„Lež pokorní budú vlastniť zem

a radovať sa v hojnosti blaha.“

— Žalm 37,11

 

Celý náš život sa bude niečo diať - cítiš to? Zatiaľ, ako sa v rovnakom čase deje niečo, čo sa to snaží zastaviť – vidíš to?

Mnohé z vás si všimli oboje. Len nedávno som dostala e-mail od priateľky s tým, že prvýkrát nedokáže zaplatiť dane, ktoré sú splatné. Videla som to isté, blížiace sa k mnohým verným ženám, ktoré odovzdávali desiatok, ale ktoré po prvýkrát neboli schopné zaplatiť svoje účty. Možno si dostala upozornenie prečerpania zo svojej banky; dostala si list po lehote splatnosti od svojej kreditnej karty alebo hypotekárnej spoločnosti. Takže, čo sa deje?

Balancujeme na pokraji zničenia alebo prosperity.

Otázkou je, ktorou cestou bude náš vrch padať: do mora alebo sa zrúti na nás? To je obraz, ktorý mi dal Pán, keď som Ho požiadala, aby mi ukázal, čo sa deje. Predstavili sme si, ako náš vrch dlhov padá do mora, vidiac nás bez dlhov a žijúc v prosperite. Bohužiaľ, pre niektoré je to o tom, že ten vrch spadne na nás. Lavína skaly a bahna a s ňou všetky sny zostanú pod hromadou trosiek, keď sedíme, obklopené hanbou, bolesťou a zmätkom – čudujúce sa, čo sa stalo.

Ktorým smerom spadne tvoj vrch?

Môj, som rozhodnutá, že spadne do mora. Aj keď nepriateľ chce použiť strach a zastrašovanie, aby ma presvedčil, že smerujem k zničeniu, nie k požehnaniam, odmietam tomu veriť a spôsob, ako dokazujem svoju dôveru v Neho, je prostredníctvom mojich činov. To isté platí pre teba; to, čo robíš, preukáže, čomu veríš. Nie čo hovoríme; ale čo robíme, je určujúci faktor.

Čo však musíme urobiť, je strašne ťažké a ak aby som povedala, že to nie je ťažké, nebola by som úprimná. Keď čelíme finančnému a/alebo osobnému zničeniu, každá z nás musí prísť najskôr na miesto hľadania, čo sme urobili nesprávne. Hovorí sa tomu pokora – kvalita charakteru, ktorá v dnešnom svete takmer chýba. Na rozdiel od žalmistu, ktorý prosil Boha, „Skúmaj ma, Bože, a poznaj moje srdce; skúmaj ma a všímaj si moje cesty. Pozri, či nejdem bludnou cestou, a veď ma po ceste k večnosti“ (Žalm 139,23–24), dnes väčšina hovorí „Neurobila som nič zlé“, ako povedala cudzoložnica v Prísloviach 30,20. Alebo nájdu niekoho iného, koho obvinia.

To však nie je charakteristika tých, ktorí sú Jeho. Zakaždým, keď narazím na niečo, čo má potenciál zničiť ma, inštinktívne idem k Pánovi, aby som videla, kde som urobila chybu. Znova a znova som vďačná, keď mi hovorí, že som neurobila chybu, ale že som Mu jednoducho dôverovala. Ale keď som začala počúvať, že moje blízke priateľky, ktorým som slúžila, prichádzali do finančných problémov, neschopné zaplatiť svoje účty, vtedy ma Pán USVEDČIL o tom, kde som urobila chybu.

V tom odhalení nebola žiadna hanba, vôbec žiadna; Cítila som iba usvedčenie. Usvedčenie je iné, pretože je to silná túžba napraviť veci za každú cenu, zatiaľ čo „odsúdenie“ je beznádej spojená s vinou a hanbou. Odsúdenie teda nie je od Boha. Boh usvedčuje; nepriateľ odsudzuje.

Ihneď potom, ako som bola usvedčená, sa zrazu rozsvietilo svetlo a uvedomila som si, že v mojej snahe pohnúť vrchom dlhov som ťa, svojich čitateľov, nenaučila (nedokázala som nakŕmiť stádo, ktoré mi zveril On), správne princípy dávania. Nepodarilo sa mi podeliť sa so svojimi najbližšími priateľmi o základ presunu vrchu dlhov. Konkrétne, nedokázala som jasne vysvetliť, že desiatky začínajú dávaním do tvojej zásobárne. Predpokladám, že som sa domnievala, že ťa učím „príkladom“, a to stačilo. No nestačilo. Nielenže sa ukázalo, že takmer moja vlastná služba skrachuje, ešte horšie je, že to spôsobilo, že veľa z vás (ktoré ste nevedeli o tejto nepriateľskej schéme) prišlo na miesto finančného krachu alebo kolapsu, predovšetkým z dôvodu „nedostatku vedomostí “, pokiaľ ide o dávanie do tvojej zásobárne.

Jediné čitateľky, ktoré to zvládnu a vyhnú sa katastrofe, sú tie, ktoré sa naučili princípy a praktizujú princípy dávania do svojej zásobárne, ktoré prichádzajú s Božou zárukou – odovzdávanie desiatkov a dávanie veselo sa rovná prosperite! To je Jeho prísľub.

Vedela si, že odovzdávanie desiatka je akt poslušnosti, ktorý sa vždy javí ako nemožný? Nikto, kto verne odovzdáva desiatok, ti nepovie, že to bolo ľahké, keď s desiatkami začal. Každá z nás sa pozrela na svoj príjem, na to, čo sme priniesli a v hlave (alebo často na papieri) sme to prepočítali, len aby sme okamžite videli, že ak budeme odovzdávať desiatok, nebudeme schopné platiť svoje účty. Napriek tomu sme sa každá rozhodla dôverovať Bohu podľa toho, čo On POVEDAL, nie podľa toho, čo sme VIDELI. Tomu sa hovorí viera. „Bez viery je totiž nemožné páčiť sa Bohu“ (Hebrejom 11,6).

Ako náhle teda každá z nás vykročila a začala odovzdávať desiatok do svojej zásobárne, sme zistili, nie prekvapivo, že máme viac ako dosť! Zistili sme, že si znova a znova nemôžeme dovoliť NEodovzdávať desiatok!!

Takže, čo je potom tvoja zásobáreň? Tvoja zásobáreň je jednoducho tam, kde si duchovne kŕmená. Bohužiaľ, mnohé z nás začínajúce odovzdávať desiatok, sa potom čoskoro stanú dogmatické a nábožné v tom, kde odovzdávajú desiatok.

Keď som chodila do kostola, týždeň čo týždeň som bola duchovne kŕmená tam, takže bolo ľahké vedieť, kam dávať desiatok. Aj keď som nebola kŕmená dobre, bola som kŕmená. Skutočný boj však nastal, keď som zanechala môj kostol, čo je boj samý o sebe. Najprv ťa zaujíma, čo si všetci vrátane teba pomyslia, keď nebudeš do kostola chodiť. Potom nasleduje jednanie s tými, ktorí ťa často začnú súdiť.

Čoskoro potom, čo som zanechala kostol, som dostala svoju prvú výplatu. Takže, ako to robím so všetkým, jednoducho som sa spýtala svojho NM, kam mám dať desiatok. Okamžite som začula: „Dávaj desiatok do RMI.“ Pomyslela som si však: „Aké hlúpe.“ Po prvé, to nie je kostol. Ďalej som si myslela, prečo by som si vzala výplatu od RMI (čo je môj hlavný príjem), len aby som sa otočila a vrátila desatinu naspäť? Aké smiešne. Ale šla som do toho a urobila som to aj tak, a vtedy mi Boh potvrdil, že to je presne to, čo robia všetci farári alebo ľudia pracujúci pre kostoly.

*Dôležitá poznámka: Jedna vec, ktorú som sa skoro dozvedela od Erin, je, že nasledovať Pána a poslúchať Boha často nedáva zmysel. Je nemožné úplne porozumieť, kým neposlúchneš. Predtým, ako sme poslušné (krok viery), naša myseľ je k porozumeniu slepá. Úplné pochopenie opäť nastáva až potom, keď poslúchneš; vtedy On tvoje oči otvorí, aby ti pomohol pochopiť prečo a bude to mať zmysel.  

Keď som sa teda riadila tým, čo povedal On, okamžite som si predstavila, že niekoľko mojich predošlých farárov týždeň čo týždeň dávali svoj desiatok do ofery, vracajúc späť na miesto, kde boli platení. Nebolo to teda vôbec čudné. Napriek tomu som si myslela, že to mali jednoduchšie. Dávali desiatky do „skutočného“ kostola so skutočnou budovou. Boh mi však ukázal, že RMI je moja skutočná zásobáreň, pretože RMI bolo miesto, kde ma kŕmili.

Keď som chodila do kostola, mala som z toho iba malý úžitok, dvakrát týždenne. Od príchodu do RMI som však bola kŕmená každý deň a kŕmená oveľa väčším množstvom „mäsa“, ako sa píše v Hebrejoch 5,12 EKU. Ako mnohé z vás predtým, ako ste sem prišli, „Veď hoci by ste už po toľkom čase sami mali byť učiteľmi, znova potrebujete, aby vás niekto učil základné pravidlá Božích slov. Stali ste sa takými, čo potrebujú mlieko, a nie tuhý pokrm [mäso].“

Hneď nato som začala byť prvýkrát duchovne kŕmená - hneď po prečítaní prvej Erininej knihy. Potom, ako hovorí vyššie uvedený verš, som zistila, že som schopná učiť ostatných. Keď som začala čítať chvály a všetky svedectvá - dokonca som sa živila mnohými, ktoré som predložila ja sama a niekoľkými knihami, ktoré som napísala osobne - už som nehladovala po pravde a začala som učiť čoraz viac žien.

Keď som Ho požiadala, aby ma viac osvietil, pokračoval, aby mi pripomenul, aké dôležité je dávať moje chvály a deliť sa o svedectvá a pravdy, ktoré som sa naučila a to všetko vďaka mojej novo získanej duchovnej sile, ktorú som dostala. Povedal, že odovzdanie chvály a svedectiev, ktoré sa majú použiť, je akoby som darovala svoju vlastnú krv na operáciu alebo kostnú dreň na vlastnú transplantáciu. Dávaním, bude pripravené povzbudenie pre mňa, keď do môjho života zasiahne kríza. A viem, že nie som sama. Mnohé z vás zažili to isté, keď čítate svoje chvály alebo zverejnené svedectvá; objavia sa práve vtedy, keď ich potrebuješ ty (a ostatné) počuť. Každý kúsok povzbudenia ťa nakŕmilo ďalším povzbudením, keď si skutočne bojovala. Bolo to jednoducho dokonalé, presne to, čo si potrebovala na prekonanie toho, čo ťa malo zničiť.

Aj keď si to už pravdepodobne počula od Erin, poďme sa uistiť, že ti je jedna vec jasná: Boh nepotrebuje tvoje peniaze! On vlastní všetko. Poskytuje ti iba príležitosť investovať do toho, čo robí On! Keď odovzdáš desiatok, budeš zbierať požehnanie každého života, ktorý sa zmení! Keď dávaš do svojej zásobárne, čo je to, kde ti Boh hovorí, aby si dávala svoj desiatok, kde si kŕmená, Boh ti umožňuje podieľať sa na všetkom, čo tá služba alebo poslanie robí: s ich dávaním, ich sejbou a ich menením životov v tvojej komunite alebo na celom svete. Dávanie do našej zásobárne je miesto, kde musíme investovať svoje peniaze a nie investovať do akcií alebo majetku - ktorých jediným účelom je zarobiť viac peňazí a nie konať Pánove dielo. A čo je ešte lepšia správa, že aj keď tá služba alebo poslanie spadne, Boh pokryje tvoje straty a požehná ťa veľkými odmenami (zvyčajne viac ako dvojnásobnými) za tvoje veselé a dávajúce srdce!!

„Namiesto vašej hanby zdedíte dvojitý podiel, namiesto potupy sa budete radovať z vášho osudu; lebo vo svojej krajine budete mať dvojnásobný podiel, budete mať večnú radosť“ (Izaiáš 61,7 EKU).

Všetko toto prichádza z odovzdávania desiatkov, rovnako s Jeho uistením, že zastaví žráča. „A pohrozím kvôli vám žráčovi...“ (Malachiáš 3,11).

Po stretnutí sa s desiatkami mnohé z vás potom začnú zápasiť, kde by ste mali desiatok odovzdávať. Možno si členom kostola, do ktorého si nedávno chodila alebo máš kostol, ktorému stále odovzdávaš desiatok (ale už sa ho nezúčastňuješ), alebo si nedávno sledovala povzbudzujúceho televízneho evanjelistu. Aby toho nebolo dosť, každý deň prichádzaš do RMI zadarmo čítať knihy, bezplatne sa zúčastňovať kurzov a každé ráno si zadarmo povzbudená skutočnou pravdou. Takže si teraz neistá, kde by si mala desiatok odovzdávať.

*Mimochodom, desiatok znamená 10% z tvojho príjmu: v hrubom (alebo v plnej výške). Môžeš si teda zvoliť, či chceš byť požehnaná v hrubej výške (alebo v celej výške) ALEBO byť požehnaná z čistého (alebo vo výške, ktorú si berieš domov). Ak chceš byť požehnaná v menšej výške (v čistom alebo výške, ktorú si berieš domov), hádaj čo? Boh to necháva na teba, rovnako ako to robí so všetkým ostatným. Áno, výber je na tebe! Môžeš sa rozhodnúť nasledovať Ho alebo sa rozhodnúť, že je to príliš veľká cena, takže sa otočíš a odídeš od tejto príležitosti.

Kde odovzdávaš svoje desiatky?

Je to jednoduché. Dávaš desiatky, kde ťa kŕmia, kde dostávaš to, čo potrebuješ, aby ťa to udržiavalo v chode deň čo deň. Pre mňa a pre mnohé z vás to znamená RMI. Ale pre tie z vás, ktoré primárne živí váš miestny kostol, dávajte desiatok tam, ale to ťa nezbavuje povinnosti dávať do RMI alebo inému spoločenstvu, ktoré ťa tiež živí – rovnako ako tvoje potraviny alebo jedáleň nie je jediné miesto, kde platíš za svoje potraviny. Ak ideš do špecializovaného obchodu pre labužníkov s vecami, ktoré ti trochu uľahčia alebo spríjemnia život, nemyslím si, že by pochopili (a nemali by), že tvoj účet zaplatíš iba verne na ulici, kde chodíš do jedálne - nie, ak si prišla a brala z ich zásobárne!

Dovoľ mi, aby som sa s tebou o niečo podelila. Asi pred rokom sa mi pri návšteve Bible Gateway rozsvietilo svetlo a uvedomila som si, že som im nikdy nič nedala, aj keď tam chodím pravidelne. Hľadala som teda Pána o čiastku, o ktorej som vedela, že je po termíne a aj keď to bola veľmi veľká suma peňazí, dala som túto darovanú čiastku - len aby som bola takmer okamžite enormne požehnaná a dostala som dvojnásobok. Izaiáš 40,2: „Hovorte k srdcu Jeruzalema a volajte mu, že sa skončilo jeho otroctvo a je odčinená jeho vina, že dostal z PÁNOVEJ ruky DVOJMO za každý svoj hriech.“

Hneď po prvom napísaní tejto kapitoly som si uvedomila, že potrebujem uviesť Bible Gateway ako jednu zo svojich mesačných automatických platieb, rovnako ako to robím so svojím desiatkom a inými darmi alebo oferami, ktoré mi Pán položil na srdce. Keď som to urobila, musela som sa zasmiať. Potom, čo som prerušila písanie, aby som išla na ten web a nastavila automatické darcovstvo (aby som nezabudla), ma to priviedlo na sumu, ktorú mám dávať každý mesiac. Ako vždy som sa Ho teda opýtala a On ma viedol k tomu, aby som to vložila na mesačné množstvo, čo bolo takmer trojnásobne viac oproti sume, ktorú som im plánovala dať.

AKTUALIZÁCIA: Po rokoch, keď som každý mesiac darovala značnú sumu ako dar spoločnosti Bible Gateway, som zistila, že tlačidlo ich darovania zmizlo. Potom som pri prehľadávaní ich stránok čítala, že už neprijímajú dary. Aká škoda. Namiesto toho uviedli, že začali inzerovať. Tak som Ho požiadala o spôsob ako zaplatiť. Vtedy mi ukázal dve veci. Po prvé, ako nechodím na ich stránky, ako som to robila kedysi. Namiesto toho ma viedol k tomu, aby som všetky knihy od Erin, všetky moje knihy a všetky verše, ktoré som opakovane používala, dala do jedného dokumentu, v ktorom môžem hľadať. A ak by som nebola schopná nájsť ten verš, mesiace predtým, som začala googlovať kľúčové slová, aby som objavila odkazy na Písmo. Inými slovami, hneď ako prestali prijímať dary, prestala som používať ich stránky tak, ako som robievala kedysi. Tak ako všetko, aj Jeho zázraky ma neprestávajú udržiavať v stave neustáleho úžasu.

Po druhé, hoci to nerobím nikde inde, On ma tiež viedol k tomu, aby som často klikala na niektoré reklamy, o ktorých vedia, že by ma zaujímali. S tým málo, čo viem, verím, že každé kliknutie zaplatí Biblii Gateway malú sumu. Znova, na iných stránkach sa na reklamy ani nepozriem a nie to, aby som na ne klikla. Je to iba kvôli tomu, ako žijem. „Vedie ma“ (Žalm 23) je spôsob, akým žijem so svojím NM a kráčam ruka v ruke každý okamih prebudenia. Áno, je to nebo.

Ísť Vyššie

Mnohé z vás prijali princíp desiatka, ale čoskoro potom budeš vyzvaná ísť vyššie. Možno je pravda: všetci z nás budú „povolaní“, aby sme šli vyššie, ale len pár odvážnych sa rozhodne, že začne skutočne stúpať. Pre mňa bolo moje prvé väčšie stúpanie bezprostredne po mojom rozvode, keď som vedela, že čelím finančným krachom. Verne som dávala desiatky, rovnako ako môj manžel, keď sme boli manželia, ale keď mi dôrazne povedal, že prichádzame o dom (a pravdepodobne hneď po rozvode), bol to vlastne Boh, ktorý ma volal ísť vyššie. Ako všetky krízy, aj táto obrovská kríza bola Jeho cestou, ktorá ma viedla k novej ceste, po ktorej chcel, aby som kráčala.

Zábavné je, že keď som dostala slovo od Boha, čo mám robiť, Jeho riešenie bolo niečo, v čom sa mi snažil zabrániť môj bývalý manžel. Božie riešenie, nie prekvapením, bolo DAŤ. [Mimochodom, keby bol môj manžel, samozrejme by som sa bez otázok podriadila. Ako náhle sa však rozvedieme, nepodriaďujeme sa bývalému manželovi, ani ak by požiadal, aby sme sa s nim vyspali.] Taktiež spôsob, ako ťa naučiť kľúčový princíp, dávaj pozor na zvýšený odpor, keď ťa On požiada niečo urobiť. Je to jasný signál, že to, čo je pred nami, má priniesť obrovskú odmenu. Len si buď istá, že to nie je Boh, ktorý sa ti snaží zabrániť v nebezpečenstve, ako napríklad Balám v Numeri 22,21–39.

Prosím, pamätaj tiež, že je ľudskou prirodzenosťou chcieť sa stiahnuť, keď čelíme veciam, ktoré spôsobujú strach. Finančné krachy spôsobujú strach. Ľudia, ktorí nám pripomínajú našu „hlúposť“, spôsobujú strach. Napriek tomu som vedela, že bez Boha som aj tak úplne zničená, a preto čokoľvek mi povie, urobím. Takže mi položil na srdce niečo OBROVSKÉ v čase, keď ma pochovávali všetky účty a finančné záväzky, ktoré som už mala. On sa rozhodol mi pripomenúť niečo, čo bolo zanedbané, zálohu pre kostol, ktorý sme navštevovali, zálohu môjho manžela a mňa, ktorú sme urobili takmer pred dvoma rokmi.

*Mnohé z vás, ktoré ste čítali moju predchádzajúcu knihu Mentalita Chudoby, poznáte toto moje svedectvo. Avšak vždy, keď o tom premýšľam alebo sa oň delím, ma jeho posolstvo nesmierne povzbudí. Dúfam teda, že nepreskočíš vpred a nepremeškáš možnosť byť posilnená, keď sa budem opäť deliť o toto svedectvo.

Ako pár sme urobili zálohu-záväzok do nášho kostola vo výške 10 000 dolárov a tá nebola vyplatená, keď ma opustil. Za dva roky bola vyplatená iba veľmi malá časť a do splatnosti zostávali iba 2 týždne, keď mi to Pán pripomenul. Tu som sa ocitla s možnosťou straty môjho domova (čomu veril môj bývalý manžel a preto mu v rozvode, ktorý podal, jeho právny zástupca navrhol rozsudok proti mne, aby mu bol prisúdený majetok nášho domu, bez toho, aby sudca predsedajúci rozvodu o tom vedel).

Potom, keď úsilie môjho bývalého manžela nefungovalo, aby mi zabránil zaplatiť tú zálohu (opäť preto, že už nebol mojím manželom, takže som vedela, že sa mu nemusím podriadiť), vtedy začal zjednocovať moje deti, aby sa ma pokúsili zastaviť. Napriek tomu som vedela, že všetko, čo som mala, bol Pán a bez NEHO som bola v troskách. Preto som musela nasledovať a robiť, čo bolo správne, bez ohľadu na to, čo to bolo.

Aj keď sa ma snažil zastaviť strach a sužovali ma pochybnosti o tom, že robím správnu vec, On mi ukázal spôsob, ako zaplatiť to, čo bolo v splatnosti. Poslúchla som, čo On povedal a rozhodla som sa zaplatiť zvyšok tejto zálohy. Len do 2 HODÍN mi niekto poslal e-mail s tým, že práve napísali šek a že mi posielajú šek na 10 000 dolárov - čo bola celá suma zálohy - nielen časť, ktorú som práve zaplatila, ale celá suma!!

Teraz viem, že skutočným požehnaním neboli vôbec peniaze; bola to viera, ktorú vo mne v ten deň On vybudoval. Požehnaním boli princípy, ktoré Boh v ten deň do môjho srdca vložil. Cez túto krízu mi dokázal, že zakaždým, keď sa ty alebo ja rozhodneme robiť to, čo hovorí Boh - bez ohľadu na to, čo - aj keď sa stretneme s odporom ostatných, aj naším samým (pocity strachu a pochybností, že to, čo ty alebo ja urobíme, je správna vec) a urobíme to - na druhej strane sú nádherné požehnania a čakajú na nás. Okrem toho som sa naučila, že keď poviem svojmu NM, že urobím to, o čo On žiada, ak mi pomôže, nezáleží na tom čo, On to zrealizuje, keď budem kráčať vpred držiac Ho za ruku.

Napriek tomu, že som nemala peniaze na zaplatenie tejto zálohy, bez ohľadu na to, ako veľmi som sa snažila nájsť cestu, spolu s termínom, kedy tiež bude tá záloha prichádzať a odchádzať, bez ohľadu na to, koľkokrát sa mi každý snažil povedať, že Boh neočakával, že to zaplatím a kostol (ak by poznali moju situáciu), nebude očakávať, že to zaplatím - Boh ma naďalej vyzýval, aby som Mu dôverovala a nestiahla sa späť. A výsledkom opäť nebolo len to obrovské množstvo peňazí, celá suma, ktoré mi boli vrátené o dve hodiny neskôr. Bolo mi povedané, že som mala pravdu (mojím bývalým manželom). Ale najväčším prínosom a darom bola VIERA, ktorú do mňa v ten deň zabudoval, vieru, ktorú mi nikto nikdy nemôže vziať. Teraz mám tiež tento mocný duchovný arzenál, moje svedectvo, ktoré som vydala nespočetnému množstvu ďalších ľudí po celom svete.

Teraz som opäť tu na tomto mieste, kde to vyzerá, že sa potopím. Pretože ide o oveľa viac, testy sú pochopiteľne ťažšie. Jeho prvá skúška bola požiadavka, aby som sa radšej rozhodla zobrať prvé ovocie a zasiala ho do životov, ktoré sa zmenia, radšej ako zaplatila moje dane. Dôvod a vina (a možno trochu „náboženský“ duch) vo mne vyvolali pocit, že najskôr musím zaplatiť dane, pretože to (na papieri) vyzeralo, že nebudem mať dosť na zaplatenie daní. Ale keď som hovorila so svojím NM, Pánom, vedela som, že je potrebné zasiať prvé ovocie do toho, čo On robí v živote toľkých, ktorí Ho potrebujú. To je to, čo som urobila.

Len o dva dni neskôr, POTOM, čo som sa rozhodla vzdorovať strachu alebo môjmu náboženskému duchu, som bola informovaná našim štátnym daňovým oddelením, aby som počkala, či skutočne budem musieť platiť tie dane! Kontaktovali ma a informovali ma, že si myslia, že pri podaní žiadosti došlo k chybe (mojej chybe, nie ich). Oprava mojej chyby znamenala, že som nezostala nič dlžná, presne tak, ako dopadli moje federálne dane. Moja chyba v mojich federálnych daniach bola to, čo ich viedlo k tomu, že mi vrátili peniaze, ktoré skončili priamym vkladom na môj bankový účet. Moje prvé ovocie, čo bola presná suma potrebná na to, aby moja dcéra dostala letenku a dokumentáciu na cestu do Afriky. Každým urobením „chyby“, to Boh predurčil, aby som mala pripravené peniaze, keď som ich potrebovala.

*Pojem „prvé ovocie“ znamená, že prvú časť toho, čo dostaneme, dávame späť Bohu. Je to ako dať svojho prvorodeného syna Bohu, ako to urobila Samuelova matka, len aby bola požehnaných ďalšími deťmi. V mojej situácii môj príjem totálne vyschol a prichádzal len pramienok, keď som dostala tento veľmi rozsiahly a neočakávaný šek preplatku na mojich daniach, ktorá bola podľa nich chybou, keď som si dane robila sama. Napriek tomu nikto nenašiel chybu a keď bolo všetko povedané a urobené, peniaze boli tam a boli pripravené.

Takže, aj keď urobíme chybu, Boh je tu s týmto prísľubom: „Vieme, že tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré; tým, čo sú povolaní podľa jeho rozhodnutia“ (Rimanom 8,28). Samotný tento prísľub a princíp by mal byť vždy použitý, aby nám pomohol napredovať, keď sa príliš bojíme pohnúť vpred - všetko, čo musíme urobiť, je využiť jeho silu a konať na jeho základe.

No, čo keď sa však stratíme a stratíme náš smer? Nie je prekvapením, že náš NM má pokrytú aj túto obavu! „Ak má niekto z vás sto oviec a jednu z nich stratí, nenechá tých deväťdesiatdeväť na púšti a nepôjde za tou, čo sa stratila, kým ju nenájde?“ (Lukáš 15,4). Aj keď je tento verš kľúčom k spáse, je to tiež princíp, ktorý funguje, keď sa ty alebo ja stratíme alebo cítime, že sme sa stratili. Viem to.

Aj keď zasiatie týchto prvých plodov bolo ťažké, prinajmenšom druhý test, ktorý, ako verím, dúfam, bude moje „finále“, nasadzuje v tomto porovnaní prvú latku. Počas celej mojej cesty hýbania mojím vrchom dlhov som povedala Bohu a každému, kto počúval, že to bude BOH, ktorý dodá všetky moje potreby!

Zúfalo snažiac sa, aby sa to stalo MOJÍM Spôsobom, ako som už povedala, som zanedbávala úplné učenie princípu desiatku, predovšetkým delenie sa o to, že RMI je moja zásobáreň a pravdepodobne je aj tvoja. Potom som si uvedomila, že som to robila nejako zámerne, keď som si uvedomila, že zakaždým, keď som bola k tomu podnietená, obávala som sa žien, ktoré sa cítia vedené k tomu, aby darovali do mojej služby (alebo RMI, kde som platená), že dajú do svojej zásobárne—Vtedy som chcela, aby to pochádzalo priamo od Boha! Nenúti ťa spôsob, akým často myslíme, spochybniť tvoj zdravý rozum? Hmmm, dobre, možno som to len ja.

S plným vedomím toho, že keď niektorá nedá, kedy a kde by mala, čoskoro príde do nedostatku finančných prostriedkov alebo jej bude niečo chýbať, naďalej som odolávala povzbudzovaniu všetkých vás, aby si sa ubezpečila, že TY dávaš desiatky a TY dávaš do svojej zásobárne - nech už je to kdekoľvek. Úprimne povedané, nevedela som vedome, že to robím - kým mi Pán neotvoril oči pred tým, čo sa deje/dialo s toľkými mojimi blízkymi priateľkami, ženami, ktorým som slúžila. Keď som si uvedomila túto pravdu, dostala som sa na križovatku, ktorá určí moju a tvoju budúcnosť. Čo urobím teraz?

Keď mnohým z vás poviem, že ste zlyhali v DÁVANÍ do svojej zásobárne (čo znamená, že tam nebude dostatok jedla, dokonca ani zásobáreň), bude to určite znamenať, že mnohé posúdia moje motívy a dospejú k záveru, že vás používam, aby spadol môj vlastný vrch. Ľudia rýchlo súdia. Úprimne povedané, moje boje siahajú ešte hlbšie, ako si o mne myslíš. Môj najväčší a najhlbší boj je, že som to takto nechcela! Chcela som a znova a znova som prosila Boha, aby mi priniesol zdroje mimo služby (nie zvýšením darov alebo väčším predajom kníh, pridaním novej knihy). Namiesto toho som chcela dať do RMI a dať ostatným, nepotrebujúc nič od nikoho iného ako od Boha!!

Potom, len na druhý deň, mi Boh pripomenul, ako som Mu povedala, ako chcem, aby mi boli dané všetky Jeho prísľuby, pred písaním knihy Nájdenie Hojného Života. Chcela som, aby zmenil a radikálne premenil môjho manžela (aby sme mohli slúžiť spolu ako pár) a dúfala som, že mu Boh dá rovnakú vášeň, akú som mala ja, niečo, čo mu chýbalo. Namiesto toho sa On rozhodol odstrániť ho - najškandálnejším a najťažším spôsobom, ako On mohol priniesť Jeho prísľuby!!

„Lebo Moje myšlienky nie sú vaše myšlienky a vaše cesty nie sú Moje cesty - hovorí PÁN. Ako sú nebesá vyvýšené nad zem, tak sú Moje cesty vysoko od vašich ciest a Moje myšlienky od vašich myšlienok“ (Izaiáš 55,8-9).

Momentálne viem, že ak mnohým z vás nepoviem, že ste okrádali Boha (Malachiáš 3,8–10), pretože si verne nedávala desiatky do svojej  zásobárne, viem, že pôjdeš finančne dole. Aj keď je to pravdepodobne najťažšie rozhodnutie, aké som kedy ako služobníčka Jeho právd musela urobiť, som aj tak zmytá, ak sa nerozhodnem vykročiť a poslúchnuť Pána. „Čo ma oslovujete: »Pane, Pane,« keď nerobíte, čo hovorím?“ (Lukáš 6,46). Namiesto toho musím riskovať, že si budeš myslieť, že sa snažím získať tvoje peniaze a sama sa snažím prinútiť môj vlastný vrch spadnúť tým, že budem na teba naliehať, aby si dala.

Avšak to, či dáš alebo nie, nie je rozhodujúcim faktorom, ale to, či to urobím alebo neurobím, k čomu ma povolal On - budem hovoriť pravdu bez ohľadu na to, čo si myslíš ty alebo ktokoľvek iný? Požiadanie, aby si dala, je to, čo mi všetci hovorili urobiť, ale nechcela som to urobiť. A keď som to vzala k Pánovi, pripomenul mi ďalšie dve kapitoly, kde som s Ním celú noc zápasila a nechcela som písať, čo som všetkým odhalila. Ale urobila som to, bez ohľadu na to, čo si kto myslel, vrátane toho, čo som si myslela o sebe. Zďaleka som bola sebe v tomto všetkom mojou najväčšou opozíciou; Skutočne to vidím teraz prvýkrát, prinajmenšom veľkosť toho „môjho ja“, ktoré sa len ťažko snaží zostať nažive, keď chcem, aby moje ja vo mne zomrelo. Len dúfam, modlím sa a úpenlivo prosím Boha, že konaním toho, čo je správne, nech to bude čokoľvek, to bude znamenať, že to JA zomrie.

Toto viem: ak urobím to, čo je správne, Boh spôsobí, že môj vrch zostúpi a On sa rozhodne, ako to urobí. Ide o to - a to som hovorila po celú dobu - bude to BOH, ktorý dodá všetky moje potreby (nie ty, nie moje knihy, nie zvýšenie platov: nie darmi alebo predajom kníh). Nebude to závisieť od mojej schopnosti preniesť môj názor, ani od toho ako presne a hlboko sa s tebou delím o moje srdce. Všetko bude závisieť od Božej vernosti Jeho slovu, keď Mu dôverujeme a dokazujeme to svojimi činmi.

„Ale niekto povie: „Ty máš vieru a ja mám skutky.“ Ukáž mi svoju vieru bez skutkov a ja ti zo svojich skutkov ukážem vieru“ (Jakub 2,18).