DEŇ 18 kapitola 14 "Prvý kto hodí kameň"

no najskôr svedectvá o obnovených manželstvách
zobraté z 

Slovo SVOJHO Svedectva

WOTT. SLV

Kalifornská obnova!

V našom manželstve som mala problémy. Môj manžel si pobalil svoje veci a našim dvom deťom a mne povedal, že odchádza. Skontaktovala som sa s Pánom a svätými zo Spoločenstva obnovy a oni začali posielať modlitby, keď som to ja nemohla urobiť.

V tom čase, so slzami v očiach som padala na kolená a plakala k Bohu, aby ma uzdravil a aj naše manželstvo; žiadala som Ho, aby zo mňa urobil ženu podľa Prísloví 31 (ktorá buduje svoj dom). Žiadala som Ho, aby mi pomohol napraviť chyby, ktoré som spôsobila môjmu manželovi, to, že som mu neodpustila a nebola k nemu úprimná.

Dámy, musíme byť úprimné, lebo nás to dobehne. Spôsobilo to veľké problémy—klamstvo o peniazoch, robiť si, čo sa mi zachcelo, netešiť manžela a nebyť podriadenou! No keď som si uvedomila, že to s odchodom myslí vážne po osemnástich rokoch manželstva, Pán otvoril moje oči. Ďakujem Ti, Ježiš!

Dovolil mi vidieť chyby, ktoré som urobila. Nechápte ma zle—môj manžel tiež nebol perfektný, no ja som bola veľmi vzdialená od perfektnej! No myslela som si, že som PERFEKTNÁ, a on ma nemohol presvedčiť o opaku! No Boh mi dovolil vidieť moje chyby predtým, ako sme išli k rozvodovému súdu a predtým, ako môj manžel odišiel! Požiadala som Boha, aby mi odpustil moje chyby, aby mi dal srdce schopné odpustiť a uzdravil moju dušu.

Potom Boh začal pracovať na mojom manželovi a našom manželstve. Aleluja! Môj manžel nikdy neodišiel! Vrátil svoje veci naspäť a spali sme spolu, držali sme sa za ruky a rozprávali sa! Áno! Stále chválim Pána a nikdy s tým nechcem prestať.

Viem, že nikto iný, iba Pán mi dal tento zázrak! Teraz sa k manželovi správam tak, ako to chce Boh. Môj manžel je pánom v našom dome (Sára volala Abraháma pánom), a on cíti, že je milovaný a rešpektovaný. Opustil Pána, keď sa toto začalo a ešte sa nevrátil, no VRÁTI SA!!! Chvála Pánovi!

No náš dom je konečne domom opäť, a Spoločenstvo obnovy mi pomohlo uvedomiť si, že to nie je o tom, čo si myslím, alebo čo si myslí svet. ALE ČO BOH CHCE, ABY SOM SI MYSLELA A ROBILA! Nepočúvaj názory ľudí; choď k Bohu! Urob to, čo Pán hovorí a to bude fungovať!

Chvála Bohu! Ďakujem Ti, Ježiš a ďakujem Spoločenstvu obnovy za vedenie, že som sa dokázala zladiť s Božou vôľou!! Boh môže a obnoví, ak Mu dovolíme! AK DOVOLÍME JEŽIŠOVI, ABY TO UROBIL, ON TO UROBÍ!! CHVÁLA BOHU!! CHVÁLA BOHU!!

Obnovené v  Illinoise!

Jedna z mojich neustálych modlitieb počas obdobia, keď bol manžel mimo domu, bola, aby táto kríza bola pozitívna, vybudovala vieru pre moje tri dcéry. Napriek tomu, že okolnosti nenechali nádej na obnovu, vybrala som si, že upriamim moje oči na Ježiša a budem ignorovať (najlepšie, ako budem vedieť) zúriacu búrku.

A tak, ako Peter, keď som oči odtrhla od Ježiša a pozerala sa na vlny, začala som sa topiť. Chvála Bohu za Jeho nezmenené Slovo a Erin za jej presvedčenie, podeliť sa s Božím odkazom! Napriek tomu, že naše uši by radi počuli niečo iné, Jeho Slovo zostáva pravdou!

Hlavná debata sa začala v januári. Môj manžel trinásť ročného manželstva sa odsťahoval v marci, podpísal ročný nájom a okamžite vyplnil žiadosť o rozvod. Cez toľko hnevu, sĺz a svárlivosti sa Boh ku mne prihováral od začiatku. Kráčala som správnym smerom ešte predtým, ako som dostala materiál od Erin, no to ma úplne vyzvalo, aby som veci robila Božím spôsobom.

Je pravda, že Boží ľudia "trpia pre nedostatok poznania." Bolo veľa, veľa chvál počas tejto cesty! Boh konal neuveriteľným spôsobom, aby zmenil srdcia nás OBOCH. Môj manžel zažil obrovské duchovné zlomenie v júli a obnovu v auguste. Oslávili sme to tak, že sme strávili víkend na konferencii manželov, potom sa vrátil domov a oslávili sme naše štrnásťročné výročie v septembri ako úplná rodina.

Boh urobil viac, ako som mohla žiadať alebo si vedela predstaviť, dokonca urobil manžela duchovným vodcom v našom dome. Je zaviazaný, verný, milujúci, nie perfektný, ale chce tešiť Boha vo všetkom, čo robí. Úžasné!

No tu je to, ako Boh použil túto celú skúsenosť s jednou z mojich dcér:

Moja dvanásťročná sa so mnou podelila, že jej hlavný cieľ v živote je, aby priviedla iných k Ježišovi (aleluja, hlavne preto, lebo ja a môj manžel sme Krista spoznali iba pred štyrmi rokmi). V súčastnosti sme urobili rozhodnutie, že ju budeme učiť doma, hlavne preto, aby sme vyplnili stratený čas. Sústredíme sa na problémy v charaktere, biblické nariadenia, a to, ako študovať Božie Slovo.

Videli sme úžasné výsledky za mesiac a pol, odkedy ju učíme, no chýbajú jej kamarátky. Má dni, keď si praje, aby bola v normálnej škole.  No keď povedala, že chce "byť schopná obrániť svoju vieru," vyskočila som posilnená v domácom vyučovaní. Povedala som, "Viem, že je pre teba ťažké teraz uveriť, no príde čas, keď budeš pochybovať; a  keď sa to stane, chceme, aby si vedela, kde ísť a kde hľadať odpovede."

So slzami na tvári povedala, "NIKDY nebudem pochybovať. Nie po tom, cez čo som prešla. Videla som, ako bola moja rodina roztrhnutá a potom zase spolu cez Boha." Teraz som mala slzy v očiach ja. Vedela som, že vždy, keď som volala k Bohu, nariekala k Nemu, že už viac nevládzem, bola som na Neho nahnevaná, že ma žiadal, aby som robila to, čo som nechcela, vstávala som v noci a modlila sa, aby Boh naplnil Jeho prisľúbenia—stálo to zato! Nie iba pre mňa. Nie iba pre môjho manžela. Tiež pre naše dievčatá!

Stálo to za ich vieru, a za tých, ktorí budú ovplyvnení týmto svedectvom. STOJÍ TO ZATO! Vytrvaj a buď ÚPLNE poslušná Kristovi. Maj vieru, aj keď tí okolo teba to vzdali a povzbudzujú ťa, aby si urobila to isté.

Lebo náš Boh je úžasný Boh—drží"srdce kráľa vo Svojich rukách a vedie ho vodnú struhu." BOH obnoví tvoje manželstvo—obnovil naše a ja vzdávam VŠETKU CHVÁLU A ÚCTU NA SLÁVU JEMU!

Môj manžel je DOMA!

Môj manžel sa ma spýtal, či by som sa k nemu vrátila. Povedala som, "Áno!" O tri dni sa vrátil domov a dnes, po týždni priniesol zvyšok svojich vecí domov! Chvála Pánovi!

Spýtal sa ma, čo očakávam od tohto vzťahu. Moja odpoveď bola, "aby som bola schopná milovať ho tak, ako má manželka milovať manžela, ctiť si ho a rešpektovať pokiaľ nás smrť nerozdelí." Smial sa a silno ma stisol Boh je verný.

Dôverujem Pánovi so všetkým, čo ma znepokojuje, čo sa týka mojej rodiny a viem, že Boh he verný a bude to lepšie ako to bolo predtým!

Boli sme odlúčení iba dva mesiace. Som vďačná, že som nemusela dopadnúť na dno, aby som hľadala Pána. Po tom, ako sme boli odlúčení iba dva týždne a môj manžel žil s niekym iným, hľadala som Pána so všetkým, všetko som Mu odovzdala.

Pán bol moja sila počas tohoto času, lebo som musela čeliť veľmi ťažkým situáciám s deťmi a so mnou. Vďaka Bohu, môj manžel je doma a bude tiež podporovať našu rodinu.

Chvála Pánovi! Boh je verný!

Boh priviedol manžela domov v Severnej Karolíne!!

Som taká nadšená z toho, čo Pán zázračne urobil v mojom živote, že sa obávam, že nebudem schopná vyjadriť tú radosť, ktorú cítim! Všetka CHVÁLA, SLÁVA, ÚCTA a OSLAVA patrí môjmu vzácnemu Spasiteľovi, ktorý priviedol môjho manžela domov!!

Som v takom úžase a v poníženej spokojnosti, že neviem vyjadriť moje pocity alebo vďačnosť, ktorú dlhujem Bohu. Po rokoch problémového manželstva (a posledný rok bol bez prítomnosti lásky a so sebectvom) sa môj manžel odsťahoval a začal vzťah s inou ženou. Žili spolu s jej dvoma deťmi. Môj manžel bol úplne presvedčený, že ona "je tá pravá" a že rozvod je to, čo chce. Chcel sa pohnúť so svojim životom a s ňou a byť šťastný.

Boh je tak mocný, milostivý a úžasný!! Všetka bolesť, srdca bôľ a ľútosť, ktorej som osobne čelila, stála zato! Teraz za silnejší vzťah a hlbšie uznanie, ktoré s manželom zažívame, no najdôležitejšie, TÁTO celá situácia ma priviedla k Bohu. Utekala som od Neho a tlačila som Ho preč z môjho života.

Verím v Neho, No nechcela som mať s Ním nič spoločné. Určite som neverila, že by mohol niečo UROBIŤ pre mňa a v mojom živote. Najdôležitejšie je, že táto obnova priniesla tak veľa požehnania pre toľkých ľudí. Ani som si neuvedomila a pravdepodobne tomu ani nepochopím, až kým sa nestretneme na druhej strane neba.

To bol Jeho zámer. Áno, bolo to bolestné, no Boh je tak milostivý a milujúci. Každý chce detaily: Čo povedal tvoj manžel?" "Čo zmenilo jeho názor?" "Povedal ti, že ťa miluje?" Naozaj nemám veľa detailov, no aby som to jednoducho vyjadrila, Boh odpovedal na moje modlitby—na každé jedno slovo! Ohradu z tŕnia, ktorú som sa modlila každý deň okolo môjho manžela a inej ženy, bola účinná, a Boh urobil tak, ako ho aj iní žiadali v našej situácii. OTOČIL MANŽELOVE SRDCE KU MNE, NAŠEJ DCÉRE, NAŠEJ RODINE, NÁŠMU MANŽELSTVU A K NEMU!!

Chválim Ťa, Ježiš! Erin, mala si takú pravdu, keď si povedala, že nám Boh dá milosť, aby sme dokázali ÚPLNE odpustiť. Veľa krát som si predstavovala, akoby som reagovala, keby manžel vyjadril svoju túžbu vrátiť sa domov. Vedela som, že sa to stane, no nevedela som kedy, a bola som pripravená ( a OČAKÁVALA som), že to bude dlhé čakanie.

Vedela som, že budem mať problém s dôverou, rozpakmi, starosťami a z intímnosti s manželom po prvý krát. VEDELA som, že nedokážem prejsť cez zranenie, bolesť a odmietnutie môjho manžela a to, že bol s inou ženou citovo a fyzicky. Boh je tak milosrdný—nebol to žiaden problém!

To je ďalší priestupok, ktorý Pán, v Jeho nekonečnej milosti, úplne spálil Jeho krvou. Akoby sa to nikdy nebolo stalo. Nebola by som to dokázala, ani by som sa takto necítila, keby nie Jeho. Prosím, chváľte Boha so mnou za všetko, čo urobil v našich životoch!

Žiadam, aby ste sa zjednotili so mnou v modlitbe za spásu druhej ženy a jej manžela, aby mohol Boh obnoviť a uzdraviť aj ich manželstvo. Sú jedno, tak ako aj ja a môj manžel. Viem, že Boh nás všetkých miluje a túži byť s nami zajedno. Chcem, aby ich Boh požehnal tak, ako aj nás.

Naozaj neviem, čo ešte povedať, iba ĎAKUJEM TI, Nebeský Otec! Ľúbim ŤA. Som Tvoja. Naše manželstvo je Tvoje. VŠETKA chvála a úcta patrí iba Tebe!

Buďte povzbudené a nadobudnite nádej a silu z tohto svedectva, lebo vám hovorím, že naše vyzeralo úplne a kompletne beznádejne! Viera a trpezlivosť zdedia prisľúbenia. Boh je verný!

Obnova na Deň Vďakyvzdania!

Moje manželstvo je obnovené a okolo Dňa Vďakyvzdania sme si dali nový sľub. Nevymyslela by som lepší spôsob, ako osláviť a vzdať chválu Bohu! Žiadna veľká večera, iba sústredenie sa na Božiu lásku a Jeho úžasný dar môjho manžela.

Sme iba skrvavená šata a sme spasení Jeho milosťou a krvou. Musíme Ho chváliť, modliť sa a postiť sa za naše manželstvá a pamätať na našich manželov v modlitbe. Satan je vlk, útočí a ničí životy, no je porazený a naše víťazstvo je v Ježišovi.

Ďakujem Bohu za môjho manžela a viem, že jeho emočnosť bola zranená. Odišiel, lebo nevedel, čo sa s ním dialo. Všetko, čo vedel bolo, že jeho život sa mu vymyká z kontroly. Keď mi povie, "Ďakujem ti zlatko, že si to nevzdala," plačem od radosti! To bol Boh, ktorý mi dal do srdca bezpodmienečnú lásku pre môjho manžela.

Ďakujem vám Erin a Dan za všetky ženy a mužov, ktorí veria za svoje manželstvá. Znovu potvrdzujúci sľub, ktorí sme si dali, je úžasný. Nech vás Boh požehná!

Modli sa kým sa niečo nestane!

Boh má úžasnú kontrolu v každej oblasti našich životov! Aké úžasné je vedieť, že to, čo naozaj potrebujeme, je nespoliehať sa na náš vlastný um, ale na všetkých svojich cestách myslieť na Neho a On bude rovnať naše chodníky! Boh nám všetkým hovorí, aby sme Mu dôverovali, boli ticho a pozerali na víťazstvo a spásu od Pána.

Chváľme Pána s každým dychom, ktorý nám dal. Ďakujem Bohu za toto úžasné spoločenstvo, ktoré navštevujem od decembra 2001, keď som bola na dne. Erin a Dan, ste pre mňa ako Ján Krstiteľ, ukazujete mi cestu k Bohu, mojej prvej Láske.

Manžela som umiestnila pred Boha a teraz viem, že to bolo modlárstvo. Mám partnerku, ktorá má povzbudzujúceho ducha, a modlí sa a plače som mnou. Vždy ma nasmeruje naspäť k nášmu Pánovi a Spasiteľovi. Boh pracuje v mojej situácii, no najskôr mení mňa a hovorí k môjmu srdcu o odpustení a novej láskavosti, každý deň. Bola som na dne pekla, no Boh ma zastihol, vyniesol a premenil tmu na svetlo, nádherné svetlo, ktoré zachraňuje dušu!

Môj manžel je doma, chvála Pánovi! Je viac láskavý a ohľaduplný, a hovorí našej rodine, že musíme dať Boha na prvé miesto! Boh začal v nás pracovať a viem, že to dokončí v Jeho čase. Pohodlne sedím, odpočívam v Pánovi, a viem, že nemusím byť v sedadle šoféra. Bitka nepatrí mne—patrí Pánovi!

Nemôžem si pomôcť, plačem slzy radosti, keď si pomyslím nato, ako ďaleko ma Boh priniesol a viem, že Boh ma miluje aj s mojimi nedostatkami. Kto by neslúžil takémuto Bohu? Verme spoločne, že Boh môže a obnoví všetky manželstvá!

Boh sa nezmení!

VER BOHU—JEHO SLOVO PLATÍ. Pre tie z vás, ktoré rozmýšľate, či uplatniť Biblické princípy, ktoré Erin navrhuje, UROBTE TO! Môj manžel je doma viac ako mesiac a hovorí mi jeden príbeh za druhým, ktoré uznáva múdrosť z nasledovania Božej cesty.

"Nechala som ho ísť," dovolila mu prestať míňať energiu na bitku medzi nami a namiesto toho som mu dovolila, aby prešetril svoj vzťah s Bohom.

"Vzdala som sa právnika" a to rozptýlilo bitku, ktorá bola medzi nami kvôli peniazom a (slovami môjho manžela) spôsobilo, že si uvedomil, že "rozhodnúť sa pre rozvod bolo iba na jeho pleciach!" Musel jednať s tým, čo urobí svojej rodine, jeho dcéram a jeho dedičstvu. Po toľkých rokoch , keď som mu jemne ( a často aj menej jemne) hovorila, čo by mal robiť, alebo som mu vyjadrovala moju nespokojnosť v našom vzťahu, o problémoch s disciplinovaním našich detí a o všetkých veciach v mene "komunikácie," konečne som sa naučila, ako byť 1 Peter 3 manželka a ZATVORIŤ ÚSTA! 

Po tom, ako začal hovoriť, že ho Boh presvedčil, aby sa vrátil domov, spýtal sa ma, či mám predstavu, s kým by sme sa mali porozprávať (poradca, kňaz), aby sme vyriešili naše problémy. Pred pár mesiacmi nielenže som mala nápad, no tiež som všetko napísala a podelila sa o tom s mužmi z malej modlitbovej skupiny! Chcela som manipulovať situáciou a hrať sa na mladšieho ducha svätého!

No chvála Bohu, tentokrát moja odpoveď bola, "Som si istá, že to, ako sa rozhodneš, bude správne." A viete, čo? Napriek tomu, že som v minulosti hlúpo a nevedome ponížila jeho Bohom danú autoritu, môj manžel sa stal vodcom, nadobudol pozíciu, ktorá mu patrí! Podriadenie sa mu, no dôvera v Boha bola kľúčom na obnovu nášho vzťahu!

Boh je tak dobrý! Napriek tomu, že sa môj manžel pred dvoma mesiacmi rozhodol, že sa určite vráti domov, cítil, že Boh má kontrolu nad časom a že boli ešte nejaké zmeny, ktoré On musel urobiť ešte predtým, ako sa mohol domov vrátiť "nastálo." Pravdepodobne okolo Dňa vďakyvzdania, určite počas Vianoc, povedal. Verím, že keď som odmietla navrhnúť, ako jednať s jeho opätovným návratom do nášho domu, Boh mi naozaj dal túžbu môjho srdca, a môj manžel sa vrátil domov oveľa skoršie!

Môj manžel zariadil všetko na celý víkend v Chicagu, a kúpil lístky na konferenciu pre manželov! Šesť mesiacov predtým, ako sa manžel odsťahoval z domu, som videla reklamu- certifikát pre manželov a tak veľmi som chcela, aby bol náš vzťah obnovený až do bodu, aby sme si opätovne dali sľub pred Bohom. Boh je tak DOBRÝ! Nikdy som sa pred manželom o tom nezmienila, a on vybral presne tú istú vec (konferenciu, náš opätovný sľub a celý víkend, aby sme sa zblížili) čo úplne naplnilo túžby môjho srdca...vyhraj bez slov!

Tieto posledné štyri týždne (od konferencie) bol manžel doma každú noc, no stále má veci (ročnú zmluvu) vo svojom byte. Minulý víkend sme balili jeho posledné veci. Viem, že už prišiel domov nastálo v jeho srdci. Jeho "veci" sú iba formalita, no chvála Bohu, že DOKONČÍ každé dobré dielo, ktoré začne!

Boh domov priviedol ZMENENÉHO MUŽA! Každý deň sa teším zo zázraku, ktorý Boh vykonal v našich životoch. Čo bolo mŕtve (naše manželstvo), Boh to oživil! Teraz konečne zažívame to, o čom je "pravá" láska, čo znamená byť "jedno telo."

Môj manžel mi hovorí, ako mu je ľúto, že mi ublíži a aj našim dcéram, požiadal ma o odpustenie (ktoré som mu už predtým dala v mojom srdci s Božou pomocou). Je to neuveriteľné, ako nás Boh mení, keď hľadáme najskôr Jeho. Keď žijeme, aby sme tešili Boha, nie seba samé, vtedy zažívame radosť. Chválim Boha zato, že nás tak miluje, že dovolil, aby sa táto kríza stala v našich životoch. Vedel, čo to bude stáť, aby sa uskutočnili zmeny v každom z nás a že dovolil, aby sme zažili to najlepšie od Boha!

Viem, že by som nikdy neuverila, že by som mohla byť vďačná zato, že ma manžel odpustil no teraz som bližšie k Ježišovi spôsobom, ako by som nikdy predtým nevedela. VIEM bez pochyby, že je manžel doma nastálo, lebo tak, ako Erin povedala, Keď to Boh urobí, je to kompletné a stále. Ďakujem Bohu denne, za všetko, cez čo sme prešli—a za to, že ku mne privádza ľudí, s ktorými sa môžem podeliť o toto svedectvo a dať im nádej.

Som presvedčená tak, ako aj Erin, že "manželská kríza" nie je o manželstve ale je to "duchovná kríza." A tak, pre tie z vás, ktoré ešte nezažili obnovené manželstvo, hovorím, "Vydržte! Majte oči na Ježišovi, nie na okolnostiach. Ty nie si prípad, pre ktorý by sa Božia nemeniteľná pravda nedala zaviesť. Buďte povzbudené!

Obnovené na naše výročie

Boh je tak dobrý! Môj manžel mi dnes zavolal po tom, ako sa rozprával so svojou mamou a povedal mi, že mi chce kúpiť jednosmerný lístok do Jacksonville Florida, kde je. Povedal, že chce skúsiť pracovať na našom manželstve! Sedím tu a neviem, čo cítim—akoby som snívala, no je to skutočnosť!!!! Som šokovaná z toho, ako sa to rýchlo stalo.

Vzdávam Mu všetku chválu a slávu! Chce, aby som prišla okamžite a môžeme spolu osláviť naše výročie! Chvála Pánovi! Boh je tak dobrý!

Manžel je naspäť doma!

Som pohnutá vašimi príspevkami, hlavne od tých, ktorí čakali ROKY.

Teraz chcem oznámiť, že môj manžel je doma! Chvála Pánovi! Bol preč deväť mesiacov! Naše manželstvo bolo raz také raz také osem rokov.

Bola som svárlivá, neposlušná žena. Toto som si začala uvedomovať pred rokom a pol. Potom, pred troma mesiacmi som našla stránku tohto spoločenstva. Učím sa podriadenosti. V našom manželstve zažívame úžasné zmeny!

Môj manžel preberá vodcovstvo. Žiadam ho o povolenie, keď chcem niečo urobiť. Je to pre mňa novinka! Bola som vychovaná úplne inak (sloboda žien). Toto je skutočne pravda z Božieho Slova! Povedal, že naše nohy upevní na Skale a tak aj urobil!

Stále potrebujem modlitby, aby som sa mu podriadila a odovzdávam VŠETKO Pánovi. Ďakujem, že ste tu boli, za toto spoločenstvo a za tie, ktoré kráčajú po Pánových cestách tak, ako On chce, aby sme kráčali.

SLV-WRYM-NEW-COVER-Front

 Kapitola 14
Kto Prvý Hodí Kameň

“Kto z vás je bez hriechu,
nech prvý hodí  kameň.”
-Ján 8:7

Cudzoložstvo:

dôvod na rozvod

alebo dôvod na odpustenie?

Môže byť cudzoložstvo odpustené? Áno. Ježiš povedal žene, ktorá bolo prichytená pri cudzoložstve: „Nik ťa neodsúdil? Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš!“ (Jn 8, 10- 11) V skutočnosti cudzoložstvo nie je dôvodom na rozvod, je dôvodom na odpustenie, tak ako Kristus ukázal v Evanjeliu podľa Jána 8, 10.

Tiež máme príklad, ako manžel odpúšťa neveru v Ozeášovi 3, 1. „Pán mi znova riekol: ‚Choď a miluj ženu, ktorá má milenca a cudzoloží.‘“ Ďalej v Korinťanom 6, 9-11, keď sa Boh zmieňuje o cudzoložstve a smilstve, hovorí: „A niektorí ste toto boli. Ale obmyli ste sa, boli ste posvätení, boli ste ospravedlnení v mene Pána Ježiša Krista a v Duchu nášho Boha.“ Boli sme obmyté Jeho krvou odpustenia.

Aj napriek tomu veľa pastorov tvrdí, že nevera je dôvodom na rozvod. „Počuli ste, že bolo povedané: Nescudzoložíš! No ja vám hovorím: Každý, kto na ženu hľadí žiadostivo, už s ňou scudzoložil vo svojom srdci.“ (Mt 5, 27-28) Ak by bola pravda, že cudzoložstvo je príčinou na rozvod, potom by sa väčšina žien mohla dať  rozviesť, keďže väčšina mužov sa žiadostivo pozrela na ženy v televízii a časopisoch!

Ak si spáchala cudzoložstvo, musíš priznať tento hriech manželovi, ak o tom nevie. „Tomu, kto tají svoje previnenia, povodí sa zle, kto sa však vyzná z nich a nechá hriech, dosiahne milosrdenstvo.“ (Prís 28, 13)

Má byť nevera môjho muža odpustená?

Čo urobil Ježiš? Ježiš povedal žene, ktorá bola prichytená pri cudzoložstve: „Nik ťa neodsúdil? Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš!“ (Jn 8, 10- 11) Odsúdila si svojho manžela?

Ale on sa opakovane previňuje!

Čo povedal Ježiš Petrovi, keď sa spýtal, koľkokrát by mal odpustiť svojmu bratovi, ktorý sa voči nemu prehrešil. „Sedemkrát?“ navrhol. Ale Ježiš odpovedal: „Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz.“ (Mt 18, 22) Veľmi často ženy manželov, ktorí sa opakovane previňujú (ako aj môj), presvedčí pastor alebo konzultant, že sa jej manžel nikdy nezmení; avšak to vôbec nie je biblické.

Ak by toto bola pravda, tak viac ako deväť z desiatych našich obnovených manželstiev by dnes jednoducho neboli obnovené. Najviac našich uzdravených manželstiev sú totiž manželstvá, kde sa manžel opakovane previňoval - v inom slova zmysle, opakovane cudzoložil: nebola to iba „záležitosť jedného večera“.

Si bez hriechu, že môžeš prvá hodiť kameňom do svojho manžela? Ježiš tiež povedal ľuďom, ktorí chceli potrestať cudzoložnú ženu: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň.“ (Jn 8, 7) Si bez hriechu, že môžeš prvá hodiť kameňom do svojho manžela? Pravdou je, že „ak hovoríme, že nemáme hriech, klameme sami seba a nie je v nás pravda.“ (1Jn 1, 8)

Ale ja som nikdy neurobila nič také hriešne! Dovoľ mi ukázať ti, že Boh spojil tvoje hriechy s hriechmi tvojho manžela. Takto Boh vidí hriech: „A skutky tela sú zjavné: je to (jeho?) smilstvo, nečistota chlipnosť, opilstvo, hýrenie, (teraz tvoje?) modloslužba, čary, nepriateľstvá, sváry, žiarlivosť, hnevy, zvady, rozbroje, rozkoly.“ (Gal 5, 19-20)

A ak mu neodpustím? Aké sú nebezpečné následky neodpustenia? „Lebo ak vy odpustíte ľudom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí“. (Mt 6, 14)

Keď sa Boh zmieňuje o cudzoložstve a smilstve, hovorí: „A niektorí ste toto boli. Ale obmyli ste sa, boli ste posvätení, boli ste ospravedlnení v mene Pána Ježiša Krista a v Duchu nášho Boha.“ (1Kor 6, 9-11) „Lebo neveriaci muž sa posväcuje v žene.“ (1Kor 7, 14) Pretože ste s manželom jedno telo, my v našom spoločenstve navrhujeme, aby si sa priblížila bližšie k Bohu a dovolila Mu, aby ťa zmenil na svoj obraz. Niečo krásne sa začne diať u tvojho manžela kvôli tomu, že ste jedno telo - bude posvätený! Ale pokiaľ zostávaš v hriechu, obaja budete neposvätení!

Ale cudzoložstvo sa už stalo predtým! Opäť si pripomeňme, čo nám povedal Ježiš, keď sa Ho spýtali, koľkokrát máme odpustiť. „A keď sa aj sedem ráz za deň prehreší proti tebe a sedem ráz sa vráti k tebe a povie: Ľutujem,‘ odpusť mu!“ (Lk 17, 1-4) (Pozri kapitolu 9, „Tichý a pokojný duch“, v odseku „Tvrdá láska.“) Pozri nižšie, prečo to pokračuje.

Ale on neoľutoval! Keď Bol Ježiš zavesený na kríži za tvoje hriechy, kričal: „Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo  robia.“  (Lk  23, 34)  (Pozri  kapitolu 9: „Tichý  a pokojný  duch“: v odseku „Odpustenie“.)

„Nedaj sa premôcť zlu, ale dobrom premáhaj zlo.“ Boh konkrétne požiadal svojho proroka Ozeáša, aby si opäť zobral svoju ženu Gómer, dokonca aj po tom, ako mu bola nehanebne neverná. Ozeáš 2, 4 hovorí: „Lebo nie je mojou manželkou a ja nie som jej manželom...“ Potom vo verši 9: „Pôjdem ja a vrátim sa k prvému manželovi, lebo vtedy mi lepšie bolo než teraz.“ A neskoršie vo verši 3, 1: „Choď a miluj ženu, ktorá má milenca a cudzoloží.“ Boh použil príbeh Ozeáša a Gómer, aby poukázal na svoj záväzok voči svojej neveste, cirkvi (pozri knihu od Ozeáša). A tiež v 15. kapitole Evanjelia podľa Lukáša starší syn povedal otcovi: „Keď prišiel tento tvoj syn, čo ti prehýril majetok s neviestkami, pre neho si zabil vykŕmené teľa.“ Otec povedal staršiemu synovi: „Ale patrilo sa hodovať a radovať sa, lebo tento tvoj brat bol mŕtvy, a ožil, bol stratený, a našiel sa.“ Čo nájde tvoj manžel, keď zavolá alebo príde? Vykŕmené teľa, šaty a prsteň – alebo sa stretne s odsúdením?

Môžem mu opäť veriť? Boh povedal, aby sme verili Jemu; a potom budeš požehnaná verným manželom. „Zlorečený je muž, ktorý dôveruje v človeka a telo urobil svojou oporou. Požehnaný je muž, ktorý dôveruje v Pána, Pán bude jeho nádejou.“ (Jer 17, 5-7) Ľudia sa ma vždy pýtali, ako môžem dôverovať svojmu manželovi. Odpovedala som: „Neverím jemu, ale Pánovi!“ Bol to Pán, kto urobil môjho manžela verným voči mne a On ho aj udrží verným. Sláva Bohu!

Ako môžem pomôcť môjmu manželovi? Pomôž mu modlitbou! „Bdejte a modlite sa, aby ste neprišli do pokušenia. Duch je síce ochotný, ale telo slabé.“ (Mk 14, 38) Každá žena, ktorá dovolila Bohu, aby zmenil srdce jej manžela, dosvedčila, že Boh odstránil bludné oči a neveru. (Sú to ženy, ktorých manželia sú doma už roky).

Boh môže priniesť rôzne skúšky do tvojho života, len nie neveru. Keď Boh uzdravuje a oslobodzuje, hovorí: „Je to skončené.“ Je to úplné vyliečenie a vyslobodenie z nevery. Ale pamätaj, ak si siala v tele, budeš aj zbierať z tela. Dámy, ak nútite alebo lákate manželov, aby sa vrátili domov, budete žať následky. Nauč sa čakať. Ak je to požehnanie od Pána, nepridá už nijaké trápenie. (Pozri Prís 10, 22.)

Čo nám hovorí Slovo robiť (alebo nerobiť), keď je náš manžel v cudzoložstve?

Cudzoložnica lichotí; my namiesto toho musíme poučiť. Kniha prísloví 29, 5 hovorí: „Človek, čo pochlebuje (lichotí) svojmu blížnemu, pred jeho krokmi rozprestiera sieť.“ „Z vašich úst nech nevyjde nijaké zlé slovo, ale iba dobré, na potrebné budovanie (poučenie).“ (Ef 4, 29) Rozdiel medzi lichotením a poučením je srdce. Keď niekto lichotí, motívom je „niečo získať“. Motívom toho, kto poučuje alebo povzbudzuje, je niečo dať a nič neočakávať na oplátku. Dve ženy môžu hovoriť tú istú vec, ale rozdiel je v ich srdciach. Aké je tvoje srdce? Nariekaš a sťažuješ sa pred druhými na svojho manžela, že ti nevrátil tvoju láskavosť a odpustenie? To, či počul tvoj nárek, nie je dôležité. Boh to počuje a pozerá sa na tvoje srdce.

Boh môže priniesť svoj hnev; ty to nerob! „Umŕtvujte teda svoje pozemské údy: smilstvo, nečistotu, vášeň, zlú žiadostivosť a lakomstvo, čo je modloslužba! Pre takéto veci prichádza Boží hnev.” (Kol 3, 5-6) „Veď poznáme toho, ktorý povedal: Mne patrí pomsta, ja sa odplatím. A zasa: Pán bude súdiť svoj ľud. Je hrozné padnúť do rúk živého Boha.“ (Hebr 10, 30-31) Ak si neodpustila manželovi, potom sa možno tešíš, keď začína „odplata od Boha“. Ale Boh nás varuje: „Neteš sa, keď padne tvoj nepriateľ a keď sa potkne, nech ti srdce neplesá, aby to vari nepobadal Pán a nevyvolalo to v jeho očiach neľúbosť, aby neodvrátil od neho svoj hnev.“ (Prís 24, 17-18) Nedaj sa oklamať - nemusíš skúmať, čo tvoj manžel robí. „Lebo nič nie je skryté, čo by sa nevyjavilo, a nič utajené, čo by sa neprezvedelo a nedostalo na verejnosť.“ (Lk 8, 17) Bolo to skryté pred tebou Bohom, aby ťa chránil. Tie, ktoré maria Božiu ochranu a sliedia a vyšetrujú, sú tragické; prosím, nerob tú istú chybu! „Lebo to, čo oni potajomky robia, je hanba aj hovoriť.“ (Ef 5, 12) A dámy, prestaňte hovoriť o manželovom hriešnom živote. To Boha neoslavuje. Iba nepriateľ sa raduje, že si ochotná za neho hovoriť!

Čo sa môžeme naučiť z Písma o cudzoložníkovi a cudzoložnici?

Je to lichôtka, čo priťahuje muža k cudzoložstvu. „Cudzinkine pery sú medom z plásta tečúcim a jej hrdlo je hladšie nad olej. Lež koniec s ňou je horkejší než palina a ostrejší ako meč na dve strany brúsený. Jej nohy zostupujú do smrti, jej kroky dosahujú záhrobie. Nekráča cestou života, jej kroky sú tackavé, ani nevie o tom.“ (Prís 5, 3-6) Zatiaľ čo si bola zaneprázdnená tým, že si ho karhala, druhá žena ho povznášala. Keď si ty nesúhlasila, ona súhlasila. Zmenilo sa to?

Zviedla ho lichôtkami k cudzoložstvu a duchovnej smrti. Naklonila ho mnohým prehováraním, zviedla ho lichôtkami svojich pier. Šiel za ňou, pochábeľ, ako vôl, keď ho vedú na jatku, a ako jeleň, čo sa zapletáva do puta, kým pečeň prevŕta mu šíp, ako keď vták sa rúti do slučky a nevie, že mu ide o život.“ (Prís 7, 21-23) Častokrát sa to odrazu stane, že jej podľahne. Veľa žien, ktorých manželia padli do hriechu cudzoložstva, manželov varovali, ale oni nikdy nedbali na ich upozornenia. (Pozri kapitolu 8, „Vyhraj bez slov“, prečo muži ignorujú ženino napomínanie.)

A znovu, je to jej lichotenie, čo pritiahlo muža do cudzoložstva. „Aby ťa zachránila od manželky blížneho, od cudzinky, čo zalieča sa líškavými rečami.“ (Prís 7, 5) Kedy si naposledy manžela za niečo pochválila? Povzbudila? Potešila sa, keď niečo povedal? Čuduješ sa, že hladoval po tom, čo mu cudzoložnica ponúkala - lichotivé slová?

A znovu, je to jej lichotenie, ktoré ho koniec - koncov stiahne, a bude mať finančné problémy. „Aby ťa zavarovali od zlej ženy, od úlisného jazyka cudzinky. Nedychti vo svojom srdci po jej peknote a nedaj sa lapiť jej mihalnicami! Veď za pobehlicu je vari peceň chleba dosť, lež žena, čo má muža, na prevzácny život poľuje. Či môže človek oheň vo svojom lone prenášať, a nespáliť si odev? Nuž tak povodí sa tomu, kto vchádza k žene svojho blížneho: nebude bez trestu, nech by sa jej dotkol ktokoľvek. Ale kto cudzoloží so ženou, ten rozum potratil, iba kto strmhlav sa rúti do skazy ten také niečo urobí. Stihne ho pohroma a potupa a jeho hanbu z neho nik nezotrie.“ (Prís 6, 24-33) Ženy sú prekvapené činom svojich manželov a tým, čo hovoria, keď sú v cudzoložstve. Biblia je jasná: v tomto bode potratil rozum a stihne ho pohroma.

A Boh znova hovorí, že bude trpieť finančne. „Ten však, čo vydržiava pobehlice, prehajdáka majetok.“ (Prís 29, 3) Boli ženy, čo za mnou prišli, aby mi povedali, že ich manželia sú takí úspešní, že toto sa im nikdy nestane. Božie Slovo platí pre všetkých. Každá žena, ktorá sa ma pýtala na tento princíp, sa mi neskôr zdôverila o manželovej finančnej kríze a o tom, ako cudzoložstvo premárnilo jeho bohatstvo!

Cudzoložnica je v podstate vonku, aby dostala muža. Je preč (z domu), aby to urobila! „Zrazu mu akási žena vyšla v ústrety v odeve smilnice a s potmehúdskym zámerom; náruživosť ňou zmietala a bola opovážlivá, jej nohy nemali v jej dome spočinku.“ (Prís 7, 10-11) Je toto aj opis teba? Si náruživá? Si opovážlivá? Tráviš viac času mimo domu ako doma? „Bo jamou hlbokou je smilnica a úzkou studnicou je cudzoložnica. Aj ona striehne ako zákerník a rozmnožuje medzi ľuďmi tých, čo robia neverne.“ (Prís 23, 27-28)

Cudzoložnica je oklamaná a myslí si, že nerobí nič zlé. „Taká je aj cesta cudzoložnej ženy: Naje sa, a potom si poutiera ústa a povie: ‚Neurobila som nič zlé.‘“ (Prís. 30, 20) Mnohé ženy, ktoré hľadajú pomoc v manželstve, reaguje tak isto hovoriac: „Nič zlé som neurobila.“ Zobrala si plnú zodpovednosť za to, že sa tvoje manželstvo rúca? Pokým sa nepozrieš na to, čo si spôsobila ty, tak, že už viac neuvidíš manželove hriechy, tvoje manželstvo nebude zachránené.

Cudzoložnica je nepriateľ Boha! „Cudzoložníci, neviete, že priateľstvo s týmto svetom je nepriateľstvom s Bohom?! Kto teda chce byť priateľom tohto sveta, stáva sa nepriateľom Boha.“ (Jak 4, 4)

Boh jej dá čas, aby oľutovala, a potom spôsobí veľké súženie! „A dal som jej čas, aby robila pokánie; ale nechce sa kajať zo svojho smilstva. Hľa, vrhnem ju na lôžko bolestí a tých, čo s ňou cudzoložia, do veľkého súženia, ak nebudú robiť pokánie z jej skutkov.“ (Zjv 2, 22) Toto často vidíme v našom spoločenstve. Všetci muži, ktorí zotrvali v cudzoložstve, časom upadli do veľkého súženia. A preto je veľmi dôležité, že keď tvoj manžel hľadá útechu, „vie“, že pokoj nájde vo vlastnom dome. Musí vedieť, že svárlivá žena je už minulosťou! Ak ho Boh ešte nepriviedol do tvojho života, tak ešte nie si pripravená. Boh je viac ako schopný vytvoriť situáciu v živote tvojho manžela, aby ťa kontaktoval. Nie je to problém Boha, ani tvojho manžela; je to tvoj problém. Ak raz nastane výrazná zmena, Boh je verný a privedie manžela do tvojho života. Do toho času ťa bude ukrývať s túžbou zmeniť ťa a formovať z vnútra navonok.

Tiež sme videli aspoň štyri prípady, keď tá druhá žena neľutovala a po čase trpela výrazným ochorením (rakovina, lupus...).

„Jej deti pobijem smrťou a všetky cirkvi spoznajú, že ja skúmam vnútro i srdce, a každému z vás odplatím podľa vašich skutkov.“ (Zjv 2, 23) Poznáme dva prípady, keď zomrelo dieťa. Jedna žena dieťa potratila na to, čo doktor nazval „parazit“. V našom spoločenstve sme počuli o ďalšom prípade, keď žena (kresťanka) vo svojej opovážlivosti neprestávala naháňať manžela druhej ženy aj po opätovnom upozornení. Jej najstarší syn zomrel na tumor v mozgu!

Toto je duchovná vojna. Musí byť bojovaná a vyhraná v Duchu. Prosím, opäť si prečítaj kapitolu 8, „Vyhraj bez slov“, aby si pochopila duchovnú vojnu. Vždy ignoruj pokušenie a odolaj pokušeniu bojovať v tele, buď zlomyseľne, alebo vyzývavo. Knihy, televízne relácie a dobre mienené rady od priateľov sa ťa budú snažiť ovplyvniť buď v praktizovaní „tvrdej lásky“, čo vedie k ešte väčšiemu zraneniu a úplnej katastrofe v záchrane tvojho manželstva, alebo byť viac romantická a zvodná, aby si ho vyhrala späť. Ani jedno z tohto nie je riešením na tento hriech. Toto je duchovná vojna. Musí byť bojovaná a vyhraná v Duchu. Láska, ktorá je opísaná v Liste Korinťanom 13, je tá pravá odpoveď!

Keď ti raz manžel ukáže, že je schopný ti dôverovať (lebo vie, že sa nebudeš pokúšať presvedčiť ho, aby sa k tebe vrátil, ale mu dovolíš odísť), vtedy je čas na to, aby si ho lákala, ako je opísané v knihe Ozeáša.

Zvádzanie je veľmi odlišné od lákania. Láskavé a milujúce slová sú lákavé. Odpustenie je lákavé. Niekto, kto žije v pokoji, je lákavý. Nezanedbaj vábenie manžela cez láskavosť, láskavé slová, ktoré jasne hovoria, že si mu odpustila. „Preto ju ja vyvábim, zavediem ju na púšť a prehovorím k jej srdcu.“ (Oz 2, 16)

Teš sa, keď manžel zavolá alebo sa zastaví. Neznamená to nátlak, keď sa tešíš. Daj mu vedieť tým, že sa tešíš, že si nadšená, tónom svojho hlasu, že je pre teba výnimočný a že je ľúbený. No ak si mu nikdy nedovolila odísť, toto ho odoženie. Najskôr sa uisti, že si je vedomý toho, že si mu dala voľnosť, a potom ho začni vábiť láskavými slovami.

Vzájomnou dohodou. Veľa žien sa pýta, čo majú urobiť, ak si manžel žiada telesnú intímnosť. „Ale vzhľadom na nebezpečenstvo smilstva nech má každý svoju ženu a každá nech má svojho muža. Muž nech plní povinnosť voči manželke a podobne aj manželka voči mužovi. Žena nemá moc nad svojím telom, ale muž; podobne ani muž nemá moc nad svojím telom, ale žena. Neodopierajte si jeden druhému, iba ak na čas so vzájomným súhlasom, aby ste sa mohli venovať modlitbe, a opäť buďte spolu, aby vás satan nepokúšal pre vašu nezdržanlivosť. (1Kor 7, 2-5)

Ak ste stále legálne zosobášení, no ty odmietaš intímnosti, odolávaš pokusu o zblíženie, nariadila si mu odísť zo spoločnej postele alebo si zaviedla oddelené spálne (pre hocijaký dôvod), odovzdávaš sa do rúk diabla. Neveriaca žena by určite nariadila svojmu manželovi, aby odišiel zo spoločnej spálne alebo z domu. „Ak milujete tých, ktorí vás milujú, akúže máte zásluhu? Veď aj hriešnici milujú tých, čo ich milujú.“ (Lk 6, 32)

Keď hriešnik alebo hocikto, kto bol „nečistý“, prišiel k Ježišovi, Ježiš vždy reagoval láskavo a dokonca sa ich aj dotkol. Hovorí, že kto prichádza k Nemu, toho neodoženie! (Pozri Jn 6, 37.) Bez ohľadu na to, ako často hriešnik prichádza k Pánovi, vždy ho prijme naspäť, aj keď vie, že ho o chvíľu opäť zamietne. Si napodobňovateľkou Krista?

No napriek tomu verš, uvedený hore, zahŕňa iba tých, ktorí sú stále legálne zosobášení. Ak prebehol rozvod, nenahrávaj diablovi. Musíš zostať bez intímností, aj keď ich tvoj bývalý manžel požaduje. 

Osobná oddanosť: Odpustiť. „Na základe toho, čo som sa naučila z Božieho Slova, sa zaväzujem dôverovať Pánovi a nebojovať v tele. Denne budem odpúšťať manželovi a všetkým, ktorých sa to týka. Zostanem láskavá a tichá, lebo kráčam v duchu odpustenia.“

Ak si pripravená urobiť tento záväzok Bohu, tak, že KLIKNEŠ SEM ak súhlasíš, a si pripravená zdokumentovať túto časť tvoje Cesty k obnove, vo forme "Čo som sa naučila."

A ak chceš, aby ti bola pridelená ROVNAKO-ZMÝŠĽAJÚCA ePartnerka počas tvojej obnovy, buď si istá, že si vyleješ srdce v KAŽDEJ lekcii.