„Nevieš to, ty,

zo žien najkrajšia? . . .

Aká si krásna, priateľka moja,

aká spanilá!“

—Pieseň Šalmúnová 1,8;15

 

Možno som to už spomínala predtým, ale veľa z tých slov, ktoré nás rania, o ktorých sme hovorili v poslednej kapitole, sú slová alebo myšlienky opakované v našich mysliach, zaoberajúce sa tým, ako vyzeráme. Dnes, viac ako inokedy, sú niektoré z nás neustále bombardované myšlienkami, že zlyhávame v tom, ako vyzerať a skutočne sa cítiť ako pekné. Veríme, že sme buď: príliš tučné alebo príliš chudé, príliš vysoké alebo príliš nízke, naše nosy sú príliš dlhé alebo príliš široké, naša koža je buď príliš bledá alebo príliš tmavá—ten zoznam je nekonečný.

Počas cestovania do rôznych častí sveta, keď som prišla do Brazílie, som bola prekvapená tým, čo som videla. Zdá sa, že Brazília je ešte viac posadnutá (dokonca viac ako USA) v súvislosti so ženami, ktoré potrebujú vyzerať a cítiť sa sexy. Pred odchodom z letiska, ako som stála čakajúc na batožinový pás, som si všimla, že som bola jediná žena, ktorá neukazovala veľa pleti. Moje bruško a výstrih boli zakryté a moje šaty neboli veľmi tesné ani provokatívne.

Moje prekvapenie pokračovalo, keď ma moja hostiteľská rodina viezla mestom do kostola, kde som bola pozvaná hovoriť. Bola som ohromená všetkými bilbordmi, ktoré doslova tento trend v ich spoločnosti kričali; všade boli extrémne sexy reklamy žien. Najbláznivejším aspektom tohto a čo ma nechalo ako omráčenú, bolo, že tieto brazílske ženy sú jednoducho nádherné!! Tak prečo cítia potrebu ukazovať viac ako svoje krásne tváre a krásne postavy v akomkoľvek oblečení, v ktorom sa cítia pekne? Keď som zmätená sedela, spomenula som si na televízny špeciál, ktorý hovoril, že Južná Amerika mala najviac výherkýň Miss Universe než ktorýkoľvek iný kontinent a v jednej krajine je väčšina dievčat poslaných do škôl, aby ich naučili, ako vyhrať tento titul pripravujúc ich tým, ako hovoria, chodia, čo majú nosiť atď. Zdá sa, že nezáleží na tom, aké nádherné sme, väčšina z nás sa cíti podradne; vrátane mňa.

Takže o niekoľko týždňov neskôr, keď som letela na iný kontinent, mala som dosť času hovoriť o tom s Pánom. Začala som Ho žiadať o spôsob, ako vysvetliť ženám na celom svete, ako ich vidí On. Zaujímavé je, že som bola na ceste do Afriky, kde si moja hostiteľská rodina vyhradila čas ísť do safari. A vtedy som skutočne pochopila, čo pre mňa znamená, čo povedal On a dúfam, že to sprostredkujem každej z vás. A bola by som rada, keby každá z vás sľúbila, že povzbudí aspoň jednu ďalšiu ženu, ktorú stretneš alebo vieš, že potrebuje vedieť, aká je krásna, o tom, ako ju vidí On—možno použitím tejto istej analógie, o ktorú sa so mnou podelil.

Pán povedal, že On vidí každého z nás ako ohrozeného a potrebujúceho ochranu, rovnako ako všetky ohrozené zvieratá na celom svete. To, čo mi vysvetlil, počas môjho letu, som videla z prvej ruky, keď sme šli cez obrovskú rozlohu otvoreného terénu v safari. Keď sme zastavili v chránených a oplotených odpočinkových zónach, stretla som ľudí, ktorí pochádzali zo všetkých častí sveta iba kvôli jednému dôvodu—namáhať sa, aby sme sa mohli pozrieť aspoň na jedno z týchto zvierat. Povedzme napríklad nádhernú a majestátnu žirafu. Avšak, kým bola táto sladká žirafa obdivovaná a fotografovaná, Pán povedal, aby som si predstavila, čo si myslí ona: „Len sa na mňa pozeraj. Prečo musí byť môj krk taký dlhý? Aké je trápne, že musím roztiahnuť nohy od seba, aby som sa napila vody! A všetky tieto hnedé škvrny. . . prečo nemôžem mať taký nádherný kabát ako tam slečna Leopardova!“

Potom popri prechádzke neuveriteľný a vysoko ohrozený nosorožec, ktorý hovorí: „Nemôžem uveriť, že mám dlhý nos svojej matky, je to trápne a tiež jej príliš veľkú zadnú časť—je tak obrovská! Prečo musí byť moja pokožka taká tmavá a kožovitá, prečo nemôže byť mäkká ako slečny Leopardovej?“

A takto sme tam boli, jazdiaci hodiny, robiac všetko, čo bolo v našich silách, aby sme vyfotili každý uhol nosorožca, či už to bol jeho veľký zadok alebo dúfajúc, že si urobíme snímku jeho bočného pohľadu, aby sa ukázala tá nádherná dĺžka nosa! Dúfali sme, že uvidíme žirafu piť zo zavlažovacej diery s rozkročenými nohami kvôli jej dlhým nohám a dlhému krku, nadšení, ak sa dokážeme dostať dosť blízko, aby sme uvideli dlhý čierny jazyk—robiac fotky a fotky, ktoré neskôr ukážeme všetkým, ktorých poznáme.

Dúfam, že získaš ten obraz.

Naše vlastné názory na to, ako vyzeráme, vôbec nie sú to, ako sa pozerá Pán na kohokoľvek z nás. On povedal, že sme všetci na Jeho ohrozenom zozname, pretože neexistujú dvaja z nás, ktorí sú si rovnakí! Náš Milovaný miluje náš bočný pohľad, naše vlasy, odtieň a zloženie našej pokožky, dokonca aj nedostatky, o ktorých sa domnievame, že vidíme v našom vzhľade. Pán miluje, akí sme vysokí alebo krátki. Dokonca sa mu páči táto extra váha, ktorú priberáme. Len si predstav, že by sme uvideli chudé zviera a akí zdesení a zlomení by sme boli, keby sme ho videli.

Keďže váha sa zdá byť posadnutosť u väčšiny žien, ak bojuješ ako väčšina z nás a si v súčasnosti ťažšia, ako by si chcela byť, hovorila som s Ním o tom tiež! Tu je, ako ma ubezpečil, že bez ohľadu na to, koľko vážim, som stále krásna. Keď som bola v Taliansku, okamžite som si všimla, že najväčší a najslávnejší umelci maľovali a modelovali veľmi veľké, oblé ženy! Dokonca aj ich zadnice boli považované za krásne, keď boli dosť veľké a plné. Napriek tomu nahrávame priamo do rúk nepriateľa, ktorý miluje zapríčiniť, že sa cítime, akoby sme zaostávali v dosiahnutí krásy. Na základe ktorých štandardov? Nie Pánových. A prečo by sme sa mali starať o našu vonkajšiu krásu, keď vieme, že „Spanilosť je klam a krása - daromnosť; chválu si zasluhuje žena, čo sa bojí Pána“ (Príslovia 31,30)? Ak je to starnutie, čo ťa trápi, pripomenul mi dokonca 2 List Korinťanom 4, 16-18: „Preto neochabujeme; a hoci náš vonkajší človek chradne, náš vnútorný sa zo dňa na deň obnovuje.“ A v Zosilnenej verzii sa hovorí ešte viac. „Preto sa nestaneme odradení [bezduchí, sklamaní alebo vystrašení]. Aj keď naše vonkajšie ja [postupne] chradne, napriek tomu sa naše vnútorné ja [postupne] obnovuje každý deň. Pre našu chvíľkovosť, ľahká úzkosť [táto prechádzajúca ťažkosť] pre nás vytvára večnú váhu slávy [plnosti], ktorá presahuje všetky rozmery [prekonávajúc všetky porovnania, nadprirodzenú nádheru a nekonečné požehnanie]! Preto sa nepozeráme na veci, ktoré sú viditeľné, ale na veci, ktoré nie sú viditeľné; Lebo veci, ktoré sú viditeľné, sú dočasné [len krátke a prchavé], ale veci, ktoré sú neviditeľné, sú večné a nezničiteľné.“

Keď som sa o toto všetko delila s dámami v Južnej Afrike, jedna drahá členka mi neskôr povedala, že nasledujúce ráno vstala, pozrela sa na seba do zrkadla a povedala, že sa jej skutočne páčilo to, čo videla. Prvýkrát sa pozerala očami svojho Milovaného! O niekoľko týždňov som sa o to opäť delila na konferencii v Nairobi v Keni, kde docestovali ženy z mnohých krajín z celého afrického kontinentu. Aj keď som tam nebola dosť dlho na to, aby som sa potom s niektorou porozprávala, videla som, ako ich táto správa menila, keď som sa pozerala do ich tvárí. Pán ma nechal rozhliadnuť sa okolo publika a videla som tváre žiariace radosťou a niektoré ženy mali po tvári stekajúce slzy. Jediné, čo som urobila, bolo požiadanie Ho o Jeho názor spolu so spôsobom, ako to vysvetliť ostatným ženám. Potom som sa ubezpečila, že som Ho požiadala o príležitosť podeliť sa o to, čo mi povedal a ďalej som si našla čas, požiadať Pána, aby mi to pomohol urobiť—a drahá nevesta, môžeš urobiť to isté! Vezmi to, o čo som sa podelila, ak sa ťa to dotklo, a podeľ sa o to s ostatnými ženami. Daj im vedieť, ako On vidí každú z nás. Potom v tomto pokračuj zakaždým, keď máš potrebu alebo bolesť alebo otázku. Vezmi to k Nemu, počúvaj, ako ti to vysvetlí. Potom, ako Ho požiadaš, aby ti ukázal, kto to potrebuje počuť, odovzdaj túto láskyplnú správu tým ženám.

Pekne Svalnatá

Cítila som, že musím niečo pridať. Za posledné roky ma prekvapil ďalší fenomén, čo je trend žien, cvičiť alebo trénovať do tej miery, že vyzerajú tak svalnato ako mladí muži. V Erininej knihe Múdra Žena, ma naučila, aké dôležité bolo pre oslavovanie, ako sme boli stvorení muži a ženy. Potom vysvetlila nebezpečenstvo, ako rozmazanie týchto čiar prispelo k homosexualite.

Radšej, aby sa ženy chceli cítiť a vyzerať pekne, vidím teraz, že dnes sa ženy namiesto toho usilujú vyzerať dosť svalnato. Nielenže tento nadmerný tréning s váhami a cvičeniami vytvára dobre vytvarované a objemné svaly, ktoré boli kedysi rezervované pre mužov, ale keď ženy trénujú v tomto rozsahu, často to znižuje tkanivo prsníka a môže sa v skutočnosti zastaviť mesačný cyklus ženy. Je toto pocta a slávenie toho, ako sme my ženy boli stvorené? Bola by príliš svalnatá žena ľahko videná ako Jeho nevesta a cítila sa ako On zamýšľal?

To neznamená, že sa musíme hanbiť, ak sme boli stvorené viac svalnaté alebo mužské, ale iba ak sa snažíme byť viac spôsobom, akým sa mení svet—zmiešať pohlavia mužov a žien. Nielenže ťa to okráda o pocit krásy, tak ako nás vidí On, ale sa to tiež nebezpečne približuje ku klzkému svahu spoločnosti, ktorý presahuje akceptovanie, kto je človek. Presadzuje to spôsob života v rozpore s Hojným životom—tešenia sa z toho, kým sme boli stvorené byť, ženou, Jeho nevestou.

Ako Ťa Vidí On

Keď som bola v Brazílii, mala som jednu hostesku, ktorá mi neustále hovorila: „Linda, linda, linda“, čo znamená „Krásna, krásna, krásna.“ Drahá, to je to, čo tvoj Milovaný, tvoj Nebeský Manžel hovorí zakaždým, keď sa na teba pozrie! Nemôže dať oči od teba preč a Jeho láska stúpa s každým pohľadom. Nie je potrebné pracovať ani meniť to, kým si, pretože si Linda, Jeho prekrásna nevesta: „Nevieš to, ty, zo žien najkrajšia? . . . Aká si krásna, priateľka moja, aká spanilá!“(Pieseň Šalamúnova 1, -8; 15).