„Faraón si bude totiž myslieť o Izraelitoch:

Iste poblúdili v kraji,

púšť ich má v objatí“

—Exodus 14,3

 

Dnes, keď som sa vracala domov z ordinácie zubára, som mala šancu podeliť sa so svojou dcérou o jednu pravdu, o ktorú by som sa s tebou tiež rada podelila. Mňa to povzbudilo, ako som povzbudzovala ju. Ak sa dnes vo svojej súčasnej situácii cítiš trochu zahnaná do úzkych, verím, že aj ty budeš kráčať povzbudená. Tu je to, čo som povedala:

Vedela si, že úplná absurdita niektorých našich situácií je jasným znakom toho, že Pán v našich životoch urobí niečo úžasné? Naše súčasné krízy, najmä tá najviac nelogická sa deje z jedného veľmi dobrého dôvodu - je to preto, aby On mohol zostaviť úžasné svedectvo. Svedectvo, o ktorom dúfa, že sa oň podelíme s ostatnými, aby sme ich povzbudili a čo je dôležitejšie, aby sme im pomohli spoznať Ho v hlbokom osobnom vzťahu - vzťahu, ktorý „začína“ ich spasením.

Je úžasné mať svedectvá, ale nikdy nie je ľahké prežívať ich. Malé krízy, cez ktoré sa ľahko dostaneme, sú zriedka dosť dobré na to, aby nadchli väčšinu ľudí k hľadaniu Pána. Malé svedectvá, cez ktoré môžeme ľahko prejsť, určite nebudú fascinovať žiadnu skupinu žien, s ktorými som sa stretla v Keni alebo Brazílii. Preto Pán videl, že je vhodné začať budovať nejaké neuveriteľné svedectvá, o ktoré sa budem môcť podeliť - s vedomím, že jedného dňa budem cestovať - skôr, ako som to dokonca očakávala.

Či už nebudem alebo budem znova obchádzať svet alebo či sa čoskoro ty vypravíš do novej krajiny, o ktorej si nikdy nevedela, že existuje, Pán buduje takmer neuveriteľné svedectvá v živote Jeho neviest. Môžem tiež osobne dosvedčiť skutočnosť, že bez toho, aby som mala Manžela, ktorý ma vezme za ruku a prenesie ma cez drsné miesta, cez väčšinu mojich skúšok by som nikdy neprešla - čo je vždy kľúčové zameranie môjho svedectva - On, Jeho láska a ako nás nesie ponad hranice nových vecí, ktoré sú pre nás príliš ťažké.

Ďalší dôvod, prečo sú naše skúšky také ťažké, je to, že v dnešnom svete tiež súťažíme s televíznymi programami a filmami, vírusovými príspevkami. Televízne videá a YouTube videá, ktoré tvrdia, že sú „realitou“, ale nachádzajú sa v „realite“ v situáciách, ktoré sú vopred dohodnuté, hrané a fiktívne, aby upútali publikum. Preto Pán robí ešte väčšie skutky úžasu v živote Jeho neviest. Nevesta, ktorá je do Neho tak zamilovaná, že je ochotná dôverovať Mu, dovoľujúc Mu podporovať túžbu po iných ženách (a mužoch), aby hľadali ako Ho a Jeho lásku nájsť.

Takže, deje sa toto v tvojom živote, drahá nevesta? Vyzerá tvoj život tak neuveriteľne a príšerne fiktívne kvôli bláznivým skúškam, cez ktoré si požiadaná prejsť?

To sa práve deje v mojom živote a v našej rodine, pretože sa Pán rozhodol začať stavať nové svedectvo v mojom živote: keď môj manžel vyšiel z nášho obnoveného manželstva. Je tu veľa, veľa oblastí života mojej rodiny, cez ktoré sme prešli: obrovské krízy, skúšky, útoky a zrady - úprimne povedané, ten zoznam je nekonečný. Zdalo sa, že „nepriateľ“ prichádzal proti mne vo všetkých oblastiach môjho života: moje vzťahy, moja povesť, moja služba, moje financie a tiež prichádzajúc proti mojim deťom. Avšak, počas písania tejto konkrétnej knihy som sa snažila sústrediť predovšetkým na naše finančné krízy a na to, ako ma cez ne priviedol.

Avšak, otázky sa mi pokúšali búšiť do mozgu nielen od nepriateľa, ale od ľudí, ktorí sa pýtajú: Ako môže niekto urobiť to, čo urobil on svojej rodine? Hovoriac, že opustením mňa a našich detí musel vedieť, že to spôsobí hromadné zničenie - pretože to už raz  predtým urobil. Ako mohol v noci spať?

Takže, moja milovaná, otázka teda bola: Je môj bývalý manžel muž najhoršieho druhu, pretože činy tohto druhu mužov v skutočnosti ničia ich vlastné deti v snahe získať osobný prospech? Alebo sa na to pozeráme úplne nesprávne?

Nepovedala nám Biblia, že to bol Boh, ktorý zatvrdil faraónove srdce? A ak On zatvrdil faraónove srdce, záleží potom naozaj na tom, kto je za krízou, ktorú ty a ja v súčasnosti prežívame? A ak to nebol Boh, ktorý zatvrdil srdce môjho bývalého manžela alebo srdce tvojich šéfov alebo tej priateľky, o ktorej si si myslela, že sa na ňu môžeš spoľahnúť a dôverovať jej, ale namiesto toho to bolo ich vlastné sebectvo a zameranie na seba, môžem sa opýtať: Kto okrem mňa by sa musel priznať, že ak by to nebolo pre Pána a Jeho lásku, teraz ako Jeho nevesta, by sme ty a ja nekonali rovnako?

Teraz, dostavajúc sa späť k veci, keby Boh nevyužil faraóna a jeho armádu na zahnanie Izraelitov do úzkych, bol by niekto z nás svedkom rozdelenia Červeného mora? A ak by sme nemali svedectvo o Červenom mori, ako by sme boli schopné uveriť Bohu a Jeho prísľubom v našej situácii?

To je to, o čom sme dnes diskutovali s mojou dcérou. Prišlo to preto, že sme práve prišli z konzultácie, kde nám jej zubárka povedala, ako náhle sme skončili (v priebehu niekoľkých týždňov), že jej liečba stála tisíce dolárov. A kvôli vine, ktorú mala moja dcéra, že som ju (ako jej mama a jediný poskytovateľ) musela zaplatiť, moja dcéra išla do banky, vyprázdnila sporiaci účet a do ruky mi vložila hromadu peňazí, aby pomohla za to zaplatiť.  

Všetky sme takéto s Bohom, nie? Sme Mu tak zaviazané a cítime sa príliš vinné, aby sme prijali Jeho bezplatný dar, takže cítime, že nejakým spôsobom musíme urobiť „niečo“, aby sme pomohli. Ale, rovnako ako moja dcéra, aj naše pokusy pomôcť sú slabé, pretože naše zdroje a schopnosti sú obmedzené, zatiaľ čo Jeho sú neobmedzené. Je také ťažké zmerať Božiu dobrotu, Jeho veľkorysosť, pretože sa cítime nehodné prijať to; necítime sa tak?

V tejto chvíli hľadám Pána, kvôli prijatiu jej peňazí, pretože ju nechcem okradnúť o požehnanie. A čo je ešte dôležitejšie, nechcem ju povzbudzovať k tomu, aby uverila, že musí pomáhať Bohu, keď ju stavia do pozície, že potrebuje Jeho a Jeho samého.

V súčasnosti, ako som už znova a znova uviedla - finančne som sa zatlačená do Červeného mora a čím hlbšie sa dostávam, tým ťažšie sa to stáva, stávajúc sa takmer nemožné už dlhšie skryť pred mojimi deťmi. Moje deti a ja sme v podstate zistili- že z toho skutočne nie je cesta von. Často, keď skutočne premýšľam o tom, aké zlé veci sú alebo sa musím pozrieť na to, aké strašné sú (keď platím účet alebo sa pozerám na svoj zostatok v banke), moja myseľ chce NIEČO urobiť!! A vždy Pán kladie rovnakú otázku, „Michele, čo môžeš urobiť?“ Moja situácia je skutočne oveľa horšia ako čokoľvek, čo som kedy dokázala zvládnuť, takže je jednoducho hlúpe, aby som sa to hoci iba pokúsila. Preto som sa jednoducho rozhodla veriť Mu.

Čo mohli urobiť Izraeliti, keď ich nepriateľ zahnal do úzkych pri Červenom mori z každej strany?

V rovnakom smere, ako môže moja dcéra pomôcť? Čo môže urobiť, aby pomohla, je príliš málo a príliš neskoro. Všetci musíme čeliť tomu, že celá naša rodina je pochovaná v neprekonateľnom dlhu, z ktorého nie je cesty von. Zábavné je, že som vedela, že tam budeme.

Keď som sa prvýkrát začala pozerať, ako sa naše financie strácajú, Pán mi povedal, aby som si pamätala Lazára a hneď som si pomyslela: Ten chlap bol pochovaný, však? Ale nie skôr, ako zomrel On. Takže moja otázka pre Pána potom a niečo, čo sa často pýtam, je: „Som mŕtva alebo už som mŕtva a som pochovaná?“ Pýtam sa, pretože sa pozerám ďalej, kde budem, keď príde Jeho vzkriesiaca sila! Čakám, kým budem počuť, ako ma Ježiš volá von, tak ako to urobil pre Martinho a Máriinho brata - „Lazár, vyjdi!“ takým hlasným hlasom, ktorý každý deň počúvam.

Absurdnosti mojej situácie - by nikto neveril, keby poznali podrobnosti - ale je to pravda. Preto viem, že to musí byť Boh. Takže, keď som túto nedeľu začala slabnúť v mojej viere, On bol tak verný, aby ma ubezpečil, že viem, že to bol On, tak že som bola na druhý deň duchovne solídna čeliť tomu.

Keď som sa v pondelok ráno prebudila, musela som sa ponáhľať so synom na urgentné ošetrenie, a ako môžeš očakávať, nemáme žiadne zdravotné poistenie. O dve hodiny neskôr som sa dostala domov, len aby som utekala so svoju dcérou k zubárovi, ktorý ju odkázal na endodontistu na koreňový kanálik (a všetky vieme, aké je to drahé). Potom, keď som prišla domov, zavolal mi náš ortodontista, aby sme zohnali röntgenový snímok na odstránenie zubov múdrosti môjho syna. A áno, samozrejme, musia ísť von. V priebehu desiatich hodín som bola pochovaná ešte väčším dlhom, ako som si ja alebo ktokoľvek dokázal predstaviť.

V ten istý deň som sa našla s prosbou mojej dcéry, aby NEpožiadala svojho otca zaplatiť za zubnú prácu. Aj keď s tým neprišla priamo von a nespýtala sa ho, opatrne dala vedieť svojej nevlastnej matke, čo sa deje a zistila, že správy sa dostali k jej otcovi. Aj keď moju dcéru prekvapilo, že neponúkol pomoc a že namiesto toho sa nepriamo chválil tým, že on teraz má zubné poistenie a že jeho nový švagor je zubár - neprekvapilo ma, že neponúkol pomoc. Je to preto, že všetko, čo sa deje, je súčasťou Jeho plánu, plánu na našu prosperitu! Keby jej otec pomohol (alebo niekto iný), nevzalo by to preč to, čo sa chystal urobiť On?

Ale, neskôr som si musela položiť otázku, prečo som jej proste nedovolila ísť poprosiť o pomoc jej otca? Nepotrebovali sme tú pomoc? Nebol jej to dlžný – mám na mysli, že je tiež jeho dcéra. Ale ja viem prečo. Je to preto, že buď môj Boh uspokojí VŠETKY naše potreby alebo to neurobí. A ak to neurobí On, čo robím dôverovaním Mu za moje spasenie. Mám na mysli – a to je na večnosť!!

Nie je to podstata? Buď môžeme dôverovať Pánovi vo všetkých oblastiach nášho života alebo je smiešne dôverovať Mu v niečo také trvalé ako navždy, však? Hovoríme o večnosti! Okrem toho poďme hovoriť o tom, ako pomáhame Bohu. Nepomáha „Boh tým, ktorí si sami pomôžu“, alebo namiesto toho povedal, že to nie je „skutkami spravodlivosti (pretože to je skrvavená šata), ale podľa Jeho milosti, že On zachránil“ a neustále nás zachraňuje, keď k Nemu plačeme?

A ak Mu musíme pomôcť, nie sú to skutky? Neznamená to, že sa teda potom môžeme my chváliť? A ak sú potrebné naše skutky, tak potom čo s tým sladkým mormonským dievčaťom, ktorej som bola svedkom - jej „náboženstvo“ je podľa náboženstva celkom dobré. Je posolstvom Dobrej Zvesti jednoducho spočiatku dôverovať Pánovi, ale potom pracuje ako blázon, aby získala vyššie miesto s Ním, ako napríklad udržanie Sabbatu, nepiť kofeín atď., atď.?

Ako môžem úprimne povedať tomuto mormonskému dievčaťu, že dôvera v Neho samého je dostatočná, ak môj život preukazuje, že Mu nemôže veriť, že uspokojí všetky naše potreby bez malej pomoci (alebo starosti) odo mňa?

Možno to všetko pre teba znie príliš smiešne, ale mne to dáva taký zmysel.

Áno, strach sa ma snaží chytiť.

Dôvod sa ma snaží zmiasť.

Pochybnosť sa pokúša napadnúť pokoj, ktorý som pestovala, až som si naň zvykla.

A tak vkladám moje prsty hlbšie do tej Jeho prepichnutej strany a chytám každú časť Jeho odevu, ktorú nájdem. Ak Ho nemám skutočne, koho mám? A keď na to príde, čo vlastne chcem alebo potrebujem okrem Neho? Tento dom, službu, moju povesť?

Drahá nevesta, či už si pod hromadami dlhov alebo hanbou alebo strachom, zosmiešňovaním alebo emocionálnymi jazvami alebo fyzickou bolesťou - ty, moja drahá, si úmyselne zahnaná do úzkych. Keď sa to všetko začalo, On nemal strach a teraz Ho to netrápi, že sa to náhle otočilo k horšiemu. Je to všetko súčasť slávneho plánu, ktorý On vopred poznal a naplánoval dávno predtým, ako si sa vôbec narodila. A to všetko, moja milá, je za účelom. Ale najväčší účel je taký, aby si ty, koho On tak veľmi zbožňuje, mohla zažívať Jeho nesmiernu lásku k tebe a neobmedzenú trpezlivosť voči tebe.

Drahá priateľka, ak čelíš, čomukoľvek ako ja, urob to, čo mám v úmysle urobiť ja - vplaz sa hlboko do Jeho milosrdenstva a do Jeho milosti, potom sa pozeraj hore a pozorne sa pozeraj do Jeho tváre slávy, ktorá odráža dobro, ktoré sa má stať.

Moje Siedme z Mnohých Finančných Svedectiev

„Dokonalé šťastie Svadobnej Cesty, Pokračovanie“

V kapitole 5 som sa s tebou podelila o to, ako Pán zázračne išiel predo mnou a nastavil svadobnú cestu, ktorá bola snom pre mladý pár. A ako som už spomenula, nepriateľ je vždy tam, aby ukradol našu radosť, ak nedokáže ukradnúť prvý zázrak. Dokáže to ukradnúť, keď panikárime a súhlasíme s ním, keď to požehnanie vyzerá, že sa tak nestane.

V ten deň, som napísala posledný odsek svadobného svedectva, bola som konečne schopná získať presný dátum rezortu, aby som mohla ten let rezervovať. Pretože viem, ako oneskorenie v čomkoľvek prináša nové prekážky, niečo som nejako očakávala. Táto kríza však pomohla rozšíriť moju vieru a odvtedy mi dala nový a vzrušujúci rozhľad, ktorý by som nebola schopná pochopiť, keby to nebolo pre tento test.

Pri on-line rezervácii letu sa mi nakoniec prihodilo, že suma dolárov, ktorá bola na obrazovke, bola nad a navyše k 80 000 míľam, ktoré som mala. Čo ma odhodilo, bolo, že druhé dve možnosti mali vyššiu dolárovú sumu; tak som predpokladala, že zverejnená suma jednoducho znamenala „náklady na lety“, ak ich niekto zaplatil, nie že to boli pridané ďalšie peniaze, ktoré som musela zaplatiť!

To je okamih, keď nepriateľ usporiadal párty na moju česť. Nepriateľ ma zosmiešňoval, pripomínal mi, ako som bola tak nadšená, všetkým povedať, aký je Boh dobrý a aký vtip bolo moje svedectvo, ktoré som práve napísala. Teraz, znova tu som bola opäť najväčší blázon. Znovu a znovu mi pripomínal, že budem musieť platiť stovky dolárov, ktoré som nemala. „Čo teraz urobíš ,hlúpa Božia žena‘“?!?!

Čo iného by som mohla urobiť? Mohla som sa iba naladiť na ten tichý Pánov hlas. Až na to, že keď sa ťa zmocní strach, ten ťa ohluší, aby si Ho nepočula. Zaujímalo by ma, či sa takto cítila Eva? Keď jej nepriateľ klamal a jej srdce kleslo do tej miery, že bola hluchá k tomu, čo už vedela o Božej dobrote? Myslím si, že možno prvýkrát nájdem súcit a porozumenie s prvou ženou a matkou ľudstva.

Aj keď to vyzeralo ako večnosť, verím, že zázrak sa stal asi do 24 hodín od dôverovania Mu v tejto kríze. Musela som kopať hlboko do mojej viery, aby som sa rozhodla ísť vpred. Povedala som si: „Dobre, tak čo? Ak musím zaplatiť, zaplatím to. Nevadí, že to svedectvo teraz nie je také dobré, aké bolo. Aspoň som to dala na papier, však? Ak sa o to nebudem znova deliť, je to v poriadku. Alebo ak áno, samozrejme by som vysvetlila „malé P.S.“ nakoniec. P.S.: Musela som zaplatiť niekoľko stoviek dolárov. Pre svadobnú cestu na Havaji je to stále dobrý obchod, však?“

Tesne predtým, ako som sa pripojila na internet objednať to, som sa rozhodla, že potrebujem budovať svoju vieru, a tak som začala prechádzať cez všetko, čo Pán v mojom živote zázračne urobil. Dokonca aj posledné veci, ktoré urobil, keď sa zastavíš, aby si o nich premýšľala, vybudujú tvoju vieru v Jeho schopnosť „že všetky veci pracujú pre dobro“ a robiť nemožné! Bolo to počas tohto obdobia úplného bombardovania v mojej mysli, že som si uvedomila, že musím mať istotu, že napíšem a uverejním všetko do jedného, čo pre mňa Pán urobil, potom si to vytlačím a uložím do jedného dokumentu, aby som mohla hľadať tak veľa povzbudenia, ako budem nabudúce potrebovať, keď budem prechádzať krízou. Niečo, čoho sa dá držať a čítať v časoch, ako sú tieto. A spolu s týmito mojimi vlastnými svedectvami plánujem tiež zhromaždiť tie z našej webovej stránky RMI verných neviest, ako si ty, taktiež si môžem napísať ktorékoľvek, o ktoré sa so mnou podelili moji priatelia. Musím si neustále budovať dostatočnú vieru, aby nemohla prísť žiadna kríza, aby ma zvrhla, nikdy! Najskôr mi však dovoľ, dokončiť moje svedectvo.

Tesne predtým, ako som sa prihlásila na tú stránku, som sa našla, ako žiadam Pána, aby „znížil“ dodatočné náklady. Prvá myšlienka, ktorú som mala, bolo požiadať Ho, aby ich „odstránil“, ale moja viera mohla skutočne veriť iba „zníženiu“. Preto som Ho o to požiadala.

Keď som tú stránku otvorila, namiesto troch možností sa náhle objavila štvrtá, ktorá tam nebola tie iné štyri razy, keď som sa tam prihlásila!!! A boli to najnižšie náklady, ktoré boli uvedené ako prvé! Namiesto stoviek dolárov, ktoré som nemala, náhle tie dodatočné náklady boli iba 61,00 dolárov. Pamätaj, požiadala som o „zníženie“ - Pán mi dal presne to, o čo som požiadala!!

Povznesená som sa o to podelila so všetkými svojimi deťmi, ktoré boli práve vo vedľajšej miestnosti. Rezervovanie však stále dokazovalo, že ide o tehlovú stenu, čo ma vedie k inému princípu: Ak chceš získať svoje požehnanie, často sa cez to musíš pretlačiť. Bez ohľadu na to, ako často som sa snažila, stránka nezískala moje informácie a nakoniec som musela hľadať Boha pre múdrosť. Povedal mi, aby som tam zavolala, čo znamenalo, že začínam odznova. To vedie k inému princípu:

Nepriateľ miluje nielen ukradnúť náš prísľub a našu radosť, ale keď to nebude fungovať, tak nás rád nivočí. „Bude hovoriť reči proti Najvyššiemu a bude nivočiť svätých Najvyššieho, bude chcieť zmeniť časy a zákon a budú odovzdaní do jeho ruky na čas a časy a pol času (Daniel 7,25).

Dôležité je tiež poznamenať, že môj syn a čoskoro moja nová dcéra sledovali celú túto scénu. Takže, keď sa s nimi delím o podrobnosti, vždy som rýchla v chválení sa svojimi slabosťami, že nedokážem uveriť a požiadať o odstránenie dodatočného poplatku - ale iba zníženie. Ale toto sa ukázalo byť požehnaním, pretože Boh vždy a navždy spôsobí, že všetky veci budú fungovať pre dobro! A môžem povedať, že som odhodlaná nebyť znova na tomto mieste!

Ako som už povedala skoršie, skutočne potrebujem vytvoriť jeden dokument, aby som v ňom mohla ľahko prehľadávať a rada by som ťa povzbudila urobiť to isté. Každá z nás sa musí vybaviť a vyzbrojiť svedectvami, ktoré sú na dosah ruky, keď sa nepriateľ dotkne našej viery. Niekedy sa Pán v mojom živote pohybuje tak rýchlo, že sotva mám čas sadnúť si a napísať, čo sa stalo za jeden deň! Jednoducho však budem veriť Pánovi, že mi pomôže získať tieto svedectvá, potom dúfam, že ich zasejem do života druhých a všetky odovzdám na webovú stránku RMI.

A čo ty? Ako si budeš viesť počas krízy? Každý deň alebo aspoň raz týždenne nezabudni zhromaždiť svedectvá z webovej stránky RMI a potom sa uisti, že sú ľahko dostupné a vyhľadateľné. Tiež sa uisti, že budeš mať svoje vlastné svedectvá, o ktoré sa chceš podeliť – začni očakávať skúšky, teš sa na ne a prekvitaj vďaka nim! Sľubujem, že ak zaseješ to, čo máš do života druhých, povzbudenie - uvidíš svoju vlastnú vieru a tiež tvoje požehnanie ako rastie!!

Ak svedectvá v tejto knihe pomohli budovať tvoju vieru, potom si skopíruj tie časti, ktoré si chceš uložiť. Zváž rôzne sekcie, napríklad ako tvoje osobné alebo obľúbené finančné svedectvá, ktoré si čítaš a budeš sa deliť o ne s ostatnými. Čoskoro budeš odosielať viac chvál, ako ťa Pán finančne požehnal, ako to urobil pre mňa. A bez ohľadu na to, či si obmedzená na zníženie alebo odstránenie, buď rovnako nadšená chváliť sa svojimi slabosťami. Udržuj to v reálnom stave, aby sa to mohlo vzťahovať na ostatných.

Nakoniec, nezabudni urobiť to isté, tým, že pošleš svoje svedectvá o vzťahu a možno aj ďalšiu časť so svedectvami o fyzickom uzdravení! Spoločne, ako povzbudzujúce ženy, udivíme- „WOW“ svet s tým, čo Boh dokáže urobiť - nemožné!! A mať Ho ako Manžela znamená byť prenesenou cez prah ťažkostí!!!