SLV-NEW-W@H-FRONT-COVER-191x300

Využi na Maximum Svoj

Rozvrh

Kapitola 6 Rátaj Svoje Dni

A tak nás nauč rátať naše dni,
aby sme našli
múdrosť srdca..
—Ž 90:12

Vždy, keď sa nadchnem pre niečo nové, čo by som vyskúšala s mojou rodinou, nastane kríza. Nepriateľ je zlodej! Keďže si sa modlila o pomoc vo svojom živote a Boh ti odpovedal tým, že ti dal nový plán, potom nepochybne príde nepriateľ, aby sa ho pokúsil prekaziť. Stalo sa to hneď v prvé ráno, keď si sa snažila nastaviť režim s tvojou rodinou?

Dieťa ochorie, tvoj manžel ťa požiada, aby si pre neho urobila niečo nezvyčajné alebo sa vás v ten istý týždeň tvoja rodina rozhodne navštíviť. Toto je len súčasť každodenného života!

„Milovaní, nečudujte sa, keď ste v ohni skúšok, ktoré na vás prišli, akoby sa vám prihodilo niečo nezvyčajné! Radujte sa,“ (1 Pt 4:12) „Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa!“ (Fil 4:4) Tak sa raduj! To len znamená, že si na správnej ceste, pretože nepriateľ sa snaží prekaziť tvoje úsilie!

Vždy je dôležité plánovať dopredu, nastaviť si vo svojom živote režim (ako sme hovorili v minulej kapitole) a usporiadať si svoj domov a svoj život, ale pamätaj, že testy, skúšky a pokušenia prídu do tvojho života každý deň, takže musíš byť pripravená s akčným plánom—nedovoľ, aby ťa tieto skúšky zaskočili!

Keď sa každé ráno zobudíš, obráť sa na Boha a požiadaj Ho o Jeho plán. To je to, čo znamená tento verš z Prísloví 3:6: „Na všetkých svojich cestách mysli na Neho a On ti bude rovnať chodníky.“ Toto platí najmä vtedy, keď príde kríza. Najprv choď k Bohu, uznaj, že ti chce pomôcť a nechaj Ho riadiť tvoj ďalší krok. Takto môže Boh zmeniť tvoje skúšky na víťazstvá! A nezabudni Mu poďakovať za každú skúšku, pretože On sľubuje, že to bude pre naše dobro (pozri List Rimanom 8:28).

Prvý list Korinťanom 10:12–13 hovorí: „Preto kto si myslí, že stojí, nech si dáva pozor, aby nepadol. Skúška, ktorá na vás dolieha, je iba ľudská. A Boh je verný. On vás nedovolí skúšať nad vaše sily, ale so skúškou dá aj schopnosť, aby ste mohli vydržať. . .“ My všetky ako domáce gazdinky čelíme skúškam, ale dôležité je, nájsť cez to Božiu cestu!

Metódy Organizácie na Šetrenie Času a Frustrácie

Aj keď sa stane niečo neočakávané, keď to najmenej čakáš, nemôžeme sa sústrediť na dni, ako sú tieto. Odhliadnuc od dramatických udalostí, sústreďme sa na spôsoby, ako si zorganizovať život tak, že keď sa niečo stane, budeme stále schopné fungovať alebo pokračovať tam, kde sme prestali.

Poznámky: Používanie a vytváranie poznámok je dobré len vtedy, ak sa na ne neustále odvolávaš, dôsledne ich sleduješ a máš tieto poznámky, keď ich potrebuješ! Namiesto poznámok rozmiestnených po celom dome, ako napríklad používanie „nálepiek“, nejakých útržkov papiera alebo zoznamov, možno budeš chcieť zvážiť používanie organizéra alebo diára, aby si svoje zoznamy a všetky ostatné veci, ktoré potrebuješ, mala pohromade.

Organizér: Organizéry sú úžasné a používam ich už roky. Keď si však jeden vyberieš, uisti sa, že je jednoduchý a vhodný pre tvoj účel. Zdá sa, že sú určené pre manažérov a nie pre ľudí ako sme my. Preto čokoľvek čo v ňom nepoužívaš, odstráň a buď to vyhoď alebo to daj na charitu. (Kedysi som si to nechala, myslela som si, že to jedného dňa použijem. Namiesto toho sa to stalo len ďalšou vecou, ktorá ma viedla k tomu, že som musela moju domácnosť zbaviť neporiadku ešte skôr.) Najlepšia vec, ktorú môžeš urobiť, je ponechať si iba časti, ktoré sú vhodné pre tvoje potreby. 

Keď sme sa presťahovali na farmu a bývali sme veľmi ďaleko od všetkého, zistila som, že sa nedostanem von tak často, ako keď som bývala v meste (vtedy som sa veľmi spoliehala na svoj organizér, ktorý som nosila všade so sebou).

Táto časť bola pôvodne napísaná, keď som bola mimo domu častejšie, čo znamenalo, že som potrebovala mať svoju organizačnú metódu stále pri sebe. Väčšina z vás nežije na vidieku, ani netrávi väčšinu času doma, preto chcem, aby ti táto kapitola poslúžila.

Prvá vec, ktorú musíš urobiť s organizérom, je mať ho pri sebe.

Dokonca aj teraz, keď žijeme opäť v meste, zisťujem, že sa snažím často nevychádzať z domu a ak áno, tak na krátko. Doma som neustále na počítači, v ktorom je môj „organizér“ alebo denné upozornenia z kalendára a kancelárske pripomienky, ktoré mi celý deň pripomínajú, čo musím urobiť a kedy to treba urobiť. Taktiež používam budík na telefóne, aby mi pripomenul, kedy treba tieto veci urobiť.

Hoci nepochybne žijem v „dobe počítačov“, na rýchlej ceste počas môjho cestovania po svete, som zistila, že v skutočnosti uprednostňujem metódu organizéra pred osobným digitálnym asistentom. To pravidlo je, že by si mala používať metódu, ktorá ti vyhovuje!

Ešte raz, najdôležitejším pravidlom pri používaní akéhokoľvek organizéra je, že ho musíš mať stále pri sebe! To znamená, že ho nosíš so sebou, keď sa premiestniš do inej miestnosti v domácnosti a taktiež sa uisti, že tvoja kabelka je dostatočne veľká, aby sa do nej tvoj organizér zmestil.

Existujú organizéry, do ktorých sa dokonca zmestí moja kabelka alebo peňaženka. Odkedy som začala cestovať, zistila som, že som si zjednodušila život a teraz nosím kabelku len na bankovky, mince a kreditné karty. Ak odchádzam z domu, je to zvyčajne na krátku záležitosť a ak je to na dlhšie, zvyknem si nosiť notebook na prácu, a tak mám organizér so sebou.  

Ďalší bod: to, čo funguje teraz alebo to, čo fungovalo vtedy, možno bude potrebné doladiť, keď sa tvoj život a tvoje potreby zmenia.

Ďalším skvelým tipom je určite používať ceruzku namiesto pera, ktorú môže mať tvoj organizér v sebe. To platí aj pre diár alebo nástenný kalendár. Používanie ceruzky uľahčuje presunutie alebo zmenu vecí, keď sa udalosti zmenia, a to nielen zo dňa na deň, ale niekedy aj z okamihu na okamih!

S organizérom (ktorý nosím alebo ktorý mám v počítači) zisťujem, že dokážem oveľa viac, ako by som dokázala bez neho a s oveľa menším stresom! Tu sú niektoré z vecí, ktoré mám uložené v mojom organizéri a ktoré mi pomáhajú udržiavať poriadok a plán.

Telefónne čísla: Dobre, toto zvykol byť jeden z mojich najlepších tipov, ale teraz s rozšíreným používaním mobilných telefónov a našej funkcie RÝCHLEJ voľby, je väčšina z toho už nepotrebná. Dovoľ mi teda, dať ti pár návrhov.

Určite používaj funkciu rýchlej voľby pre spoločnosti, ktoré často navštevuješ a najmä pre svojich lekárov alebo zubárov (páči sa mi, že to mám práve v ruke pri vypĺňaní potrebných formulárov). Zadaj si tam číslo svojej banky, pošty, knižnice, obchodu, ktorý často navštevuješ a svojej obľúbenej reštaurácie, kde si môžeš zobrať jedlo so sebou. Nevýhodou mobilných telefónov je, že v organizéri som zvykla mať aj otváracie hodiny týchto miest. Možno existuje takýto spôsob v mojom telefóne, ale nie som tak zdatná v mobilných telefónoch. 

Kalendár: Ak máš zvyčajne minimálny počet stretnutí (tri až štyri stretnutia alebo tréningy týždenne), použi v organizéri „mesačný“ kalendár. Alebo použi „týždeň v skratke“, ak si pomerne zaneprázdnený človek (viac ako jedno stretnutie denne). Ak si celý deň zaneprázdnená, budeš chcieť používať denný kalendár alebo používaj denný kalendár iba na dni, keď plánuješ veľa výjazdov alebo stretnutí. Páči sa mi aj hodinový zoznam na vytváranie zoznamov.

Som typ človeka „ktorý má rád odkazy, ktoré sa dajú nalepiť“, preto sa zdá, že ich mám všade poschovávané, aby som si veci mohla zapisovať, keď potrebujem. Mojou metódou je priniesť ich a prilepiť si ich na počítač a preniesť do počítača, keď pracujem na počítači. Používam ich aj pri vybavovaní vecí. Spôsob, ako to urobiť, je napísať všetko, čo ťa napadne, v žiadnom konkrétnom poradí. Stačí napísať každé vybavenie na nálepku a potom tie nálepky očíslovať v poradí, v akom potrebuješ alebo chceš. Potom ju prilepím na palubnú dosku môjho auta a nikdy nezmeškám žiadne vybavovanie ani stretnutie.

Ďalší užitočný tip je osvojiť si zvyk „naplánovať si“, kedy máš odísť z domu v porovnaní s časom stretnutia. Len sa uisti, že si si zapísala: „odísť o 9:00“, aby si tam neprišla o pol hodiny skôr. Naplánuj si tiež čas, kedy sa máš pripraviť a čas, kedy máš jesť (raňajky, obed alebo večeru). Ak si človek, ktorý vždy mešká, zmeň túto charakterovú chybu vyplnením svojho času. Nechaj si 30 minút, nie 15 minút.

Niekto, kto stále mešká, má nielen problém s tým, že je neorganizovaný, má tiež problém s hrdosťou. Svojím neskorým príchodom naznačuješ, že tvoj čas je pre teba cennejší ako ten, koho nútiš na teba zakaždým čakať, keď meškáš. Či už ide o stretnutie, spoločný obed alebo kostol—nájdi si čas na predefinovanie svojho života tým, že mu poskytneš dostatok času na to, aby si sa pripravila a prišla kamkoľvek včas.

Byť vpredu a nie pozadu si jednoducho vyžaduje zmeniť spôsob, akým si veci plánuješ. To znamená žiadne výhovorky. Moja mama, žehnaj jej srdce, často meškala aj dve hodiny! Jej ospravedlnením bolo, že má 7 detí. Ja som však mala tiež 7 detí a bola som požadovaná mojím bývalým manželom chodiť ešte skôr. Ak povedal, že odídeme o 7:30, znamenalo to, že o 7:15 odchádzame z príjazdovej cesty. Do kostola sme prišli o viac ako pol hodinu skôr a čakali sme. A môj bývalý manžel tiež veril, že mi nemusí pomáhať s prípravou detí alebo aby sa dostali do auta. Dámy, naozaj som musela požiadať Pána o pomoc, aby som nebola tŕňom v oku môjho manžela a tak to musíš urobiť aj ty. Aj keď nie si vydatá, deti, tvoj šéf alebo tvoja priateľka, nech je to ktokoľvek, chcú vedieť, že ti na nich záleží natoľko, aby si prišla včas.

Tu je zoznam niektorých ďalších informácií, ktoré by si mohla chcieť použiť vo svojom organizéry:

Sekcia detí: Vedľa mien svojich detí napíš veľkosti oblečenia a obuvi, aktuálnu výšku a váhu, čísla sociálneho poistenia, čísla sporiacich účtov, dátumy narodenia, krvné skupiny a alergie. A vždy používaj ceruzku! Pravidelne aktualizuj informácie, keď zistíš, že sa veľkosť alebo hmotnosť tvojho dieťaťa zmenila. Nezabudni pravidelne kontrolovať výšku a hmotnosť pomocou zelenej (alebo mesačnej) 3x5 kartičky, o ktorej si povieme v ďalšej kapitole.

Možno si myslíš, že si toto všetko dokážeš zapamätať, keďže máš len pár detí. Možno to zvládneš, ale čo ak, nedajbože, budeš neschopná alebo nečakane zomrieš. Tieto informácie (a táto metóda) by boli neoceniteľné pre tvojho manžela a/alebo príbuzných, ako je tvoja matka alebo svokra. Uisti sa, že tvoji blízki ľudia vedia, že máš tento typ údajov po ruke.

Váhy sú užitočné najmä pri liekoch. Aj keď v podstate nikdy nechodíme k lekárovi, aj tak si rada tieto informácie zapisujem. Toto môžeš použiť aj do tvojej krabice spomienok tak, že si pri každej aktualizácii vytvoríš novú kartičku (podrobnosti sú opäť v ďalšej kapitole). Len si nezabudni značiť dátumy, aby si si pamätala, kedy tvoje deti toľko vážili.

Môjmu manželovi, keď som bola vydatá, som napísala na zadnú stranu pestrofarebnej vizitky mená, dátumy narodenia a čísla sociálneho poistenia mojich detí, aby sa ma nemusel pýtať pri vypĺňaní rôznych papierov. Držal ju vo svojej peňaženke roky—moje deti mi práve povedali, že ju stále má!

Manželova sekcia: Ak si vydatá, nezabudni napísať manželove veľkosti oblečenia a topánok, rodné číslo, čísla sporiacich a bežných účtov, telefónne čísla jeho spolupracovníkov atď., Znova, toto sa hodí nie len v čase pohotovosti, ale je to nápomocné, keď nájdeš nejaké oblečenie vo výpredaji alebo ak chce tvoja svokra niečo kúpiť manželovi na narodeniny či Vianoce.

Adresy. Keď používaš sekciu pre adresy v tvojom organizéry, znova vždy píš adresy ceruzkou, pretože naša spoločnosť je často v pohybe. Ak máš slabú pamäť, môžeš sledovať darček, napríklad kedy bol prijatý pod každým menom (s dátumom) a kedy bol odoslaný „ďakovný odkaz“ (DO). Začala som to robiť preto, lebo moja svokra sa pýtala môjho manžela, či mám niečo od niekoho, koho naozaj nepoznám a tiež sa ma pýtala, či som im poďakovala. Keďže to však boli mená ľudí, ktorých nepoznám, nevedela som si spomenúť. Takže po modlitbe za to bolo riešením ponechať si tieto informácie, aby som si mohla skontrolovať a overiť, že som ich skutočne dostala a že bol odoslaný ďakovný odkaz.

Poznamenaj si tiež prijaté vianočné pohľadnice (VP ‘22) a dátum odoslania z rovnakého dôvodu. Keď dostanem moje vianočné pohľadnice, obálky uschovávam v darčekovej taške, aby som skontrolovala a aktualizovala môj adresár (ktorý mám teraz v počítači) krátko po tom, ako sa sviatočný zhon utíši.

Modlitebný zoznam. Zaznamenaj si dátum a žiadosť, nechaj priestor na odpoveď na modlitbu. Zdá sa ti, že ťa žiada veľa ľudí, aby si sa za nich modlila a ty hovoríš, že to urobíš, no nedodržíš slovo? Toto je miesto na zapísanie si prosby, aby sme mohli byť ženami slova.

Ak ide o dlhodobú modlitebnú prosbu, vyrobím si 3x5 kartičku a pridám ju do kôpky, za ktoré sa každé ráno modlíme počas nášho rodinného modlitebného stretnutia. Máme špeciálny balík Modli sa za Iných, ktorý, Chvála Pánovi, nikdy nezostal bez odpovede. Ak je to Modlitba za Spásu, vložíme ju do tejto skupiny modlitebných kartičiek a často pripojíme fotku, ak nejakú máme. Väčšina misionárov má kartičky s ich fotkou, ktoré vždy používame a pridávame ich do kôpky Modlíme sa za Misionárov.

Keď s nami zostala moja neter z Japonska a bola slávne zachránená, bolo zábavné ukázať jej fotku s ňou a jej rodinou, ktorú sme roky používali na každodenné modlitby. Bola ešte malé batoľa a ja som ju držala. Modlitba funguje a rovnako aj tieto kartičky ako metóda na zapamätanie si, že sa máme verne modliť.

Keďže sa odo mňa žiada modliť sa za veľa vecí, musím si to verne zapisovať do môjho organizéra a potom sa každé ráno za tieto prosby verne modliť.

Modlitebný tip. Keď ma oslovia „modlila by si sa za niečo? . .“ Začala som ich chytať za ruky (pokiaľ to nebol muž) a modliť sa tam a vtedy! Prestalo ma zaujímať, čo si ľudia myslia alebo kde som. Len som si pomyslela: „Prečo s modlitbou čakať?“ Vtipné je, že mnohí ľudia, ktorí za mnou vždy behali kvôli niečomu s prosbou o modlitbu, s tým po tomto prestali. Niekedy sa domnievam, že kresťania majú radi, keď sa za nich modlia iní ľudia namiesto toho, aby sa modlili sami alebo je to často forma sťažovania sa na to, čím prechádzajú.

Naozaj sa rada modlím a považujem to za privilégium, avšak bez dobrej metódy, ako je modliť sa za nich hneď a tam, pridať to do môjho zoznamu v mojom organizéri a potom to pridať na 3x5 kartičky, za ktoré sa modlíme ráno, sa to stalo skôr príťažou ako privilégiom. Dúfam, že jedna alebo všetky z týchto metód ti pomôžu nájsť metódu, ktorá ti bude vyhovovať!

Nauč sa tajomstvo predbežného plánovania. Vypíš si „veci, ktoré musíš urobiť“ na ďalší deň, večer predtým! Použi svoj organizér ako denník pre veci, ktoré si treba zapamätať, ako aj pre to, čo máš urobiť. Tak často, najmä keď som staršia, zabúdam, či som niečo urobila alebo nie. Keď si pozorne zapisujem môj zoznam úloh do môjho organizéra a odškrtávam si ho priebežne, ako ho plním, môžem sa naň odvolať, ak mi zlyhá pamäť. To je obzvlášť užitočné, ak ťa tvoj manžel požiadal, aby si niečo urobila! A uisti sa, že jeho požiadavky považuješ za najvyššiu prioritu.

Vytvorenie si zoznamu úloh predchádzajúci večer:

  • Ti pomôže byť o krok vpred.
  • Ti pomôže lepšie spať.
  • Ti pomôžte spomenúť si, či si už niečo urobila.
  • A ak si vydatá, pomôže ti to byť lepšou manželkou, keď manželove požiadavky zaradíš na prvé miesto vo svojom zozname a budeš ich riešiť „prednostne“!

Správny Spôsob Vytvárania Zoznamu

Správny spôsob vytvorenia zoznamu je jednoduchý a funguje! Väčšina ľudí sa snaží urobiť si zoznam podľa toho, čo musia urobiť ako prvé. Napriek tomu pri akomkoľvek type písania (a vďaka Bohu za počítače), spôsob, ako napísať knihu alebo zoznam, je dostať to z hlavy na papier a potom to usporiadať.

Vyskúšaj toto: keď si večer predtým urobíš zoznam alebo kedykoľvek sa chystáš vybaviť nejaké veci, zapíš si všetko, čo ti napadne, keď si na to pomyslíš. Potom, keď je tvoj zoznam vytvorený, očísluj ho podľa dôležitosti (nezabudni, že ak si vydatá, uisti sa, že najskôr urobíš požiadavku (požiadavky) tvojho manžela!).

Ak ide o zoznam úloh, ktoré je potrebné vybaviť, potom, čo si si zapísala, kamkoľvek musíš ísť, vráť sa späť a prezri si tento zoznam, kde nájdeš tvoju prvú zastávku. Mohlo by to byť najbližšie alebo najvzdialenejšie miesto alebo je to po ceste domov. Naučila som to môjho manžela, keď som bola vydatá (nie učením, ale príkladom, keď som robila zoznamy pre neho) a tiež moje deti, ktoré učím!

Ak máš mapu, mohlo by ti pomôcť hľadať trasu týmto spôsobom, najmä ak nemáš dobrý orientačný zmysel. Ja mám mapu v mojej mysli (aj keď, žiaľ, nemám absolútne žiadny pojem o čase!) a pohľad na mapu mi pomohol nájsť najkratšiu cestu na dané miesto. Zistila som, že trasa, ktorou bežne chodím, bola zjavne dlhšia, ako ukazovala mapa. Práca s mapou je tiež skvelá vec, ktorú môžeš naučiť svoje deti, či už ich vzdelávaš doma alebo nie.

Ak sú pri niektorej z tvojich zastávok stretnutia, ktoré majú konkrétny čas, potom vedľa napíšem čas, nie číslo. Potom sa snažím prepracovať do tejto časti mesta, aby som trafila čas stretnutia (dávaním si dvadsať alebo tridsať minút navyše pre prípad, že by ma zastihla hustá premávka alebo som na predchádzajúcej zastávke dostala pomalého pokladníka).

Pokiaľ nemám menej ako tri zastávky, vždy, keď nastúpim do auta, zapíšem si každú zastávku, ktorú urobím, v poradí, v akom si ju pamätám, na malú ozdôbku, ktorá sa prilepí na predné okno tvojho auta. Tieto malé skvosty nájdeš v obchode s rozličným tovarom v sekcii áut. Majú papierovú lepiacu podložku a pero, aby sa prilepili na čelné sklo. Všetky naše autá ich majú. Nedávno som začala používať lepiace papieriky a funguje to ešte lepšie!

Keď uvediem všetky zastávky, potom ich očíslujem podľa prvej zastávky až po poslednú. Keď som bola vydatá, môj manžel túto metódu jednoducho miloval, pretože zvyčajne šoféroval on. Milovala som to, pretože som mu nechcela hovoriť, kam ideme ďalej! Nikdy ma nebaví počúvať ženy, ktoré vždy hovoria svojim manželom, čo majú robiť. Robí to panovačná manželka, ktorá má zatrpknutého manžela—a to nie je dobrý príklad ani pre moje dcéry!

Vyskúšaj sama túto metódu a nezabudni ju naučiť aj svoje deti.

Ak si pripravená urobiť voči BOHU záväzok a dokončiť kurz, KLIKNI SEM, čím súhlasíš a si pripravená dokumentovať tento ďalší krok pozdĺž tvojej Cesty Obnovy v tvojom formulári ,,Môj Denný Zápisník''. Vôbec sa neponáhľaj, usaď sa, daj si kávu alebo čaj a vylej si srdce do svojho Zápisníka.

Ako ,,staršie ženy... nech dobre učia, mladé ženy nech PRIÚČAJÚ..." (List Títovi 2:3) budeš mať možnosť, ako súčasť tvojej služby, hovoriť k mladším ženám, ktoré sú ešte nezadané.