Využi Na Maximum Tvoje
Plánovanie Jedla—
Rob to Jednoducho
Prestieraš mi stôl. . .
—Ž 23:5
„Hej, čo bude na večeru?“
Ak si ako väčšina žien, tak otázka „Čo bude na večeru?“, ťa rozhodí. Či už sa pýtaš sama seba, alebo sa ťa pýtajú tvoje deti, či manžel, otázka, čo bude na večeru, trápi každú domácu pani. Verila by si, že za svoj dospelý život spravíš viac ako 18 000 večerí a takmer 60 000 jedál? To je veľa nápadov, s ktorými ty a ja musíme prísť!!
Keďže som vedela, že musí existovať lepší spôsob, vyskúšala som metódu, pri ktorej sa varí na mesiac dopredu, ale varenie celý deň—celý celučičký deň—bolo hrozné! A ako by to nebolo dosť zlé, keď som to skúsila, moja rodina sa sťažovala, že nechcú „zostatky jedla“ každý večer, pretože jedlá boli predvarené a zohrievané!
Moja mama vyriešila svoju dilemu „čo bude na večeru“ tým, že robila niekoľko rovnakých jedál znova a znova. V podstate sme jedli: špagety, hamburgery, bravčové kotlety, ryby a kuracie mäso. Mať konkrétne jedlo na konkrétny deň by bolo pre moju matku príliš zorganizované, takže len prestriedala dni, čo bol spôsob, akým nás nechala hádať, aby sme nevedeli, ktorý deň máme nájsť nejakú rodinu, ktorá by nám dala jesť.
Keď som bola na vysokej škole, prišila som k záveru, že nie je ťažké „urobiť“ večeru, ale namiesto toho bolo koreňom problému „čo“ urobiť. Dospela som k záveru, že ak by som dokázala prísť s dostatočným výberom večerí na jeden mesiac a opakovala ich každý mesiac, každá večera by sa podávala iba 12-krát do roka!
Tiež som si všimla, keď som pozerala staré filmy, ako napríklad „Pollyanna“, že kuchár mal písaciu podložku so zoznamom jedál, ktoré si pani domu vyberala týždeň dopredu. A tak som sa rozhodla pripraviť mesačné menu a napísať ho na písaciu podložku, aby som si ušetrila čas, peniaze a predovšetkým psychickú námahu a trápenie z toho, čo bude na večeru—„ó sladký sen“ —“fungovalo to!
Moja metóda mi fungovala tak dobre, že som bola požiadaná, aby som o mojom mesačnom jedálničku porozprávala mnohým ženským organizáciám. Čoskoro som si však po rozvode uvedomila, že nie všetky ženy baví organizovať ako mňa a len si sadnúť a vytvoriť túto osvedčenú spoľahlivú metódu. Tiež som zistila, že nie je vždy potrebné byť takto organizovaná, keď máš túžbu a slobodu vymýšľať rôzne jedlá. Preto som vedela, že potrebujem hľadať u Pána inú metódu, ktorá by si vyžadovala menej počiatočného investovaného času a ktorá by fungovala pre moju a tvoju rodinu!
*Hľadať Jeho. Dámy, to je vždy kľúč a odpoveď na každú dilemu tvojho života—hľadaj riešenie u Pána. Prečo sa pýtaš seba, svojho priateľa alebo odborníka, keď je tu Niekto, kto ti túži požehnať a dať ti tajomstvá, ktoré nikto iný nepozná? Ak mám vôbec nejakú múdrosť, pochádza od Boha. Radi sa navzájom žehnáme nápadmi a tipmi, ktoré nám uľahčia život, ale to najlepšie, čo ti môžem dať, je, hľadaj u Pána každé riešenie každého problému alebo otázky, ktoré máš. Veľké alebo malé, On má odpovede a sedí hneď vedľa teba a čaká, kým sa Ho opýtaš.
Úroveň 1
NAJJEDNODUCHŠÍ Plán Jedálnička Na Svete
10 Jednoduchých Krokov
Cieľ: nájsť aspoň 28 nápadov na večeru, ktoré budú zahŕňať dni, keď sa nebude jesť vonku.
- Vezmi si 3x5 kartičku a na vrch napíš tému svojho jedla: kuracie mäso, mleté hovädzie mäso, mexické, talianske, cestoviny, bezmäsité, na grile, zapekacie misy, chutné jedlá, pomalý hrniec, obľúbené rodinné jedlá, jedlo, ktoré poteší (aké si jedávala, keď si vyrastala) a ďalšiu kartičku jedenie vonku.
- Nad každou 3x5 kartičkou sa zamysli a zapíš si všetky jedlá, na ktoré si spomenieš že patria pod kuracie mäso, mleté hovädzie mäso, mexické, talianske, cestoviny, bezmäsité, na grile, zapekacie misy, chutné jedlá, pomalý hrniec, obľúbené rodinné jedlá, jedlo, ktoré poteší (aké si jedávala, keď si vyrastala) a miesta, kam tvoja rodina rada chodí jesť von.
Nápady na večeru: skontroluj si akýkoľvek zoznam, ktorý si urobila, popremýšľaj o tom, čo zvyčajne robievaš, opýtaj sa svojej rodiny alebo priateľov na nápady, nahliadni do kuchárskych kníh a premýšľaj o miestach, kde jedávate vonku a čo si objednávate, aby sa ti spustila pamäť. Každý, kto robí toto jednoduché cvičenie, je prekvapený, koľko večerí má v skutočnosti na zozname!
Teraz sa pozri na svoje kartičky a zisti, ktorá téma obsahuje na večeru najviac nápadov. Pre svoje menu raz za mesiac budeš potrebovať iba 7 tém, jednu na každý deň v týždni, ktorú zahŕňa tvoja stravovacia kartička, ak by si chcela jesť vonku jedenkrát za týždeň.
Mimochodom, môžeš si všimnúť, že niektoré tvoje jedlá sa prekrývajú. Môžeš mať napríklad vyprážané kura na svojej kartičke s kuracím mäsom a na kartičke chutné jedlá. Neboj sa, preberieme to v neskoršom kroku.
Viac o stravovaní vonku. Ak tvoja rodina práve teraz chodieva jesť von stále, naplánuj si aspoň 2 dni v týždni, keď budete jesť vonku. Ak patríš k tým, ktorí nikdy nejedia vonku, možno budeš chcieť popremýšľať o tom, že by si si dala pauzu od varenia a tiež sa tak zbavila negatívnych komentárov, ktoré s obľubou vyťahujú dospievajúce deti a kvôli ktorým sa cítiš previnilo.
*Jesť zostatky jedla. Zahrň si deň na jedenie vašich zostatkov jedál vytvorením potravinového baru, čo som robila (na náš piatkový obed) roky až donedávna. Ak nechcete jesť svoje zostatky jedla, nájdi niekoho, komu ich dáš. Takmer desať rokov som všetky zostatky jedla dávala rodičom, aby mama nemusela variť. Pravdou bolo, že som vždy varila navyše a zahŕňala aj moje zostatky jedla, ktoré kŕmili moju mamu, otca a moju postihnutú sestru!
Keďže moji rodičia sú už mŕtvi, začala som dávať moje zostatky jedla môjmu najstaršiemu synovi, ktorý pracuje z domu a je príliš zaneprázdnený, aby varil. Povedal, že mu ušetrí veľa času a peňazí, keď si iba vezme jedlo a zohreje ho.
Moja priateľka nikdy nerobila obedy. Ich obedy boli vždy zostatky večerí. Ešte raz, nepokúšaj sa na to prísť. Požiadaj Boha, aby ti povedal, čo robiť s tvojimi zostatkami jedla!
- Vyber si tému podľa dňa v týždni. Napríklad by si mohla chcieť recepty z pomalého hrnca v stredu, pretože ten večer noc je bláznivý, lebo idete do kostola uprostred týždňa alebo by si si možno vybrala jedlo z pomalého hrnca na nedeľné popoludnie, keď sa vrátite domov z kostola. Alebo to možno budeš chcieť v pondelok večer, aby si to stihla pripraviť v predstihu v nedeľu večer, pretože pondelky sú vždy vyčerpávajúce. Chceš o tom získať predstavu? Tu je príklad toho môjho:
Nedeľa je jediná, kedy po kostole jeme vonku.
V pondelok máme talianske jedlá, pretože sú rýchle a jednoduché.
V utorok je kuracie mäso bez zvláštneho dôvodu—jednoducho nám chutí a jeme kuracie mäso veľa.
V stredu máme mexické jedlo, ktoré je tiež jednoduché jedlo.
Zdá sa, že štvrtok je jediný večer, kedy sú všetky moje deti doma, takže to je naše chutné jedlo.
Piatok je rodinné obľúbené jedlo, čím oslavujeme koniec pracovného/školského týždňa.
V sobotu rada grilujem (a áno, robím to aj v najväčšej zime).
*Ďalší tip týkajúci sa zostatkov jedla: Tvoj deň zostatkov jedla by mal byť deň pred (alebo dňom) nákupom potravín, aby si pred vložením čerstvých potravín minula staré potraviny, poutierala police (namiesto toho, čo robieva väčšina ľudí—schováva potraviny, ktoré sa kazia).
Nezabudni vyčistiť aj chlebník, police v špajzy, zásuvku na ovocie, zásuvku na šalát/zeleninu a zásuvku na mäso/syr, čo možno použiť aj na zostatky jedla alebo ich dať niekomu v núdzi.
Vľavo hore napíš, aký deň v týždni si vyberieš pre jednotlivé témy.
- Ďalej vytvor samostatnú kartičku pre každé jedlo. Ak máš pre každú tému aspoň štyri jedlá, pokryje to mesačné menu. Ak máš 6 jedál, natiahne sa to na mesiac a pol. Natiahnuť to možeš tak ďaleko, koľko jedál máš na výber! To zahŕňa aj miesta, kde sa tvoja rodina stravuje vonku.
- Vezmi si svoje tematické jedlá a spoj ich spolu sponou. Umiestni ich do plastového 3x5 bloku v sekcii „večere“. Potom len raz týždenne (robíme to v sobotu po našich veľkých raňajkách) vytiahni na každý deň v týždni jedno z jedál z tvojej témy. Napríklad:
Nedeľa: Vybrala som si „čínskeho šéfkuchára“ z jedálnych lístkov vonku.
Pondelok: Z talianskych kartičiek som si vybrala „lasagne“.
Utorok: Z mojich kuracích kartičiek som si vybrala „vyprážané kura“.
Streda: Z mexických kartičiek som si vybrala „hovädziu hrianku-tacos“.
Štvrtok: Z mojich kartičiek chutných jedál som si vybrala „bravčovú pečienku“.
Piatok: Z kartičiek obľúbených rodinných jedál som si vybrala „koláče s tuniakom“.
Sobota: Z mojich kartičiek grilovania som si vybrala „steaky“.
- Kompletné jedlá. Ak chceš premýšľať menej každý deň, potom pod jedlo napíš, čo budete mať na každú večeru. Najprv si spomeň premýšľaním na zeleninu a zapíš si každú zeleninu, na ktorú si spomenieš na 3x5 kartičku. Neobmedzuj svoju rodinu tým, čo práve jedávajú. Začni skúšať niečo nové a rozšír svojej rodine obzory.
Nasleduj zeleninu prílohou: cestoviny, ryžu, chlieb alebo zemiaky a nakoniec, ak chceš, dezert. Napíš to na spodok kartičky. Napríklad uvádzam horúci čaj, koláčiky šťastia a paličky s čínskym jedlom. Použi svoju 3x5 kartičku, ktorá ti pomôže robiť si poznámky (ceruzkou), aby si si každý týždeň ušetrila čas premýšľania o týchto veciach. Napríklad:
Nedeľa: je jednoducho čínsky šéfkuchár.
Pondelok: vedľa lasagní som napísala šalát a chlieb.
Utorok: vedľa vyprážaného kurčaťa som napísala špenát a kukuričný chlieb.
Streda: vedľa hovädzej hrianky-tacos som napísala vyprážanú fazuľu, tortillové čipsy s omáčkou a guacamole (pasta z avokáda).
Štvrtok: k bravčovej pečeni som napísala cestovinovú prílohu, šalát a rožky.
Piatok: vedľa koláčikov z tuniaka som napísala kolienka s paradajkovou omáčkou.
Sobota: vedľa steakov som napísala pečené zemiaky, šalát a rožky.
- Obed. Ďalším jednoduchým nápadom, ako čo najlepšie využiť náš čas, je vymyslieť obedy rovnakým spôsobom ako večere. Ak chceš nájsť nápady na obed, začni tým, že sa každého zo svojich detí opýtaš na to, čo majú radi, ale uisti sa, že sú sami, keď sa ich pýtaš. Keďže som ich vzdelávala doma od roku 1989 a doma sme pracovali takmer rovnako dlho, vždy som sa snažila mať raz za týždeň JEDNO „obľúbené“ jedlo každého z mojich detí. (Sú však prísne varovaní, aby sa nesťažovali, keď v deň niekoho iného budú jesť niečo, čo im obzvlášť nechutí).
Ak nedokážeš vymyslieť množstvo rôznych obedov na mesiac, ktoré by boli v súlade s tvojimi večerami, zopakuj obedy, ktoré sa zdajú, že všetkým chutia najviac. Vytvor kartičku pre každý obed a potom spoj večeru s týmto obedom. Veľkú mäsovú večeru treba spojiť s cestovinou alebo bezmäsitým obedom. Opäť platí, že ľahké obedy sa hodia k ťažkým večerám ALEBO veľký obed s ľahšou večerou. Napríklad:
Nedeľný obed: je naše jedenie vonku. Takže na večeru máme vždy nedeľné občerstvenie (tie mrazené jedlá, ktoré deti milujú, ale ja ich neznášam. Takže ja jem len nejaké zostatky jedla alebo šalát.
Pondelkový obed: je rýchlym občerstvením, keďže ja a moje dcéry nakupujeme potraviny.
Utorkový obed: je deň hot dogov: párky v rožku, kukuričné, pikantné alebo špeciálne hot dogy.
Stredajší obed: je mäsový sendvič so: šunkou, kuracím mäsom, kuracím šalátom, tuniakom, pečeným hovädzím alebo morčacím mäsom.
Štvrtkový obed: je jedlo z krabičky.
Piatkový obed: vždy to bol náš zostatkový deň, ale keď to moje deti omrzelo, modlila som sa a Pán ma viedol k tomu, aby som zostatky našej rodiny odovzdávala môjmu dospelému synovi, ktorý si ich len zohreje v mikrovlnke. Teraz mávame na sendviče arašidové maslo a tlačenku alebo zostatky mäsa.
Sobotný obed: nemáme obed. Jeme naše veľké raňajky veľmi neskoro a máme skorú večeru.
- Raňajky. Teraz naplno využi svoj drahocenný čas a urob posledný krát veľké premýšľanie na nápady pre raňajky. Aby som to uľahčila, začala som vytvárať tému raňajok. Napríklad:
Nedeľné raňajky: každý si vyberie, čo chce, pretože každý je pripravený na kostol v inom čase.
Pondelkové raňajky: sú len cereálie (nie cukrové cereálie, tie sú v piatok).
Utorkové raňajky: sú muffiny alebo rýchly mix niečoho s chlebom, čo robí môj 13-ročný syn.
Stredajšie raňajky: sú toasty, keďže v utorok pečieme náš domáci chlieb na sendviče.
Raňajky vo štvrtok: sú teplé cereálie alebo ovocie a jogurt v lete
Piatkové raňajky: sú už viac ako dvadsať rokov dňom sladkých cereálií.
Sobotné raňajky: sú naše VEĽKÉ rodinné raňajky. V podstate striedame domáce cmarové sušienky, koláčiky, palacinky a francúzske toasty (naše recepty sú v nasledujúcej kapitole).
Tu je ďalší príklad z obdobia, keď sme bývali na našej farme:
Nedeľa: Šišky, je to Pánov deň, tak sa TEŠ a urob ho výnimočným!
Pondelky: Toast (zaujímavé je vyskúšať rôzne druhy chleba, ako je hrozienkový alebo kysnuté cesto). Utorky: Cereálie (ak nemáš cereálie každý deň, otvor len jednu škatuľu naraz alebo maximálne dve). Stredy: Pečivo (To je, keď máme niečo napečené z krabičkovej zmesi. Nechaj jednu z tvojich dospievajúcich dievčat naučiť sa piecť tak, že to bude robiť pre rodinu. Keď ju budú všetci chváliť, začne sa chcieť naučiť piecť viac a naučí sa variť! Toto funguje aj pre synov!)
Štvrtok: Teplé cereálie alebo mrazené wafle.
Piatky: Sladké cereálie
Sobota: Veľké raňajky (To je vtedy, keď robím veľké teplé raňajky, ako sú moje cmarové sušienky, koláčiky, palacinky a francúzske toasty, spolu so slaninou alebo šunkou, džúsom—funguje to!)
*Tip ohľadom Cereálií: Práve som našla skvelý tip ohľadom cereálií—opäť cez modlitbu. Vrecko teraz vyberiem z krabice, čím sa vytvorí viac miesta v špajzy, pomôže ti to vidieť, kedy tam ostali naozaj len omrvinky a pomôže to deťom pripomenúť, aby nechali vrecko pevne uzavreté.
Odtrhnem vrchnú časť krabice (na ktorej je názov), potom ju pripnem k vrecku, čo si vyžaduje dva štipce na bielizeň, čím zostane vrecko uzavreté a cereálie čerstvejšie!
Ak je to možné, snaž sa robiť iba „raz za týždeň veľké raňajky“. Ak si vydatá, uisti sa, že tvoj manžel súhlasí. Niektorí muži pracujú fyzicky a potrebujú sýte raňajky, ako manžel mojej susedky, keď sme bývali na našej farme. Nezabudni prispôsobiť všetky moje „odporúčania“ tvojej rodine a tomu, čo ti vyhovuje. Ak si vyberieš jeden deň v týždni na veľké raňajky, skús si nevyberať nedeľu, keď idete do kostola!
- Keď máš naplánované všetky jedlá, zvyšok je tak jednoduchý! Stačí si prelistovať svoje kartičky večerí, obedov a raňajok a vybrať si jedlo na každý deň.
- Posledným krokom, aby si nemusela odpovedať na otázku „Čo bude na večeru“, bude napísať jedlo na nasledujúci deň na malú suchú/zmazateľnú tabuľku, keď každý večer po večeri skončíš s upratovaním.
Ušetri si viac času a stresu a vytiahni ingrediencie na pult a rozmraz mäso. Táto jednoduchá tabuľka ma udržuje o krok vpred pred akýmkoľvek stresom a eliminuje otázku mojej rodiny, čo bude na večeru (alebo na obed a raňajky).
Tým, že investuješ len trochu viac svojho času, môžeš svoj čas naplno využiť vytvorením mesačného jedálneho plánu, ktorý môžeš používať znova a znova a znova. Prečo neprejsť na druhý krok?
Úroveň 2
Mesačný Plán Jedla
Ak investuješ trochu viac času, budeš môcť eliminovať týždenné rozhodnutia a naplánovať si jedálny lístok na mesiac alebo aj viac, v závislosti od toho, koľko nápadov na jedlo máš. To je to, čo som robila väčšinu môjho manželského života, čím som využila môj život a môj vzácny čas na maximum! Namiesto vyťahovania kartičiek každý týždeň si vytvor mesačné menu.
- Zober si na kuchynský stôl alebo linku všetky svoje jedálne lístky a usporiadaj ich na stôl ako kalendár (nedeľa – sobota) na toľko týždňov, koľko máš. Nezabudni sa pozrieť na jedlá, aby si videla, čo vyhovuje tvojmu rozvrhu (ľahšie jedlá pri športe alebo v kostole. Dni, kedy je väčšina členov rodiny doma na chutné veľké jedlá).
- Keď sú raz rozložené, usporiadaj jedlá, aby boli pestré a zaujímavé. Budeš prekvapená, ako toto malé plánovanie navyše prinesie tebe a tvojej rodine veľa výhod!
Nezabudni tiež zahrnúť tie dni, keď jete vonku. Ak chceš určiť, ako často: ak tvoja rodina práve teraz chodieva von stále, naplánuj si aspoň dva dni v týždni, kedy budete jesť vonku. Ak nikdy nejedávate vonku, ako som už povedala, rob to aspoň raz za mesiac, inak ti to tvoje deti budú určite negatívne vyčítať, keď budú dospievať.
Ak máš malé deti, vyber si svoj deň na jedenie vonku v deň, keď deti jedia zadarmo alebo so zľavou. Špeciálne ponuky sú všade, kde sa len pozrieš (viac o tom nižšie).
- Presuň jedlá s čerstvou zeleninou bližšie k tvojmu nákupnému dňu, po ktorých nasleduje mrazená/konzervovaná zelenina, ktorú môžeš použiť neskôr. Zeleninu, ktorá je čerstvá (ako je žltá tekvica a cuketa, artičok alebo celý karfiol) uschovávam do dvoch dní odo dňa nákupu (kedy pripravujem môj nákup jedla) a mrazenú zeleninu na neskôr.
- Keď sú tvoje kartičky hotové a rozložené, napíš si trvalý zoznam. Môžeš tiež na tvoju chladničku pripnúť zoznam, ktorý odpovie na obľúbenú otázku „Čo bude na večeru?“ namiesto použitia suchej, zmazatelnej tabule, čo ti môže ušetriť ešte viac času.
- Aby bol tento systém flexibilný, jednoducho odškrtni všetky jedlá, ktoré nakoniec pripravíš a okolo každého jedla, ktoré musíš vynechať, nakresli RÁMČEK. Mnohí z nás majú veci, ktoré sa objavia neplánovane, takže možno budeme musieť vynechať jedlo, ktoré sme si naplánovali. Tvoj rozvrh by ti mal fungovať a nemal by byť ďalšou záťažou v tvojom živote. Krása vynechaných jedál je v tom, že si ich môžeš všetky urobiť na konci týždňa alebo na konci mesiaca, takže tvoj zoznam jedál bude trvať ešte dlhšie.
Moje štvortýždňové menu (ktoré som používala viac ako päť rokov) zvyčajne trvalo asi päť týždňov, pretože veľmi často sme museli z rôznych dôvodov túto večeru vynechať.
*Uisti sa, že ak tvoje vynechané jedlo obsahovalo čerstvé mäso, daj mäso do mrazničky alebo urob jedlo z čerstvého mäsa na druhý deň a vynechaj jedlo na ďalší deň.
Úroveň 3
Vypíš si Ingrediencie
Kto to pripraví?
Koľko čoho?
- Aby si si zjednodušila život, sadni si na ďalších 30 minút a na zadnú stranu každej kartičky uveď zoznam všetkých ingrediencií. Toto funguje skvele. Ak chceš jednoduchšiu metódu, napíš si tento zoznam ingrediencií v deň, keď robíš každé jedlo prvýkrát, a potom doň pridaj veci, na ktoré si možno prvýkrát zabudla. Tento jednoduchý krok ti nesmierne pomôže pri príprave nákupného zoznamu, aby si na nič nezabudla.
- Ak varí rád tvoj manžel alebo máš staršie či dospelé dieťa, ktoré vie pripravovať niektoré z jedál, napíš do ľavého horného rohu tvojej 3x5 kartičky, kto bude jedlo pripravovať a nezabudni napísať jeho meno do kalendára alebo na jedálny lístok vedľa dátumu.
Aby si pomohla svojim mladším deťom príprave na dospelosť, uveď tiež v ľavom hornom rohu pod svojím menom meno dieťaťa, ktoré by ti mohlo pomôcť pripraviť každé jedlo.
*Pri výbere dieťaťa na akúkoľvek prácu v tvojej domácnosti vždy začni od najmladšieho alebo najmenej zrelého dieťaťa, aby si zistila, či to zvládne. Rodičia vždy nadmerne využívajú svoje najstaršie dieťa (alebo deti), čím ich nielen nadmerne zaťažujú, ale tiež tým vychovávajú rozmaznané, nevďačné a nezrelé mladšie deti.
- Aby si si pomohla s množstvom, zakaždým, keď budeš pripravovať jedlo, napíš (CERUZKOU), koľko si čoho na prípravu jedla použila. To ti pomôže pri jeho ďalšej príprave. Ak skončíš s nedostatkom, potom to vymaž a zvýš množstvo. Ak ti zostane dosť veľa zostatkov, porcie zníž.
Používanie kartičiek na zapisovanie dôležitých informácií, napríklad koľko kuracích pŕs uvariť alebo koľko vajec si namiešala, veľmi pomáha efektívnosti a ešte viac znižuje duševný stres z domácej prípravy. Ako sa tvoja rodina rozrastá a vaše potreby sa menia, môžeš si kartičky jednoducho upravovať. Napríklad:
Na vyprážané kura použi polovicu kuracích pŕs na dieťa, jedno celé na dospelého.
Na hamburgery použi 226g sekanej na osobu pre jednu žemľu.
Pri raviolách počítaj 4 pre každého dospelého, 3 pre dieťa alebo malého jedáka.
*Aby si sa vyhla tučným alebo obéznym deťom (a dospelým) nepodávaj „rodinný štýl“ tým, že všetko vyložíš na stôl. Namiesto toho som vždy vyložila taniere v rade na pult a na každý tanier som dala porciu. To tiež zaisťuje, že každý dostane zeleninu!
Nechávam na sporáku všetko navyše, takže ak si niekto dáva druhú porciu (vrátane teba), ľahko si ho všimneš, keď si bude naberať viac. Okrem toho moje deti nikdy nesmeli ísť len tak po jedlo do špajze alebo chladničky. Boli naučené najskôr sa ma spýtať, čo mi pomohlo sledovať nielen prejedanie sa, ale aj jedenie tesne pred večerou.
Cukor
Keďže sme s manželom pochádzali z úplne odlišného prostredia, nebola som pripravená na sladké cereálie, ktoré moje deti chceli každé ráno, ako kedysi ich ocko. Nie som si istá, ako sme k tomu prišli a ako s tým nakoniec súhlasil (musel to byť BOH!), ale pred rokmi sme si urobili z piatkového rána „deň sladkých cereálií!“
Často je lepšie niektoré veci úplne nezakazovať, pokiaľ sa na tom s manželom úplne nezhodnete—ak áno, poďakuj Pánovi, pretože väčšina párov sa nezhodne! Namiesto toho z toho urob „pochúťku“ alebo „odmenu“. Boh nás rád žehná, takže toto môže byť oblasť, kde môžeš požehnať svoje deti!
Naše deti sa necítia ukrátené, ani nie sú „čudné“, ale učia sa žiť v sebakontrole a umiernene a nie prehnane, čo je spôsob, akým žije tento svet. Zakázať znamená stať sa náboženským, a tak začína vzbura.
Urob z „dňa sladkých cereálií“ špeciálny deň, ako je pondelok, aby vyskočili z postele alebo piatok, pretože prežili týždeň! To platí pre koly, limonády alebo popcorn (akokoľvek to nazveš). Namiesto toho, aby si to eliminovala, maj to na špeciálne príležitosti.
Učiť umiernenosť a kontrolu je podľa mňa lepšie, ako niečo úplne zakazovať. Moje deti mali povolenú kolu s pizzou raz týždenne. Teraz, keď vieme, že limonáda spôsobuje rakovinu žalúdka (nielen zápal dutiny alebo obezitu u detí), rozhodli sme sa ju v podstate úplne vysadiť a nahradiť ju raz týždenne sladeným čajom. Zvyšný čas pijú veľa vody!
Dať si Prestávku: Ísť Jesť Von
Ako som už spomenula v tejto kapitole, vždy je dobré dať si prestávku od varenia a skutočne si naplánovať deň alebo dokonca dva, kedy sa pôjdete každý týždeň najesť von.
Väčšina rodín nie je v rovnováhe a buď sa stravujú vonku STÁLE, alebo vonku vôbec nejedávajú. Samozrejme, niekedy je to preto, že tvoj manžel miluje tvoje domáce jedlá.
Ak chodíte von príliš často, je to často preto, že nie si pripravená. Metóda, o ktorú som sa s tebou podelila, by ti mala pomôcť, ale ako som už povedala, nesnaž sa úplne prestať chodiť von jesť. Namiesto toho si stanov konkrétne dni na jedenie vonku a dopraj si zaslúženú prestávku.
Niekedy my ženy potrebujeme ísť jesť von, ale veľmi často to, kam ideš a ako si objednáš, určí, ako často máš pocit, že môžete chodiť jesť von. Kvôli našej veľkej rodine vždy inklinujeme k menu za 99 centov, ktoré sú vo väčšine reštaurácií rýchleho občerstvenia a VŽDY si objednávame vodu. Kedysi sme to robili kvôli samotným nákladom na 9 nápojov, teraz je to kvôli zdravotným problémom. Nielen, že je dokázané, že veľké množstvo cukru spôsobuje rakovinu žalúdka, ale taktiež znižuje imunitný systém o 50 %. Ak chcú moje deti občas piť sódu, som radšej, keď sú doma, aby nechytili vonkajšie choroby a celý liter stojí to, čo by stál jeden nápoj v reštaurácii.
Tiež, keď boli všetci malí, vždy som im dala na výber, čo si môžu objednať. Chodíme aj tam, kde deti jedia zadarmo, najmä keď sme mali toľko detí do 10 alebo 12 rokov.
Existuje mnoho národných reťazcov rýchleho občerstvenia a miestnych reštaurácií, ktoré chcú prilákať rodiny, takže ponúkajú bezplatné alebo lacné detské jedlá. Neustále ich vidím na značkách. Zavolaj do reštaurácií v tvojom okolí a zisti, či majú detský večer. Uisti sa, že zistíš, ktorý deň, kedy začína, vek (v tomto bode buď úplne jasná) a či je nápoj zahrnutý alebo nie. Objednala som vodu pre moje deti, keď si mohli dať nealkoholický nápoj (pre ne skutočnú pochúťku).
Najmúdrejším riešením je zistiť si toto všetko cez telefón, aby si nevyzerala, že si chudobná alebo neskončila si v reštaurácii v nesprávny večer—stalo sa mi to! Potom napíš všetky podrobnosti na svoju 3x5 kartičku pre každú reštauráciu. Ceruzkou napíš, čo si deti najradšej objednávajú! To pomáha, keď ich vezmeš von a najmä vtedy, keď chcú vziať tvoje deti von najesť babička alebo otec.
Ak si pripravená urobiť voči BOHU záväzok a dokončiť kurz, KLIKNI SEM, čím súhlasíš a si pripravená dokumentovať tento ďalší krok pozdĺž tvojej Cesty Obnovy v tvojom formulári ,,Môj Denný Zápisník''. Vôbec sa neponáhľaj, usaď sa, daj si kávu alebo čaj a vylej si srdce do svojho Zápisníka.
Ako ,,staršie ženy... nech dobre učia, mladé ženy nech PRIÚČAJÚ..." (List Títovi 2:3) budeš mať možnosť, ako súčasť tvojej služby, hovoriť k mladším ženám, ktoré sú ešte nezadané.