Deň 3 kapitola 3 "Maj vieru"

no najskôr svedectvá o obnovených manželstvách
zobraté z 

Slovo SVOJHO Svedectva

WOTT. SLV

Drahá čitateľka,

Mám veľkú radosť, že ti môžem predstaviť toto svedectvo. Boh ma nikdy neprestane prekvapovať s tým, Kým je. On je Boh, je najvyšší, lebo presne pred dvoma rokmi som videla Lisu na oslave 4. júla v našom kostole, kde mi povedala, že Pán obnovil jej manželstvo!

Jedného rána po kostole som čakala na ženu, s ktorou som sa mala stretnúť, aby som jej dala kópiu knihy OTM. Počas čakania, jeden z pracovníkov kostola, ktorý poznal moje svedectvo a vedel o našom spoločenstve, priviedol ku mne ženu a povedal, že sa so mnou potrebuje porozprávať. No Lisa nehovorila—iba plakala so sklonenou hlavou. Vzala som jej ruky a začala som jej rozprávať, že Boh jej pomôže, že Boh obnoví jej manželstvo a ešte veľa iných vecí, ktoré povedal Duch Svätý cezo mňa, no ja si nepamätám.

Čím viac som hovorila, tým viac sĺz padalo na moje dlane a moje nohy. Modlila som sa s ňou a na koniec som povedala, že čakám na jednu ženu, ktorej som chcela dať OTM knihu, no verím, že Boh po celý čas vedel, že Lisa príde a že táto kniha je pre ňu. Plakala ešte viac, objali sme sa a viac som ju nevidela.

O nejaký čas neskôr sa môj kňaz so mnou podelil, že jedna žena má obnovené manželstvo, ktorej manžel bol roky preč. Napriek tomu, že som s viacerými ženami z kostola hovorila o obnove (navštevujeme obrovský kostol), vedela som, že to bola "ona." Mesiace plynuli a keď som si na ňu spomenula, žiadala som Pána, aby mi Pán dal vedieť, či to bola Lisa. Vedela som, že to nikdy nebudem schopná  vypátrať, lebo som ani nevedela, ako vyzerá, kvôli tomu, že po celý čas plakala so sklonenou hlavou.

No pred dvoma rokmi ku mne prišla Lisa a povedala, že jej manželstvo je obnovené!

Od toho čau som bola požehnaná a vidím Lisu a jej manžela sedieť vpredu kostola. Raz som sa k nim ponáhľala, po tom, ako som skončila službu a predstavila som sa jej manželovi. Lisa najskôr vyzerala vystrašená, myslela si, že odhalím tajomstvo, ako sa poznáme, no ja som bola iba tak potešená, že si môžem potriasť rukou  zázraku.

Aj ty budeš požehnaná, keď sa dnes s tebou podelí o svoje srdce a svoje svedectvo. Erin.

Obnovené cez pokoru!

S manželom sme sa vzali pred piatimi rokmi. O pár mesiacov neskôr som prišla na to, že má inú a povedal mi, že cíti, že najlepšie bude, ak sa rozvedieme. Bola som zničená a ani netreba hovoriť, zúfalá. A takto to pokračovalo skoro dva a pol roka. Cez tieto roky som stále chodila do kostola a čítala Písmo, hlavne Žalmy a Príslovia.

V tomto čase ma Pán zobral do pustatiny, kde som čas trávila iba s Ním. Iba cez úplné zlomenie Boh naozaj začal ku mne hovoriť. Mala som veľa zlých zvykov, čo zahŕňa kontrolu a hnev. Musel ma najskôr tohto zbaviť pred tým, ako mohol začať konať v našom manželstve. Stále som čítala o obnovených manželstvách a čudovala som sa, prečo sa to isté nestalo aj s mojim manželstvom. Teraz si uvedomujem, že cez pokoru, modlitbu a pôst sa k nám Boh dostal. On tam bol po celý čas, no skrz môj skazený pohľad na život som nikdy nevidela, čo On robí.

Spoločenstvo obnovy som našla cez jednu ženu v našom kostole, ktorá ma zaviedla k Erin. Erin sa so mnou  modlila a dala mi knihu Obnov tvoje manželstvo, ktorá bola pôvodne určená pre niekoho iného—no Pán vedel, že som ju tak zúfalo potrebovala! Tiež odporúčam Múdru ženu. Písmo bolo obzvlášť nápomocné.

Boh ma začal meniť a zjemnil moje srdce. Učil ma pokore (niečo, v čom som nikdy nebola dobrá) a naučil ma, aby som sa obracala na Neho a nie na moje okolnosti. Naučil ma, aby som utekala k Jeho Slovu a nie k mojim priateľom. A najlepšie, naučil ma modliť sa namiesto rozprávania! Počas týchto dvoch rokov,  keď je môj manžel naspäť doma, sa náš vzťah každodenne zlepšuje. Vidím, ako Boh pracuje na srdci môjho manžela v oblastiach, za ktoré som sa tak dlho modlila. Pokračuje v práci aj s mojim srdcom, lebo nepriateľ sa rád zakráda a kradne radosť.

Božie Slovo  mi hovorilo "počkaj." Určitý čas som toto slovo neznášala. Dokonca som Pánovi povedala, že nemám rada čakanie. Jeho láskavá trpezlivosť ma udržala v čakaní. Čakala som na Neho kým bolo moje srdce pripravené, pre to, čo pre mňa mal. A čakala som na Pána, kým pracoval na manželovom srdci. "Prestaňte už a uznajte, že Ja som Boh"—to bolo niečo, čo ma Boh musel naozaj naučiť. Som človek činu a chcem opraviť veci, rýchlo! Božie Slovo (hlavne Žalmy) mi pomohli uvedomiť si, že čakanie na Pána je jediný spôsob, ako zvíťaziť v každej situácii.

Pamätám si, keď DŽ zavolala alebo keď môj manžel opustil dom, aby jej zavolal. Chválila som Pána a hovorila Mu, ako veľmi Ho milujem. Keď som nevedela, čo povedať, stále dookola som opakovala, "Tvojou milosťou, zahrň ma tvojou milosťou...."

Často krát bol môj manžel viac milujúci, alebo chcel so  mnou stráviť čas. A často sa stalo, že neurobil to, čoho som sa tak veľmi obávala. Naozaj verím, že chválou Pána počas tohto obdobia, bol nepriateľ poslaný späť, kde patrí. Modlitby a chvály zlomia väzbu s nepriateľom!!

Povedala by som, že zmena nastala vtedy, keď som odtrhla oči z môjho manželstva a začala som sa pozerať na Pána. No veci sa nezmenili z večera na ráno. Bol to pomalý proces, no myslím si, že viem, prečo: Boh pozná môj temperament, moju silnú vôľu a môj problém kontroly. Verím, že Boh priviedol  moje manželstvo do bodu, o ktorom On vedel, že je pre mňa a môjho manžela najlepší. Stále som sa modlila za Jeho múdrosť, Jeho vedenie, Jeho oči, ktorými sa budem pozerať, a Ježišovo srdce. On mi stále ukazuje, ako obnovuje naše manželstvo každý deň.

Vzdávam Pánovi chválu, lebo ma miluje tak, že ma učí Jeho spôsobom, keď hľadám Jeho vedenie. Môj manžel chce byť so mnou, chce so mnou ísť do kostola. Hovorí o nás, ako spolu zostarneme a robí plány pre našu spoločnú budúcnosť. Viac sa stará o moje potreby a túžby. Tiež sa so mnou rozpráva spôsobom, ktorý pomáha zľahčiť neistotu, ktorá vyplýva z toho, čo sa stalo v minulosti.

Boh naozaj mení nás oboch, čo bolo mojou modlitbou. Vidím, ako Boh pracuje v našich životoch tak, ako iba Pán vie! On je tak verný Boh, naozaj nás miluje a pozná nás!

Lisa, OBNOVENÉ v Missouri

Obnovené! A iba On je perla veľkej hodnoty!!

Chvála Pánovi! Oslávil sa cez to, čo urobil v našom manželstve—a vo mne! Ďakujem mu za svedectvo, ktoré mi dal a modlím sa, aby sa Mu dostalo všetkej chvály za to, čo ju tu napísané.

Najskôr musím povedať, že si nezaslúžim nič z toho, čo On urobil! Dôvod, prečo bolo v mojom manželstve toľko neporiadku bol môj hriech a sebeckosť. Toto  manželstvo je moje druhé. Moje prvé manželstvo skončilo rozvodom po tom, čo som žila v cudzoložnom vzťahu. Po mojom rozvode, hanbím sa to povedať, som pokračovala  takým životným štýlom, ktorý bol úplne chorý. Napriek tomu, že som mala dve malé dcéry, robila som párty, mala som mužov, pila som a povzbudzovala som iné ženy, aby viedli taký istý život, ako ja! Čo bolo horšie, používala som potraty ako antikoncepciu. (Dokonca aj neveriace žena by bola zhrozená z toho, keby počula, koľko potratov som mala, tým chcem povedať, že aj tie, ktoré si myslia, že majú možnosť výberu, hlboko vnútri vedia, že potrat je Bohu ohavnosťou.)

Bola som veľmi oddaná New Age a východnej spiritualite a úprimne som verila, že môžem kontrolovať svoju vlastnú budúcnosť. Smutné je, že v tomto čase som si myslela, že som bola šťastná, mala som kontrolu nad vlastným životom, žila som v pokoji a životom plnom párty. (Nikdy mi nedošlo, aby som sa zamýšľala, či "mierumilovnosť" môže ísť dokopy s "párty životom.") Teraz si uvedomujem, ako duchovne mŕtva som naozaj bola!

Keď som sa stretla s mužom, ktorý sa mal stať mojim druhým manželom, dlho sme nerandili pred tým, ako sme začali spolu intímne žiť. Nielenže som zostala tehotná, ale klamne som si vybrala byť tehotná, lebo som chcela ďalšie dieťa! (Prečo teraz a nie predtým? Skutočne som si myslela, že sa hrám na boha!) Neočakávala som, že si ma zoberie a sebecky som urobila rozhodnutie pre moje vlastné dobro. Tiež som mu klamala a nepovedala som mu o mojom podvode. Láskavo sa ma opýtal, či by som si ho vzala kvôli jeho láske voči svojmu synovi a jeho lásku ku mne, chcel urobiť toto čestné rozhodnutie (ktoré napriek tomu, že nebolo dokonalé, rozhodne bolo viac vyspelé ako moja láska k nemu!)

Zosobášili nás traja ľudia: Grécky ortodoxný mních v úplnej výstroji, New Age kňažka (pre nedostatok lepšieho výrazu), a žena kazateľka z veľmi liberálneho kostola (ktorý nevyhlasuje spásu cez Ježiša Krista, ale "tolerantnosť a spoločenskú spravodlivosť"). Počas našej sobášnej slávnosti sme si sľúbili, že sa budeme milovať a ctiť navzájom, no až po tom, ako budeme milovať seba samých!! Netradičná prísaha!!

Ovocie bolo okamžite viditeľné: Počas našej svadobnej hostiny sme sa veľmi pohádali a ja som sebecky odišla z mojej vlastnej oslavy a vzala som so sebou aj moje kamarátky. Chvála Bohu—použil jednu z nich, aby mi ukázala, že moja vlastná zaujatosť sebou, ktorá pramení z New Age je hriešna a že žijem bez Boha a kvôli tomu sa veci tak zle vyvíjajú! O pár dní neskôr som sa modlila k Bohu, aby ma zachránil z vlastných hriechov. Nebola som si istá, či je Boh reálny, ale požiadala som Ho, aby mi to ukázal a aby ma zachránil, ak existuje.

Ako dieťa som veľa krát "prijala Krista," ale keď sa obzriem dozadu, vidím, že to, čo mi chýbalo, bolo poznanie môjho hriechu! Vtedy som bola "dobré dievča"—nikde som nevidela žiaden hriech, ironicky som počúvala svedectvá v kostole od ľudí, ktorých Boh zachránil od hrozných hriechov—drogy, alkohol, prostitúcia, atď.—a pamätám si, ako som si hovorila, že aj ja chcem takéto svedectvo a aké smutné, že "nikdy také nebudem mať." Boh v Jeho múdrosti (a rozhodne nie bez zmyslu pre humor) to musel zobrať ako modlitbu, lebo teraz mám toto svedectvo—svedectvo, ktoré oslavuje Jeho a iba Jeho.

Po tom, ako som sa modlila a prosila Boha, aby ma zachránil, ukázal mi, že je reálny. Jedného dňa, počas modlitby som sa Ho spýtala určité otázky a do týždňa mi na všetky odpovedal! Bez pochyby som vedela, že On je reálny a že Ježišova preliata krv ma zachránila zo všetkých mojich hriechov!

Začal mi ukazovať Seba samého na našej svadobnej ceste. S manželom sme išli na pláž v Južnej Karolíne, kde sme sa neustále hádali. (Viete si predstaviť, čo si myslel môj manžel? Že som dopredu plánovala zmeniť všetky pravidlá, hneď, ako sa zoberieme!) No tento čas sa stal mojou svadobnou cestou s Ježišom a On ma začal meniť tým, že som denne čítala Jeho Slovo.

Tiež mi ukázal, že to bolo Jeho načasovanie, keď ma zavolal k Nemu, a skutočnosť, že to bolo po našom sobáši (keby sa to stalo týždeň predtým, pravdepodobne by sme sa nezobrali!) znamenalo, že zostanem vydatá, že Boh má plán a cieľ s týmto manželstvo. Keď sa veci neskoršie zhoršili a ľudia mi povedali, že sme boli v jarme nerovnomerne  zapriahnutí, úprimne som im povedala, že keď sme sa brali, boli sme rovnomerne zapriahnutí a bola to Jeho vôľa, aby sme zostali spolu.

Keď sme sa vrátili zo svadobnej cesty, Pán ma presvedčil, že musím manželovi povedať pravdu o našom synovi, že som  zostala účelne tehotná. To bola jedna z najťažších vecí, ktorú som musela urobiť, no vedela som, že musím byť poslušná a prenechala som výsledok v Božích rukách. Nanešťastie po tom, čo som sa priznala, veci sa ešte zhoršili. Nikdy som nepochybovala, že som urobila správnu vec, keď som mu povedala pravdu, no priznanie sa k úmyselnému klamaniu bolo začiatkom sváru a nedôvery v srdci môjho manžela, ktoré iba narastali (a ja ho za to nemôžem viniť!) Teraz vidím, že som pravdepodobne bola jednou z najspornejších žien, ktorá kedy žila—stále sme sa hádali o niečo, bez pochyby kvôli tomu, že som ho stále kritizovala!

A napokon som bola ako cudzoložná žena—moje nohy nemali doma spočinku. Jeden víkend som bola preč kvôli práci a keď som sa vrátila, cítila som, že sa niečo deje. Zbadala som vlasy inej ženy na sedačke (jasno červené—čo nie je moja farba!) a okamžite som manžela obvinila, že tu niekoho mal. Priznal sa, že bola u nás jedna žena, no povedal, že to bolo nevinné. (Deti boli s ním a keď sa pozriem dozadu, viem, že hovoril pravdu. Očividne som nevedela, že "láska všetko verí.") Okamžite som ho vyhodila z domu a ukázala som mu, že so mnou sa nikto zahrávať nebude, potom som ho zosmiešnila pred každým a rozprávala som, čo "urobil."

Tiež sme mali fyzické hádky, ktoré som ja najskôr vyprovokovala a potom som získavala pozornosť od hocikoho, kto bol ochotný počúvať. Tiež som veľa pila, a namiesto "láska zahŕňa všetky priestupky" (Prís. 10:12, 1Pet.4:8), som očierňovala  môjho manžela! Samozrejme, moji priatelia a dokonca aj ľudia z kostola mi povedali, aby som praktizovala "tvrdú lásku," a nenechala so sebou manipulovať a povedali, že manžel sa nikdy nezmení, ak mu budem ustupovať. Nechcem toto rozprávať, aby som ohovárala manžela, ale namiesto toho chcem ukázať, že Boh sa chce osláviť dokonca aj cez situáciu, ktorá vyzerá nemožná—no nedala som Bohu šancu! Naozaj ma nemusel obraňovať, lebo som sa obraňovala sama, a nemohol byť spravodlivý pre mňa, keď som mala vlastnú spravodlivosť! Tým, že som počúvala svet (chcela som mať "zapchaté uši") pokračovala som v ospravedlňovaní môjho vlastného hriešneho správania. 

Aká Farizejka som bola! Iným som hovorila o manželových hriechoch, no nevidela som vlastnú svárlivosť, žiarlivosť, vlastnú spravodlivosť a neposlušnosť (1 Sam 15:23). Boh mi neskoršie ukázal, že moja "tvrdá láska" bola vlastne manipulácia!

A tiež mi neskoršie ukázal, že som bola zodpovedná za to, keď bol môj manžel násilný (ústa blázna hovoria, že by rád buchnáty," Prís. 18:6). Naozaj som ho vždy vyprovokovala! Keď som sa naučila kontrolovať môj jazyk, Boh sa postaral o zvyšok. Boh mi cez Písmo ukázal, že keby bol môj manžel ozajstnou hrozbou, okamžite by ho odstránil. No očividne nebol, lebo to nebol môj manžel, kto bol zlý, ale ja!!

Tiež som sa neskoršie naučila, že keď mal manžel pár drinkov, to si Boh vybral, aby som bola preč od manžela ("Odstránil priateľov a rodinu ďaleko odo mňa," Žalm 88:19)lebo ma chcel mať celú pre Neho—počas tohoto času som čítala Jeho Slovo, modlila sa chválila Ho, že som mohla byť s Ním osamote!

Po tom, ako bol môj manžel preč z domu dva mesiace, cítila som, že Pán chce, aby som sa postila, to som nikdy predtým neurobila. V polovici druhého dňa som bez pochyby vedela, že mám požiadať manžela, aby sa vrátil domov—a že som ho nikdy nemala vyzvať, aby z domu odišiel.

Veci sa na určitý čas zlepšili, no opäť som padla do pokušenia nedôvery, vyzvedania a sledovania všetkého, čo môj manžel povedal, alebo urobil—a stalo sa mi to skoro závislosťou. Pár krát sme vyskúšali poradenstvo, čo nikam neviedlo, v skutočnosti veci iba zhoršilo. Mala som okamihy, že som dôverovala jednému poradcovi na určitý čas, no potom som sa vrátila do starých ciest a kontrolovala som situáciu. 

Moja nedôvera vyšla na povrch o pár rokov neskôr,  keď som žiadala Boha, aby mi ukázal, či mi bol manžel neverný (zabudla som sa modliť za budúcnosť!). Sľúbila som Mu, že prenechám veci Jemu a budem Mu dôverovať, ak odpoveď bude "nie"—a bola! Boh ma okamžite zastavil, už som nešpehovala a po prvý krát som začala žiť vierou. Verš "Tvoj manžel je tvoj Stvoriteľ" (Iza. 54:5) bol pre mňa reálny—bol (a stále je!) mojím najobľúbenejším veršom z Biblie.

Počas nasledujúcich šesť mesiacov sa veci zlepšili. Moja viera rástla a môj vzťah s Pánom bol tiež intímnejší. Dôverovala som Mu novým spôsobom. A potom som bola jedného večera  vyzvaná, aby som sa modlila tak, ako nikdy predtým za veci, ktoré boli ukryté a mali vyjsť na svetlo. Myslela som, že je to pornografia alebo niečo podobné, nemala som predstavu, čo Boh myslí. Moja posledná modlitba predtým, ako som zaspala (modlila som sa bez nervozity, ale v očakávaní, že sa niečo stane), že Boh "prinesie všetko z tmy na svetlo."

Nasledujúce ráno o 4:00, bola vonku ešte tma, a mňa zobudil telefón, potom mobil a potom telefón v kancelárii. Nevedela som to, až pokiaľ som neskontrolovala odkazovú schránku, no Boh odpovedal na moju modlitbu ešte predtým, ako vyšlo slnko! Bol to manžel DŽ, ktorý mi hovoril, že môj manžel je v cudzoložnom vzťahu s jeho manželkou. Pamätám si neuveriteľný pokoj, ktorý mnou prešiel, lebo to bola Božia odpoveď na moju modlitbu a On pripravil moje srdce na tento čas.

Môj manžel videl meno na záznamníku a myslel si, že ho požiadam, aby odišiel, tak, ako som urobila predtým. Namiesto toho som ho požiadala, aby si sadol a poprosila som ho o odpustenie!! Plakal, povedal mi, že mu je to veľmi ľúto a povedal, že neveril, že by som mu mohla odpustiť to, čo urobil. Musela to byť Božia láskavosť, ktorá prúdila cezo mňa, lebo to bolo skutočné a bolo to niečo, čo by som nikdy nedokázala sama od seba, dokonca aj keby som chcela! Nemusela som sa nútiť, aby som niečo povedala—slová zo mňa vyšli samé, láskavé, milujúce a milosrdné. Ďalší dôvod, prečo som vedela, že je to od Pána, lebo to bolo nastálo! Aj keď som musela predlžovať odpustenie voči iným veciam, nemusela som znovu a znovu odpúšťať môjmu manželovi za to ráno ani k čomu to viedlo.

Otehotnela som ten istý deň, keď si môj manžel začal s DŽ. Môj manžel teraz hovorí, že to nebola náhoda, že som potratila ten istý týždeň, ako ukončil svoj vzťah (čo bolo predtým, ako som objavila, čo sa deje); úprimne veril, že strata nášho dieťaťa bol trest za jeho hriechy. Napriek tomu Boh láskavo dovolil, aby som nevidela nič z toho, čo sa týkalo DŽ počas tohoto času, no úžasne ma požehnal cez tehotenstvo, ktoré trvalo iba desať týždňov! Dostala som dar priviesť, vidieť, držať a pochovať naše malé dieťatko, perfektne vytvorené o veľkosti môjho palca! Boh použil tú istú udalosť, ktorá zožierala manželove svedomie, aby ma požehnal (Títus 1:15).

Iba za pár krátkych týždňov toto malé telíčko naplnilo účel, na ktorý ho Boh povolal ešte od počiatku a Boh mi dal láskavosť, že som mohla nosiť toto sladké dieťa, ktoré je teraz v prítomnosti Ježiša! Boh mi ukázal Jeho neuveriteľnú milosť a odpustenie, nie iba mojich hriechov za to, že som mala deti mimo manželstva ale tiež hriech z usmrtenia Jeho perfektných výtvorov predtým, ako sa narodili. Aj keď som vedela, že mi je odpustené, požehnal ma tým, že mi dovolil vidieť toto perfektné dieťa a ukázal mi, že nielenže mám celú "rodinu" detí v Jeho prítomnosti, ale sú pripravené privítať ma hocikedy, keď ma On povolá domov! Som ohromená a pokorená Božím milosrdenstvom—že mi odpustil úplne a kompletne a teraz sa môžem tešiť z tejto skutočnosti so slzami nádeje a radosti namiesto sĺz smútku!

Neviem s istotou—Jeho cesty sú vyššie ako moje cesty—to, že som zakúsila Božie milosrdenstvo tak úplne počas tohto času, možno pripravilo moje srdce a mohla som poskytnúť tú istú nežnú lásku a milosrdenstvo môjmu manželovi.

Úžasná vec je, že keď mi Boh pomohol odpustiť môjmu manželovi, tiež otočil manželove srdce a on odpustil mne všetky hriechy, ktoré som proti nemu spáchala pred a počas manželstva! A kvôli tomuto celá skúška stála zato! Skutočne verím, že v odpustení je obrovská sila—a, ako som sa naučila cez RMI, nič viac nie je lákavejšie!

Po našej nazvala by som to "obnove" sme spolu zažili nádherný mesiac. Odišli sme na predĺžený víkend s našimi chlapcami a to bola ozajstná svadobná cesta, akú som predtým nemala! Na potvrdenie Božej vôle v našom manželstve, jedna žena, ktorá nás nepoznala, prišla k mne a povedala mi, že máme nádhernú rodinu—povedala, že cíti, že v našom manželstve je niečo vzácne! Boh mi začal ukazovať, že má plán ako naplniť "túžby môjho srdca" čo sa týka môjho manžela a našej rodiny.

Rada by som povedala, že naša skúška sa tu skončila, a my sme žili šťastne, no nanešťastie, veci sa zase zhoršili. Každý, dokonca aj moji Kresťanskí priatelia mi hovorili, že nemôžem len "tak ľahko" odpustiť, že by sme sa o tom mali určite porozprávať a prepracovať sa cez problémy, inak sa naše manželstvo nikdy naozaj nezlepší. Veríš, že po tom všetkom, čo mi Boh ukázal o nebezpečenstvách (a márnosti) psychológie a poradenstva (Iza. 30:1-3, Jer. 8:22, Iza. 5:13), chytila som sa tejto návnady?! Do šiestich týždňov po tom, ako nám povedali, že by sme mali vyhľadať "profesionálnu pomoc" išli sme do poradne, bagrovali sa v minulosti a dávali volný priebeh našim pocitom (Prís. 29:11, Fil. 3:13-14) namiesto radovania sa z toho, čo Boh urobil.

Dokonca som raz videla aj starú poradkyňu (o ktorej som sa neskoršie dozvedela, že prechádzala rozvodom) a vzala jej radu, že sa mám rozprávať s inou ženou, ktorej manžel bol neverný. Po tom, ako som sa rozprávala s týmito dvoma ženami, nútila som manžela, aby išiel na detektor lží a aby dokázal, že DŽ je jeho minulosť! A kvôli tomu, že môj manžel bol ochotný urobiť všetko, aby ma potešil, súhlasil. Hneď po tom mi Boh dal verš "Na vozy sa spoliehajú jedni, druhí na kone, ale my vzývame meno Pána, nášho Boha" (Žalm 20:7). Uvedomila som si, že nielenže som manžela ponížila mojou smiešnou požiadavkou, ale čo je horšie, ponížila som aj Boha tým, že som nedôverovala iba Jemu, ale fyzickému "dôkazu," ktorý môžem vidieť (ktorý aj tak v skutočnosti On kontroloval—Prís. 16:33—no táto možnosť mi vtedy unikla). Viem, viem—myslíš si, že som už mala prísť na to, že "priateľstvo so svetom je nepriateľstvo s Bohom"! No ja som hlúpa a tvrdohlavá a trvá mi to dlhšie, než iným. . . Chvála Bohu, že je trpezlivý a nikdy to nevzdá!

Po niekoľkých mesiacoch poradenstva, Božou milosťou bol môj manžel múdry a videl, že to nikam nevedie, že sa pozeráme na seba a nie na Boha. Chýbali nám peniaze, ktoré sme museli dať za takúto "poradu" tým, ktorí "obchodovali s Božím Slovom," Veď Mocný Radca dáva svoje rady a múdrosť zadarmo všetkým, ktorí žiadajú!! O koľko múdrejší by sme boli, keby sme boli utekali hneď k Nemu a ja by som vyhľadala staršiu ženu, aby ma viedla a ukázala mi, ako byť dobrou manželkou!

V tom čase, vďaka Božej prozreteľnosti som "zakopla" na stránku Spoločenstva obnovy (RMI), neočakávane a z ničoho nič! Objednala som si zdroje, vrátane Múdrej ženy, ktorá ma úplne presvedčila o všetkom, čo som robila nesprávne. Rozhodla som sa robiť všetko, o čom so nikdy predtým nevedela! Bola som úplne usvedčená z mojej svárlivosti a požiadala som Boha, aby mi pomohol prestať argumentovať. Začala som sa k manželovi správať ako k duchovnému vodcovi nášho domu, robila som všetko, o čo požiadal a dokonca som nútila aj moje dcéry, aby robili to isté. ("Čo sa ti stalo, mama? Prečo nestojíš za svoje práva?!" Mysleli si, že som už úplne na konci.)

Nikdy som naozaj nepremýšľala o verši, že "Sťa vodná struha je srdce kráľa v ruke Pánovej, vedie ho, kamkoľvek chce" (Prís. 21:1), no keď som si ho raz prečítala, všetko sa zmenilo! Tiež som chválila a ďakovala Bohu, že mi Erin ukázala, že Boh je hlavou Krista, a "Kristus je hlavou KAŽDÉHO muža" (1 Kor. 11:3)! Vedomosť týchto dvoch veršov mi pomohla, že som so všetkým išla k Bohu v modlitbe, a urobilo to veľký rozdiel! Keď som zobrala moje starosti najskôr k Bohu, začal otáčať manželove srdce v určitých záležitostiach bez toho, aby som povedala čo len slovo!! A tiež začal otáčať manželove srdce voči mne s nežnosťou a sladkosťou, o ktorej som nevedela, že ju ešte má!

(Raz som navrhla,že  vyučovať moju dcéru doma, ktorá je v ôsmom ročníku, môže byť odpoveď na určité problémy, ktoré mala v škole. Jej otec povedal nie, môj manžel povedal nie, a ona naliehala, že odíde z domu, ak by som to skúsila. Nič viac som nepovedala, ale odovzdala som to v modlitbe Bohu. Do troch dní, všetci traja zmenili názor a prišli za mnou a žiadali ma, aby som ju na určitý čas učila doma!)

Odovzdávam Bohu chválu a slávu za to, ako ma zmenil a pritiahol ma bližšie k Nemu. Oslavujem Ho za Jeho Slovo ("Jeho Slovo je Pravda," Ján 17:17) a ďakujem Mu, že vyzbrojil Erin, že tak starostlivo dala do kopy všetky úryvky z Písma o tom, ako byť dobrou ženou a matkou—je to ozajstné požehnanie, mať to po ruke, keď príde skúška! Chválim Ho za Erinin neochvejný záväzok hovoriť Pravdu v láske, a že nehľadala kompromisy ani neoslabovala Božie Slovo. Som živým svedectvom toho, že Boh chce, aby sme v Neho úplne dôverovali—bez pochýb, dvojtvárností alebo priateľstva so svetom. Keď dôverujem iba Bohu, vtedy môžem povedať, "radosť z Pána je moja sila"!

Áno, Ježiš požaduje úplnú poslušnosť, no kde inde by som išla ak nie k Nemu (Ján 6:6)—On má slová večného života! Vzdávam Mu vďaku za Jeho nekonečnú milosť a súcit, keď som padla; umožnil mi zase vstať a Jeho láskavosť je každý deň nová! Verím, že dokončí každé dobré dielo, ktoré začal a Jeho milosť je pre mňa postačujúca.

Musím sa priznať, že je to pre mňa trochu desivé, napísať toto všetko a umožniť, aby si to prečítali aj druhí, no modlím sa, aby to, čo som napísala, dalo nádej iným, že On môže odpustiť KAŽDÝ hriech a aby vedeli, aká široká a dlhá a vysoká a hlboká je láska a odpustenie Krista. "Toto slovo je spoľahlivé a úplne vierohodné: Kristus Ježiš prišiel na svet zachrániť hriešnikov; a ja som prvá z nich." ( Tim. 1:15).

No najviac zo všetkého Mu vzdávam vďaku za Ježišovu preliatu krv, ktorá zahŕňa moje hriechy a umožňuje mi, mať vzťah s mojim Tvorcom! Nič sa nevyrovná tejto neopísateľnej radosti z poznania Jeho, zo sedenia pri Ježišových nohách a učenia sa od Neho. On je pre mňa perla veľkej ceny a nekonečnej hodnoty!

Michele OBNOVENÉ z Kolorada RMI Fellowship členka and RMI riaditeľka pre publikačnú činnosť

BOH MA ZMENIL!

S manželom sme prechádzali cez obdobie v našom manželstve, že veci boli veľmi neisté. Jedným z manželových problémov v tom čase bola moja váha. Bola som nižšia a po tehotenstve a po dopravnej nehode som veľmi pribrala a mala som problémy s chrbtom.

Po tom, ako sa narodilo moje dieťa, celá moja pozornosť bola na mojom malom dievčatku a nemala som tú istú snahu slúžiť v spoločenstve. Všetko toto spôsobovalo v mojom manželstve problémy. Môj manžel cítil, že nechcem nič robiť ani nikam ísť. Dokonca aj moja mama ma skúsila povzbudiť, aby som niekam išla. Pravdou bolo, že som zlenivela a bola som pohodlná, a neverila som, že toto môže byť problém. Môj manžel začal bývať v práci dlhšie a nechcel prísť domov, pokiaľ nebolo veľmi neskoro.

Aby to bolo ešte horšie, zomrela moja mama. Cítila som a správala sa tak, akoby môj manžel ani nebol, no v skutočnosti bol. Napríklad, postaral sa o všetko pre celú moju rodinu, lebo sme všetci boli veľmi šokovaní. Zlostila som sa, že vždy robil všetko pre kostol, no nič pre domácnosť. Chcela som, aby bol so mnou 24/7, no samozrejme, že to nebolo možné. Moje správanie skoro zničilo moje manželstvo.

Jedného dňa sme sa rozprávali a manžel mi povedal, ako sa cíti. Bola som úplne rozčarovaná. Bola som zúrivá. Nemohla som uveriť, že myslel na seba po tom všetkom, cez čo som prešla, no v skutočnosti som bola ja tým problémom. Napokon povedal, že cíti, že chce odísť a opustil dom.

Dovolila som diablovi, aby mi prišiel na pomoc so všetkými možnými myšlienkami a moja zlosť naozaj začala. Zobrala som pero a papier a rozdelila všetky naše účty a bola som pripravená predať dom—chcela som sa ho vzdať. Prosím, pamätaj, môj manžel je dobrý a spravodlivý muž, ktorý miluje Boha, a je veľmi úctivý. No ja som nedostávala pozornosť po akej som túžila. Keď som manželovi povedala o mojom pláne, povedal "iba som ti povedal, ako sa cítim, no nepovedal som, že chcem toto všetko urobiť!" A vtedy so mnou začal jednať Duch Svätý.

Duch Svätý mi povedal, aby som sa vrátila k tomu, čo priťahovalo môjho manžela a čo sme spolu zvykli robiť predtým, ako sme začali slúžiť v spoločenstve. Musela som oľutovať, lebo som si uvedomila, že nie som poddajná. Nikdy sme sa nedohodli a ja som sa nikdy nepodriadila—ani som sa o to nepokúšala. Boh mi povedal, aby som sa zmenila, nie pre môjho manžela, ale pre Neho. Ak Ho milujem, potom to urobím.  A tak som to urobila a Boh začal veľmi rýchlo meniť moje manželstvo.

Bod zlomu v mojej manželskej obnove nastal vtedy, keď som sa priblížila bližšie k Bohu a dovolila Mu, aby mi ukázal, ako sa starať o svoje telo. Začala som cvičiť a zdravo jesť a uvedomila som si, že manželova odozva voči mne sa začala meniť. Boh ma tiež zmenil v oblasti rešpektu voči môjmu manželovi a naučil ma mlčať.

Boh mi ukázal, že mám nasledovať môjho manžela a dovoliť mu, aby bol duchovným vodcom našej rodiny. Predtým som bola otrávená manželom, no teraz sa modlím, všetko odovzdávam Bohu a ja sa teším. Moja priateľka mi dala knihu Obnov tvoje manželstvo. Viem, že tieto zdroje sú účinné, lebo vidím ovocie z týchto zdrojov v živote mojej priateľky a jej manžela.

S manželom sme si opäť vyznali manželský sľub a sľúbili sme si, že rozvod je špinavé, znevažujúce slovo a nedovolili sme, aby sme ho čo i len vyslovili v našom manželstve.

Napriek tomu, že musíme z času na čas čeliť problémom, Chválim Boha, lebo žiaden z predošlých problémov sa viac v našom manželstve nevyskytol. Iným hovorím o vašej stránke a spolu s manželom sa delíme s inými o tom, čo Boh urobil v našich životoch, aby iní mali nádej.

Ruth, OBNOVENÉ z Floridy

Božie načasovanie je perfektné!

Moje manželstvo malo problém predtým, ako som si uvedomila, že máme problém. Môj manžel sa mi vzdialil, no ja som usúdila, že je to kvôli práci, lebo zažíval v práci problémy. Málo som vedela o tom, že diabol prišiel, aby kradol, zavraždil a zničil moje manželstvo.

V máji 2003 mal môj manžel aféru a chcel sa rozviesť. Išli sme k dvom poradcom, ktorí nám povedali, že naše manželstvo nemá nádej. Po tomto môj manžel odišiel žiť s jeho rodičmi a požiadal o rozvod. Ja som sa modlila a modlila a požiadala veľa známych, aby sa tiež za nás modlili. AJ keď som nevedela o RMI toho času, začala som uplatňovať určité princípy, ktoré som neskôr objavila v knihe Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo. Ešte raz sme sa pokúsili ísť k poradcovi, a poradca položil môjmu manželovi ťažké otázky. Na konci tohto sedenia stále trval na rozvode. No na moje prekvapenie mi na druhý deň zavolal a pozval ma na rande. Išli sme a povedal mi, že si to s rozvodom rozmyslel. Potom sa vrátil domov. Ako som Boha chválila!

Chodili sme na poradne, a zdalo sa, že sa veci sľubne vyvíjajú. Myslela som si, že je moje manželstvo obnovené. No napriek tomu, o šesť mesiacov neskôr mi manžel povedal, že mal ďalšiu aféru a potreboval odísť z domu k jeho rodičom. Bola som zničená a nahnevaná. Čudovala som sa, prečo moje manželstvo nie je obnovené. Prečo musí znovu odísť? Dva dni po tom, čo môj manžel odišiel, som našla RMI cez modlitbový kanál, o ktorý som požiadala na internete. Keď som prechádzala týmito materiálmi, prišla som na to, prečo môj manžel opäť odišiel. Po prvé, nebola som tak blízko Bohu, ako som si myslela. Bola som oddaná Katolíčka, chodila som každú nedeľu do kostola, no nemala som osobný vzťah s Ježišom. A po druhé, uvedomila som si, že sa potrebujem zmeniť!

Keď som čítala a študovala materiály RMI, naučila som sa veľa vecí. Uvedomila som si, že som bola pohŕdavá manželka a tiež Farizejka. Urobila som chybu, keď som začala manžela podozrievať mesiac pred tým, ako odišiel a "testovala" som ho v mnohých veciach. Naučila som sa, že sa nemám manžela na nič pýtať a nevyhľadávať informácie. Predtým som nedovolila, aby bol manžel hlavou rodiny, čo bolo evidentné tým, že ma volal "šéf". Naučila som sa byť ticho a nehovoriť mu, ako robiť niektoré veci. Materiály RMI mi pomohli vidieť, že musím byť srdcom domácnosti a podriadená manželovi vo všetkom. Kúpila som si Bibliu a začala som ju čítať. Keď som začala kráčať s Pánom, hocikedy, keď som mala útok od Satana, otvorila som Bibliu na náhodnej strane a vždy tam bol odkaz, ktorý sa hodil na môj problém, ktorému som čelila. To bolo úžasné!

Boh mi ukázal, že prechádzam tiež cez obdobia, ako Erin uviedla vo svojich kazetách. Nikdy predtým som sa nepostila a teraz som si dala trojdňový pôst. Deň po mojom pôste mi môj manžel zavolal, prišiel a povedal mi po prvý krát, že som mu chýbala a boli sme intímni. To bolo na konci zimy a začiatku jari a po tomto sme sa začali rozprávať niekoľko krát do týždňa, čo sa tiež stávalo častejšie ako čas plynul. Uvedomila som si, že som ticho a nebola som pohŕdavou manželkou! Stalo sa to prirodzene. Vedela som, že to Boh pracuje! Bod zlomu v mojej manželskej obnove nastal na Veľkonočnú nedeľu 2004. Môj manžel oddychoval v našej spálni po prvý krát odkedy odišiel. Ja som si zobrala moju Bibliu a pasáž z Jána 16:19-23 mi skočila do očí. Hovoril, že o malú chvíľu sa môj smútok  premení na radosť a nikto mi moju radosť nevezme a o čo poprosím môjho Otca v Ježišovom mene, to mi dá. Vtedy som vedela, že "o malú chvíľu" sa môj smútok premení na radosť a všetko, čo som mala urobiť bolo čakať a oddychovať v Pánovi. 

O krátku chvíľu po tomto mi raz v pondelok manžel povedal, že rozmýšľal, že sa vráti domov. Radovala som sa! O týždeň neskôr som bola nervózna a opäť v pondelok mi manžel povedal, že rozmýšľal, že sa vráti domov. Čakala som. Diabol na mňa útočil s myšlienkami, že moje manželstvo je ako kúsok drahocenného porcelánu s puklinou, ktorá sa nedá opraviť. Plakala som pred Bohom a žiadala som Ho, aby mi pomohol. Boh odpovedal a povedal, že nielenže opraví moje manželstvo, On ho urobí novým (Kn. zjav. 21:5)! Nasledujúci týždeň v pondelok my manžel povedal, že príde domov o týždeň. Tak som sa tešila!

No diabol zaútočil hneď nasledujúci deň s okolnosťami, ktoré ma prinútili pochybovať, či môj manžel naozaj príde. Opäť som sa obrátila na Písmo a prečítala si verš z Ester, ktorý hovorí "na štrnásty a pätnásty deň tohoto mesiaca so všetkou horlivosťou a radosťou celého národa..." Hovorila som si, že môj manžel nemôže prísť domov cez víkend (čo bolo 15 teho), lebo povedal, že príde domov nasledujúci týždeň. Nemala som podceňovať Božiu silu, lebo On mi dal môj zázrak. Piatok 14 teho mi manžel povedal, že príde domov nasledujúci deň, čo bolo 15 teho! Bola som taká šťastná a ohromená, čo všetko Boh môže urobiť. A ďalšie prekvapenie, môj manžel prišiel domov 14 teho o 21:00! Môj manžel dokonca ani nečakal do nasledujúceho dňa. Boh bol so mnou po celú dobu a dal mi prekvapenie úplne na konci! WOW! Môj manžel mi povedal, že som mu chýbala, že ma miluje a že ma nikdy neprestal milovať!

Naozaj sa mi páčia a použila som veľa materiálov zo Spoločenstva obnovy (RMI), vrátane Obnov tvoje manželstvo, Múdra žena všetky "Be Encouraged" kazety, Allure videá,the Husband Returning Home video and the Queen Esther video. Nekúpila som si všetky naraz . Verím, že Boh ma vyzval, aby som si niečo kúpila, keď vedel, že to budem potrebovať. Napríklad, Keď som cítila, že manžel uvažuje o návrate domov, kúpila som si the Husband Returning Home video. Ten istý deň, keď som dostala túto kazetu mi manžel povedal, že rozmýšľa nad návratom domov! Božie načasovanie je perfektné!

Keď sa pozriem na všetky pasáže z Biblie, ktoré mi Boh dal počas tohoto procesu a dám ich dokopy, je to ako otvorený príbeh. Ďakujem Bohu, že počas tejto cesty ma naučil, ako sa sústrediť na Neho a dôverovať, že On je viac ako schopný vyriešiť túto situáciu. Viem, že teraz je manžel doma nastálo! Veci sa líšia od toho času, keď prišiel domov predtým a tento krát mám na to Božie Slovo!

Mary Beth, OBNOVENÉ v Indiana

SLV-WRYM-NEW-COVER-Front

 Kapitola 3
Maj Vieru

Maj Vieru “Ježiš im na to povedal:
“Majte vieru v Boha.””
-Marek 11:22

Máš vieru alebo sa strachuješ?

Strach bude jeden z najväčších útokov, ktoré musíš prekonať. Rim 12, 21 nám hovorí: „Nedaj sa premôcť zlu, ale dobrom premáhaj zlo.“ Strach kradne tvoju vieru a robí ťa zraniteľnou pre nepriateľa. Ak počúvaš druhých, ktorí ti hovoria, čo robí tvoj manžel, namiesto toho, aby si sa pozerala na Pána a Jeho Slovo, nepodarí sa ti na Neho zamerať a začneš sa potápať!

Maj vieru v Božiu schopnosť a Jeho túžbu po uzdravení tvojho manželstva. Čítaj svedectvá o zachránených manželstvách a ver, že aj tvoje svedectvo bude raz pridané k ostatným!

Príklad viery: Peter. Prečítaj si úryvok o Petrovi z Matúša 14, verš 22. Ježiš vyzval Petra, aby kráčal po vode. Ak by aj teba vyzval kráčať po vode, vystúpiš z loďky? Sleduj - keď Peter narieka k Ježišovi, okamžite nasleduje slovo. Ježiš k nim okamžite prehovoril a dodal im odvahy. Neskoršie, keď sa Peter začal topiť a volal k Pánovi, „Ježiš hneď vystrel ruku, zachytil ho.“ (Mt 14, 31)

Strach. Otázka, ktorú si musíme položiť je, prečo sa Peter začal topiť? „Ale keď videl silný vietor, naľakal sa.“ (Mt 14, 30) Keď budeš hľadieť na boj, ktorý okolo teba zúri, potopíš sa! Peter sa prestal pozerať na Pána a výsledkom bol strach! Je napísané „zľakol sa“. Ak sa aj ty prestaneš pozerať na Pána, začneš sa báť.

Namiesto toho pozri na Ježiša a pozdvihni sa nad svoju búrku. Keď letíš v lietadle, ktoré je uprostred búrky, celé sa trasie, ako stúpa nad oblaky. Ale akonáhle sa nad ne dostane, let je príjemný, slnko svieti a ty tam takmer cítiš a vidíš Boha! Úžasné! Z tohto pohľadu sú mraky pod tebou biele a jemné!

Tvoje svedectvo. Ďalší, veľmi dôležitý bod je - čo sa stalo s ostatnými, ktorí boli na lodi. (Boli tam aj ďalší, ktorí z lode nevystúpili.) „Tí, čo boli na loďke, klaňali sa mu a vraveli: ,Naozaj si Boží Syn!‘“ (Mt 14, 33) Si ochotná nechať Boha, aby ťa použil a ukázal cez teba Jeho dobrotu, láskavosť a ochranu, a tak pritiahol k sebe iných? Za to je obrovská odmena! Toto je evanjelium. Ostatní prídu k tebe, keď budú mať problémy, lebo videli tvoj pokoj napriek všetkým okolnostiam.

Víťazstvo

Vietor ustal. „A keď vstúpili do loďky, vietor utíchol.“ (Mt 14, 32) Tvoj boj nebude trvať donekonečna. Tento test bol potrebný, aby posilnil Petra a stal sa „skalou”, o ktorej Ježiš hovoril (Mt 16, 18). Satan (a ostatní, ktorí preňho pracujú) ti bude nahovárať, že pokiaľ sa nevzdáš, budeš zotrvávať v tejto skúške.

Nebolo nikdy Božím zámerom ponechať nás v „údolí smrti“. V Prísloví 23 sa hovorí, že „pôjdeme údolím smrti“. Satan chce, aby sme si mysleli, že Boh chce, aby sme tam žili! Chce nám vykresliť beznádejnú situáciu! Boh je naša nádej a nádej skrze Jeho Slovo, ktoré bolo zasiate v našich srdciach.

Viera

Abrahám. Druhým príkladom je Abrahám, ktorý bol ako 90-ročný stále bez dieťaťa, ktoré mu Boh prisľúbil. „Proti nádeji v nádeji.“ (Rim 4, 18) Nie je to úžasné? Keď už bola preč všetka nádej, neprestal veriť Bohu a Jeho Slovu. Musíme urobiť to isté.

Konaj na základe viery, ktorú máš. „On im povedal: ,Pre svoju malú vieru. Veru, hovorím vám: Ak budete mať vieru ako horčičné zrnko a poviete tomuto vrchu: Prejdi odtiaľto ta! - prejde. A nič vám nebude nemožné.‘“ (Mt 17, 20)

Ak máš nedostatok viery. Ak máš nedostatok viery, popros o ňu Boha. Tu je boj dokonca aj za vieru. „Bojuj dobrý boj viery.“ (1Tim 6, 12) „Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval.“ (2Tim 4, 7) „A nemohol tam urobiť nijaký zázrak, iba že vložením rúk uzdravil niekoľko chorých. A čudoval sa ich nevere.“ (Mk 6, 5) Keď Pán položí svoje ruky na teba a tvoje manželstvo, bude sa čudovať tvojej nevere?

Napodobňovatelia viery. Urobíme dobre, keď budeme napodobňovať tých v Písme, ktorí preukázali vieru. (V Hebrejoch 11 nájdeš svedkov viery.) Musíme konať na základe Božích prisľúbení. „... ale aby ste napodobňovali tých, čo vierou a vytrvalosťoudedičmi prisľúbení.“ (Hebr 6, 12) Veľa žien nasledujúc princípy z tejto knihy zvíťazilo nad problémovým a dokonca aj nad zničeným manželstvom. Ich svedectvá ťa povzbudia vo viere. Ver, ako to hovorí pieseň: „Čo urobil pre iných, urobí aj pre mňa!“ Prečítaj si všetky neuveriteľné svedectvá manželstiev, ktoré Boh uzdravil, na našej stránke MarriageHelpOnline.com.

Strach ničí

Rozpoltená myseľ alebo pochybnosti. Nemôžeš  mať rozpoltenú myseľ. Tvoja myseľ nemôže váhať ani pochybovať o Bohu. „Ale nech prosí s vierou, bez pochybovania. Lebo kto pochybuje, podobá sa morskej vlne, hnanej a zmietanej vetrom. Taký človek nech sa nenazdáva, že dostane niečo od Pána; - muž s rozpoltenou mysľou, nestály vo všetkom svojom počínaní.“ (Jak 1, 6-8) „Nenávidím ľudí dvojtvárnych, ale tvoj zákon milujem.“ (Ž 119, 113)

Ak máš problém s dvojtvárnosťou, musíš čítať a meditovať nad Božím Slovom, ktoré je jedinou pravdou! Musíš sa tiež oddeliť od každého, kto ti neustále hovorí veci, ktoré sú v rozpore s tvojou túžbou obnoviť manželstvo. A vždy musíš hovoriť pravdu o svojej viere v schopnosť Boha a Jeho túžbu uzdraviť tvoje manželstvo.

Viera bez práce. „Ale niekto povie: ,Ty máš vieru a ja mám skutky. ‘Ukáž mi svoju vieru bez skutkov a ja ti zo svojich skutkov ukážem vieru.“ (Jak 2, 18) Ukáž ostatným skrze svoje skutky, že máš vieru. Ak veríš, že sa tvoj manžel vráti domov, konaj podľa toho. Nechaj jeho skriňu voľnú, jeho stranu postele voľnú, voľné jeho poličky a uisti sa, že nosíš svadobnú obrúčku! „Chceš vedieť, márnivý človeče, že viera bez skutkov je neúčinná?“ (Jak 2, 20) Ak veríš, že to, o čo prosíš, sa stane, správaj sa k tomu človekovi, akoby sa tak už stalo!

Nepredbiehaj Boha. Nehýb sa. Nekupuj dom mysliac si, že je pre teba a manžela, keď sa vráti. Namiesto toho čakaj na tejto strane Jordánu - nevstupuj do prisľúbenej krajiny bez manžela! BOH JE BOHOM ČAKANIA. Náhlivosť obyčajne pochádza od nepriateľa.

Odhodlaná vo viere. Pripomeň si tých, ktorí prekonali prekážky a dostali bohatý život, ako im Boh prisľúbil. „Vzoprite sa mu, pevní vo viere, a vedzte, že také isté utrpenie dolieha na vašich bratov po celom svete.“ (1Pt 5, 9) Neustále čítaj svedectvá aj na našej stránke – Slovom ich svedectva (By the Word of Their Testimony). Maj tieto svedectvá pred sebou. Podeľ sa o ne s rodinou a priateľmi, ktorí pochybujú, že tvoje manželstvo môže byť zachránené, alebo si myslia, že Boh nie je schopný či ochotný zmeniť tvojho manžela. (Zmenil aj teba, však?)

Ako zväčšiť vieru

Slovom. Ako môžeme dostať alebo rozšíriť našu vieru? „Teda viera je z hlásania a hlásanie skrze Kristovo slovo.“ (Rim 10, 17) Čítaj Jeho Slovo a svedectvá ostatných. Obkoles sa veriacimi ženami, ktoré budú s tebou veriť. Tie, ktoré sú za Boha, ťa naučia a pozdvihnú. Veľakrát sme zistili, že keď už nemáš takmer žiadnu vieru, mala by si niekomu dať aj to posledné, čo máš. Zavolaj niekomu, o kom si myslíš, že potrebuje povzbudenie, a daj mu zvyšok svojej viery. Položíš telefón a budeš chváliť Boha, lebo ťa naplnil vierou. Prečítaj si Prvú knihu kráľov 17, 12-15, aby si si pripomenula vdovu, ktorá dala posledný koláč Eliášovi, a aký zázrak sa jej stal!

Mnohí k nám prídu pre pomoc, no nedarí sa im zožať obnovené manželstvo. Je to preto, lebo počas svojho vlastného boja o záchranu manželstva sa cítia neschopnými zasiať nádej pre iných. Toto je nebiblické a v rozpore s Božím princípom. Nájdi partnerku, ktorú budeš povzbudzovať, a pomôž jej zachrániť manželstvo.  Alebo  začni  kurz  o povzbudzovaní u vás doma alebo v kostole, ak máš vodcovské  schopnosti. Boh využil, keď sme slúžili iným v našej bolesti a nedostatku, a  požehnal našu snahu uzdravením manželstva!

Poslušnosť. Nezabúdaj, že poslušnosť Bohu je rozhodujúca pre  víťazstvo.  Nezabúdaj, čo povedal Ježiš: „Nie každý, kto mi hovorí: ,Pane, Pane,‘ vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach. Vtedy im vyhlásim: Nikdy som vás nepoznal; odíďte odo mňa vy, čo páchate neprávosť!“ (Mt 7, 21,23) Ak konáš alebo pokračuješ v tom, o čom už vieš, že je v rozpore s Bibliou, tvoje manželstvo nebude zachránené! Božia vôľa. Ak ťa tvoje srdce presviedča, že nie si v Božej vôli a že nenasleduješ Jeho princípy, ktoré sú tu spomenuté, samozrejme, že nebudeš mať žiadnu istotu a vieru, že dostaneš od Pána to, čo pýtaš. Popros Boha, aby ťa zlomil, a tak sa Jeho vôľa stala tvojou vôľou.

Musíš počkať

Čakaj na Jeho načasovanie. Zdá sa, že Boh pracuje najprv na jednej veci. Musíme pracovať s Ním a s Jeho časom. Neznamená to, že musíme čakať s modlitbou; to znamená, že musíme čakať na Boha, kým zmení situáciu v správnom čase. Ďakujem Bohu, že nevysypal (kvôli naliehaniu) naraz na moju hlavu všetky moje hriechy! Využi čas čakania na modlitbu. Častokrát pre tvoje dobro bude táto bitka zúriť ďalej. Možno je tu i viac bitiek, ktoré musia byť bojované (a vyhrané) vo vojne o tvoje manželstvo. Pamätaj, že „ak táto bitka patrí Pánovi, víťazstvo je naše!“

Máme istotu, že On nás vypočuje okamžite, no odpoveď sa nám môže zdať pomalá. V knihe Daniela sa anjel prihovoril Danielovi a dal mu tieto postrehy: „Od prvého dňa, čo si si upriamil srdce, aby si pochopil a pokoroval sa pred svojím Bohom, sú vyslyšané tvoje slová a ja som prišiel pre tvoje slová. Ale knieža Perzského kráľovstva stálo proti mne dvadsaťjeden dní.“ (Dan 10, 12-13) Môže to trvať určitý čas, kým vyhráme vojnu, tak neustávaj. „Ale vy, bratia, neochabujte v konaní dobra.“ (2Sol 3, 13)

Osobná  oddanosť:  Dovoliť Bohu: aby  ma  zmenil.  „Na základe  toho, čo  som  sa  naučila z Božieho Slova, sa zaväzujem k hľadaniu  Boha  a Jeho Slova  na  posilnenie mojej  viery v záchranu môjho manželstva. Porazím strach pozeraním sa na Ježiša, Počiatok a Koniec mojej viery.”

Ak si pripravená urobiť tento záväzok Bohu, tak, že KLIKNEŠ SEM ak súhlasíš, a si pripravená zdokumentovať túto časť tvoje Cesty k obnove, vo forme "Čo som sa naučila."

A ak chceš, aby ti bola pridelená ROVNAKO-ZMÝŠĽAJÚCA ePartnerka počas tvojej obnovy, buď si istá, že si vyleješ srdce v KAŽDEJ lekcii.