SLV-NEW-W@H-FRONT-COVER-191x300

Využi na Maximum 

Tie Správne Metódy

Pracovná Náplň

Prezrime svoje cesty, preskúmajme
a vráťme sa k PÁNOVI.
—Kniha Nárekov 3:40

Väčšina žien nemá žiadny skutočný plán, ako udržiavať svoje domácnosti čisté a upratané. Jednoducho vidia nejaký problém. Potom sa nakoniec dostanú k tomu, že s tým niečo urobia (a niekedy neurobia vôbec nič)! Avšak, ženy v minulosti mali veľmi organizovaný spôsob, ako udržiavať svoje domácnosti čisté a v dobrom poriadku. Bolo to niečo, čo sa naučili robiť ako mladé dámy.

Metódy: Úloha/Kartičky Povinností

Keď som bola čerstvo vydatá, netušila som, ako si zaviesť režim, aby som do môjho dňa, týždňa a mesiaca začlenila všetky úlohy upratovania, prania, varenia, nakupovania, žehlenia atď. Ako som spomenula na začiatku knihy, nikdy som sa to neučila ani u nikoho nevidela.

Môžeš alebo nemusíš byť v tomto zúfalom stave, ale len veľmi málo žien v dnešnej dobe vedie svoju domácnosť dobre (ako som si všimla pri návštevách ich domácností). Táto metóda ti môže buď pomôcť urobiť to, čo si nedokázala urobiť alebo ti pomôže dostať sa na vyššiu úroveň—a to všetko len s trochou investovaného času.

Potrebný materiál: Na začiatok si zožeň nasledovné položky v obchode s kancelárskymi potrebami. Budeš potrebovať:

  1. Po jednom balení bielych, modrých, žltých, zelených, ružových 3x5 kartičiek.
  2. Blok na 3x5 kartičky.
  3. 3 sady oddeľovačov:
  4. Čísla 1-31 (predstavujú dni v mesiaci).
  5. Mesačné kartičky (jan.–dec.).
  6. A extra prázdne oddeľovače.
  7. Veľké farebné spony na papier alebo štipce na bielizeň.
  8. Plastový vertikálny stojan na papiere.

To, čo sa chystáš urobiť, je zhromaždiť priebežný „zoznam úloh“, ktorý po vytvorení môže trvať roky! Každé ráno začíname s mojimi deťmi deň tým, že si vezmeme kôpku viacfarebných 3x5 kartičiek, ktoré sú zopnuté a odložené v stojane na papiere. V kôpke sú viacfarebné kartičky označujúce frekvenciu, v ktorej sa používajú. Napríklad v našom dome používame modrú na niečo, čo sa robí každý deň, žltú na niečo, čo sa robí týždenne a zelenú na niečo, čo sa robí mesačne.

Prečo je táto metóda lepšia ako zoznam na odškrtávanie alebo nástenka s úlohami?

Tieto metódy môžu fungovať, ale metóda, ktorú používam od roku 1982, je niečo, čo nemusíš vytvárať znova a znova. Nielenže vydrží roky, ale je aj flexibilná. Povinnosti alebo úlohy možno presunúť z niečoho, čo robíš ty, na niečo, čo bude robiť tvoje dieťa, a potom ich preniesť na mladšieho súrodenca len zmenou iniciály na kartičke. Táto metóda je flexibilná, pretože ju možno vykonať dnes alebo si ju uložiť do nasledujúceho týždňa, ak ste ty alebo tvoje dieťa chorí alebo na dovolenke. Verím, že táto metóda by ťa nemala ovládať, ale ty by si mala byť schopná ovládať svoj systém.

Dá sa ľahko zmeniť, aby sa vykonávala úloha z dennej bázy na týždennú a má tiež jednoduchý spôsob sledovania, aby si sa uistila, že úloha alebo povinnosť je dokončená. Zoznamy na odškrtávanie môžu fungovať, ale nevýhodou je, že pri každom ich splnení musíš vytvárať nové alebo ich musíš prerábať.

Takže, ak si pripravená, poďme začať.

Začíname. Na hornú bielu kartičku jednoducho napíšeš meno každej osoby s pripomenutím, že sa má na začiatku dňa pomodliť. S malými deťmi, ktoré nevedia čítať, som vždy kreslila postavičku malého chlapca alebo dievčatka na kolenách so sklonenou hlavou a zloženými rukami. Len aby som ti dokázala, že kartičky fungujú roky, práve minulý týždeň som si všimla, že môj 13-ročný syn a 11-ročná dcéra mali na vrchnej kartičke stále malého modliaceho sa panáčika!

Potom, čo sa každý pomodlí, vloží túto kartičku do zadnej časti svojej kôpky a prejde k ďalšej kartičke, ktorou môže byť ustlanie postele alebo osobná hygiena (pozri nižšie). Moja ďalšia kartička by mohla byť „Začni s Práčovňou“, zatiaľ čo detská kartička by mohla byť „Počúvaj kazetu s nahrávkou Biblie, ako si budeš postielať posteľ“. Ak tvoje dieťa chodí do školy, môžeš vytvoriť kartičku „Prines si školský batoh k predným dverám“, po ktorej nasleduje „Naraňajkuj sa“ a nakoniec „Odchod do školského autobusu—odchod z domu o 7:45“.

3x5 kartičky nie sú len na povinnosti, ale dajú sa použiť na všetko, čo musíš povedať svojim deťom, aby urobili (alebo si vytvor zoznam toho, čo musíš urobiť pre seba) na dennej, týždennej alebo mesačnej báze.

Aby to bolo jednoduchšie, každá kartička je farebne odlíšená: modrá je každodenná práca, žltá je týždenná a zelená je mesačná povinnosť. Biela (ich modlitebná kartička) je navrchu a ružová kartička je posledná kartička, na ktorej je napísané: „Hotovo!“ Denným cieľom alebo ešte lepšie dennou požiadavkou na každý deň je prejsť každú úlohu, jednu po druhej, kým nie sú hotové všetky kartičky a navrchu je „kartička hotovo“!

Pred rokmi sme tieto kartičky nazývali „kartičky povinností“. Ak by som to však mohla urobiť znova, radšej by som ich nazvala „kartičky úloh“, keďže definícia „povinnosti“ neznie veľmi príjemne. Bola by som radšej, keby veci, ktoré robíme pre svoju rodinu alebo pre seba, sa nepovažovali za nepríjemné.

Ako teda získaš túto kôpku kartičiek? Znova, najprv si vytvor vrchnú kartičku s menom osoby, aby nezabudla začať svoj deň s pomocou od Pána, pretože „lebo bezo Mňa nemôžete nič urobiť“ (Ján 15:5). „Na všetkých svojich cestách mysli na Neho a On ti bude rovnať chodníky“ (Prís 3:6). Ktorýkoľvek z týchto veršov môže byť aj na vrchnej kartičke ako pripomienka toho, o koho sa oprieť. Potom začni s úlohami na dennej báze.

Modré Kartičky sú Denné Úlohy

Keď budeš prechádzať svoj režim každý deň, zapíš si každú úlohu, ktorú robíš. To znamená čokoľvek, čo robíš alebo čo hovoríš svojim deťom, aby robili na dennej báze. Každú úlohu napíš na samostatnú modrú kartičku. Všetko, čo robíš denne, bude vždy na modrej kartičke.

Niektoré veci, ktoré robím ja (alebo tvoje deti), sú zo zvyku. Preto pre ne nie je potrebné vytvárať kartičku. Často si ich však aj tak zapisujem, aby sme si moje deti alebo ja kartičky mohli usporiadať, a tak sa ich naučili robiť v určitom poradí. Toto je užitočné, keď je môj režim narušený. Podľa mojich kartičiek môžem ľahko zistiť, čo musím urobiť ako ďalšie. Niektorí považujú odškrtnutie úlohy v „zozname úloh“ za povzbudzujúce. Ten istý povzbudzujúci pocit sa dosiahne, keď vložíš kartičky, ktoré si urobila za svoju ružovú kartičku!

Ako som už spomenula predtým, tento systém som začala používať pre seba (keď boli moje deti ešte len batoľatá), aby som mala nejakú metódu (bez toho, aby som si každý deň robila zoznamy úloh alebo tabuľky, ktoré by bolo potrebné meniť alebo prerábať), a tie mi pomohli udržiavať krok s mojimi domácimi povinnosťami. Potom, keď boli moje deti dosť veľké (asi 5-ročné), začala som používať metódu 3x5 kartičiek s nimi, aby som im nemusela stále dokola opakovať tie isté veci.

Táto metóda 3x5 kartičiek ma naďalej oslobodzuje od toho, aby som musela tráviť čas tým, aby moje deti robili to, čo musia urobiť. Tento voľný čas sa dosahuje tým, že nepracuješ tvrdšie, ale inteligentnejšie a efektívnejšie, namiesto väčšieho úsilia. To znamená, že dokážeš urobiť viac za kratší čas. S dodatočným časom si môžeš pridať viac do svojho života, či už ide o viac práce, alebo o trávenie času nerobením ničoho—času na oddych. Tým, že sledujem a kontrolujem, či je ich ružová kartička „hotovo“ hore, sledujem tiež, aby určite to, čo som od mojich detí žiadala, bolo urobené.

Výroba Tvojich Kartičiek

Som typ človeka, ktorý miluje vytváranie zoznamov a organizovanie vecí. Po rozhovore s mnohými skupinami o mojom systéme 3x5 kartičiek mi niektoré odvážne duše celkom úprimne povedali, že takéto veci jednoducho nedokážu. Musela som teda poprosiť Boha, aby mi pomohol vytvoriť túto metódu, aby ju dokázal používať každý.

Nuž, Boh je vždy verný! Čoskoro som bola príliš zaneprázdnená mojou službou, aby som si len „sadla“ a premýšľala o čomkoľvek. Vtedy mi Pán ukázal najjednoduchší spôsob výroby týchto kartičiek!!

Zistila som, že najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť kartičky, je robiť kartičky za pochodu. Zakaždým, keď urobíš niečo, čo musíš urobiť alebo povieš svojim deťom, aby niečo urobili, vezmi kartičku a napíš na ňu túto úlohu.

  1. Rozhodni sa, ako často je potrebné túto úlohu vykonávať: denne, týždenne alebo mesačne. Napíš úlohu na modrú kartičku pre niečo, čo robíš denne, žltú, ak to robíš týždenne a zelenú, ak to robíš mesačne.

  2. Ak máš deti, urči, kto by mohol túto úlohu vykonať. Začni od najmladšej osoby v rodine a potom postupuj smerom nahor. Potom napíš ich iniciály alebo meno do pravého horného rohu kartičky.

  3. Urči, kedy alebo ktorý deň v týždni alebo mesiaci to treba urobiť a napíš to do ľavého horného rohu kartičky.

Poďme hovoriť trochu konkrétnejšie o tom, keď sa vytvárajú kartičky úloh. Na každej kartičke:

Napíš iniciály osoby do pravého horného rohu. Mám dve mená, ktoré začínajú na písmeno „T“. Takže starší dostane veľké „T“ a mladší malé „t“. (Ak sa všetky vaše mená začínajú rovnakým písmenom, priraď každému dieťaťu číslo podľa poradia narodenia.) Moja najmladšia dcéra má meno, ktoré sa začína na „M“, takže moje kartičky „Mama“ sú napísané písaným a kartičky mojej dcéry s tlačeným „M“.

Modré denné kartičky sú vždy spojené sponou na papier alebo štipcom na bielizeň. Ostatné farebné kartičky (žlté a zelené, ktoré si preberieme neskôr) vstupujú a vystupujú zo skupiny kartičiek, ale modré denné kartičky vždy zostávajú v skupine.

Ako určiť, kto bude túto prácu vykonávať: Rozhodujem o tom, ktoré najmladšie dieťa je schopné vykonávať túto prácu. (Vždy začni zdola, najmladším možným dieťaťom a pokračuj ďalej.) Väčšina matiek začína zhora a vypáli to najstaršie dieťa. A ak sa tie oženia, často sa rozhodnú mať málo alebo žiadne deti. Úlohy v našej domácnosti začínajú asi vo veku štyroch alebo piatich rokov. Pred týmto vekom vynakladáš oveľa viac energie na to, aby to urobili a robili to správne.

Keď sa prepracuješ od najmladšieho k najstaršiemu dieťaťu, zostanú ti úlohy, ktoré nikto iný nezvládne. Okrem toho budeš počiatočnou školiteľkou a často aj vedúcou úlohy (aby si sa uistila, že práca je vykonaná správne). Neočakávaj, že tvoje deti budú robiť svoju prácu alebo ju robiť dobre, ak ich nebudeš kontrolovať.

Aj v tomto je krása tohto systému. Každý deň musíš vložiť kartičky z daného dňa do ich kôpky, keď si všimneš, že ružová kartička hotovo je navrchu. To ti povie, či úlohu splnili alebo nie. Potom na začiatku a pravidelne by si sa mala len pozrieť, aby si sa uistila, že úlohu vykonali primerane správne. Dieťa môže potrebovať viac tréningu. Môže sa stať, že sú príliš mladé na to, aby tú prácu zvládli a treba ju posunúť vyššie na staršie dieťa alebo tebe.

Jedna z najčastejšie kladených otázok o mojom systéme sa týka zmeny prác. Moje deti si držia svoje úlohy celé roky! Jediný čas, keď sa zbavia povinností, je, keď vidím, že niečo, čo robím ja, môžem delegovať na jedno z mojich detí. Keď preložím moju povinnosť, potom odložím jednu z ich úloh a tak ďalej. Keď je mladšie dieťa dosť staré na väčšiu zodpovednosť, pozriem sa na ďalšie dieťa, vezmem niektoré z jeho povinností a prepracujem sa opäť ku mne!

Keď sa úloha prenáša z jedného súrodenca na druhého, staršie dieťa učí mladšieho robiť ju správne. Motiváciou učiť mladšieho súrodenca dobre, je, že sa im tá práca nevráti! Často si tú úlohu prejdem sama, aby som sa uistila, že sa robí správne.

Teraz, so skvelým systémom, ako je tento, ktorý skutočne funguje, môžeš vidieť, prečo sama nemám žiadnu skutočnú prácu (a prečo verím, že deti sú požehnaním)! Ak by viac matiek trénovalo svoje deti tak, ako by sa trénovať malo, určite by si videla viac veľkých rodín. Väčšina rodín si však svoje deti necháva ako pasíva a nie majetok. Venujú sa im vonkajšími aktivitami a obsluhujú ich, akoby boli ich sluhmi. Tieto deti nie sú šťastné, ale majú „postoj“ a sú nešťastné. To sa prenesie do ich manželstva (manželstva, ktoré trvá menej ako rok) a sú opäť doma. Mamy, venujte čas trénovaniu svojich detí—všetci budú šťastnejší, vďaka vám!

Modré Kartičky sú Denné Úlohy

Viac ako raz týždenne a menej ako denne. Keď máš niečo, čo je potrebné urobiť dvakrát týždenne, napríklad utorok a štvrtok, použi modrú kartičku a do ľavého horného rohu napíš „U & Š“. Ak je to potrebné vykonať trikrát týždenne, napríklad v pondelok, stredu a piatok, napíš do ľavého horného rohu kartičky „P, S, Pi“. Keď sa to má robiť každý pracovný deň, napíšem do ľavého horného rohu „P-Pi“. Rada používam ceruzku, keď si vyberám deň a dokonca aj dieťa, keďže ich treba často meniť.

Úlohy mením, keď nie sú vykonané správne. Môžeš si myslieť, že dieťa je schopné robiť tú úlohu, no ani po tréningu to nerobí adekvátne. Samozrejme, pri práci s deťmi treba trochu znížiť očakávania. Ale je lepšie pomôcť im (a možno sa aj vrátiť, aby to trochu vylepšili), ako zanedbávať tréning svojich detí.

Príklady Kartičiek

Ustlať si posteľ by bola modrá kartička, pretože sa to robí každý deň. Ak ste však ty alebo tvoje dieťa naučení vstať z postele a ustlať si posteľ, on, ona alebo ty na túto úlohu nepotrebujete kartičku. Keďže však mnohé domácnosti majú denno-denne neustlané postele, je viac než pravdepodobné, že toto je kartička, ktorú budeš chcieť do svojich kartičiek zahrnúť.

Osobná hygiena je ďalšou každodennou úlohou, ktorú deti často zanedbávajú. Je smutné, že ju často zanedbávajú mnohé matky, ktoré sú požehnané a môžu zostať doma. Osobná hygiena by preto bola 3x5 kartička, ktorú by si chcela pridať k svojim denným modrým kartičkám. Dovoľ mi odbočiť od témy organizácie a zamerať sa na tvoj vzhľad. Mnohé ženy nevedomky zbúrajú svoj vlastný dom nedostatkom starostlivosti o svoj vzhľad. Manželia odchádzajú z domu a na pracovisku sa často stretávajú so ženami, ktoré sa osprchovali, nalíčili a majú na sebe pekné oblečenie, nie župan.

Prečo sme potom šokované, keď sa naši manželia jedného dňa vrátia domov a oznámia nám, že si našli niekoho iného—9-krát z 10 je to na pracovisku. Pre tie z vás, ktorých manžel nepracuje s dobre vyzerajúcimi ženami, ony sú všade, keď tvoj manžel odchádza z domu: tam, kde obeduje, susedka alebo tvoja najlepšia priateľka. Tieto ženy nielenže vyzerajú a voňajú lepšie ako ty, keď odchádza z domu, ale sú aj veľmi príjemné. Počúvajú frustrácie tvojho manžela, ktoré sa často týkajú teba a ona s tým sympatizuje. Môže počúvať a deliť sa jeho sny, ako si to robila predtým ty, než si sa vydala. Ale v určitom okamihu, od vášho manželstva, si vymenila svoje nadšenie za kritiku, a tým svojho manžela dávaš dole.

Drahá manželka a/alebo matka, začni vyzerať čo najlepšie, predtým ako tvoj manžel odíde z domu. Ak tvoj manžel práve nie je doma, pusti sa do tohto režimu a garantujem ti, že Boh ho privedie, aby si ťa dobre prezrel. Krása je však len povrchná. „Spanilosť je klam a krása - daromnosť; chválu si zasluhuje žena, čo sa bojí PÁNA“ (Prís 31:30). Takže predtým, než sa zameriaš na upratovanie a skrášľovanie zovňajšku, možno budeš chcieť získať Múdru Ženu a začať vo vnútri. (Tieto knihy sú dostupné ZDARMA na našej stránke).

Teraz späť k našej dennej organizácii. Na tejto modrej kartičke pre osobnú hygienu môžeš uviesť, čo má tvoje dieťa robiť, napríklad:

  1. Obliecť sa.
  2. Upraviť si vlasy.
  3. Umyť si zuby.
  4. Dať si deodorant pre dospievajúcich a mladistvých. (Pozrite si kapitolu 15, kde nájdeš skvelý, netoxický roztok deodorantu.)
  5. A možno na záver: „Ustlať si posteľ“ namiesto toho, aby to bolo na samostatnej kartičke.

V zásade si vytvoríš kartičku pre každú úlohu, ktorú bežne prikazuješ svojim deťom robiť každé ráno, alebo kartičku pre teba, ktorú musíš zahrnúť do ranného režimu (aby si si mohla lepšie zorganizovať čas alebo nájsť svoje miesto, keď ťa vyrušia).

Ak si manželka alebo matka, ktorá pracuje mimo svojej domácnosti, zistíš, že používaním kartičiek (a trénovaním detí na ich používanie na rannú prípravu) to bude oveľa menší chaos a stres. Tvojou úlohou bude najprv naučiť sa ich používať, pridávať k nim ďalšie, keď uvidíš niečo, čo robíš, aby si na to nezabudla alebo pridáš niečo nové s časom, ktorý budeš mať navyše tým, že budeš pracovať efektívnejšie. Dokonca aj kartička kontrolovania detí alebo ich vstávania v konkrétnom čase (aj keď verím v budíky pre deti, ak si neustále v časovej tiesni), ti ušetrí čas a pomôže ti, aby tvoje ráno prebehlo hladšie.

Keďže väčšinu povinností v domácnosti som delegovala na moje deti (hoci som ich všetky zvykla robiť sama, kým som nemala deti a tiež, keď boli moje deti príliš malé na to, aby mi pomáhali), keď som sa ti snažila uviesť príklady toho, čo robím každý deň, aby som ti pomohla začať s vytváraním tvojich kartičiek, zistila som, že naozaj nemám nič na uvedenie príkladu!

Ženy mi často hovoria, že keby mali toľko pomocníkov ako ja, potom by svoju prácu zvládli. V skutočnosti to tak ale nie je. Vyžaduje si to, aby si bola organizovaná ty a robila tú prácu predtým sama, než budeš môcť očakávať, že sa presunieš na manažérsku pozíciu. Až keď som mala pod nohami štyri malé deti, mohla som začať niečo delegovať! A keď učíš deti, na začiatku to naozaj vyžaduje viac úsilia a viac času (preto sa niektoré matky nechcú tým obťažovať). Tvoj čas, úsilie a trpezlivosť však budú mať v budúcnosti veľké výhody. Hovorím zo žartu (ale úprimne), že by som mohla zomrieť a moja domácnosť by aj tak fungovala naďalej hladko vďaka tomuto systému.

Hoci som nezomrela, minulý rok som mohla trikrát cestovať po svete—najdlhšie bolo päťtýždňové turné. Nemusela som robiť nič, ani jednu vec, aby som pripravila moju domácnosť a deti na to, aby som ich opustila. Náš dom nebol presne taký, aký je, keď som tam, ale môj bývalý manžel prišiel na návštevu a povedal, že je rovnaký! Každý z nás vidí veci, ktoré nikto iný nevidí, ale keď tým dokážeš spôsobiť, že bývalý manžel, ich vidí rovnako, veci musia ísť dobre!

Kedykoľvek objavíš úlohu, ktorú nie je potrebné robiť denne, začni vytvárať týždenné kartičky, ktoré sú žlté.

Žlté Kartičky sú Týždenné Úlohy

Keď si prejdeš tvoj každodenný režim, zistíš, že niektoré veci nie je potrebné robiť denne. Preto by si ich mala robiť týždenne. Zapíš si každú týždennú povinnosť na samostatnú žltú kartičku. Napríklad „Oprášiť kuchynské rolety“ by bola žltá kartička, ak to budeš robiť raz týždenne.

Keď si začneš organizovať tvoj život a tvoje deti budú trénované robiť to, kvôli čomu si predtým behala a hovorila im, aby to robili znova a znova, potom začneš vidieť ďalšie veci, ktoré musíš urobiť, ale nie tak často. Môže to začať ako denná modrá kartička, ale zistíš, že keďže sa to udržiava, stačí to urobiť len niekoľkokrát týždenne.

Predtým som spomenula použitie modrej kartičky s P-S-Pi alebo Ú & Š, keď bolo potrebné vykonať úlohu dvakrát až trikrát týždenne. Toto je prvý krok k úprave povinnosti tak, aby sa vykonávala menej často. Ďalšou variáciou je použitie žltej kartičky len s „Pon.“ v ľavom hornom rohu, potom ďalší pre „Štvr.“ napríklad. Rob s tvojimi deťmi to, čo funguje a/alebo dáva ti zmysel.

Keďže žlté kartičky sa nepoužívajú každý deň, ale iba týždenne, odstránia sa na konci dňa a vložia sa v rovnaký deň budúceho týždňa. Napríklad dnes je streda 16., takže na konci stredy vytiahnem všetky žlté kartičky spod každej „hotovej“ kartičky a vložím ich do môjho bloku na kartičky na budúcu stredu priamo pred 23.

Každý deň, keď pripravím rodinné kartičky, vytiahnem žlté týždenné kartičky a zelené mesačné kartičky. Potom som ich vložím späť do bloku na 3x5 kartičky. V skupine zostávajú iba modré denné kartičky.

Na úlohy, ktoré je potrebné vykonať iba mesačne, použi zelené 3x5 kartičky.

Zelené Kartičky sú Mesačné Úlohy

Keď prechádzaš svojím denným a týždenným režimom a veci sa stanú organizovanejšími, začneš vidieť veci, ktoré musíš urobiť, ale denne a týždenne je príliš často. Preto tento druh úlohy napíš na zelenú mesačnú kartičku.

Dobrým príkladom je čistenie vrchnej časti chladničky. Zrazu si všimneš, že je tam neporiadok, takže keďže je to tak už mesiace, zelená kartička raz za mesiac by bola perfektná. Tak sa rozhodnem, kto by to mal urobiť, nech to urobí a potom urobím kartičku na tento deň. Napríklad, ak by toto bolo 20., potom by to išlo na ľavý horný roh zelenej kartičky.

Ďalším príkladom môže byť výmena hárkov zelených kartičiek. Hoci niektoré rodiny, ktoré poznám, perú obliečky každý týždeň, v mnohých domácnostiach sa to robí raz za mesiac.

Ak máte veľa postelí ako musím robiť ja, pokús sa preprať posteľnú bielizeň v priebehu mesiaca, rob jednu izbu po druhej a urob to v deň, keď sa neumýva. (Viac o spôsoboch usporiadania a zjednodušenia prania vysvetlím v kapitole 13: „Moje najlepšie tipy na pranie.“)

Na pripomenutie tejto miestnosti som vyrobila svetielkujúcu 3x5 kartičku s inštrukciami „Vymeniť Obliečky“ a vložila som ju do kartičiek môjho piateho dieťaťa deň predtým, ako obliečky vyperiem.

Tara potom vloží svetielkujúcu kartičku do izby tejto osoby pred jej budík. Ráno to dieťa (alebo ja) neustelieme, ale vyzlečieme posteľ a oblečieme čisté obliečky.

Druhú sadu obliečok uchovávam v priehľadnej taške na zips (v ktorej sú obliečky, plachty a paplóny). Po ustlaní postele sa špinavé obliečky a svetielkujúca kartička vložia do priehľadného vrecka a prinesú sa do práčovne. Keď sa obliečky vyperú, vložia sa do priehľadného vrecka a vložia sa do detskej skrine a svetielkujúcu kartičku vložím do toho istého dňa v mesiaci (Ak by bol napríklad dnes 10. deň, potom by som ju dala dopredu na 10., ktorý nastane v priebehu jedného mesiaca).

Zhrnutie Systému 3x5 Kartičiek

Deň v týždni je vždy napísaný v ľavom hornom rohu. Napíš deň, kedy sa má úloha vykonať, na modrú dennú, žltú týždennú alebo zelenú mesačnú kartičku.

Označovanie: Na označenie toho, ktoré dieťa, ktorý deň a akúkoľvek inú špecifikáciu na každej kartičke, ponúkam nasledujúce návrhy:

Modré kartičky: Na modrej dennej kartičke môžeš chcieť, aby bola úloha vykonaná v P-Pi alebo len P, S, Pi alebo iba v U & Š. Napíš si to do horného ľavého rohu.

Žlté kartičky: Na žltej týždennej kartičke by si mala akúkoľvek týždennú úlohu. Napíš si Pon., Ut. alebo Str. Napíš to do ľavého horného rohu a uschovaj si to v bloku na 3x5 kartičky v nasledujúci P, U alebo ktorýkoľvek deň v týždni, kedy bude tá práca vykonaná budúci týždeň.

Zelené kartičky: Na zelenú mesačnú kartičku si napíš deň v mesiaci, ako napríklad 1., 15. alebo 24. atď. Napíš to do ľavého horného rohu a uschovaj v bloku na 3x5 kartičky v deň v mesiaci: 1., 15., 24. alebo ktorýkoľvek deň v mesiaci, kedy bude tá práca vykonaná budúci mesiac.

Ešte raz: Začni tým, že budeš premýšľať o tom, čo hovoríš svojim deťom každé ráno, znova a znova, počnúc tým, keď sa zobudia. Napíš to, čo zvyčajne hovoríš znova a znova na modrú kartičku. Ak máš zoznam úloh, ktorý používaš, napíš si každú úlohu na samostatnú modrú dennú kartičku.

Napríklad: Ustlať si posteľ a upratať si izbu daj určite na modrú dennú kartičku. Vyčistiť záchod alebo vyčistiť umývadlo by bolo pravdepodobne na žltej týždennej kartičke. Utrieť hornú časť chladničky alebo vyčistiť zásuvku na odpadky by pravdepodobne bolo na zelenej mesačnej kartičke.

Buď konkrétna: Môžeš napísať vysvetlenie, ako sa má tá úloha vykonať, t. j. pod „obliecť sa“ napíšeš „poraď sa s mamou, čo si obliecť“ (ak je to problém, ktorý máš s konkrétnym dieťaťom).

Ešte nevie čítať? Ak sú tvoje deti príliš malé na čítanie, môžeš jednoducho nakresliť panáčikov zobrazujúcich úlohu alebo vystrihnúť obrázky z časopisu.

Môžeš vysvetliť to, čo robíš viac do hĺbky?

Pri týždenných povinnostiach ich rozdeľujem na ľahké práce. Namiesto utorka—upratať kúpeľne, napíš „Pon.—John čistí umývadlá,“ „Ut.—Bob čistí záchody (keďže je to chlap, ktorý vždy zabúda), „Str.— Tom vydrhne vaňu (a urob to po sprche, keď si v nej a stále je mokrá)“ a „Štvr. Cindy a Sue umyjú podlahy v kúpeľni (staršia umýva, mladšia suší) a Julie čistí zrkadlá (zvyčajne sa do nich aj tak pozerá).“

Rozdeľ tieto práce medzi svoje deti v závislosti od ich veku a schopností. Rozdeľ si ich, aby si si prácu rozložila na pracovné dni, ak si mamička v domácnosti. Pre tých, ktorí pracujú mimo domácnosti, zisti si, či ide o prácu, ktorú môžu vykonávať, keď sa vrátia domov zo školy. Vďaka tomu je možné iba umývať umývadlo a celú kúpeľňu bez toho, aby si musela robiť všetky domáce práce v sobotu.

Ak robíš tieto práce sama, pretože tvoje deti vyrástli alebo pretože stále čakáš, kým ťa Boh požehná deťmi, potom je stále múdre si prácu deliť. Ak máš viac ako jednu kúpeľňu, urob obe toalety alebo všetky umývadlá (vrátane kuchyne) a všetky podlahy v ten istý deň. Je jednoduchšie a rýchlejšie robiť rovnakú úlohu na rôznych miestach, než robiť toalety, umývadlo, podlahu a potom zrkadlo. Ako viem?

Roky pred mojou službou sme vlastnili upratovaciu službu v Kalifornii. Mojou úlohou bolo školiť ženy, ktoré si najal môj manžel. Vyškolila som ich, aby robili rovnakú prácu (všetky umývadlá alebo všetky toalety), aby som im pomohla urýchliť čas v každej domácnosti a pri práci s inou služobníčkou.

Úlohy raz za mesiac alebo každý druhý týždeň: Použi zelenú mesačnú kartičku. Keď vidím niečo, čo je potrebné urobiť nie raz za týždeň, ale každý druhý týždeň, potom urobím zelenú mesačnú kartičku, ako napríklad „utrieť odtlačky prstov na dverách v celom dome (batoľatá výška).

Roky som mala zelenú kartičku na strihanie chlapcov. Pred vytvorením kartičky som počkala, kým všetkým začnú vlasy naozaj vyzerať vyrastene. Ale keď som vytvorila túto metódu strihania vlasov na zelenú mesačnú kartičku, dokázala som zachovať ten pekný upravený vzhľad tým, že som každý mesiac strihala vlasy mojej rodine. Tréning mojich detí sa vyplatil, pretože teraz môj tretí syn strihá vlasy všetkých v rodine okrem mňa. Stále si strihám a farbím vlasy sama, čo mi teraz, keď tak často a tak dlho cestujem, veľmi vyhovovalo. Nosím so sebou len nožnice a farbu na vlasy!

Zakaždým, keď si všimnem niečo neusporiadané alebo nečisté (napríklad konkrétny šatník alebo chladničku), dám to na zelenú mesačnú 3x5 kartičku. Keď robíš niečo, čo stačí urobiť raz za mesiac, použi zelenú kartičku a do ľavého horného rohu vlož dnešný dátum (iba číslo, t. j. 16.). Ak ide o úlohu dvakrát mesačne, pridaj k dátumu 14 dní (t. j. 16. plus dva týždne alebo 14 dní by bolo 30.).

Ak kartička pripadne na nevhodný deň (víkend, narodeniny alebo čokoľvek iné), jednoducho ju vlož do najbližšieho vhodného dňa. Keď ju zakladáš späť do bloku na kartičky, umiestni ju pred správny deň uvedený v ľavom hornom rohu kartičky, nie deň, keď si úlohu nakoniec urobila.

Ešte ďalšia poznámka. Je lepšie „udržiavať“ čistotu, ako bojovať s katastrofou. Ak v utorok utrieš police chladničky a v piatok utrieš dvierka (zvnútra aj zvonku), nebudeš musieť každý mesiac chladničku úplne čistiť. Deň predtým, ako nakupujem potraviny, zjeme všetky naše zvyšky. (Vytvor si vlastný potravinový bar.) Keď je všetko jedlo preč, môžem tieto prázdne police jednoducho utrieť, aby som udržala čistotu, namiesto toho, aby som musela tak často čistiť chladničku hĺbkovo. Takto je to tiež, keď triedim čipsy, chleby a koláče. Všetko, čo sa nezje, vyhodíme alebo sme to dali našim zvieratám, keď sme žili na našej farme a teraz môjmu najstaršiemu synovi, ktorý miluje, keď sa niečo ďalej spotrebuje, pretože má niečo, čo si môže zohriať v mikrovlnnej rúre.

Ako používať tvoj Blok na Kartičky a Systém

Ako som už spomenula, keď sme začali, každý člen rodiny, ktorý sa zúčastňuje tohto systému, má kôpku modrých denných kartičiek, ktoré sú držané spolu po kope štipcom na prádlo alebo veľkou farebnou sponou. Každé dieťa (a ty) má inú farebnú kancelársku sponu, ktorá pomôže ľahko identifikovať ich kôpku. Alebo môžeš použiť farebné štipce na bielizeň alebo napísať ich názov na drevenú sponu. (Keďže moje kartičky používam celé roky, spony sa na vrchu kartičiek začali opotrebovávať. Vtedy som začala používať štipce.)

Každé ráno. Ako prvé si každé ráno (alebo večer predtým) pozri iniciály a polož kôpky modrých denných kartičiek (ktoré sú spojené sponkou) na kuchynskú linku alebo stôl, zľava doprava—od najstarších po najmladšieho člena tvojej rodiny.

Potom si zober žlté týždenné a zelené mesačné kartičky, ktoré budú v prednej časti bloku na kartičky s dnešným dátumom (napríklad 14.). V tvojom bloku na kartičky by bol dnešný dátum pred všetkými žltými týždennými kartičkami a zelenými mesačnými kartičkami, ktoré rozdávaš každému členovi rodiny. Inými slovami, ak je dnes 24., táto skupina žltých a zelených kartičiek bude pred číslom 24. Vyberieš ich a vložíš do každej kôpky modrých denných kartičiek (ktoré držia spolu s sponou).

Pred kôpkou modrých denných kartičiek každej osoby by si mala mať bielu alebo svetielkujúcu kartičku s jej menom. Toto používame ako modlitebnú kartičku, na ktorej sú uvedené prosby, ktoré môžu zahŕňať spásu ich priateľov a rodiny. Alebo môžeš za dieťa napísať kartičku s krátkou modlitbou, aby začalo svoj deň. So svojimi dcérami píšem verš o tom, že mám „jemného a tichého ducha, ktorý je vzácny v očiach Boha“, ktorý pomohol ich svárlivým spôsobom!

Posledná kartička je ružová a je na nej napísané slovo „hotovo“. Keď začnú s modlitbou, začnú úlohu na kartičke a po dokončení ju presunú dozadu za kartičku „ružové hotovo“. Kartičky NIE sú držané spolu s krúžkom ani nie sú vyrobené zo špirálovo držaných 3x5 kartičiek, takže sa dajú ľahko presúvať na základe priority alebo časového obmedzenia. (Napríklad, ak existuje kartička na vynesenie odpadkových košov a je potrebné to urobiť neskôr popoludní.)

Ružové kartičky. Jednu ružovú kartičku používam na označenie kôpky „hotovo“ a ružové kartičky sa používajú aj na narodeniny (podrobnejšie sa tomu venujeme v kapitole 8 „Plánovanie dopredu“). A nakoniec používam len jednu ružovú kartičku s nápisom „presunúť kartičky budúceho mesiaca dopredu“, ktorá je nastavená na 25. deň v mesiaci (napísané v ľavom hornom rohu kartičky). Polož túto kartičku pred 25. oddeľovač kartičiek. Opäť sa tomu budeme podrobnejšie venovať v nasledujúcej kapitole.

Ešte raz. Každá osoba má kôpku kartičiek držaných spolu sponou. Vrchná kartička je biela modlitebná kartička, po ktorej nasledujú modré denné kartičky. Ďalej sú to žlté týždenné kartičky a zelené mesačné kartičky, nakoniec ružová kartička „hotovo“.

Pravidlá, ako ich držať pohromade: Na uloženie pospájaných kartičiek maj špeciálnu nádobu. Všetky kartičky tam musia zostať. Nikto nesmie nosiť svoje kartičky so sebou. Kartičky mojich detí sú v starom plastovom poštovom držiaku.

Naučiť ich túto metódu. Povedz deťom, že keď dokončia úlohu, kartička sa vloží za ružovú kartičku. Potom, čo sa pomodlia, sa prepracujú každou kartičkou. Môžeš im povedať, že musia dokončiť každú úlohu v poradí, v akom si položila kartičky (aby sa naučili poslušnosti) alebo im môžeš dovoliť, aby robili úlohy v akomkoľvek poradí (na učenie organizácie). Je však dôležité, aby ste mali čas, počas ktorého sa od nich očakáva splnenie úloh. Môže to byť do poludnia, do 15:00, predtým, ako sa idú hrať von, pred večerou alebo do rána. Nehovor však, že majú robiť úlohy predtým, ako idú spať, inak budeš chodiť spať veľmi neskoro!

Moje deti si zvykli brať celé popoludnie, namiesto hodiny, ktorú to malo trvať. Tak som začala používať kuchynský časovač a nastavila som ho na 60 minút, aby som ich naučila usilovnosti. Fungovalo to! Takže takto to teraz nastavujem každý deň. Naše deti robia svoje kartičky hneď po dokončení školských úloh. Ak má konkrétny deň jednoznačne viac prác, ktoré „preukázateľne“ trvajú dlhšie ako 60 minút, môžeš jednoducho pridať ďalších 10 alebo 15 minút, aby jedno dieťa dokončilo svoje kartičky.

Aby to fungovalo. Táto metóda funguje iba vtedy, ak vyložíš kartičky každé ráno (v pracovný deň) a ak sa úlohy nesplnia, bude sa trestať. Pravidelné kontroly sú dôležité, aby sa zistilo, či si svoje úlohy plnia správne a dôkladne! Tiež, ak ich prinútiš, aby to urobili znova, pretože boli príliš leniví na to, aby to urobili správne na prvýkrát, bude to hovoriť veľa pre toto dieťa a všetky ostatné deti, ktoré budú svedkami toho, že to, čo hovoríš, myslíš vážne! Navyše, ak niekedy za ružovú „hotovú“ kartičku vložia neúplnú alebo jednoducho nevybavenú kartičkou, je to klamstvo! Klamstvo prísne trestaj. Klamár je Bohu ohavnosťou!

Špeciálne okolnosti. Pretože máte všetky domáce úlohy na 3x5 kartičkách, môžeš ľubovoľnú kartičku jednoducho presunúť na ktorýkoľvek konkrétny deň. Ak máš spoločnosť a chceš, aby boli podlahy umyté deň pred príchodom hostí, môžeš kartičku presunúť na tento deň. Ak zistíš, že počas leta potrebuješ vysávať častejšie, môžeš si vyrobiť viac kartičiek na vysávanie. Potom ich koncom leta vyhoď. Najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať, je, že chceš udržiavať čistotu a nie vždy čakať, kým tam bude obrovský neporiadok. Použi podbradníky pre deti a zástery pre teba a tvojich malých pomocníkov. Máte veľmi dôležitú prácu—tak nech je Pán vaším šéfom!

Udržiavanie „neviditeľných oblastí“ v čistote. Aby si udržala svoje skrine alebo zásuvky čisté a nezostali pri upratovaní bokom, budeš chcieť pre tieto skrine a zásuvky vyrobiť „mesačnú“ alebo zelenú 3x5 kartičku. Najlepšou metódou je začať to robiť na mesačnej báze a neskôr to zmeniť na dvojmesačné (dve zelené kartičky s odstupom dvoch týždňov, t.j. 1. a 15. alebo 14. a 28.).

Keď sa objaví tvoja kartička, budeš vedieť, ako často musíš čistiť a triediť v závislosti od závažnosti! A ak si verná v zapájaní svojich detí do upratovania, zistíš, že ich oveľa viac zaujíma, aby to tak zostalo, aby nemuseli upratovať tak často! Okrem toho, ak to robíš sama, je oveľa jednoduchšie udržiavať skriňu alebo zásuvku čistú, než ju nechať tak neporiadnu, že budeš musieť vypratať celú skriňu alebo zásuvku, ako si to robila predtým, keď si ju upratala, keď si tvoju domácnosť zbavovala neporiadku na začiatku!

Rozličné Tipy:

  • Na balenie veľkých darčekov používaj narodeninové papierové obrusy (alebo iné príležitosti). V obchodoch s potravinami a v korunových obchodoch nachádzam tieto obrusy označené dole.
  • Prechladnutiu je možné predísť alebo naň zaútočiť pomocou kryštálov vitamínu C. Fľaša, ktorú mám, má 452,8 gramov za 28 dolárov. Keď počujeme o prechladnutí v kruhu priateľov alebo v našom kostole, pridám dve vrchovaté čajové lyžičky do džbánu na šťavu. Najviac pijú staršie deti, až po tie najmladšie. Pri prvom náznaku nádchy u niektorého z mojich detí alebo u seba pripravím športový pohár s vrchnákom (uložím naň ich iniciály, aby z neho nikto nepil) a pridám jednu čajovú lyžičku do šťavy. Posilňujú sa tak celý deň a ak to zachytíme včas, nedostanú nádchu ani chrípku. Ak nie, zopakujem to niekoľko nasledujúcich dní a rýchlejšie to skončí. Príliš veľa vitamínu C môže spôsobiť hnačku, ale aby sme sa vyhli prechladnutiu, ktoré sa šíri ôsmimi z nás, je to malá cena za to. Okrem toho sme sa na internete dočítali, že ak prechladneš, máš užiť približne 3 000 mg každých pár hodín, aby si zmiernila príznaky takmer o 80 %, a zistili sme, že je to úplne správne! Opäť môžeš zažiť hnačku, keď si dáš príliš veľa, ale potom jednoducho trochu obmedz.

Ak si pripravená urobiť voči BOHU záväzok a dokončiť kurz, KLIKNI SEM, čím súhlasíš a si pripravená dokumentovať tento ďalší krok pozdĺž tvojej Cesty Obnovy v tvojom formulári ,,Môj Denný Zápisník''. Vôbec sa neponáhľaj, usaď sa, daj si kávu alebo čaj a vylej si srdce do svojho Zápisníka.

Ako ,,staršie ženy... nech dobre učia, mladé ženy nech PRIÚČAJÚ..." (List Títovi 2:3) budeš mať možnosť, ako súčasť tvojej služby, hovoriť k mladším ženám, ktoré sú ešte nezadané.