Deň 4 kapitola 4 "Rôzne skúšky"

no najskôr svedectvá o obnovených manželstvách
zobraté z 

Slovo SVOJHO Svedectva

WOTT. SLV

Pre niečo sa to stalo – Boh mal plán!!

Môj manžel sa odsťahoval a žil s DŽ, spolupracovníčkou. Nebol šťastný a cítil sa nechcený v našom 20+ ročnom manželstve. Predtým, ako som sa rozhodla bojovať za naše manželstvo, som mu poslala email s úryvkami z Písma, ktoré ukazovali na jeho hriechy a omyly. To bol zlý spôsob, ako riešiť situáciu! Neskoršie mi povedal, že ho to iba rozčúlilo a utvrdilo ho v tom, že urobil správnu vec, keď odišiel.

Po približne šiestich týždňoch odlúčenia a na ceste k rozvodu som si uvedomila, že rozvod nemusí byť odpoveď. Rozhodla som sa "bojovať dobrý boj." Bojovala som sama v mojej modlitbe. Kňaz, priateľ cestoval cez krajinu a zmienil sa o stránke Spoločenstva obnovy (RMI). Okamžite som si objednala  knihu"Obnov tvoje manželstvo" a za pár dní som ju prečítala.

Neuvoľnila som môjho právnika hneď ani som nepodpísala súhlas na konci kapitoly. Zažívala som ťažkosti s mojimi myšlienkami, či odvolať právnika, no modlila som sa a o pár dní som vedela, že musím nasledovať to, čo bolo v knihe. Ako som uvolnila právnika, okamžite bolo zo mňa spadnuté to ťažké bremeno. Dámy, musíte urobiť tento krok! Môj výzor sa okamžite zmenil.

Vedela som, že Boh obnoví naše manželstvo; bola to záležitosť dní, kým som začala vidieť zmeny vo mne a musela som sa zastaviť a rozmýšľať, čo som urobila, že som sa zmenila. Uvedomila som si, že to nie ja—to bol Boh, ktorý pracoval úžasným spôsobom! Zmeny prišli po tom, ako som si uvedomila všetko, čo som urobila nesprávne, modlila som sa k Bohu, aby ma zmenil a modlila sa za naše manželstvo. Musela som všetko odovzdať Bohu a úplne Mu dôverovať.

Môj manžel začal pozorovať malé zmeny, keď sa z času na čas zastavil kvôli deťom alebo pošte. Spoločný známy mu tiež hovoril, ako veľmi som sa zmenila. Požiadala som ho o odpustenie za moju svárlivosť z minulosti. Toto bolo pre mňa veľkou úľavou; je oveľa lepšie žiť život bez svárlivosti! Život si viac užívam, a tiež som šťastnejšia. Samozrejme toto je preto, lebo som naplnená Duchom, ktorý vo mne žije!

Môj manžel si nevedel predstaviť, že by tieto zmeny boli reálne, že sa iba nepretvarujem, aby som ho získala späť so zlým úmyslom. Veľa sme sa nerozprávali, ale z času na čas sme si vymenili emaily o deťoch. Tak ako Erin spomenula v jej knihe, skúšal ma, keď so mnou hovoril. Cítila som, že sa to stalo pri niekoľkých príležitostiach, keď niečo povedal a pozeral, ako zareagujem. Nereagovala som tak, akoby som reagovala v minulosti, čo mu ukázalo, že som novým človekom.

Mali sme niekoľko podujatí počas prázdnin a ja som sa zúfalo modlila, aby naše manželstvo bolo obnovené, aby sme sa mohli obaja zúčastniť ako manžel a manželka. No to sa nestalo. Deti a ja sme boli počas Vianoc s mojou rodinou v rezorte a ja som pozvala aj môjho manžela, dala som mu vedieť, že sa môže hocikedy pridať. Modlila som sa, aby sa cez Vianoce ukázal—to bola jediná vec, ktorú som naozaj chcela! Išla som do postele s plačom a modlila sa, no uvedomila som si, že sa to stane v čase, ktorý ma Bohu určený, nie ja. Po tom, ako som uznala Boha, že On jediný vie, kedy sme obaja pripravení, vtedy sa stala obnova.

28. decembra sa môj manžel objavil v rezorte. Neočakávala som to a môj manžel nevedel až do 30 minút pred odchodom z nášho mesta, že sa vráti domov. Nevedel, prečo tam bol, no ja som ho uistila, že to bol Boh, kto ho doviedol.

Dámy, uistite sa, že ste odovzdali všetko Bohu. Keď čakáte a máte ťažký deň, modlite a ešte sa modlite! Keby som nemala vieru v nášho úžasného Boha a modlitbu, nebola by som cez to prešla! Nebojujte v tele—iba budete viac frustrované a spomalí to vašu obnovu. Prišla som na to, že tak veľa vecí sa stalo presne tak, ako Erin povedala v jej OTM knihe. Nasledovala som jej radu, čítala Písmo a modlila sa a to ma zachránilo. Zachráni to aj teba.

"Ak ťa Boh dovedie k problému, prevedie ťa aj cez problém." Toto všetko sa stalo pre niečo. Boh mal plán a teraz sme s manželom oveľa šťastnejší. Žijeme pre Boha, máme úžasné manželstvo a každým dňom sa len zlepšuje!

Vďaka ti Erin za tvoje spoločenstvo. Je úžasné, ako si pomohla toľkým manželstvám, vrátane nášho! Boh je nádherný, a aký dar dal vám dvom!

Lydia, OBNOVENÉ  v  Novom Mexiku

Zázračná obnova v srdciach z Texasu!

Restore Ministries Spoločenstvo obnovy som objavila, keď som hľadala odpovede, natrafila som na vašu stránku. Potvrdilo mi to to, čo chce Duch Svätý, aby som urobila . . . nerozviesť sa, nechať ho ísť a veriť nášmu manželstvu. Kniha od Erin Facing Divorce, zaplnila túto prázdnotu! Ďakujem ti!

Boh ma zmenil prv, než zmenil našu situáciu. Najskôr som sa naučila, ako byť pokornou a držať ústa na uzde. Naučila som sa spoliehať sa na Pána a iba Pána! Musela som sa naučiť, ako sa podriadiť môjmu manželovi aj napriek tomu, že to bolo proti mojej vôli, ktorá mi hovorila, čo robiť. Potrebovala som každý gram viery, aby som sa spoliehala na Pána a podriadila sa manželovi hlavne vtedy, keď to bolo na úkor okolností. Držala som ústa na uzde a utekala k Pánovi.Tiež som sa naučila o sile postenia sa. 

Zdroje spoločenstva, ktoré mám, sú Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo, Múdra žena a videá "Be Encouraged" Tieto všetky zdroje veľmi odporúčam. Túto knihu som už dala mojej švagrinej, ktorá prechádza cez obrovský problém v manželstve. A túto stránku som odporučila už tiež veľa krát.

Jedného večera som sedela na balkóne a hodnotila udalosti z minulého roka—zdalo sa, akoby sa všetko rútilo dolu kopcom. Moje manželstvo akoby neexistovalo, napriek tomu, že sme s manželom stále spolu bývali, boli sme svety vzdialení. Cítila som, že už manžela mesiace nemilujem. Ani som si nepamätala, kedy sme boli spolu intímne.

Usmiala som sa, keď som si spomenula, že žijeme ako spolubývajúci, ktorí sa delia o posteľ. Kto vedel, kde je a čo robí? A zaujímala som sa o to? Spočítala som si v akom dlhu žijeme, ako málo peňazí máme a že aj tie peniaze, ktoré máme, som míňala na párty, pitie a chodenie s kamarátkami. Moji rodičia často robili prácu za nás tým, že vychovávali nášho syna lebo zostával s nimi tri až päť dní do týždňa.

Vo vnútri som cítila prázdnotu a ťažké bremeno, ktoré ma sužovalo dňom i nocou. Pamätala som si, ako som kedysi milovala Pána celým mojim srdcom a teraz som sa cítila akoby bol starý stratený priateľ. Potom som začala byť zvedavá, čo by sa stalo, keby sa Kristus vrátil zajtra. Bez pochyby som vedela, že by som bola zanechaná.

Okamžite som začala rozmýšľať nad tým, že sa asi opäť začnem modliť, no bude ma On počuť? Potom som bez váhania padla na kolená a odovzdala svoj život Pánovi a požiadala som Ho, aby ma zmenil. Počas modlitby som urobila rozhodnutie, že zostanem v našom manželstve a prepracujem sa ním, no požiadala som Pána, aby mi dal "sympatie" pre môjho manžela lebo som nevedela, ako inak by to mohlo fungovať. Tiež som sa modlila, aby On zmenil môjho manžela a pritiahol ho naspäť k Sebe.

Počas nasledujúcich týždňov nenásytne rástol môj hlad za Pánom. Začala som čítať celú Bibliu po prvý raz. Tiež som odovzdávala desiatok, ako učí Biblia. Do mesiaca sa moje city voči môjmu manželovi vrátili a ja som ho ľúbila a bola do neho zamilovaná! Bolo to zázračné, lebo takto som sa necítila odkedy sme spolu randili. Čakala som a modlila sa k Pánovi, aby urobil to isté môjmu manželovi. Verila som manželovej spáse.

Jedného dňa, keď som čítala Slovo a modlila sa za manželovu spásu a naše manželstvo, Pán mi ukázal pasáž z Ozeáša. Stručne, Pán hovorí Ozeášovi, aby si vzal cudzoložnú ženu, menom Gómer. Gómer potom manžela opustí  a pokračuje v cudzoložnom živote s cudzími mužmi a prísľubom viac zelenej trávy v inom dvore. Padá do jám a časom je predaná ako otrokyňa. Ozeáš, úplne zlomený, má nariadené od Pána aby išiel a vzal si späť svoju ženu,napriek jej nespútaným chúťkam.

Keď som si prečítala tento úryvok, pomyslela som si, že to bolo zaujímavé a úžasné, že Pán požiadal Ozeáša, aby sa zosobášil a vzal si naspäť túto ženu, ktorá mala zlú povesť a bola neverná. Tiež som premýšľala, že Pán by možno chcel, aby som urobila to isté s mojim manželom, keby som bola v tej istej situácii. No nebola som—alebo som si to aspoň v tom čase myslela. No namýšľala som si, že kedže som odovzdala môj život Ježišovi, lopta sa obráti a bude sa točiť do kopca. Och, ako som sa mýlila.

O pár mesiacov neskôr nielenže sa naše manželstvo zvrtlo k horšiemu, no konečne som prišla na to, že žil v cudzoložnom vzťahu. Myslela som si, že keď ho vyzvem, bude ma prosiť o odpustenie a dá veci do poriadku. Nesprávne! Odišiel a ja som bola tá, ktorá prosila a žiadala, aby ma neopustil.

Bola som ohromená, šokovaná, vyčerpaná, osamelá, zdrvená a moje srdce a hodnota seba samej boli zničené.  Myslela som si, "Čo teraz?" Myslela som si, že Biblia učí, že mám právo rozviesť sa s ním a niektorí dobre mienení priatelia my to tiež pripomenuli. No hlboko vnútri som chcela moje manželstvo späť, no myslela som si, že je to nemožné.

Môj manžel bol presvedčený, že sme sa brali veľmi mladí a zobrali sme sa iba preto, lebo som zostala tehotná počas randenia. No do dnešného dňa, napriek tomu, že predmanželský sex je hriech, VIEM, že som si ho zobrala preto, lebo on bol mojou jedinou láskou a mojou "spriaznenou dušou." Tiež som vedela, že by si nezobral inú ženu iba kvôli dieťaťu. Takže som vedela, že to bola lož priamo z brány pekla. 

Nasledujúci deň po tom, čo som objavila DŽ, zavolala som priateľke, horlivej Kresťanke. Povedala mi, že Pán jej povedal, že sa s manželom nerozvediem, no musím ho nechať ísť a čakať na Pána. Chcela som jej veriť, no bola som plná pochýb, strachu a zápasila som s protivníkom v duchovných a fyzických ríšach.  Mala som tak veľa otázok: prečo, kedy, a ako to bude fungovať? Aj napriek zničujúcej emočnej bolesti a úzkosti som sa rozhodla pokračovať v dôverovaní a hľadaní Pána celým mojim srdcom.  "Zatvrdila som si tvár ako kameň" a hľadala som Pánovu vôľu. Napokon, nenavrátil moju lásku k manželovi bezdôvodne, však?

V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch Pán pokračoval v potvrdzovaní Jeho vôle, aby som verila nášmu manželstvu. Nemala to byť prechádzka ružovou záhradou a stálo to veľa zmien na mojej strane. Musela som sa naučiť bezpodmienečnej láske (ako Ozeáš). Musela som odstrániť všetku vlastnú spravodlivosť a hrdosť z mojej strany. Musela som oľutovať moje vlastné hriechy, vrátane predmanželských hriechov.

Na dosiahnutie tohoto výkonu je naozaj potrebná najvyššia podstata Ježiša—láska, obeta, poslušnosť a úplná pokora! Wow, bolo to ako v šou "Extrémny človek" (v duchovnom znení) kde to stojí veľkú bolesť, ktorá musí vyjsť von a úplne nového človeka. Boh vykonával extrémnu zmenu v mojom vnútri. 

V tomto čase môj manžel žil vo vysnívanom svete, bez obmedzenia manželky a dieťaťa, ktoré ho čaká doma a túži po jeho pozornosti. Občas zavolal, aby skontroloval, ako sa máme. Často krát ma požiadal o finančnú láskavosť. Pracovala som a starala sa o naše dieťa a o mňa a on bol nezamestnaný a žil si "život." Navštívil nás keď bola DŽ v práci. Občas som zachytila pohľad v jeho očiach, ktorý mával, keď sme začali spolu randiť. 

Diabol útočil spontánne a zrazu, keď som to najmenej očakávala, po tom, ako som našla môj pokoj v Bohu počas tejto obrovskej búrky. Raz, počas prania, som našla dieru na jeho spodnom prádle. Uvedomila som si, že to bolo zo sviečky. Diabol dovolil, aby sa moje emócie postarali o ostatné.

Ďalší krát, keď som hľadala papiere kvôli daniam, padla mi do lona zamilovaná básnička. Bolo to od DŽ pre môjho manžela. Cítila som, ako sa zo mňa vydral dych a okamžite som zacítila nevoľnosť. Mohla by som pokračovať, no moje svedectvo je o víťazstve, nie o hanbe!

Napokon zlom nastal, keď mi prorokovala jedna žena v kostole! Môj manžel prišiel domov po prvý krát. Hovorím prvý krát, lebo nasledujúcich šesť mesiacov som zažívala najsilnejšie duchovné preťahovanie sa lanom. Bol zmätený a doslovne prichádzal a odchádzal k DŽ, no viac tam ako domov. Musím priznať, že to bola najbolestnejšia časť tohoto boja, dokonca viac bolestivá ako na začiatku.

Čelila som odmietaniu ako zlomená platňa; hrala dookola to isté. Bolo to ako bolestivé kopnutie do žalúdka a bodnutie do srdca. No aj tak som stála vo viere a vo všetkom, čo ma Pán naučil počas postenia sa, vrúcnej modlitby a čítania/recitovania Slova. Pravdepodobne som vyplakala najviac sĺz a najmenej jedla počas tohto obdobia, ako hocikedy predtým. Často prirovnávam toto posledné obdobie mojej skúšky ako "záverečná skúška." Počas toho, ako bol môj manžel ťahaný sem a tam dobrom a zlom, bolo to, akoby Pán dovolil tento kritický čas, aby vyskúšal a natiahol moju výdrž, vieru a vytrvalosť. Cítila som sa ako Jób, ktorý podstupoval posledné skúšky, alebo ako traja chlapci v peci, keď sa oheň zvýšil o sedem stupňov. 

Chvála Bohu, lebo napriek tomu, že to neznesiteľne bolelo, vyšla som z toho zdokonalená, čistá a zasvätená! Celá búrka skončila za rok a pol. Majte na pamäti keď prechádzate touto skúškou, že v skutočnosti je táto skúška celoživotná. 

Na začiatku som mala Kresťanského poradcu, ktorý mi poradil, aby som sa s ním rozviedla!!!! [zdrž sa všetkých poradcov, teraz by som počúvala iba niekoho, kto cez toto prešiel a vyhral. ] Lebo iba Boh bol schopný obnoviť neriešiteľnú situáciu!! Povolal niečo, čo bolo mŕtve opäť do života!! 

Sú to už dva roky, čo sa môj manžel vrátil natrvalo domov. Bol potrebný aspoň rok na vyliečenie a prekonanie škody, no nové manželstvo v Kristovi a zničenie kliatby rozvodu stálo za to. Ani jeden z nás nemôže byť v manželstve viac šťastný.

Môj manžel mi denne hovorí, že ma miluje a že mu chýbam, keď je v práci. Vďaku vzdávam Bohu za to všetko, čo ma naučil počas mojej skúšky a teraz, to čo sa zdalo ako kliatba je skutočné veľdielo požehnania od Pána. Všetko robí nové!!

Kery, OBNOVENÉ z Texasu

Neuveriteľne obnovené (Bohom) a viac!

Po troch rokoch s Restore Ministries - Spoločenstvom obnovy a členom tohto spoločenstva, nielen že sa môj manžel vrátil domov k deťom a ku mne, no prijal Ježiša a bol pokrstený a teraz rastie míľovými krokmi v Kristovi!! Obaja sme očistení a obnovení, vďaka Bohu!

Pán mal so mnou veľa práce, aby som sa naučila, ako milovať a modliť sa za môjho manžela; najskôr som sa musela vzdať všetkej nenávisti, odporu a bolesti, tak ako aj môj manžel. Obaja milujeme Pána a sme do seba zamilovaní a chceme pracovať v spoločenstve pre manželov.

Cez moje skúšky, princípy z Božieho Slova a zdroje z tohto spoločenstva som sa naučila vytrvalosti, nikdy sa nevzdať, trpezlivosti a VEDOMIU, že Pán počuje naše modlitby.

Zdroje, ktoré by som odporučila: Restore Ministries - Spoločenstvo Obnovy, knihy tohoto spoločenstva a Bibliu!

Aj keď si to neuvedomujeme, Boh vypočul naše modlitby a pokračuje v práci s našimi srdciami. On je verný Boh, dodrží Svoje sľuby, ktoré nám dal, keď sme aj my verné. Zaslúži si našu chválu a úctu!

Neexistuje iný spôsob, ako by mohlo byť naše manželstvo zachránené bez Boha. Boli sme manželmi 21 rokov, keď môj manžel odišiel. Bol nahnevaný,rozčarovaný, zakríknutý a naplnený nepriateľstvom. V tom čase hovoril, že "skončil" no vďaka Pánovi, lebo ON mal iný plán. Vďaka ti, Ježiš!

Diane OBNOVENÉ z Kalifornie, 

Boh zasiahol tak rýchlo, že som ani nestihla vypočuť kazety!

Neexistujú slová, ktoré by dostatočne oslávili Boha za to, kto je, a čo môže urobiť! On je Boh nemožného! Jeho láska k nám je hlbšia a širšia a vyššia, ako si vieme predstaviť. Chce nás požehnať a na oplátku žiada tak málo. Poslušnosť s vierou a oľutovanie, prináša uzdravenie.

Toto je moje druhé manželstvo. Bola som predtým vydatá (keď som bola neveriaca) a odišla som z manželstva v nenávisti a hneve. Tento krát to bolo ale úplne iné, kvôli Božej milosti!

Keď bol môj manžel preč, Pán ma neustále povzbudzoval a ukazoval mi cez Písmo a iných, že naše manželstvo bude obnovené. Pripomenul mi, že to bude On, kto obmäkčí srdce môjho manžela, keď som hľadala a poslúchala.

Od začiatku som hľadala a Boh mi ukazoval, čo mám robiť. Mesiace predtým, ako môj manžel odišiel, začala som sa modliť za jeho zlomenie. O šesť mesiacov neskôr stratil prácu, a časom sa rozhodol, že odíde. V tomto čase mi Pán povedal, aby som čakala na Neho, a nechala manžela ísť—že sa ako marnotratný vráti. Boh ma povzbudzoval, aby som Mu verila a vzdala sa všetkej kontroly. Zobudil ma a povedal, aby som sa postila a modlila. Ukázal mi, že musím byť milujúca a nežná, keď rozprávam. Pán mi dal Jeho bezpodmienečnú lásku pre môjho manžela, bez ohľadu na okolnosti. Nehnevala som sa na neho, ale viac som sa do neho zamilovala počas tohoto obdobia, keď bol preč!

Nikdy som sa nespýtala na DŽ, no Pán ma zobudil, aby som sa modlila zakaždým, keď bol manžel v pokušení. Môj manžel povedal, že fyzicky mi bol verný a ja viem, že je to pravda kvôli tomu, čo mi Pán ukázal. Na začiatku mojej krízy mi Pán tiež ukázal, aby som si nezaobstarala právnika a nestarala sa o peniaze, čo bolo veľmi ťažké, lebo moja bohatá rodina na tlačila, aby som po ňom išla. Pán ma viedol a napísala som manželovi jeden zamilovaný dopis, kde som ho požiadala o odpustenie.

Počas nášho odlúčenia ma slobodné ženy z Nedeľnej školy  žiadali, aby som sa k nim pridala. Povedala som im, že nie som slobodná, ale vydatá a—Božia vôľa—nech sa stane! RMI som našla, keď som bola raz v kostole a rozprávala sa s rozvedenou ženou; ona mi dala vašu brožúru a podelila sa so mnou o svojej situácii. Prišla som domov a okamžite som vyhľadala vašu stránku, a na ďalší deň som si objednala materiály.

Objednala som si prvý balíček a okamžite si prečítala knihu o obnove manželstva, ktoré je úžasná. Napriek tomu, že mi Pán sľúbil, že naše manželstvo bude obnovené, manžel požiadal o rozvod a tak som si objednala knihu o rozvode. Odpovedala som bez právnika  a—chvála Pánovi!—náš záznam už viac nie je v súdnom systéme! Stále si musím vypočuť kazety, lebo Boh pohol tak rýchlo!

Opäť som sa týždeň postila a modlila, tak ako hovorí vaša kniha. To bol týždeň pred tým, ako som sa mala stretnúť s manželom po prvý krát za tri mesiace! Bola som prvá, ktorá hovorila, keď sme sa stretli. Požiadala som ho o odpustenie, čo naozaj otvorilo dvere a on sa rozplakal.

Do dvanástich hodín po našom prvom rozhovore (troj-hodinový rozhovor), zavolal a požiadal, či sa môže vrátiť domov! O dvadsaťštyri hodín neskôr požiadal naše štyri deti o odpustenie! Teraz je zmenený muž, vždy dá najskôr na moje potreby. Teraz viem, že Pán použil tieto skúšky, aby nás očistil, aby sme obaja boli dobrí manželia, tak, ako On chce, aby sme boli.

Bola to tvoja kniha, ktorá ma presvedčia o všetkých mojich hriechoch—že som sa hrala na ducha svätého voči môjmu manželovi, bola som vodca v domácnosti, bola som kritická a súdila som, atď. Teraz mám úzky vzťah s Pánom, no toto boli oblasti, ktoré som zanedbala, a musela som dať Boha na prvé miesto vo všetkých týchto veciach. Boh hovoril k môjmu srdcu denne a dal mi silu a vieru, aby som poslúchla. Videla som, ako sa môj zázrak otvára a dávam Mu všetku chválu!

Boh ma mení denne. Pracujem na "Múdrej žene" a súhlasím so všetkým, čo učí. Ako vodca Štúdia Biblie, rada by som ju ponúkla iným ženám. Teším sa na to, ako Pán pohne a dúfam a modlím sa, aby môj manžel jedného dňa (neznáša všetky tieto veci) požiadal o knihu Múdry muž (A Wise Man).

Dva zdroje, ktoré by som najviac odporučila sú Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo a Múdra žena. Verím, že aj né zdroje sú hodnotné, no prečítala som iba tieto. Viem, že Boh použije vaše spoločenstvo neuveriteľným spôsobom—a vlastne, už to urobil! Moji susedia, ktorí boli 20 rokov misionármi, majú obnovené manželstvo po tom, ako si manželka prečítala tvoju knihu za jeden deň!

Už som sa podelila s vašou webovou stránkou s najmenej desiatimi ženami a chcem povedať o tom celému svetu. Odporúčam vaše zdroje priateľom v ťažkom aj dobrom manželstve—myslím, že každá žena by mala prejsť touto knihou bez ohľadu na stav jej manželstva! Kupujem kópiu pre nášho syna a nevestu a tiež pre dcéru, ktorá je zamilovaná. Prajem si, aby každá žena mala vašu knihu predtým, ako sa vydá.

On je Lekár, Obnoviteľ, Vykupiteľ, Milovník našich duší. Chválim Ho dňom i nocou, vždy a navždy!!!

Ďakujem a nech vás Boh požehná aj vaše spoločenstvo.

Shelia, OBNOVENÉ v Kolorade

Katastrofálne okolnosti, no Boh aj tak oslobodil!

Hľadala som Kresťanské stránky o manželskej obnove, nie o zotavení sa po rozvode, lebo som verila, že Boh chce naše a všetky manželstvá uzdraviť.

Praktizovala som okultizmus po väčšinu môjho života, no po tom, ako môj manžel odišiel, Boh sa mi dal poznať a oslobodil ma z tohto bremena.

Keď som prijala Krista ako môjho Záchrancu, zmenil ma na ženu, akú môj manžel chcel a potreboval po celý čas. Viedol ma k vašej stránke a ukázal mi, že to s mojim manželom alebo manželstvom nevzdal, a chcel, aby som stála v medzere.

Boh mi ukázal Jeho pravdu cez Jeho Slovo—MUSÍŠ poznať Božie prisľúbenia, aby si si nárokovala na Jeho prisľúbenia! Nič nie je nemožné pre nášho Pána! Tvoje zdroje mi pomohli a naučili ma, že tvoje skutky ukazujú Bohu, že v Neho veríš. Tým, že som nosila moju obrúčku, vzdala som sa právnika a hovorila iným, že sa môj manžel vráti, potvrdila som, že verím, čo mi Boh povedal!

Použila som iba vašu stránku ako môj jediný zdroj. Informácie ma viedli, aby som hľadala Božie Slovo a čerpala z neho silu. 

Po jedenástich mesiacoch sa môj rozmarný manžel vrátil domov! Boh bol verný svojmu Slovu a prísľubom, že ma zdvihne, keď sa veci budú zdať beznádejné, dal mi nádej a silu, ktorú som potrebovala, aby som stála v medzere za naše manželstvo. Dal mi obrovský pokoj a radosť a môj manžel povedal, že ma videl v "inom svetle."

Môj manžel si myslel, že chcel DŽ, no už ju viac nechcel. A okrem toho videl, že je s našimi štyrmi deťmi a mnou naozaj šťastný. Vedel, že ho Boh volá—musíš Ho dať prvého.

Modlila som sa, aby Boh obnovil naše manželstvo počas toho, keď tu bola moja rodina, no Boh urobil viac, ako som prosila a jednu nedeľu večer zjednotil celú rodinu. Moja mama a sestra prišli z Aljašky, aby navštívili môjho brata, ktorý mal mozgový nádor a matka môjho manžela prišla z mesta, aby bola s nami!

Potom môj manžel všetkých zjednotil a zlomil sa pred nami, žiadal o odpustenie a povedal, že sa vracia domov! Iba hodinu predtým, mi mama a brat povedali, že sa domov nevráti, a je na čase, aby som to nechala! Povedala som im, že Boh mi povedal opačne a že budem čakať na Jeho perfektné načasovanie. Do hodiny všetci svedčili o Božej mocnej ruke, ktorá konala pred ich očami! Chvála Bohu—je taký úžasný!

Môj manžel žiadal o modlitbu, keď sme sa spojili do kruhu. Prišiel naňho "zbožný zármutok"—to bol úžasný zážitok pre celú rodinu!

Môj manžel mi po celý čas rozprával, že bol šťastný s DŽ, nemiluje ma, NIKDY sa domov nevráti a rozvedie sa hneď, ako si to bude môcť dovoliť. Keď hovoril tieto veci, bolelo to, no Duch Svätý mi povedal, že to boli lži, a že sa mám sústrediť na Krista a Jeho pravdu.

Nikdy sa nevzdaj! Možno nevidíš, čo Boh robí s tvojim manželom pokiaľ je preč, ale vedz, že On pracuje! Môj manžel sa zdôveril svojej matke, že jeho rok s DŽ bol najhorším rokom, aký kedy mal. Povedal, že urobil obrovskú chybu a chcel sa vrátiť domov, no nevedel, ako! Spal na sedačke v ich dome po dlhú dobu!

Vidíš, nič nie je ťažké pre Pána! Pozeraj na Neho, nie na okolnosti. Buď vytrvalá v modlitbe, a uver, aby si mohla dostať! Dovoľ Bohu, aby ťa utvoril a urobil na osobu, akú ťa chce mať; a potom urobí to isté s tvojim milovaným manželom!

Ďakujem ti Nebeský Otče, že nás tak veľmi miluješ a počuješ náš plač! Tvoja pravda naozaj mení srdcia človeka a oslobodzuje ich! Všetka chvála patrí Bohu! Nech ťa požehná a prinesie tvojho partnera s ktorým ste jedno telo, čoskoro domov!

Darla, OBNOVENÉ z Ohia

Úžasná obnova a viac!

Roky som bola zúfalá, pred tým, ako som našla RMI—v roku 1995. Našla som vás cez iné spoločenstvo, ktoré uvádzalo RMI ako alternatívu. 

Uvedomila som si, ako som manžela a seba ponižovala mojimi ústami tým, že som každému hovorila, aby sa za nás modlili a rozprávala o našich problémoch. Každému som povedala všetky zlé veci, ktoré urobil, a neuvedomila som si, že som bola slepá, drzá a panovačná. Začala som vidieť moje skutky a hriechy. Naozaj som bola tá Abigail manželka; bola som čistá na povrchu, ale klamárka a manipulátorka vnútri.  

Boh mi začal ukazovať, aká som a robí to dodnes. Začala som byť láskavá, vďačná a ustúpila som. Bola som ticho až na pár výnimiek na začiatku. Opakovane som pozerala videá. Bolelo to, keď som si uvedomila, že moje ústa boli ako nožnice.

Znevážila som Boha, môjho manžela a našu rodinu, bola som ozajstný pokrytec. Začala som mlčať. Napísala som listy všetkým, s kým som hovorila a povedala som im o mojich vlastných hriechoch a pádoch. Začala som vyzdvihovať manžela v očiach našej dcéry a milovať bezpodmienečne. 

Naučila som sa, že všetko, čo som kedy mala, bol Ježiš Kristus. Naučila som sa, a čítala som dookola Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo. Tiež som sa naučila, aký poklad je môj manžel a moja rodina a ako môžeš vyhrať celý svet, no ak tvoja rodina nie je s tebou, je to bezcenné. No tiež som si uvedomila, že sa nemôžem vysmievať a pýtať sa ho otázky.

Cez modlitbu som sa naučila, že Boh otočil situáciu. Nemusela som prosiť, nemusela som sa vyhrážať, ani kričať. Musela som to odovzdať, byť láskavá a modliť sa. Musela som urobiť závažné zmeny a Boh stále vykonáva závažné zmeny v mojom živote. Úprimne, čaká ma dlhá cesta.

Keď som sa začala meniť, Boh otočil situáciu. Keď manžel prišiel domov, musela som navštíviť miesta a robiť veci, ktoré robil s ňou (DŽ). Vnútri som chcela zomrieť. Bolo to veľmi bolestné. Keby som nemala videá RMI, bola by som pod tlakom pukla.

Mám kazety, no niektoré som posunula ďalej a to isté som urobila s vašimi knihami. Kniha "Múdra žena" našla pred dvoma týždňami nový domov. Všetky materiály boli veľmi potrebné! Videá a Ako Boh môže a obnoví tvoje manželstvo boli životne dôležité. Moja rada—"zadováž si tak veľa, ako môžeš!"

Môj manžel je doma už viac ako rok. Bolo to veľmi zložité, lebo skúšky sú ťažšie. Dámy a muži, nevzdávajte sa. Keď hovorím, že je to ťažšie, tak je. No aj tak je to iba z Božej milosti a všetko, čo som sa naučila je, zachovať pokoj po celý čas.

Chválim Boha, lebo môj manžel spí s rukami okolo mňa a stále mi hovorí, ako ma miluje. Chválim Boha, lebo bol čas, keď tieto veci nehovoril.

Chválim Boha, lebo manžel sa vyjadril, že túži pracovať doma, chce si otvoriť biznis v prerobenej garáži. Toto je dar od Boha, lebo on sa už viac nestaral ani mu nezáležalo na jeho veciach.

Môžem dať vzrušujúce detaily—som už vydatá 25 rokov. Predtým som prosila manžela, aby čítal so mnou Božie Slovo. Teraz ma niekedy zobudí a nalieha, aby so mnou čítal Bibliu a modlil sa každé ráno od minulého októbra. Číta mi a vysvetľuje Božie Slovo.

Chválim Boha, lebo v minulosti by som ho bola opravovala. Teraz opravuje on mňa. To je radosť. Stále mám ťažkosti s realitou, lebo počas 24 rokov to bolo ťažké. Ježišovi Kristovi ďakujem verejne. Ďakujem Bohu.

Musela som zostať doma a nechodila som do kostola, lebo som čakala na Boha, aby viedol môjho manžela. To bolo najťažšie. Pred jeho návratom som bola v kostole a Kresťanskej škole skoro denne. Bola som veľmi rozrušená, no Pán mi opäť ukázal jeho láskavosť v krajine žijucich a o sedem mesiacov neskôr viedol môjho manžela do kostola! Teraz sme tam už rok!! Bohu vzdávam všetku  slávu.

Kelly, OBNOVENÉ v New Yorku

SLV-WRYM-NEW-COVER-Front

 Kapitola 4
Rôzne Skúšky

Pokladajte to len za radosť,
keď podstúpite všelijaké skúšky, veď viete,
že skúška vašej viery prináša vytrvalosť.
-Jakuba 1:2-3

Čo Boh zamýšľa s našimi skúškami a súženiami? Veľa kresťanov nemá ani potuchy, prečo Boh na nás dopúšťa trápenie. Nemôžeme sa ani čudovať, že tak veľa veriacich je v dnešnej dobe porazených, keď tomu nerozumejú. My však spoznáme úžitok, ktorý nám naše skúšky prinesú, najmä budovanie viery a vytrvalosti, potrebných pre ukončenie testu, ktorý nám bol udelený.

Najdôležitejšou vecou, ktorú si musíme uvedomiť počas týchto skúšok, trápení, testov a pokušení je, že Boh má všetko pod kontrolou! Sú to Jeho ruky, ktoré dopustia či nedopustia rôzne skúšky. Keď dopustí, spolu so skúškou posiela aj milosť, ktorá nám umožní vytrvať.

Povolenie k nešťastiu. Najpovzbudivejšou vecou je poznanie, že Satan sa nás nemôže dotknúť bez súhlasu Boha. „Tu Pán povedal Satanovi: ,Hľa, všetko, čo má, je v tvojich rukách, iba jeho samého sa nedotkni!‘“ (Jób 1, 12) Satan nielenže potrebuje povolenie, ale dostane aj inštrukcie, ako sa nás môže dotknúť. „Šimon, Šimon, hľa, Satan si vás vyžiadal, aby vás preosial ako pšenicu.“ (Lk 22, 31)

Pokušenia. Písmo hovorí, že pokušenia, cez ktoré prechádzame, sú ľudské; no Boh poskytne cestu, ako uniknúť. „Skúška, ktorá na vás dolieha je iba ľudská. A Boh je verný. On vás nedovolí skúšať nad vaše sily, ale so skúškouaj schopnosť, aby ste mohli vydržať.“ (1Kor 10, 13) On ťa nevyslobodí z ohňa, dokým nie si ochotná zotrvať v ňom, prejsť ním a vydržať!

Pokušenia sú privolané našou vlastnou žiadostivosťou. Žiadostivosť predstavuje jednoducho to, čo my chceme. Boh nás nemôže pokúšať, aby sme konali zlo, ale je to naša žiadostivosť, ktorá nás pokúša robiť to, čo vieme, že by sme nemali. „Nech nik v pokušení nehovorí: ‚Boh ma pokúša.‘ Veď Boha nemožno pokúšať na zlé a ani on sám nikoho nepokúša. Ale každého pokúša vlastná žiadostivosť, ktorá ho zachvacuje a zvádza.“ (Jak 1, 13,14) Ženy sú prichytené pri odsudzovaní manželových žiadostivostí (cudzoložstvo, drogy, alkohol, pornografia), ale nevidia vlastnú žiadostivosť, ktorú majú pre jedlo, nakupovanie, dokonca i manželstvo! Žiadostivosť je žiadostivosť - túžba za niečím, čo my chceme!

Sme v Jeho rukách. „Keď som na to všetko upriamil svoje srdce a chcel som to všetko vyskúmať, zistil som, že spravodliví a múdri ľudia aj ich diela sú v Božích rukách.“ (Kaz 9, 1) Robíme hlúpu chybu, keď sa pokúšame dostať veci od iných, najmä od našich manželov; veď všetko, čo dostaneme, bude od Pána!

„Mnohí sa usilujú získať blahovôľu panovníka, lenže od Pána je rozhodnutie pre každého človeka.“ (Prís 29, 26) „Kôň býva prichystaný na deň, keď sa strhne boj, lenže Pán dáva víťazstvo.“ (Prís 21, 31) „Lós sa hádže do záhybu, ale každé jeho rozhodnutie býva od Pána.“ (Prís 16, 33) „Sťa vodná struha je srdce kráľa v ruke Pánovej, vedie ho, kamkoľvek chce.“ (Prís 21, 1)

Pokánie a spasenie. „Teraz sa radujem nie preto, že ste sa zarmútili, ale že vás ten zármutok pohol na pokánie. Bol to zármutok podľa Božej vôle, aby ste v ničom neutrpeli škodu našou vinou. Veď zármutok podľa Božej vôle spôsobuje pokánie na trvalú spásu; zármutok sveta spôsobí smrť.“ (2Kor 7, 9-10) Boh dopustí, aby sme žialili, lebo to nás privedie k pokániu. Keď sa pokúšame vyvolať pocity viny v našich manželoch za to, čo spôsobili, neprinesie to pravé a úprimné pokánie, ale namiesto toho ich srdcia zatvrdnú voči nám (a Bohu)!

Potrebujeme milosť. „Ale on mi povedal: ‚Stačí ti moja milosť, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti.‘ A tak sa budem radšej chváliť svojimi slabosťami, aby vo mne prebývala Kristova sila. Preto mám záľubu v slabostiach, v potupe, v núdzi, v prenasledovaní a v úzkostiach pre Krista; lebo keď som slabý, vtedy som silný.“ (2Kor 12, 9-10) Ak nepreukážeš spokojnosť vo svojich súženiach, nikdy nezažiješ uzdravenie.

Úžasná milosť

Ako dostaneme milosť, ktorú potrebujeme na prekonanie skúšok? Milosť obdržíme cez pokoru. „Boh pyšným odporuje, ale  pokorným dáva milosť.“ (Jak 4, 6) „Lebo každý, kto sa povyšuje, bude   ponížený: a kto sa ponižuje, bude povýšený.“ (Lk 18, 14) „Blahoslavení tichí, lebo oni budú dedičmi zeme.“ (Mt 5, 5) „Vlastná pýcha ponižuje človeka, ponížený duchom  však dosahuje slávu.“ (Prís 29, 23)

Chválenie sa svojimi slabosťami, vyznávanie našich vín a naša poníženosť umožnia Duchu Svätému, aby v nás prebýval. Potom sa naučíme byť spokojné bez ohľadu na to, čo sa deje. Ak sme raz spokojné, Boh nám dá to, čo hľadáme – späť našich manželov!

Naučiť sa spokojnosti. Vidíme, že spokojnosti sa musíme učiť cez ťažké okolnosti, ktoré Boh dopustil. „Nehovorím to preto, že by som mal nedostatok. Naučil som sa vystačiť s tým, čo mám. Viem žiť skromne a viem aj oplývať. Všade a všetko som sa už naučil: byť sýty aj hladovať, mať hojnosť i núdzu trieť.“ (Flp 4, 11-12)

Naučiť sa poslušnosti. Aj Ježiš sa naučil poslušnosti cez svoje utrpenie. „A hoci bol Synom, z toho, čo vytrpel, naučil sa poslušnosti. (Hebr 5, 8)

Zdokonalí nás. „A som si istý, že Ten, čo začal vo vás dobré dielo, aj ho dokončí až do dňa Krista Ježiša.“ (Flp 1, 6). Ak raz začal dobré dielo v tebe (v manželovi, blížnych), aj ho dokončí. A prosím, nehraj sa na „mladšieho ducha svätého“ s tvojím manželom!

Musíme utešovať iných. Nemáme len prijímať Božiu útechu – máme príkaz dať túto útechu iným, nezáležiac na tom, čo ich postihlo! „Otec milosrdenstva a Boh všetkej útechy! On nás potešuje v každom našom súžení, aby sme mohli aj my potešovať tých, čo sú v akomkoľvek súžení, tou útechou, ktorou Boh potešuje nás.“ (2Kor 1, 3-4)

Otcova výchova. Mnohokrát je naše súženie Božím pokarhaním za nepočúvnutie Jeho príkazov. „‚Syn môj, nepohŕdaj Pánovou výchovou, ani neklesaj, keď ťa On karhá. Lebo koho Pán miluje, toho tresce, a šľahá každého, koho prijíma za syna.‘ Je na vašu nápravu, čo znášate. Boh s vami zaobchádza ako so synmi. Nepodriadime sa tým viac Otcovi, aby sme mali účasť na Jeho svätosti?!” (Hebr 12, 5-10) Keď príde trápenie do tvojho dňa, spýtaj sa - je to Boh, aby ma pokarhal alebo aby ma testoval, ako budem reagovať?”

Výchova je požehnanie. Musíme nasledovať príklad prorokov z Biblie, a tak pomôcť iným niesť utrpenie. „Za príklad, ako trpieť a byť trpezlivým, berte si, bratia; prorokov, ktorí hovorili v mene Pánovom. Hľa, blahoslavíme tých, ktorí vytrvali. Počuli ste o Jóbovej vytrvalosti a videli ste, ako to Pán ukončil. Lebo Pán je milosrdný a milostivý.“ (Jak 5, 10-1)

Dostať požehnanie. Keď nám bolo spôsobené zlo a dostalo sa nám urážky, musíme to prekonať bez toho, aby sme ich vrátili, a obdržíme požehnanie. Musíme mať na pamäti, že urážky a zlo sú nám hodené do cesty ako príležitosť získať požehnanie. Prvý Petrov list 3, 9 hovorí: „Neodplácajte sa zlým za zlé alebo zlorečením za zlorečenie, ale naopak, žehnajte, lebo ste povolaní, aby ste dostali dedičstvo požehnania.“ „Ale ak aj trpíte pre spravodlivosť, ste blahoslavení. Neľakajte sa ich hrozieb a neplašte sa.“ (1Pt 3, 14) Nečakaj, že budeš požehnaná, keď budeš na zlo odpovedať zlom.

Výchova môže byť bolestivá. Vychovávanie nie je nikdy radostné, keď sa v ňom práve nachádzaš. No tie, ktoré boli trénované Jeho výchovou, poznajú spravodlivú odmenu – pokoj a uzdravené manželstvo. „Pravda, každá výchova v prítomnosti sa nezdá radostná, ale krušná; neskôr však prináša upokojujúce ovocie spravodlivosti tým, ktorých ona vycvičila.“ (Hebr 12, 11)

Začína sa to kresťanmi. Prečo musí utrpenie najprv začať u kresťanov? Lebo neposlušní a hriešni kresťania nikdy nepritiahnu druhých k Bohu. A zase - je  to „Božia vôľa“, že prežívame utrpenie.  Musíme  prijať utrpenie  (obyčajne z rúk  druhých: dokonca našich  vlastných manželov) odovzdaním sa do Božích rúk. „Lebo je čas, aby sa začal súd od Božieho domu. Ale ak sa začne od nás, aký bude koniec tých, čo neveria Božiemu evanjeliu?! Preto aj tí, čo trpia podľa Božej vôle; nech dobrými skutkami odporúčajú svoje duše vernému Stvoriteľovi.“ (1Pt 4, 17,19)

Sila našej viery. Je to naša viera, ktorá otvára dvere zázrakom. Musíš veriť, že On je schopný zachrániť tvoje manželstvo, a nepochybovať vo svojom srdci. „Ježiš im na to povedal: ‚Majte vieru v Boha. Veru, hovorím vám: Keď niekto povie tomuto vrchu: Zdvihni sa a hoď sa do mora, a vo svojom srdci nezapochybuje, ale uverí, že sa stane, čo povedal, stane sa mu to. Preto vám hovorím: Verte, že všetko, o čo v modlitbe prosíte, ste už dostali, a budete to mať.‘“ (Mk 11, 22-24)

Boh nám vo svojom Slove povedal, že budeme trpieť. „Lebo aj keď sme boli u vás, predpovedali sme vám, že prídu na nás súženia; aj sa tak stalo, ako viete. Preto keď som to ani ja už nemohol ďalej vydržať, poslal som ho, aby som zvedel o vašej viere, či vás azda nepokúšal pokušiteľ a naša námaha nevyšla nazmar.“ (1Sol 3, 4-5) To, čo sa stalo v tvojom manželstve, nie je znakom, že je všetko stratené. Boh to len využil, aby získal tvoju pozornosť, a teraz to využíva, aby ťa zmenil. Nevzdávaj sa! Nedovoľ Satanovi, aby ukradol zázrak, ktorý má Boh pre teba, keď vydržíš a zvíťazíš!

S Bohom. „Ježiš sa na nich zahľadel a povedal im: ‚Ľuďom je to nemožné, ale Bohu je všetko možné.‘“ (Mt 19, 26) „Ježiš sa na nich zahľadel a povedal: ‚Ľuďom je to nemožné, ale Bohu nie. Lebo Bohu je všetko možné.‘“ (Mk 10, 27) Nič, absolútne nič nie je nemožné s Bohom. Spolupracuj s Bohom. Nerob si plán a neočakávaj, že Boh ho požehná. On nebude spolupracovať s tebou, ale ty musíš spolupracovať s Ním.

Čo hovoríš. „Držme sa svojho vyznania.“ (Hebr 4, 14) „Ale uctievajte sväto Krista, Pána, vo svojich srdciach, stále pripravení obhájiť sa pred každým, kto vás vyzýva zdôvodniť nádej, ktorá je vo vás. (1Pt3, 15) „Či nás náš Boh, ktorého si ctíme, môže vytrhnúť z rozpálenej pece a z tvojich rúk, kráľu, oslobodiť nás, ale aj ak nie...“ (Dan 3, 17,18) Musíme hovoriť to, čo Boh povedal vo svojom Slove, bez pochybností, s vierou na perách. Ale počkaj, pokiaľ ťa vyzvú. Budú sa ťa pýtať, či si naplnená radosťou Pánovou uprostred tvojho súženia! Keď sa ťa pýtajú na dôveru: ktorú  máš, čo  sa  týka  tvojho  manželstva: uisti  sa: že  odpovieš s úctou: rešpektom a jemnosťou. Nikdy nepouži Písmo, aby si s niekým argumentovala! Poznámka: ak je to tvoj manžel, kto sa pýta, pamätaj, že on bude „vyhraný bez slov“!

Upni svoju myseľ a zostaň nemenná. „Preto si prepášte bedrá mysle, buďte triezvi a celú svoju nádej uprite na milosť, ktorú dostanete, keď sa zjaví Ježiš Kristus.“ (1Pt 1, 13) („Triezvy“ znamená mať jasnú myseľ.) Maj jasnú myseľ v tom, čomu naozaj veríš, aby si sa vyhla dvojitému zmýšľaniu.

Buď veselá. Musíme byť veselé v našich súženiach, lebo vieme, že skrze ne sa stávame vytrvalými čeliť prekážkam, ktoré nám stoja v ceste. „Bratia moji, pokladajte to len za radosť, keď podstúpite všelijaké skúšky, veď viete, že skúška vašej viery prináša vytrvalosť. A vytrvalosť sa má ukázať v dokonalých skutkoch, aby ste boli dokonalí a neporušení a v ničom nezaostávali. Ak niekomu z vás chýba múdrosť, nech si prosí od Boha, ktorý dáva všetkým štedro a bez výčitky, a dostane ju. Ale nech prosí s vierou, bez pochybovania. Lebo kto pochybuje, podobá sa morskej vlne, hnanej a zmietanej vetrom.“ (Jak 1, 2-6)

Buď pripravená - tvoja viera bude skúšaná! Strach a pochybnosti prepadnú hocikoho; ty im však nevenuj pozornosť! Namiesto toho mysli na dobré veci. Ak pochybuješ, budeš mať problém s vierou a tvoje skúšky budú ešte ťažšie. A pamätaj, že budeme mať rôzne skúšky, niektoré väčšie a niektoré budú čisté útoky. Musíme Bohu ďakovať za všetky skúšky. To je naša obeta chvály.

Raduj sa! „Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa! Vaša miernosť nech je známa všetkým ľuďom. Pán je blízko. O nič nebuďte ustarostení. Ale vo všetkom modlitbou, prosbou a so vzdávaním vďaky prednášajte svoje žiadosti Bohu. A Boží pokoj, ktorý prevyšuje každú chápavosť, uchráni vaše srdcia a vaše mysle v Kristovi Ježišovi. Napokon, bratia, myslite na všetko, čo je pravdivé, čo je cudné, čo je spravodlivé, čo je mravne čisté, čo je milé a čo má dobrú povesť, čo je čnostné a chválitebné! Robte to, čo ste sa naučili, prijali, počuli a videli na mne! A Boh pokoja bude s vami.“ (Flp 4, 4-9)

Očividne je najviac bitiek vyhraných alebo stratených v mysli. Nasleduj Pánovu radu o pokoji počas skúšok a zvíťazíš nad nimi - chváľ Pána uprostred skúšok! Raduj sa, lebo vieš, čo pre teba robí. Mysli na to, rozprávaj o tom a počúvaj iba to. Veľakrát ti blízki priatelia zavolajú, aby ti povedali niečo, čo vedia o tvojom manželovi. Obyčajne to nie sú dobré správy, nie sú pekné, čisté ani správne - tak to nepočúvaj!

Viera je neviditeľná. Ženy mi často píšu, lebo hľadajú nejaký znak zlepšenia ich manželskej situácie alebo manželovho postoja voči nim. Pamätaj, že Písmo je v tomto veľmi jasné – viera je neviditeľná!

„Preto neochabujeme; a hoci náš vonkajší človek chradne, náš vnútorný sa zo dňa na deň obnovuje. Veď naše terajšie ľahké súženie prinesie nám nesmierne veľkú váhu večnej slávy, ak nehľadíme na to, čo je viditeľné, ale na to, čo je neviditeľné; lebo viditeľné je dočasu, ale neviditeľné je naveky.“ (2Kor 4, 16-18)

Viera je dôkazom toho, čo nevidíme. Keď prechádzaš tým, čo Pavol nazval „ľahkým súžením“, stále ti to môže lámať srdce a byť veľmi bolestivé. Pripomeň si tú najdôležitejšiu pravdu - tieto súženia sú tu iba dočasu! A tie isté súženia nielenže sú tu iba dočasu, ale aj vytvárajú pre teba niečo úžasné – pripravujú ťa na nové a krásne manželstvo. Pamätaj, utrpenie je dočasné, ale úžitok je naveky! „Viera je základom toho, v čo dúfame, dôkazom toho, čo nevidíme.“ (Hebr 11, 1)

Žijeme vo viere, nie v nazeraní. Veľa ľudí začne veriť, až keď uvidí, že sa niečo deje. To ale nie je viera! „Lebo žijeme vo viere, a nie v nazeraní.“ (2Kor 5, 7)

Pozeranie na okolnosti. Keď sa Peter pozrel, čo sa vôkol neho deje, potápal sa - a ty sa začneš tiež. „On povedal: ‚Poď!‘ Peter vystúpil z loďky, vykročil po vode a šiel k Ježišovi. Ale keď videl silný vietor, naľakal sa. Začal sa topiť a vykríkol: ‚Pane, zachráň ma!‘ Ježiš hneď vystrel ruku, zachytil ho a povedal mu: ‚Maloverný, prečo si pochyboval?‘“ (Mt 14, 29-31)

Pre naše skúšanie. Pravdepodobne najdôležitejšou úlohou je byť schopnými prejsť testom - testom našej viery v Jeho Slovo - a nebyť zmietané emóciami a falošnými výrokmi iných. „Bratia moji, pokladajte to len za radosť, keď podstúpite všelijaké skúšky, veď viete, že skúška vašej viery prináša vytrvalosť. A vytrvalosť sa má ukázať v dokonalých skutkoch, aby ste boli dokonalí a neporušení a v ničom nezaostávali.“ (Jak 1, 2) Keď sa staneš dokonalou, vtedy uvidíš manžela doma!

Skúška ohňom. „Preto sa radujete, hoci sa teraz, ak treba, trochu aj rmútite pre rozličné skúšky, aby vám vaša vyskúšaná viera, omnoho vzácnejšia ako pominuteľné zlato, ktoré sa tiež skúša ohňom, bola na chválu, slávu česť vtedy, keď sa zjaví Ježiš Kristus.“ (1Pt 1, 6-7)

Veľa žien neprešlo skúškou a ďalej blúdili po púšti, tak ako ľudia Izraela pre svoj nedostatok viery. Mrmlali a sťažovali sa, čo viedlo k rebélii. Dôkaz viery, ktorým je srdce plné viery a spokojnosť v prítomnosti, je vzácnejší nad zlato.

Udržuj vieru. Nerob si svoj vlastný plán, keď sa veci zhoršia; nerob ústupky v tom, na čom si už začala pracovať. Satan je známy tým, že prináša nové, no chybné riešenia našich problémov. Rozlíšenie a rozhodnutie zostať na správnej ceste je test, ktorým musíme prejsť. „Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval. Už mám pripravený veniec spravodlivosti.“ (2Tim 4, 7-8)

Povraz troch. Ak si nejaký ten čas kráčala s Pánom, ale už si vyslabla, popros Boha, aby ti poslal ženu, ktorá ti pomôže neodvrátiť sa od tvojho záväzku. „Dvaja sú na tom lepšie ako sám človek: za svoju námahu môžu dostať väčšiu odmenu, a keď padnú, jeden zdvihne druhého. Beda však samému, keď padne! Nemá pri sebe druha, čo by ho zodvihol. Aj sa lepšie zahrejú, ak dvaja ležia spolu, ale sám - akože sa môže zahriať sám? Veď dvaja vedia premôcť samého, dvaja sa skôr postavia na odpor. Trojmo usúkaný povrazec sa nepretrhne tak chytro.“ (Kaz 4, 9-12)

Mojžiš, Áron a Hur. „Ale Mojžišovi ruky oťaželi. Tu vzali kameň a podložili mu ho a on si naň sadol. Áron a Hur mu ruky podopierali jeden z jednej a druhý z druhej strany, a tak zostali jeho ruky v rovnakej polohe až do západu slnka.“ (Ex 17, 12) Ty, tvoja priateľka a Pán tvoríte mocný, trojmo súkaný povraz!!! 

Rýchle odvolanie sa na skúšky a problémy

Boh je ten, čo má veci pod kontrolou, nie človek, nie diabol!

 1. Od Pána je rozhodnutie pre každého človeka (Prís 29, 26)
 2. No výpoveď dáva Pán na jazyk (Prís 16, 1)
 3. Je srdce kráľa v ruke Pánovej, vedie ho, kamkoľvek chce (Prís 21, 1)
 4. Ich diela sú v Božích rukách (Kaz 9, 1)
 5. V Bohu sa budeme chváliť (Ž 44, 9-15)
 6. On (Boh) utíšil búrku (Ž 107, 1-32)
 7. On (Boh) odohnal milenca aj priateľa (Ž 88, 8-18)

Ako nás Boh prostredníctvom skúšok premení?

 1. Sila Kristova bude prebývať v nás (2Kor 12:9-10)
 2. Naučíme sa byť spokojnými (Flp 4:9)
 3. Dostaneme ocenenie (2Tim 4:7, 19)
 4. Nič nám nebude chýbať (Jak 1:2-4)
 5. Umožní nám povzbudiť iných (2Kor 3:1-4)
 6. Dokončí, čo v nás začal (Flp 1:6-13)
 7. Naši milovaní sa vrátia naspäť (Flm 1:15)
 8. Dostaneme milosť (Hebr 4:15)
 9. Naučíme sa poslušnosti (Hebr 5:7-8)
 10. Staneme sa odolnými (Jak 1:2-4)
 11. Dostaneme korunu života (Jak 1:12)
 12. Dokážeme si našu vieru (1Pt 1:6-7)
 13. Budeme nasledovať Jeho kroky (1Pt 2:21)
 14. Budeme sa podieľať na Jeho utrpení (1Pt 3:13)
 15. Budeme zdokonalené, posilnené, utvrdené, upevnené (1Pt 5:10)

Popros Boha o riadenie v každej skúške. „Dôveruj celým svojím srdcom Pánovi a nespoliehaj sa na svoj um!  Na všetkých svojich cestách mysli na Neho a On ti bude rovnať chodníky.“ (Prís 3:5-6).

Volaj k Nemu o pomoc, priblíž sa k Nemu v čase potreby. Dovoľ Mu, aby ťa učil, skúšal, testoval. Teš sa zo všetkých vecí, nie iba z dobrých, ale tiež v ťažkostiach, ktoré ti prídu do cesty. Udržuj nádej na perách a buď vytrvalá v mysli. Vždy pamätaj, že je to Jeho vôľa, že čelíš ťažkým časom, ale je to len pre tvoje dobro! „Že boli uznaní za hodných znášať potupu pre toto meno.“ (Sk 5, 41)

„Že boli uznaní za hodných znášať potupu pre toto meno.“ (Sk 5:41)

„S úsmevom sa díva na budúci deň.“ (Prís 31:25)

„Vieme, že tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré; tým, čo sú povolaní podľa jeho rozhodnutia.“ (Rim 8:28)

Osobná oddanosť: Považovať za radosť, keď budem čeliť rôznym ťažkostiam. „Na základe toho, čo som sa naučila z Božieho Slova, dovoľujem, aby bola moja viera skúšaná, lebo mi to napomáha k vytrvalosti. A nech moja vytrvalosť prinesie krásny výsledok, aby som sa tak stala dokonalou, úplnou a nech mi nič nechýba.“

základe toho, čo som sa naučila z Božieho Slova, dovoľujem, aby bola moja viera skúšaná, lebo mi to napomáha k vytrvalosti. A nech moja vytrvalosť prinesie krásny výsledok a tak som sa stala dokonalou, úplnou a nech mi nič nechýba.“

Ak si pripravená urobiť tento záväzok Bohu, tak, že KLIKNEŠ SEM ak súhlasíš, a si pripravená zdokumentovať túto časť tvoje Cesty k obnove, vo forme "Čo som sa naučila."

A ak chceš, aby ti bola pridelená ROVNAKO-ZMÝŠĽAJÚCA ePartnerka počas tvojej obnovy, buď si istá, že si vyleješ srdce v KAŽDEJ lekcii.