SLV-NEW-W@H-FRONT-COVER-191x300

Využi na Maximum 

Hračky tvojich detí 

Odstránenie Neporiadku z Hračiek

samopašné dieťa
robí hanbu svojej materi. . .
—Prís 29:15

Je jedným z najnepríjemnejších a neustále pretrvávajúcich neporiadkov v tvojej domácnosti množstvo hračiek, ktoré sú po celom tvojom dome? Ak tvoje deti alebo vnúčatá vlastnia príliš veľa hračiek, tu je riešenie, ktoré som vyvinula pred rokmi a naozaj funguje! Keď boli moje staršie deti malé, vyskúšala som viacero nápadov, ktoré som čítala v časopisoch, knihách alebo počula v nejakých televíznych reláciách. Všetky sa ukázali ako nápady, ktoré vymyslel niekto, kto nemal deti alebo mal len jedno dieťa.

Teraz, po rokoch, sa stále rada učím viac spôsobov, ako organizovať a sledujem odborníkov na organizovanie! Ešte raz, niektoré ich riešenia sú smiešne a naozaj vtipné.

Krabice na hračky sú podľa mňa vtip. Deti majú tendenciu hrať sa len s vrchnými hračkami, prípadne vytiahnu všetko, aby dostali niečo zo spodku. Niekoľko rokov som skúšala Montessori metódu a vytvorila som na našej slnečnej verande police a snažila som sa ich prinútiť, aby svoje hračky dávali späť na policu. Úprimne povedané, bolo to toľko práce, že to naozaj nestálo za tú námahu—aj keď som mala len dve deti a oveľa viac času hračkám sa venovať.

Kôš na bielizeň je však skvelý na hračky malého dieťaťa (batoľaťa) a zmestí sa tam preňho dosť veľa hračiek. Dokonca aj tie najmenšie deti sa môžu naučiť zbierať svoje hračky a dávať ich do koša, pokiaľ ich k tomu nenútiš, kým sú úplne nahnevané. Ale pamätaj, keď sa im poddáš—ak to nezvládneš s osemnásťmesačným dieťaťom, ako to zvládneš, keď bude mať 18 rokov?

Dnes niet pochýb o tom, že deti v Spojených štátoch majú príliš veľa hračiek. Neustále sledujem relácie, kde rodičia hovoria, že potrebujú väčšie izby alebo väčší dom kvôli všetkým hračkám, ktoré ich deti majú. Aké smiešne! Dostávajú hračky od rodičov, ktorí pracujú, starých rodičov (ktorí majú teraz obmedzený počet vnúčat, na ktoré roky čakali) a od svojich priateľov. Kúpené použité hračky od niekoho dokážu tiež vytvoriť príliš veľa hračiek a príliš veľa neporiadku.

Takže, opäť sú izby preplnené a nie je tu priestor na hranie kvôli všetkým plastovým šmýkačkám a iným pomôckam, o ktorých sa rodičia mylne domnievajú, že ich deti potrebujú na to, aby ich zabavili a boli šťastné. Niektoré z vás možno majú moje presvedčenie, ale vinníkmi sú tvoji rodičia alebo svokrovci. Existuje jednoduchá náprava, ak starí rodičia žijú blízko vás, a to povedať im, že čokoľvek kúpia, musí zostať u nich doma. Ach, aká radosť bude pre tvoje dieťa, keď pôjde do domu starej mamy a starého otca, kde je toľko hračiek! Môj bývalý manžel mi povedal, že mám chodiť do domu jeho starých rodičov takmer každý týždeň. Nemali na hranie nič, iba malú podnožkou, ktorú mohol prevrátiť a hrať s ňou, ako keby to bolo pretekárske auto. Ach, ako sa tie časy zmenili!!

Nedávno som počula, že sa stávajú populárnymi detské sprchy (baby shower) pre babičku! Keď majú prísť na návštevu vnúčatá, stará mama dostane do domu hračky a iné detské vybavenie. Fuj, to je strašné.

Po dvadsiatich rokoch preukázaného úspechu je tu istý spôsob, ako zvládnuť problém s hračkami u teba doma alebo u starej mamy (ak chce pomoc).

Najskôr. Roztrieď všetky hračky svojich detí do kategórií alebo sád alebo vytvor veľa rôznych vedier. Použi akýkoľvek druh nádoby, ktorý máš, ako sú obrovské vedrá na prášok na bielizeň, zatváracie plastové nádoby, vedrá na bielizeň a všetky sady uchovávaj v pôvodnej krabici, ak ich máš (a ak sa po zložení zmestia späť). Vyhoď všetky hračky, ktorým chýbajú kúsky alebo sú rozbité a neopraviteľné.

Teraz ich zamkni! Potom nájdi skriňu, do ktorej vložíš všetky vytriedené hračky so zámkom a jednu sadu prines na celý deň. Zdesená? Myslíš si, že nebudú šťastné, kým nedostanú do rúk každú hračku, ktorú chcú? P.P (Porucha Pozornosti) nie je choroba, ale správanie, ktoré u našich detí a vnúčat podporujeme a pestujeme.

Dieťa, ktoré musí behať z jedného podujatia na druhé, pozerá televíziu, koľko chce a má malú alebo žiadnu disciplínu (dokonca ani slovo „nie“ sa nepoužíva), má problémy alebo bude čoskoro študentom, ktorý keď príde do školy a bude potrebovať byť „omámený“ a nie je schopný nehybne sedieť päť minút v kuse.

Čím viac budeš finančne požehnaná, tým viac budú mať tvoje deti a tým viac skazy to prinesie, ak nebudeš veľmi, veľmi opatrná. Ak je tvoje dieťa nútené hrať sa s jednou sadou je tiež nútené „byť kreatívne“! Zvyčajne ich to rýchlo prejde, vtedy ti povedia, že sa „nudia“. Mojím liekom na „nudu“ sú domáce práce!

Okamžite prestanem s tým, čo robím, nadšene (s veľkým úsmevom na tvári) im hovorím: „Super! Môžem využiť tvoju pomoc!“ a dostať ich do práce. Táto metóda nie je účinná, ak sa im len „vyhrážaš“, že budú pracovať, ak sa sťažujú, že sa nudia. Musíš to dotiahnuť do konca, aby sa naučili, že sťažovanie sa, že sa nudia, je prirodzeným dôsledkom toho, že nie sú kreatívni a neučia sa zabávať sami.

Ak nie si tak odhodlaná matka alebo babička ako ja, môžeš túto metódu ľahko upraviť a nechať vonku len jednu sadu. A pokiaľ nie je všetko upratané, ďalšiu sadu neprinesieš. Ale ver mi, deti, ktoré sú nútené byť kreatívne (len s jednou sadou denne), sú najviac požehnané.

Rozvrh. Teraz, keď sú vaše hračky usporiadané a v sadách, zisti, koľko sád máte a priraď každej deň na hranie. Tu je príklad toho, čo sme urobili:

Pondelky: Lego

Utorok: Domček na hranie

Stredy: Vesmírna zostava

Štvrtky: Autá (všetky Horúce Kolesá a nákladné autá)

Piatky: Farmársky set

Sobota: Letisko

Keď boli moje staršie štyri deti malé, striedali sme to podľa plánu jedného týždňa. Teraz s mojimi mladšími tromi máme dosť sérií na dvojtýždňové striedanie.

Mala som aj „hudobný“ deň so všetkými druhmi hračiek, ktoré vydávali hluk a ďalší deň na hádanky. Nemala som ich v bežnom striedaní, ale vynášala som ich len pravidelne. Zriedkavo som zvládala hlučnosť hudobného dňa, ale milovala som deň, keď celý deň robili hádanky.

Možno si myslíš, že ti hračky nevadia alebo máte dosť miesta na to, aby mali všetky svoje hračky každý deň k dispozícii. Ako som sa však už podelila, keď som v tejto veci nasledovala Pánovo vedenie, bolo to oveľa viac výhod. Mojim deťom to pomohlo naučiť sa spokojnosti. Toľko detí sa „nudí“, aj keď majú doma hračkárstvo. Všetko, čo chcú, je viac, keď prechádzajú od jednej činnosti k druhej. Miluj svoje deti natoľko, aby si ich neoddávala ich nude. Namiesto toho ich trénuj vyučovaním spokojnosti. Pomôže to aj kreativite, ktorú do nich vložil Boh a ktorá teraz tak veľmi drieme.

Chýbajúce kúsky: Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíš, nájdeš kúsky sád pod gaučom alebo za stolom. Namiesto toho, aby som sa ich snažila vrátiť späť do súpravy, doniesla som vedierko, ktoré som označila ako „Chýbajúce kúsky“ a dala som ho do skrine s ostatnými hračkami. Keď sme deti alebo ja našli kúsok, ktorý chýbal, dali sme ho do vedierka. Potom každé ráno, keď som vytiahla sadu pre deti, vedierko som vysypala na zem, aby deti mohli hľadať kúsky, ktoré patria do súpravy, s ktorou sa hrali. Dokonca aj ich otec vedel, kam to dať, keď niečo našiel!.

Tento druh striedania môže fungovať aj pri stolových hrách, keď budú tvoje deti staršie. Stačí nastaviť konkrétnu hru na ten deň a zistíš, že ich tá istá hra bude menej nudiť.

This also helps when grandparents want to know what your children need for Christmas or birthdays. You can see what set needs more Legos or cars and get something that your children really need, instead of something that they won’t play with.

To tiež pomáha, keď chcú starí rodičia vedieť, čo potrebujú tvoje deti na Vianoce alebo narodeniny. Môžeš vidieť, ktorá sada potrebuje viac lega alebo áut a získať niečo, čo tvoje deti naozaj potrebujú, namiesto niečoho, s čím sa nebudú hrať.

Ďalší skvelý tip. Odlož si obľúbenú alebo novú súpravu, keď príde „Ocko domov“. Môj manžel mi raz, keď pracoval mimo domu, povedal, že niekedy sa bojí prejsť o 17:30 prednými dverami kvôli „zhŕknutiu na neho“, ktoré nastane. Prosia ho, aby s nimi zápasil alebo sa hral, čo robil, pretože ich miloval. Povedal mi však, že ak bude mať len trochu času na odreagovanie, bude mu lepšie.

Nasledujúci večer som teda deťom povedala, že ich nechám hrať sa s ich obľúbenou sadou hračiek, „keď sa otec vráti domov“. Keď ho počuli prechádzať dverami, opäť ho zahŕňali bozkami a objatiami, no potom bežali k mame, ktorá práve vytiahla ich obľúbenú sadu! Veselo sa hrali, kým nebola hotová večera. Potom, po večeri, mali úžasný čas s ockom, ktorý mal čas si oddýchnuť po náročnom pracovnom dni.

Toto funguje aj vtedy, keď na návštevu prídu dospelí hostia. Stačí vytiahnuť špeciálnu sadu, ktorá je pripravená na takéto príležitosti. Keď už hovoríme o hosťoch, keď máš doma na návšteve deti, tento spôsob so zamknutými hračkami si ZAMILUJEŠ.

Keď sa prídu hrať malí kamaráti. Niektoré deti sú extrémne deštruktívne a rozbíjajú hračky, zatiaľ čo niektoré sú doslova tornádami, ktoré robia neporiadok v tvojom dome. Keď sa prídu hrať kamaráti, uisti sa, že trváš na tom, aby pomohli upratať hračky. Deti, ktoré sú prinútené (možno prvýkrát) zbierať hračky, bude menej pravdepodobné, že zničia tvoj domov, keď sa vrátia (ak sa vrátia).

Pravdepodobne budeš musieť dohliadať na upratovanie, ale možno pomáhaš matke, ktorá si nikdy nemyslela, že jej dieťa je schopné pozbierať sa po sebe. Uisti sa, že učíš svoje deti, keď sú na návšteve, upratovať. Keď iné mamy uvidia, ako sú tvoje deti vychované, možno ťa požiadajú o pomoc. Potom ich môžeš poslať na našu bezplatnú stránku kníh, čo, ako dúfame, povedie k tomu, že spoznajú Muža, ktorý pre nich zomrel!

Kde sa deti hrajú. Na začiatku môjho materstva som zvykla nemať v detskej izbe žiadne hračky, pokiaľ to nebola bábika alebo plyšové zvieratko. Knihy na čítanie detí som vždy nechávala v ich izbe a to bolo všetko. Moje deti sa naučili, že spálne sú na spanie, odpočinok alebo čítanie. To zachránilo ich izby pred tým, aby vyzerali ako väčšina detských izieb—katastrofa, ktorú som nechcela upratovať, ani som sa o to nesnažila.

Skvelý spôsob, ako udržať plyšové zvieratká a/alebo bábiky mimo podlahy a poskytnúť im domov (a zároveň im ozdobiť izbu), je umiestniť malé háčiky na poháre okolo dverí ich skrine alebo okna. Potom im okolo krku uviaž stuhu a zaves ich na háčik. Urobila som to preto, lebo sa zdalo, že máme päťdesiat plyšových hračiek, ktoré vždy skončia na podlahe. Málokedy ma moje deti požiadali, aby som im ich zobrala na hranie, takže keď sme sa presťahovali, darovali sme ich chudobným.

Aj keď bývaš vo veľmi malom byte, môžeš si vybojovať miesto na hranie. Ak je maličký, urob v ňom zábavu tak, že na zem položíš veľkú prikrývku alebo plachtu a povieš im, že na nej musia zostať. Ver tomu alebo nie, robí to veci zábavnejšími. Ďalšou výhodou je, keď príde čas na upratovanie, najmä ak sa hrali s malými kúskami, ako je Lego—stačí ju zdvihnúť a nasypať späť do nádoby!

Na záver, jednou veľmi dôležitou úlohou, dokonca aj v prípade hračiek, je pravidelné odstraňovanie neporiadku z hračiek. Dobrý čas je tesne pred narodeninami tvojich detí a znova pred Vianocami. Potom dokážeš vidieť, z akých hračiek u vás doma môže mať tvoje dieťa ešte úžitok a zbaviť svoj domov hračiek, ktoré sú rozbité, chýbajú im časti, s ktorými sa už nehrá alebo hračiek, z ktorých už tvoje dieťa vyrástlo. Daruj tieto hračky cirkvi alebo charite, pretože Boh nás žehná za to, že dávame, nie predávame.

Na triedenie hračiek použi metódu z 2. kapitoly a zameraj sa najmä na hračky, z ktorých už tvoje deti odrástli. Daruj takéto hračky priateľom, chudobným alebo ich zabaľ do krabice pre budúce deti (avšak len ak sa využijú do dvoch rokov).

Ak sa tvoje dieťa nehrá s nejakou hračkou, je to pravdepodobne najväčšia časť neporiadku, ktorý každý deň upratuješ alebo prekračuješ. Urob sebe a svojim deťom láskavosť tým, že sa zbavíš hračiek, ktoré už nepoužívajú alebo nepotrebujú a zvyšok potom usporiadaj a schovaj, ako sa navrhuje v tejto kapitole.

Ak si pripravená urobiť voči BOHU záväzok a dokončiť kurz, KLIKNI SEM, čím súhlasíš a si pripravená dokumentovať tento ďalší krok pozdĺž tvojej Cesty Obnovy v tvojom formulári ,,Môj Denný Zápisník''. Vôbec sa neponáhľaj, usaď sa, daj si kávu alebo čaj a vylej si srdce do svojho Zápisníka.

Ako ,,staršie ženy... nech dobre učia, mladé ženy nech PRIÚČAJÚ..." (List Títovi 2:3) budeš mať možnosť, ako súčasť tvojej služby, hovoriť k mladším ženám, ktoré sú ešte nezadané.