplnil ma pokojom, ktorý prevyšoval všetku chápavosť! Povedal mi, že musím závisieť iba na Ňom a že On sa postará o môjho manžela! Miluje ho viac, ako ja tiež je Jeho dieťaťom!

Vždy som žiadala Boha, aby mi dovolil zazrieť Ho a On to zakaždým urobil! Keď sa to začalo diať, Boh mi naozaj ukázal Seba samého! Denne som sa modlila za manžela a naše manželstvo, aby bolo zachránené a prikryté Ježišovou krvou. Potom som začala Bohu  ďakovať, že manžela privedie domov.

Modlila by som sa modlitby chvály a vďaky k Bohu! Čím viac som Bohu dávala, tým mi On viac dával! Jednu nedeľu, keď som to najmenej očakávala, prišla som domov a môj manžel kosil trávnik, o čo som ho veľa krát pred tým žiadala. Začala som Ho chváliť so všetkým, čo som mala!

Môj manžel mi povedal, že teraz to je medzi ním a Bohom. Povedala som mu, že rešpektujem jeho myšlienky a súčasne som za to to chválila Boha v mysli a srdci, že ho priviedol domov! Všetka chvála patrí Bohu! Nasledujúci utorok prišiel ku mne do práce a povedal mi, že potrebuje kľúče od domu!!

Počas mojej modlitby som Bohu vždy povedala, čo by som chcela vidieť v našom dome a On to požehnal hneď v piatok a stalo sa presne to, o čo som v modlitbe prosila. Môj manžel je požehnaný muž od Boha! Boh priviedol môjho manžela domov a urobil z neho bohabojného muža! A ja som novou manželkou!

Zdá sa, akoby proces obnovy začal, keď manžel prekročí dvere! Satan sa pokúsi zničiť tvoju vieru, no vedz, že Boh má stále KONTROLU! Slúžime veľkému Bohu! Je verný Svojmu Slovu! Urobí presne to, čo povedal, že urobí! Dôveruj Mu bez ohľadu na to, ako situácia vyzerá!

Boh žehnaj Spoločenstvo obnovy a vy všetky sa modlite, dokiaľ sa niečo stane! Boh je reálny!

Virgie, OBNOVENÉ  v Kalifornii

Obnovené v Ghane!

Zúfalo som potrebovala pomoc a ako šialená som prechádzala stránkami na internete a hľadala dôveryhodnú radu na obnovenie môjho manželstva. Keď som prešla niekoľkými stránkami a napísala o mojom probléme so žiadosťou o modlitbu, niekto mi poslal email s adresou RMI; to bolo pred troma rokmi.

Boh mi ukázal, že musím manželovi odpustiť všetku bolesť a poníženie, ktoré mi spôsobil. Presvedčil ma o mojej svárlivosti a hádavom duchu a priviedol ma k ľútosti. V tomto bode som pocítila pokoj.

Chcela som byť bližšie k Bohu a kŕmiť sa Jeho Slovom. Z času na čas so to pokazila, no Boh v Jeho zľutovaní mi pomáhal cez toto ťažké obdobie. Naše deti a ja sme len zriedka počuli o manželovi počas niekoľkých mesiacov a ja som sa čudovala ako bude vidieť vo mne zmeny. No z RMI som si pamätala, že to bolo preto, lebo som nebola pripravená. Veľa krát som bola zmätená, no Boh ma nikdy nesklamal.

Moji a jeho rodičia ma povzbudzovali a podporovali, aby som to nevzdala. Napriek tomu, že nepoznali detaily toho, čo sa stalo, pokračovali so mnou v modlitbe. Moji bratia boli rozdelení; niektorí chceli, aby som to vzdala, no dvaja z nich stáli so mnou v modlitbe. Jedna z mojich kolegýň, ktorá vedela o situácii, tiež so mnou stála a bola mojou partnerkou v povzbudzovaní.

Neviem Bohu dostatočne poďakovať za Jeho neustále milosrdenstvo a za obnovenie nášho manželstva po piatich rokoch manželských problémov a odlúčení!  Po tom, ako som horúčkovito a zúfalo hľadala pomoc, konečne mi niekto predstavil RMI. To bolo od Boha!

Každý deň som bola na webovej stránke a čítala povzbudenia zo sekcie Questions And Answers, chvály a svedectvá o obnovených manželstvách. Objednala som si materiály a ako šialená som sa do nich zahĺbila. Boh ma cez Erinine materiály presvedčil o mojej svárlivosti a ja som požiadala Boha o odpustenie. Chcela som viac Boha a modlila som sa ako nikdy predtým. Bola to ťažká cesta a pár krát som zlyhala, no Boh mi dal silu, aby som vytrvala.

Časom ma Boh zmenil, no stále som nevidela manžela. Moje deti chceli vedieť, prečo otec nie je doma, a ja som im povedala, že ich otec miluje, no má veľa práce a čoskoro bude s nimi.

Ich kamaráti boli zvedaví a moji priatelia tiež a susedia sa stále pýtali, kde je a ja som samozrejme musela nájsť nejaký dôvod, aby nevedeli o mojej situácii. 

Prešli sme ozaj ťažkým obdobím a ja som veľa plakala, no Boh sa vždy zľutoval. Môj manžel ma veľa krát zastrašoval rozvodom, no nikdy oň nepožiadal. Každému dal dojem, že o rozvod požiadal, no neskôr som prišla na to, že to nikdy neurobil.

Keď som prechádzala materiálmi a Boh ma menil, cítila som, ako padá stena nenávisti a hnevu a on prestal hovoriť o rozvode (aj keď neplánoval obnovu).

Pán ma cez toto všetko naučil sile odpustenia. Naučila som sa Mu viacej dôverovať a závisieť iba na Ňom so všetkými mojimi potrebami namiesto toho, aby som vkladala moju dôveru do človeka. Naučila som sa nebezpečenstvu svárlivosti a hádavého ducha.

Pán ma naučil ako sladko a nežne rozprávať a vyhrať bez slov. Naučila som sa vzdať sa všetkého a nechať konať Boha a prestať tlačiť. Tie veci, ktoré som sa naučila, sa nedajú spočítať.

Verím, že čítaním vašich kníh a počúvaním kaziet dookola ma povzbudilo, aby som vydržala a verila bez ohľadu na to, aká otrasná bola moja situácia, že Boh moje manželstvo obnoví. Veľmi odporúčam Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo, Múdra žena, série "Be Enocuraged!" kazety "Be Radiant" a Bibliu na kazete. Musela som Mu dovoliť, aby urobil zmeny, ktoré vo mne vyžadoval a aby ma naučil biblickým princípom úspešného manželstva a kráčať s Ním. Všetky tieto materiály boli nápomocné k tejto zmene!

Po tom, ako manžel videl vo mne zmeny, tiež sa začal meniť. Držal ma a povedal, že mu je ľúto všetko, čo sa stalo a že ma miluje a že ma vždy miloval bez ohľadu na to, čo sa stalo. Povedal, že som cnostná žena a najlepšia žena, ktorá kedy prišla do jeho života a chcel, aby sme sa dali opäť dokopy a uistili sa, že sa už nikdy nedostaneme do tohto problému.

Potom sa veci zlepšovali oveľa rýchlejšie. Častejšie so mnou rozprával a povedal, že mu na mne záleží, no ja som bola opatrná a neukázala som veľa nadšenia. Častejšie som ho videla a on opäť začal o nás hovoriť ako o rodine. Nechcela som ho tlačiť.

Potom mi začal hovoriť "zlatko" a bol milý a príjemný. Po tom, čo sa veci zdali nekonečné, skoro päťročná bitka, začala som vidieť veľa zmien v mojom manželovi voči mne. Stena hnevu a nenávisti bola úplne zbúraná. Môj manžel ma požiadal, aby som mu odpustila za všetko, čo sa stalo a chcel, aby sme boli opäť spolu.

Teraz je veľmi milujúci a ja som ohromená Božou láskavosťou! Všetko sa stalo tak rýchlo a zdalo sa, akoby sme žili vo filme, a ja som sa čudovala, či je to pravda! Veľa vecí sa udialo a ja vzdávam Bohu všetku chválu!

Povedal, že mi nevie vysvetliť, ako sa to všetko stalo. Povedal, že namiesto toho, aby sme využili tento vzácny čas, my sme ho stratili hádkami a že sme mali pracovať na našom manželstve. Povedal, že si to musíme všetko vyrozprávať a odpustiť a napraviť škodu, ktorá bola spôsobená.

Bolo to neuveriteľné! Skoro po tom, ako toto všetko povedal, som mala toľko myšlienok v mysli, ktoré  mi pripomínali bolesť a poníženie a ja som začala rozmýšľať, či ho chcem späť. No vedela som, odkiaľ toto prichádza! A tak som požiadala Boha, aby mi odpustil, lebo som sa modlila za zázrak a keď som už zázrak mala, nepriateľ prišiel, aby ukradol môj pokoj a môj zázrak.

Odvtedy bolo všetko úžasné, a po prvý krát sme sa modlili ako rodina, ďakovali Bohu za Jeho zľutovanie a požiadali sme Ho o odpustenie a silu, aby sme dokázali prekonať to, čo nás čaká.

Stále sa mi to zdá ako sen, keď nad tým všetkým premýšľam. No vzdávam Bohu všetku chválu a modlím sa, aby nás v budúcnosti viedol. Je stále veľa oblastí, na ktorých musíme pracovať, no viem, že Boh nám dá silu, aby sme cez to prešli.

Chcela by som všetkých povzbudiť, aby vydržali a uvideli spásu nášho Pána. Ver mi, je nemožné, aby som ti dala všetky detaily cez čo som prešla. Skutočne to vyzeralo ako najnemožnejšia situácia, no Boh v jeho zľutovaní obnovil naše manželstvo. To isté urobí pre teba ak to nevzdáš. Chvála Pánovi!

Lina, OBNOVENÉ, Ghana

SLV-WRYM-NEW-COVER-Front

 Kapitola 6
Svárlivá Žena

“Neprestajné mrholenie za pŕšky a škriepna žena sú si rovnaké.
Tí, ktorí by ju radi zakryť, počínajú si ako ten,
kto by rád zakryl vietor a napokon zvolá,
že je to len olej v jeho pravici.

-Prísloví 27:15-16

Polož si otázku: „Som svárlivá žena?“

Možno je ťažké odpovedať na túto otázku, lebo presne nevieš, čo znamená „svárlivá žena“. Slovo svár znamená spor, škriepka, konflikt, hašterivosť.

Boli tvoje debaty s manželom zvyčajne „súbojom“, aby si zistila, kto vyhrá a presadí si svoje? Vyhrala si veľakrát? Dovoľ mi podeliť sa s tebou, že ja som bola svárlivá žena a často som vyhrala, alebo možno väčšinou - ale v skutočnosti som prehrala! Stratila som manžela a rodinu, ktorú sme mali!

Hádaš sa so svojím manželom? „Púšťať sa do zvady je ako pretŕhať vodnú hať, a preto nechaj škriepku prv, než vybúši.“ (Prís 17, 14) Ale svet a takzvaní experti v manželstve nám tvrdia, že dobrá hádka v manželstve je vlastne prínosom. Never tomu! Hádka zničí tvoje manželstvo! A ak budeš pokračovať v hádke a zápase so svojím manželom, stratíš príležitosť zachrániť manželstvo!

Je v tvojom dome konflikt? „Hlúpym a neviazaným otázkam sa vyhýbaj, veď vieš, že vyvolávajú len zvady. A Pánov služobník sa nemá vadiť, ale má byť ku každému prívetivý, schopný učiť a byť trpezlivý.“ (2Tim 2, 23-24) Si tá, ktorá „všetko vie“? Alebo máš vždy opačný názor na všetko, čo tvoj manžel povie? Boh nám povedal: „Pokonaj sa včas so svojím protivníkom, kým si s ním na ceste, aby ťa protivník nevydal sudcovi.“ (Mt 5, 25) Dávaj pozor na rozvodový súd!

Si hašterivá? „Otroci nech sa vo všetkom podriaďujú svojim pánom, nech sú úslužní, nech neprotirečia.“ (Tít 2, 9) Si Ježišovým zaviazaným otrokom? Zaplatil za teba cenu? Tak potom mu dlhuješ potešiť ho svojou dobrotou. Teraz, keď už vieme, čo znamená byť svárlivá žena, nám Božie Slovo ukáže päť príkladov toho, aké hrozné je byť takou ženou. Poďme sa pozrieť. 

Svárlivá manželka

Svárlivá žena. Mala si už niekedy v domácnosti kvapkajúci kohútik, ktorý ti išiel na nervy? „A škriepna žena je sťa neprestajný cícerok.“ (Prís 19, 13) Niekedy je to priateľ či svokor, ktorý na to tvojho manžela upozorní, a keď to raz začuje, nebude schopný počuť nič iné! Čudovala si sa niekedy, prečo muž opustí svoj dom a žije s inou? Kniha prísloví 21, 9 nám hovorí, že to preto, lebo „lepšie je bývať v kútiku na streche, ako s hašterivou ženou v jednom dome pospolu.“

Svárlivá a nepríjemná žena. A opäť - muž by radšej žil bez vody v púštnej horúčave, ako so ženou, ktorá ho neustále vyzýva a podrýva jeho autoritu. „Lepšie je bývať na pustatine, ako s hašterivou ženou mrzutosť.“ (Prís 21: 19) Boh je v tomto tak neoblomný, že to zopakoval! Počúvaš? „Lepšie je bývať v kútiku na streche, ako s hašterivou ženou v jednom dome pospolu.“ (Prís 21: 9)

Neustále kvapkanie. Boh prirovnáva neustále kvapkanie k svárlivej žene, ktorá napokon spôsobí, že manžel odíde. Prečo muž neopraví strechu? Lebo Boh hovorí, že je to nemožné! „Neprestajné mrholenie za pŕšky a škriepna žena sú si rovnaké. Tí, ktorí by ju radi zakryť, počínajú si ako ten, kto by rád zakryl vietor a napokon zvolá, že je to len olej v jeho pravici.“ (Prís 27: 15,16)

Byť podriadená

Veľa sváru môže byť zakoreneného vo fakte, že veríš, že manželstvo je partnerstvom. Tomuto som verila aj ja, no neskôr som pochopila, že to nie je tak! Boh určil v rodine (a ostatnému tvorstvu) úrovne autority. Naši manželia sú naša autorita. Je veľmi dôležité, aby si to pochopila. „Ale chcem, aby ste vedeli, že hlavou každého muža je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista Boh.“ (1Kor 11, 3) „Ale ako je Cirkev podriadená Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom.“ (Ef 5, 24)

Čo je to podriadenie? Znamená to poslúchnuť bez slov, dokonca aj vtedy, keď je manžel neposlušný voči Božiemu Slovu. Znamená to, že nevrátiš urážku ani ho nebudeš slovne napádať. Prvý Petrov list 3, 9 hovorí: „Neodplácajte sa zlým za zlé alebo zlorečením za zlorečenie, ale naopak, žehnajte.“ „Ale naopak, žehnajte“ znamená odpovedať na urážku mierne a s dobrým postojom. „... keď uvidia váš čistý život v bázni.“ (1Pt 3, 2)

Je podriadenie použiteľné aj dnes? „Ježiš Kristus je ten istý včera i dnes a naveky!“ (Hebr 13, 8) V Matúšovi 5, 18 Ježiš povedal: „Veru, hovorím vám: Kým sa nepominie nebo a zem, nepominie sa ani jediné písmeno, ani jediná čiarka zo Zákona, kým sa všetko nesplní.“

Kristus je hlavou každého muža. Ako si môžeme byť isté, že Boh je nad Ježišom a môj manžel (zachránený alebo nie) nado mnou? „Ale chcem, aby ste vedeli, že hlavou každého muža je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista Boh.“ (1Kor 11, 3)

Ohľaduplné správanie. Teraz, keď sme si isté, že Boh hovorí ku všetkým manželkám, čo nám káže Jeho Slovo? „Podobne ženy, nech sa podriaďujú svojim mužom, aby aj tých, čo neveria Slovu, bez slova získal život ich žien, keď uvidia váš čistý život v bázni.“ (1Pt 3, 1-2) Byť podriadená. „Ženy buďte podriadené svojim mužom ako Pánovi, lebo muž je hlavou ženy, ako je aj Kristus hlavou Cirkvi, On, Spasiteľ tela. Ale ako je Cirkev podriadená Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom.“ (Ef 5, 22-24) Tento úryvok vysvetľuje, že náš vzťah s manželmi má byť taký istý ako Kristov vzťah s Cirkvou. Nie je smutné, že rôzne cirkvi sa nepodriaďujú Kristovi a Jeho učeniu a takisto aj veľa žien svojim manželom? Nejaká zhoda?

Zbožné ženy. Kde je naša nádej v podriaďovaní sa? „Tak sa kedysi ozdobovali aj sväté ženy, ktoré dúfali v Boha a podriaďovali sa svojim mužom.“ (1Pt 3, 5) Naša nádej a dôvera je v Bohu, nie v manželoch. Preto sa nemusíme strachovať, keď robia niečo nesprávne! „Ako Sára poslúchala Abraháma a volala ho pánom. Vy ste jej dcérami, ak robíte dobré a nebojíte sa nijakého zastrašovania.“ (1Pt 3, 6)

Ochranca. Keď my, ženy, ochraňujeme samé seba, pretože cítime, že máme na to, „bojovať našu vlastnú bitku“, prečo by sme potrebovali manželov?! Bola si to ty, kto odrovnal predajcu alebo sa zbavil chlapíka vo dverách, pravdepodobne ešte s väčšou gurážou, než by to urobil tvoj manžel? Zabudol už tvoj manžel, ako si ťa zastať, keďže si to zvyčajne ty, kto všetko vyrieši? Kto naozaj nosí nohavice vo vašej rodine? Kto je v skutočnosti silnejší?

Povedala si manželovi, aby sa staral o svoje, keď chcel, aby si veci brala s ľahkosťou a miernila sa? Čo urobil, keď si s tým neprestávala? Najprv sa stiahol, lebo nechcel ešte väčšiu hádku, potom odišiel z „neustále kvapkajúceho“ domu a nakoniec si našiel inú, ktorej daruje svoju náklonnosť!

Ak si aj po tomto zostala svárlivá, tak vždy, keď prišiel, zavolal alebo napísal, sa mu len pripomenulo, prečo ťa opustil. Toto je dôvod, prečo tak veľa žien neuvidí svojho manžela.

Keď Boh po prvýkrát privedie tvojho manžela ako odpoveď na tvoje modlitby, musíš byť ženou „úplne pretransformovanou na Boží obraz“. Ak sa mu bude páčiť, čo vidí a počuje, príde znova!

Toto je to, čo vedie k obnove manželstva! Keď Boh zmení jeho srdce, ale on na to nebude dbať, lebo si sa nezmenila, nemôžeš za to viniť Boha.

Korene našej svárlivosti...
Sebaláska!

Ako sa tak veľa žien stalo svárlivými? My, ženy, sme sa stali svárlivými, lebo ako kresťanky napodobňujeme svet a jeho myslenie. Knihy, ktoré čítame, poradcovia, ktorých hľadáme, školenia, ktorých sa zúčastňujeme, nezobrazujú Božie Slovo, ktoré je čisté a nekompromisné. Väčšina kresťaniek je plná psychológie.

Jed, obalený čokoládou, je stále jed! Sestry v Kristovi, psychológia je ešte nebezpečnejšia, keď je zaobalená kresťanstvom, pretože vtedy ju hneď zhltneme! Vymýva nám mozgy tvrdeniami, že sebaláska a sebauctievanie sú správne. No nie je to nič viac ako hrdosť! Toto bol hriech, ktorý premenil Lucifera v Satana!!

Svárlivá žena, hrdá, ktorá „všetko vie“, je žena, ktorá sa háda a chce, aby veci boli podľa nej - lebo „si myslí“, že má pravdu. A ak ju nemá, jej sebaláska musí byť ochránená. Nikdy nevypustí z úst pokorné slovo ani jednoduchú vetu: „Prepáč, urobila som chybu.“ Svárlivá žena je podmienená mysleniu, že ospravedlnenie je príliš ponižujúce.

Naša hrdosť ústi vo vlastnú spravodlivosť, a preto tak veľa žien poukazuje na manželove hriechy. Lebo nevidia svoju vlastnú hriešnosť!

Ako sa zbaviť svárlivosti a samospravodlivosti

Ak vyznávame. Môžeme jasne vidieť, že život so svárlivou, samospravodlivou ženou nie je nič iné ako nočná mora, a to nielen pre manželov, ale aj pre deti. Modlime sa a prosme o odpustenie. Hľadajme Božiu milosť, ktorá nám pomôže byť láskavými a tichými ženami, ktoré sú vzácne v Jeho očiach a v očiach svojich manželov. „Ale ak vyznávame svoje hriechy, On je verný a spravodlivý: odpustí nám hriechy a očistí nás od každej neprávosti.“ (1Jn 1, 9) Veľa žien nesprávne pochopilo tento verš a vyznáva hriech manželov. No verš hovorí, že musíme vyznať naše vlastné hriechy!

Vyznaj. Keď tvoj manžel príde domov alebo na návštevu, požiadaj ho o prepáčenie za tvoju svárlivosť a samospravodlivosť. V prípade, že neudržiavate kontakt, modli sa za príležitosť povedať mu to cez telefón alebo osobne. (Prosím, nevolaj mu!) „Vyznávajte si teda navzájom hriechy a modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli. Lebo veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého.“ (Jak 5, 16) A znova - tento verš hovorí, že máme vyznať naše vlastné hriechy - nie hriechy nášho manžela - aby mohli byť uzdravené.

Keď vyznávaš hriechy, neopakuj donekonečna to isté. Iba mu stručne povedz, že Boh ťa usvedčil, že si bola hádavá a hlučná z dôvodu vlastnej hrdosti a samospravodlivosti. Povedz mu, že s Pánovou pomocou sa zmeníš na tú, ktorou si bola predtým. Daj mu bozk a opusti izbu alebo sa rozlúč a zlož telefón! Potom sa vyznaj svojim deťom a vysvetli im, ako ti Boh pomôže zmeniť sa cez poníženosť. Veľakrát počujú iba o hriechoch ich otca; je dôležité, aby vedeli, že na separácii alebo rozvode majú svoj podiel obaja – otec i matka.

Najskôr sa pomer. Ak sa necítiš na to, aby si veci dala do poriadku, nechoď do kostola. „Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď a obetuj svoj dar.“ (Mt 5, 23-24)

Milosť poníženým. Uisti sa, že si ponížená; nebuď natoľko hrdá, že nedokážeš uznať, že si svárlivá. „Podobne vy, mladší, podriaďujte sa starším. Všetci sa navzájom zaodejte pokorou, lebo Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť. Pokorte sa teda pod mocnou Božou rukou, aby vás povýšil v určenom čase.“ (1Pt 5, 5-6) A vyznaj sa vždy každému, keď si voči nemu svárlivá.

Tu je Boží návod. „Došli do Máry, ale vodu z Máry piť nemohli, lebo bola horká. Preto sa aj volá Mára (Horkosť).“ (Ex 15, 23) Mojžiš hodil do vody drevo, reprezentujúce kríž na Kalvárii. Ty musíš tiež hodiť svoj kríž do mora svojej horkosti. Kristus zomrel, aby ťa vyslobodil zo všetkých hriechov, vrátane tvojej svárlivosti, hašterivosti a hrdosti – na seba zameraného správania.

Ježiš má byť naším príkladom  vždy a vo všetkom, v spôsobe, akým žil na zemi. „Zmýšľajte tak  ako  Kristus  Ježiš: On: hoci  má  božskú  prirodzenosť: nepridŕžal sa  svojej  rovnosti  s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom; uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži.“ (Flp 2, 5-9)

Osobná  oddanosť:  Aby  ostatní  boli  dôležitejší  ako  ja: a to  tak: že sa  vzdám  svojej svárlivosti a hrdosti. „Na základe  toho, čo som sa naučila z Božieho Slova, sa zaväzujem k obnoveniu mysle a budem  uskutočňovať Slovo: a  to  tým: že  sa  uponížim  a vzdám  sa svárlivosti.“

Ak si pripravená urobiť tento záväzok Bohu, tak, že KLIKNEŠ SEM ak súhlasíš, a si pripravená zdokumentovať túto časť tvoje Cesty k obnove, vo forme "Čo som sa naučila."

A ak chceš, aby ti bola pridelená ROVNAKO-ZMÝŠĽAJÚCA ePartnerka počas tvojej obnovy, buď si istá, že si vyleješ srdce v KAŽDEJ lekcii.